Horyzont

Horyzont

365 dni dookoła świata. "Zmiany i bez zmian"

Rosnący autorytaryzm chiński, rosyjski czy białoruski. Powrót talibów do Afganistanu, zaostrzenie konfrontacji Ameryki z Chinami, rosnąca siła ruchów populistycznych na Zachodzie i "zielony" spór w Europie na horyzoncie. A przy tym "polska polityka zagraniczna niezmienne w ślepym zaułku" - 2021 rok na świecie podsumowuje Jacek Stawiski, autor programu "Horyzont" w TVN24 BiS.

Termin wyborów w USA pod znakiem zapytania. "Trump może w ogóle się wycofać"

Donald Trump jest niezwykle zmęczony, jest atakowany dzień w dzień przez dziesiątki pism, a poza tym odwracają się od niego politycy Partii Republikańskiej. Może uznać, że nie chce przegrać z Joe Bidenem, którego serdecznie nie znosi, że woli znaleźć jakiś powód i się wycofać z wyścigu o Biały Dom - ocenił w "Horyzoncie" na antenie TVN24 BIS prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Cały program "Horyzont" można zobaczyć na TVN24 GO.

Bogdan Góralczyk i Jarosław Stróżyk o relacjach Chiny- Stany Zjednoczone

Wzrastające napięcie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i jego skutki dla społeczności międzynarodowej - to główne tematy rozmowy w programie "Horyzont" w TVN24. Gośćmi Jacka Stawiskiego byli profesor Bogdan Góralczyk politolog, sinolog i dyplomata oraz generał Jarosław Stróżyk, były zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO.

Zbigniew Girzyński i Danuta Huebner o przyszłości Unii Europejskiej

Przyszłość Unii Europejskiej i postrzeganie Wspólnoty przez mieszkańców krajów UE - to główne tematy rozmowy w programie "Horyzont" w TVN24. Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli kandydaci do Parlamentu Europejskiego profesor Danuta Huebner z Platformy Obywatelskiej oraz doktor Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości.

Gostyńska, Smolar i Kędzierski o wyborach do europarlamentu

Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli Agata Gostyńska z Centre for European Reform w Londynie, prezes Fundacji Batorego i współzałożyciel Europejskiej Rady Polityki Międzynarodowej Aleksander Smolar oraz doktor Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Rozmowa dotyczyła nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wacław Radziwinowicz o Ukrainie po wyborach i jej relacjach z Rosją

Ma wielki mandat zaufania, ogromny kapitał polityczny - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 o prezydencie elekcie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent zagraniczny w Moskwie. - Zełenski budzi moją sympatię, choćby dlatego, ze nie jest politykiem zawodowym, a rozwiązać kwadraturę koła na Ukrainie jest bardzo trudno - ocenił.

Moszyński, Kuisz i Hall o odbudowie Notre Dame

Podejrzewam, że Emmanuel Macron będzie przeżywał ogromną pokusę, żeby wykorzystać pożar Notre Dame do zostawienia jakiegoś śladu po sobie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 Piotr Moszyński. Zdaniem profesora Aleksandra Halla najważniejsze zdanie, dotyczące rekonstrukcji zniszczonej przez ogień świątyni powinno należeć do francuskich katolików.

Kowal, Wóycicki i Piekło o wyborach na Ukrainie

Petro Poroszenko jest "szalenie sprawnym prezydentem", ale wydaje się, że drugą kadencję nim nie będzie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 dr hab. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Zachód na wybór Załęskiego musi zareagować oczekiwaniem - mówił politolog, dr Kazimierz Wóycicki, przewidując wybór komika na prezydenta Ukrainy. Gościem programu był także były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

"Musimy trzymać uchylone drzwi". Szymański o negocjacjach w sprawie brexitu

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. - Należy zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć chaotycznego, kryzysowego brexitu bez ram prawnych - zaznaczył.

Rotfeld o przyczynach brexitu

Gościem Jacka Stawiskiego był prof. Adam Daniel Rotfeld. Tematem rozmowy był brexit, jego przyczyny oraz możliwe scenariusze po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Truszczyński i Kędzierski o skutkach brexitu

Gośćmi Jacka Stawiskiego byli Jan Truszczyński, który negocjował wejście Polski do Unii Europejskiej oraz Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagielońskiego. Tematem rozmowy był brexit i to, jak brytyjski kryzys wpłynie na resztę Unii Europejskiej.

Cieński i Rosiak o tym, co dalej z brexitem

Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli Jan Cieński - dziennikarz Politico, Dariusz Rosiak - dziennikarz Polskiego Radia. Tematem rozmowy było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Profesor Góralczyk i Wyszkowski o szczycie w Wietnamie

Gośćmi Jacka Stawiskiego w programie "Horyzont" byli profesor Bogdan Góralczyk, dyplomata, były ambasador RP w Tajlandii oraz Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact w Polsce. Tematem rozmowy było spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.