Holandia

Holandia

Holenderscy eksperci medycyny sądowej zidentyfikowali dotąd 127 z 298 ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu, który rozbił się 17 lipca na wschodzie Ukrainy - poinformowała telewizja NOS. Wśród 20 ostatnio zidentyfikowanych jest 15 Holendrów. Narodowości pięciu pozostałych ofiar nie podano.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w niedzielę, że ewentualna misja wojskowa z zadaniem zabezpieczenia miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu MH17 byłaby nieskuteczna i niebezpieczna, ponieważ mogłaby spowodować eskalację konfliktu na Ukrainie. Jak wyjaśnił, zyskanie militarnej przewagi nad silnie uzbrojonymi separatystami działającymi w pobliżu rosyjskiej granicy jest nierealistycznym pomysłem.

Maria Putin - 29-letnia córka prezydenta Rosji - powinna "zostać wyrzucona ze swoimi bagażami z Holandii" - powiedział burmistrz miasteczka Hilversum położonego 20 km od Amsterdamu, do którego w środę przewieziono do identyfikacji pierwsze 40 ciał ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga. To drugi rozdział opowieści o pannie Putin, która - jak się wydaje - będzie w Holandii jedną z popularniejszych w nadchodzących tygodniach postaci.

Na lotnisku w Charkowie zakończyły się uroczystości pożegnalne ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga nad wschodnią Ukrainą. Samolot z trumnami wyleciał do Holandii, gdzie dotrze ok. godz. 16. Na pokładzie maszyny znajdują się zwłoki 16 osób – podała agencja Interfax-Ukraina. Środa jest dniem żałoby narodowej w Holandii.

Do serii silnych eksplozji doszło we wtorek późnym wieczorem w zakładach chemicznych koncernu naftowego Shell w miejscowości Moerdijk, w pobliżu Rotterdamu. Według lokalnych władz, nikt nie zginął. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Liders skrajnie prawicowej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders uznał porażkę swego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Holandii. Ze wstępnych danych wynika, że PVV zdobyła zaledwie 12,2 proc. głosów, choć wieszczono jej zwycięstwo.

Piątkowy wieczór okazał się niesamowicie atrakcyjny dla entuzjastów astronomii. Na niebie pojawiły się liczne meteory, a ponieważ w Holandii i w Wielkiej Brytanii panowały dobre warunki do obserwacji, odnotowano tam wiele "spadających gwiazd".

Holenderski rząd zadecydował, wbrew stanowisku parlamentu, że kupowane właśnie nowoczesne myśliwce F-35 będą mogły przenosić broń jądrową. Parlamentarzyści wzywali władze, aby zrezygnować z tej możliwości zgodnie z duchem rozbrojenia nuklearnego. Dla Holendrów to delikatna sprawa, bowiem na ich terytorium Amerykanie magazynują niesprecyzowaną liczbę bomb termojądrowych.

Silny wiatr porządnie dał się we znaki mieszkańcom zachodniej Holandii. Jego moc odczuli zwłaszcza mieszkańcy prowincji położonej u wybrzeża Morza Północnego. Na jednym z lotnisk wichura dosłownie zdmuchnęła dach starego hangaru. Strata jest odczuwalna nie tylko z powodów materialnych - ucierpi na tym również życie kulturalne w okolicy, ponieważ budynek służył jako teatr.

Nieznani sprawcy w czwartek wieczorem w Hadze przedostali się do domu, w którym mieszkają pracownicy ambasady Rosji w Holandii, i włamali się do jednego z mieszkań - informuje w piątek agencja RIA-Nowosti. To kolejny w ostatnich kilkunastu dniach incydent pogarszający stosunki obu państw.