Kino Pionier zostanie otwarte dla mieszkańców - wiceprezydent Szczecina. Po pięciomiesięcznej przerwie placówka wznawia swoją działalność. Opiekę nad instytucją przejmie szczeciński Dom Kultury "Krzemień".
Marcin Biskupski, zastępca prezydenta Szczecina poinformował, że kino Pionier, zamknięte od maja tego roku, zostanie ponownie otwarte w październiku. - Obecnie pracujemy organizacyjnie nad tym, aby kino oddać mieszkańcom. Chcemy, aby to szczecińskie kino było dla mieszkańców Szczecina, było prowadzone przez szczecinian i służyło wszystkim, którzy kochają film i czują klimat tego kina - powiedział.
Miasto kupiło kino Pionier pod koniec ubiegłego roku za blisko dwa miliony złotych brutto. Opiekę nad instytucją miało przejąć warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych, jednak od początku maja żadne działania nie zostały podjęte. W czerwcu Lidia Rogaś, zastępczyni prezydenta miasta, informowała, że negocjacje z potencjalnym operatorem nadal trwają. Ustalono, że kinem zajmie się szczeciński Dom Kultury "Krzemień".
"Trwają przygotowania do otwarcia"
Paulina Łątka z urzędu miasta poinformowała, że w budynku kina od kilku tygodni trwają przygotowania do otwarcia.
- Prowadzone są prace konserwatorskie i gruntowne porządki. Wyremontowane zostały już toalety dla widzów i personelu - przekazała. - Wysprzątano pomieszczenia magazynowe i administracyjne, a wkrótce będą prane i czyszczone fotele, wykładziny oraz kotary. Na dniach zostaną podjęte rozmowy z dystrybutorami filmów - dodała.
Dyrektor "Krzemienia" Michał Giełzak powiedział, że najważniejszym zadaniem na ten moment, jest otwarcie placówki. - Robimy wszystko, żeby kino wystartowało na początku października. Wiemy już, że miejsce będzie musiało przejść poważny i gruntowny remont, ale są to działania na przyszłość - dodał.
Od października kino ma działać codziennie, głównie w godzinach popołudniowych.
- Zainteresowaliśmy się tym tematem dwa miesiące temu. Przeprowadzaliśmy dogłębną analizę, mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Analizując także kwestie finansowe i techniczne, doszliśmy do wniosku, że możemy podjąć się tego zadania - wyjaśnił Giełzak.
Krzysztof Spór, krytyk filmowy, który będzie odpowiedzialny m.in. za dobór repertuaru powiedział, że celem jest, aby od października działały obydwie sale. - Problemem są projektory, które są w fatalnym stanie. Od kilkunastu dni prowadzę rozmowy na temat pozyskania projektorów tak, aby obydwie sale działały - dodał.
Jedno z najstarszych kin świata
Oficjalnie kino przy obecnej alei Wojska Polskiego (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 roku, ale filmy były wyświetlane już dwa lata wcześniej. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 przez pięć lat nosiło nazwę Odra.
W 2005 roku otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L'Idéal Cinéma – Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24