Żona dziedzica Tetra Pak wiedziała, kto zabił premiera Szwecji?

Olof Palme został zastrzelony 28 lutego 1986 rokuWikipedia

Eva Rausing, żona dziedzica fortuny Tetra Pak napisała przed śmiercią dziennikarzowi, że wie, kto stoi za zabójstwem premiera Szwecji Olofa Palmego w 1986 roku.

Rozkładające się ciało Rausing znaleziono na początku lipca w luksusowym domu w londyńskiej dzielnicy Belgravia. Kobieta zmarła 7 maja, a w jej organizmie - jak ustalono podczas sekcji zwłok - znajdowała się kokaina. Zarówno Eva, jak i jej mąż - Hans Kristian - przez lata borykali się z uzależnieniem od narkotyków.

Dziedzic fortuny Tetra Pak został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu za to, że uniemożliwił przyzwoity i zgodny z prawem pochówek swojej małżonki.

Widziała, kto zabił premiera?

Kobieta napisała w ubiegłym roku szwedzkiemu dziennikarzowi i pisarzowi (napisał dwie książki o śmierci premiera Szwecji) Gunnarowi Wallowi w emailach, że wie, kto stoi za niewyjaśnionym do dziś zabójstwem Olofa Palmego.

"Nazywam się Eva Rausing i jestem żoną Hansa K. Rausinga i niedawno dowiedziałam się od mojego męża, za którego wyszłam 20 lat temu, że XX stoi za zabójstwem Olofa Palmego" - napisała kobieta. (Szwedzkie media publikują zdjęcia tych maili, gdzie pada właśnie sformułowanie "XX", bez nazwiska.)

Jak poinformowała, jej mąż odkrył przez przypadek tę tajemnicę przed laty. Twierdziła, że premier był zagrożeniem dla pewnego biznesmena i to miał być główny motyw zabójstwa. Rausing dodała też, że trzykrotnie pisała do owego biznesmena o oskarżeniach. Nie ma informacji, czy dostała odpowiedź.

Zaznaczyła też, że chyba wie, gdzie znajduje się broń, z której oddano strzały do polityka.

"Gdybym nagle zmarła..."

"Boję się XX. On nie jest dobrym człowiekiem, ale nigdy bym o tym nie powiedziała, gdyby to nie była prawda" - kontynuowała.

"Nie zapomnij tego sprawdzić, gdybym nagle zmarła. Tylko żartuję, mam nadzieję" - napisała Eva.

"Kiedy emaile się skończyły, nie myślałem o tym zbyt wiele do czasu, gdy usłyszałem, że [Eva Rausing] zginęła w niejasnych okolicznościach" - powiedział Gunnar Wall brytyjskiemu "Gaurdianowi".

Szwedzi dostali materiały z Londynu

Zeszłej nocy Scotland Yard potwierdził, że przekazał szwedzkim śledczym informacje znalezione w komputerze Evy Rausing, a dotyczące śmierci Olofa Palmego.

Z kolei Kerstin Skarp, zastępca prokuratora generalnego Szwecji poinformował, że Rausing kontaktowała się ze śledczymi pracującymi nad zabójstwem szefa rządu. Niewyjaśnione zabójstwo sprzed lat Szwedzki premier został zastrzelony 28 lutego 1986 w Sztokholmie, gdy wraz z żoną wracał z kina (Lisbet Palme została ranna). Nie miał wtedy ochrony. Często z niej rezygnował przy różnych okazjach. Tym razem jednak decyzja okazała się tragiczna w skutkach.

Przez 26 lat ponad 130 osób przyznało się do zabójstwa, ale rzeczywistego sprawcy nigdy nie znaleziono. W 1988 roku skazano za zabójstwo Palmego Christera Petterssona, jednak po latach został on oczyszczony z zarzutów.

Autor: jak//kdj / Źródło: "Daily Telegraph", "Guardian", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia