Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie

- Zawrzyjmy traktat pokojowy - zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina premier Japonii Shinzo Abe. W sprawie tej jest "masa pytań", w tym dotyczących kwestii wojskowych - odpowiedział Putin. Przywódcy krajów spotkali się po raz kolejny we Władywostoku. Japonia i ZSRR, a potem Rosja po II wojnie światowej nie podpisały traktatu z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.

Rosja nie rozpatruje możliwości przekazania Japonii Wysp Kurylskich, a świadczą o tym warunki przedstawione Tokio przez Moskwę, które są dla Japończyków nie do zaakceptowania - podał we wtorek rosyjski portal RBK, powołując się na źródła zbliżone do Kremla.

Decyzja w sprawie rosyjsko-japońskiego traktatu pokojowego, którą w przyszłości zaproponują negocjatorzy, powinna być możliwa do przyjęcia przez narody obu krajów - powiedział we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach z premierem Japonii Shinzo Abem. Było to ich 25. spotkanie.

Na konsultacjach w poniedziałek w Moskwie szefów MSZ Rosji i Japonii strona rosyjska zaznaczyła, że kwestia suwerenności Rosji nad Wyspami Kurylskimi nie jest omawiana. Jest to terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował rosyjski minister Siergiej Ławrow. Wcześniej, szef MSZ Japonii Taro Kono oświadczył, że jego kraj oczekuje wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Tokio w czerwcu.