Holandia

Holandia

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych (EUWP) w liście otwartym wzywa holenderski rząd do reakcji na utworzenie przez prawicową Partię na rzecz Wolności (PVV) portalu, który zachęca do składania zażaleń na imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas gdy matka i żona czuwają przy łóżku holenderskiego księcia Johana Friso, jego brat, książę Willem-Alexander wraz z rodziną kontynuuje wypoczynek Austrii, jeżdżąc na nartach. Johan Friso wciąż pozostaje w stanie krytycznym. Mija trzeci dzień, odkąd syna królowej Beatrix odkopano spod lawiny w austriackich Alpach, gdzie jeździł poza wyznaczonymi trasami.

Stan księcia Johana Friso, syna królowej Holandii Beatrix, członka holenderskiej rodziny królewskiej, wciąż jest krytyczny - poinformowali lekarze ze szpitala w Innsbrucku. W piątek w zachodniej Austrii księcia przysypała lawina podczas zjazdu ze stoku. Według agencji Reutera, przy łóżku Friso czuwa królowa oraz żona, Mabel Wisse Smit.

Holenderski populista Geert Wilders zrobił z Polaków kozłów ofiarnych, by nie popaść w zapomnienie - pisze w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując utworzenie przez Wildersa strony internetowej ze skargami na imigrantów.

Skinny, najstarszy delfin w Europie i jedno z najstarszych takich zwierząt żyjących w niewoli, kończy 50 lat. Mieszka w holenderskim Harderwijk, w specjalnym siedlisku dla zwierząt morskich. Z okazji jubileuszu swojej podopiecznej delfinarium planuje zniżki dla gości w tym samym co ona lub starszym wieku.

Rząd Holandii nie będzie zajmował stanowiska ws. portalu Partii na rzecz Wolności (PVV), na którym można zgłaszać skargi na imigrantów - powiedział w poniedziałek premier rządu Mark Rutte. Zaznaczył, że "chodzi o portal partyjny, a nie rządowy". Tego samego dnia ambasadorowie kilku krajów UE podpisali list wzywający holenderskich polityków do odcięcia się od inicjatywy PVV.

Mężczyzna, który w poniedziałek wywołał alarm bombowy na lotnisku w Amsterdamie, został aresztowany przez policję - podały holenderskie media. Wcześniej podawały one, że w jednej z lotniskowych toalet ukrywa się mężczyzna twierdzący, że ma ładunek wybuchowy.

Ostra zima daje się we znaki zarówno paryżanom, jak i mieszkańcom Amsterdamu. Obywatele tych dwóch europejskich stolic nie tylko marzną, lecz także korzystają z darmowych lodowisk i spacerowisk, jakimi stały się liczne kanały. Władzom "miasta zakochanych" to jednak nie w smak.

Bezrobotni imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej w Holandii powinni być zachęcani do powrotu do kraju lub deportowani, jeśli odmówią - powiedział w wywiadzie minister ds. socjalnych i zatrudnienia Henk Kamp, powracając do retoryki sprzed roku. Ambasada RP domaga się wyjaśnień.

Następca tronu Holandii, 44-letni książę Willem-Alexander sprzedał swą budzącą kontrowersje luksusową willę wypoczynkową w Mozambiku - poinformowały holenderskie media. Wcześniej książe z powodu swojego ekskluzywnego domu w biednym kraju, był określany jako "rozpuszczone dziecko" i ostro krytykowany.

Królową holenderską Beatrycze spotkała ostra krytyka ze strony partii anty-islamskiej za założenie tradycyjnego muzułmańskiego stroju w trakcie oficjalnej wizyty w Arabii Saudyjskiej i Omanie. Władze partii uważają, że ubranie królowej było wyrazem aprobaty "legitymizacji ucisku kobiet" w krajach muzułmańskich. Królowa krytykę nazywa "nonsensem".

Holenderskie władze rozpoczęły w czwartek ewakuację ok. 100 mieszkańców nisko położonej miejscowości w północnej części kraju, gdy ulewy i wichura zagroziły przerwaniem wałów ochronnych. W kraju doszło do licznych podtopień, zagrożone jest m.in. muzeum w Groningen.

Dzielili między siebie okna w Hadze. Dostali po tysiąc euro kary. Holenderski urząd ds. konkurencji (NMa) skazał 10 osób myjących okna w stolicy kraju za tworzenie "rewirów" w jednej z jej dzielnic.

Nowe przepisy, według których prawo korzystania z ok. 670 działających w Holandii coffee shopów będzie przysługiwało tylko holenderskim obywatelom, muszą na południu kraju wejść w życie najpóźniej 1 maja 2012 roku.

Holenderski rząd obiecał w piątek na międzynarodowej konferencji "Freedom Online" w Hadze przekazać milion euro na pomoc blogerom, którzy działają w represyjnych reżimach - poinformowała agencja AP.

U wybrzeży Holandii wiał w środę wiatr o prędkości 100 km/godz. Wysokie fale nie tylko robiły wrażenie na spacerujących mieszkańcach, co odważniejsi postanowili uprawiać modny wśród amatorów sportów wodnych kite surfing.

Holenderscy ekolodzy przegrali batalię o uwolnienie orki o imieniu Morgan. Zwierzę we wtorek wieczorem trafiło do hiszpańskiego parku rozrywki. Jest zbyt cenne, by puszczać go wolno.

Gęsta, ograniczająca widoczność mgła utrudnia ruch w Holandii. Zarówno drogowy, jak i lotniczy. Zniechęceni staniem w korkach Holendrzy przesiadają się w pociągi, a podróżni przebywający na lotniskach musza liczyć się z tym, że loty się nie odbędą.