Gospodarka

Gospodarka

Aż 45 proc. Polaków ma oszczędności w wysokości ich trzymiesięcznemu wynagrodzeniu. Wśród nich są głównie ludzie młodzi w wieku 21-35 lat - wynika z badania BZ WBK. Co ciekawe 40 proc. Polaków regularnie odkłada część swoich dochodów.

SKOK Polska jest niewypłacalny - uznała Komisja Nadzoru Finansowego, która zawiesiła działalność instytucji finansowej. Na kontach spółdzielczej kasy 15,8 tys. klientów zgromadziło 172,9 mln zł. Co z ich pieniędzmi? Wyjaśniamy.

Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pracuje nad strategię dotyczącą polskiego rybołówstwa, planowane są także zmiany w Europejskim Funduszu Rybacki i Morskim - poinformował w środę w Sejmie szef resortu Marek Gróbarczyk.

Choć liczba wynalazków opatentowanych przez instytuty badawcze w latach 2010-2013 wzrosła dwukrotnie, to tylko 20 proc. z nich znalazło zastosowanie w praktyce - wynika z raportu NIK o instytutach badawczych, przedstawionego w środę w Sejmie.

Złoty pozostawał w środę wyjątkowo stabilny wobec euro oraz dolara - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski. O godz. 17.45 euro kosztowało 4,38 zł, dolar 3,97 zł, frank szwajcarski 4,02 zł, a funt brytyjski 5,54 zł.

Sejmowa komisja gospodarki skierowała w środę do podkomisji projekt ustawy, który ma poprawić bezpieczeństwo produktów i urządzeń, np. zabawek, maszyn i dźwigów. Przewidziano kary do 100 tys. zł m.in. dla producentów za wprowadzanie do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.

Właściciele lodówek, które zawierają ponad 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych muszą do 14 marca zarejestrować swój sprzęt. Chodzi także o komory składowe, duże klimatyzacje, czy pompy ciepła. Jeśli tego nie zrobią mogą spotkać ich kary.

Świadczenie 500 zł miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko. Pieniądze otrzymają również biedniejsi rodzice, którzy spełniają próg dochodowy. Sprawdź, jak wypełnić wniosek, aby otrzymać wsparcie w ramach programu Rodzina 500 plus.