Horyzont

Horyzont

Wzrastające napięcie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i jego skutki dla społeczności międzynarodowej - to główne tematy rozmowy w programie "Horyzont" w TVN24. Gośćmi Jacka Stawiskiego byli profesor Bogdan Góralczyk politolog, sinolog i dyplomata oraz generał Jarosław Stróżyk, były zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO.

Przyszłość Unii Europejskiej i postrzeganie Wspólnoty przez mieszkańców krajów UE - to główne tematy rozmowy w programie "Horyzont" w TVN24. Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli kandydaci do Parlamentu Europejskiego profesor Danuta Huebner z Platformy Obywatelskiej oraz doktor Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości.

Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli Agata Gostyńska z Centre for European Reform w Londynie, prezes Fundacji Batorego i współzałożyciel Europejskiej Rady Polityki Międzynarodowej Aleksander Smolar oraz doktor Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Rozmowa dotyczyła nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Ma wielki mandat zaufania, ogromny kapitał polityczny - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 o prezydencie elekcie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent zagraniczny w Moskwie. - Zełenski budzi moją sympatię, choćby dlatego, ze nie jest politykiem zawodowym, a rozwiązać kwadraturę koła na Ukrainie jest bardzo trudno - ocenił.

Podejrzewam, że Emmanuel Macron będzie przeżywał ogromną pokusę, żeby wykorzystać pożar Notre Dame do zostawienia jakiegoś śladu po sobie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 Piotr Moszyński. Zdaniem profesora Aleksandra Halla najważniejsze zdanie, dotyczące rekonstrukcji zniszczonej przez ogień świątyni powinno należeć do francuskich katolików.

Petro Poroszenko jest "szalenie sprawnym prezydentem", ale wydaje się, że drugą kadencję nim nie będzie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 dr hab. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Zachód na wybór Załęskiego musi zareagować oczekiwaniem - mówił politolog, dr Kazimierz Wóycicki, przewidując wybór komika na prezydenta Ukrainy. Gościem programu był także były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. - Należy zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć chaotycznego, kryzysowego brexitu bez ram prawnych - zaznaczył.

Gościem Jacka Stawiskiego był prof. Adam Daniel Rotfeld. Tematem rozmowy był brexit, jego przyczyny oraz możliwe scenariusze po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Gośćmi Jacka Stawiskiego byli Jan Truszczyński, który negocjował wejście Polski do Unii Europejskiej oraz Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagielońskiego. Tematem rozmowy był brexit i to, jak brytyjski kryzys wpłynie na resztę Unii Europejskiej.

Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli Jan Cieński - dziennikarz Politico, Dariusz Rosiak - dziennikarz Polskiego Radia. Tematem rozmowy było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Gośćmi Jacka Stawiskiego w programie "Horyzont" byli profesor Bogdan Góralczyk, dyplomata, były ambasador RP w Tajlandii oraz Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact w Polsce. Tematem rozmowy było spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

- Wszyscy autorytarni władcy uwielbiają retorykę wojenną, bo to im buduje poparcie w tych kręgach, na które liczą - powiedział w programie "Horyzont" TVN24, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie, były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski. Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli także profesor Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej oraz szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jerzy Haszczyński.

- Okazało się, że państwa Zatoki uważają Iran za większe zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa niż Izrael - mówił w programie "Horyzont" TVN24 o konferencji bliskowschodniej, która odbyła się w tym tygodniu w Warszawie, Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z kolei zdaniem profesor Katarzyny Górak-Sosnowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej Polska "niespecjalnie miała możliwość wpływu na to, co tam się dzieje".

- Ta konferencja byłaby bardziej znacząca, gdyby w niej brali udział uczestnicy procesu pokojowego z Iranem - zauważył w programie "Horyzont" w TVN24 były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się do współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w Warszawie. - Jest zasadnicza różnica między byciem politycznym gospodarzem poważnej inicjatywy a gospodarzem logistycznym i marketingowym - dodał. W drugiej części programu były szef polskiej dyplomacji komentował sytuację związaną z brexitem.

Gośćmi Jacka Stawiskiego w programie "Horyzont" byli Jerzy Haszczyński i prof. Krzysztof Miszczak. Tematem rozmowy była wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.

Gośćmi Macieja Wierzyńskiego w programie "Horyzont" byli Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund of the United States oraz amerykanista, profesor Zbigniew Lewicki. Tematem rozmowy był charakter stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Gościem drugiej części programu był Maciej Stasiński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Gośćmi Jacka Stawiskiego w programie "Horyzont" byli Piotr Buras, dyrektor biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych i Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Tematem rozmowy była przyszłość Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po tym, jak brytyjski parlament odrzucił umowę brexitową.

Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli profesor Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego oraz Jarosław Kuisz, redaktor naczelny Kultury Liberalnej. Tematami rozmowy były między innymi protesty "żółtych kamizelek" we Francji oraz brexit.