Angela Merkel

Angela Merkel

Merkel chce wzmocnić granice UE. Orban sceptyczny: musimy bronić się sami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała w czwartek w Luksemburgu na potrzebę lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE, aby osiągnąć "bardziej uczciwy podział" uchodźców w Unii. Tymczasem Viktor Orban stwierdził, że nie można oczekiwać od Brukseli rozwiązania problemu ochrony granic i należy "bronić się samemu".

Koalicja Merkel wskazała wygodny termin wyborów

Największe kluby parlamentarne CDU/CSU i SPD preferują 24 września jako najdogodniejszy termin wyborów do Bundestagu. "Welt am Sonntag" podał w niedzielę, że oba ugrupowania zaproponowały taki termin w piśmie do szefa MSW Thomasa de Maiziere.

Merkel o największych wyzwaniach dla Niemiec

Terroryzm islamistyczny jest największym wyzwaniem przed jakim staną Niemcy w 2017 roku - uważa kanclerz Angela Merkel. W wygłoszonym w sobotę przemówieniu noworocznym obiecała wprowadzić rozwiązania prawne, które zwiększą bezpieczeństwo obywateli.

Czwartej kadencji nie będzie? Zamach może przesądzić o porażce Merkel

Niemiecka policja przyznała, że nie ma wystarczających dowodów, by aresztować zatrzymanego po zamachu w Berlinie uchodźcę, którego podejrzewała o przeprowadzenie ataku. Prawdziwy sprawca pozostaje na wolności i policja nie wie, gdzie jest. Może to w perspektywie oznaczać, że 19 grudnia stanie się dniem, w którym Angela Merkel przegrała wybory parlamentarne. Zamach w Berlinie z pewnością bowiem wpłynie na przebieg nadchodzącej kampanii. [materiał "Faktów z Zagranicy"]

Chcą pokonać Merkel. Rozmawiają o koalicji

Politycy SPD, Lewicy i Zielonych dyskutowali w niedzielę ponownie o ewentualnym utworzeniu lewicowo-centrowej koalicji po wyborach do niemieckiego Bundestagu na jesieni przyszłego roku, co pozwoliłoby na odsunięcie od władzy kanclerz Angeli Merkel i jej CDU.

Martin Schulz równa do Angeli Merkel

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zrównał się pod względem popularności z kanclerz Angelą Merkel. Schulz uważany jest za najpoważniejszego kandydata na stanowisko ministra spraw zagranicznych Niemiec, a być może także kandydata SPD na kanclerza.

Partia Merkel za zniesieniem podwójnego obywatelstwa

Działająca w Bawarii partia chadecka CSU poparła w środę uchwałę przyjętą na zjeździe CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie zniesienia przepisów pozwalających na posiadanie przez obywateli niemieckich obywatelstw innych państw.

Merkel ponownie szefową partii. Wypowiada wojnę burkom

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła we wtorek na zjeździe CDU w Essen, że nie powtórzy się sytuacja z 2015 roku, gdy do kraju przyjechało 890 tys. imigrantów. Potwierdziła, że w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu będzie ponownie zabiegać o reelekcję. Kilka godzin później została wybrana ponownie na szefową partii.

"Bild": Merkel za wstrzymaniem negocjacji z Turcją

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się na posiedzeniu klubu parlamentarnego CDU za wstrzymaniem negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej - poinformował w środę dziennik "Bild", powołując się na uczestników wtorkowego spotkania.

Co łączy Donalda Trumpa i PiS? Mówi o tym premier Beata Szydło

Zwycięstwo Donalda Trumpa wyrosło na niezadowoleniu wyborców z rządzących elit, podobnym do tego, które wyniosło do władzy Prawo i Sprawiedliwość - powiedziała premier Beata Szydło w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reutera. Oświadczyła też, że "kibicuje Angeli Merkel" i ma nadzieję, że pozostanie ona kanclerzem Niemiec.

"Dziękuję za przyjaźń w tych trudnych czasach". Obama żegna się z Merkel

Zaangażowanie nie mija, zobowiązania wobec Europy nadal istnieją, a USA są w dalszym ciągu przywiązanie do państwa prawa, do wolności. To częścią naszej polityki od 70 lat - zapewnił Barack Obama podczas wspólnej czwartkowej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel. Obama przybył do Niemiec z ostatnią oficjalną wizytą jako prezydent.