Kłopoty z budową autostrady A2

Kłopoty z budową autostrady A2

Do szczęścia brakuje 400 metrów. "Wysoce polityczny" spór o drogę

400 metrów drogi brakuje do połączenia Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG) z autostradą A2. Na braku bezpośredniego połączenia z węzłem autostradowym cierpi między innymi nowa fabryka Volkswagena Craftera, która jest największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce. To najnowocześniejszy i jeden z największych z zakładów firmy na świecie, którego powstanie i wyposażenie kosztowało 800 mln euro. Od 2018 roku zakład ma opuszczać 100 tys. aut rocznie.

Rząd zdecydował: Będzie mniej pieniędzy na lokalne drogi

W 2013 r. na program budowy i przebudowy dróg lokalnych, czyli tzw. schetynówek, będzie przeznaczone 0,5 mld zł, a nie 1 mld zł, jak wcześniej planowano - zdecydował we wtorek rząd. Za to proporcje finansowania inwestycji będą korzystniejsze dla samorządów.

Znów kłopoty na A1. GDDKiA: Winni Irlandczycy

Irlandzka firma SRB nie wywiązuje się ze zobowiązań na budowie autostrady A1 - uważa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Spółka jest zaangażowana w budowę fragmentu A1 z Czerniewic do Kowala.

A2 zwęża się na cztery tygodnie

Od godziny 22 przynajmniej przez najbliższe cztery tygodnie kierowcy podróżujący odcinkiem "A" autostrady A2 będą jeździć tylko po prawej jezdni. Na lewej rozpoczyna się układanie warstwy ścieralnej.

Po Euro będą kłopoty z autostradami

Po Euro na autostradach zaczną się naprawy i poprawki niedoróbek. Na A2 będą zwężenia, prace będą też dalej prowadzone na A1. Sam minister Nowak przyznaje, że na myśl o dalszych drogowych planach drży mu serce. Czy będzie zakaz ruchu na autostradach?

Irlandczycy pauzują na A1

Po ogłoszeniu upadłości przez Hydrobudowy oraz PBG, irlandzka firma SRB budująca wraz z nimi autostradę A1 w woj. kujawsko-pomorskim wstrzymała prace budowalane. Jednak jak twierdzi GDDKiA, przerwa w pracach ma potrwać około tygodnia. Zanim Irlandzycy zeszli z budowy nie zapomnieli o dopingu dla swojej drużyny.

GDDKiA: nie boimy się i nie zamiatamy pod dywan

- Nie obawiamy się tego śledztwa. W Generalnej Dyrekcji nie ma dywanów i my niczego nie zamiatamy po dywan - podkreśliła w TVN24 rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken, która w ten sposób odniosła się do informacji tvn24.pl, że CBA rozpoczęło badanie nieprawidłowości przy budowie odcinka C autostrady A2.

Posłowie ws. A2: "Sprawdzić działania ministra Nowaka"

Solidarna Polska zwróci się do Prokuratura Generalnego Andrzeja Seremeta o powołanie specjalnego zespołu, który oceniłby działanie m.in. ministra infrastruktury Sławomira Nowaka oraz GDDKiA w kwestii procedur przy wypłacaniu pieniędzy wykonawcom - zapowiedział w środę szef klub SP Arkadiusz Mularczyk. Wszystko po naszych informacjach, że CBA rozpoczęło badanie nieprawidołowości przy budowie odcinka C autostrady A2.

Aferę z budową A2 przejęło CBA. "Oszustwo o znacznej wartości"

Czy przy budowie odcinka C autostrady A2 zastosowano gorsze i tańsze materiały? Jakie są kulisy zatrudnienia bez przetargu firmy DSS i ile stracili jej podwykonawcy - na te pytania chcą uzyskać odpowiedź agenci CBA, którym właśnie prokuratura powierzyła śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie odcinka C. Biuro bada, czy doszło tam do "oszustwa na mieniu znacznej wartości".

A2 przejezdna w całości. Otworzyli odcinek C

Po godz. 23.00 pierwsi kierowcy wjechali na odcinek C autostrady A2, w kierunku Poznania. Najwytrwalsi kierowcy czekali przed szlabanem nawet kilka godzin. Wcześniej pozwolenie na użytkowanie wydał wojewódzki inspektorat budowlany. - Stolica Polski ma dziś połączenie z europejską siecią autostrad - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Dwa kolejne fragmenty autostrady A2 gotowe

Oddano do użytku odcinek "A" i część odcinka "B" autostrady A2. To oznacza że kierowcy mają do dyspozycji 33-kilometry nowej drogi między Łodzią a Nieborowem. Wciąż trwają prace na odcinku "C" - ostatnim fragmencie A2 od Strykowa do Konotopy.

DSS w prokuraturze za niepłacanie podwykonawcom na A2

Jest śledztwo ws. niewywiązywania się przez spółkę DSS z umów wobec podwykonawców na autostradzie A2 i narażenia ich na wielomilionowe straty. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że chodzi o "nie mniej niż 30 mln zł".

A2 znów się wydłuża. I to w obu kierunkach

Kolejny kawałek autostrady A2 otwarty dla ruchu. Po odcinku E przyszedł czas na odcinek D - dowiedziała się TVN24. Trasą z Grodziska Mazowieckiego do Pruszkowa kierowcy mogą jeździć od niedzieli wieczora. I to w obu kierunkach po dwóch pasach.

Rowerem przez A2. "Presja jest ogromna"

Jeszcze nie wszystko jest gotowe, ale praca wre. Mowa o odcinku A2 z Konotopy do Strykowa, który na rowerze, w siedem godzin pokonał Rafał Zieliński. - Generalna Dyrekcja w tej chwili co tydzień publikuje raport o tym, ile zostało zrobione. W ciągu ostatniego miesiąca te przyrosty są ogromne - ocenia cyklista.