Zobacz fawele z lotu ptaka

Aktualizacja:
100 tysięcy mieszkańców faweli Medellin będzie mogło wydostać się teraz ze wzgórz nad Rio
100 tysięcy mieszkańców faweli Medellin będzie mogło wydostać się teraz ze wzgórz nad Rio
Reuters
100 tysięcy mieszkańców faweli Medellin będzie mogło wydostać się teraz ze wzgórz nad RioReuters

Rio de Janeiro dożyło pięknego dnia - mówią mieszkańcy stolicy światowego karnawału. Po kilku latach została uruchomiona pierwsza w historii kolejka linowa łącząca fawele górujące nad miastem z jego ścisłym centrum. Dla 100 tysięcy ludzi żyjących w biedzie na terenie Medellin ta kolejka linowa to prawdziwy skok cywilizacyjny.

Wagony zabiorą jednorazowo 152 pasażerów, a w ciągu godziny 3 tysiące. To pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas mieszkańcom faweli, którzy pracują bliżej morza i codziennie potrzebują 3-4 autobusów, by dostać się centrum.

- To wielki dzień dla Medellin. Nie ma już zamkniętych ulic, nie ma niedostępnych domów. Wszystko to staje się nieważne, bo wszystko jest widziane z góry. Świat ma dostęp do faweli, a to już na starcie eliminuje wiele problemów - mówi Icaro Moreno, szef biura robót publicznych Rio de Janeiro.

W listopadzie ub. roku policja przejęła pełną kontrolę nad fawelą. Pozbyła się handlarzy narkotykami, dzięki czemu na ulicach nie dochodzi już do regularnych strzelanin i porwań. Najpóźniej w październiku w dzielnicy ma zostać stworzony posterunek tzw. "policji pacyfikującej", która zadba o trzymanie narkotykowych gangów z dala od tego ogromnego terenu, na który składa się 12 wielkich "wspólnot".

Inwestycja kosztowała 200 milionów rei, czyli ok. 130 mln dolarów i jest pierwszą z kilku, wciąż przez władze Rio planowanych.

Miasto śmieci

Medellin jeszcze kilkadziesiąt lat temu było miastem przylegającym do Rio. Sytuacja zmieniła się jednak w połowie lat 60-tych. Wtedy urzędnicy atlantyckiego molocha upatrzyli sobie niezagospodarowane centrum miasteczka, z którego postanowili zrobić składowisko śmieci. Wszystko po to, by uniknąć płacenia podatków za ich utylizację.

Tym sposobem Medellin w ciągu kilku lat zostało dosłownie pogrzebane pod stertą śmieci i paradoksalnie - stało się idealnym miejscem do osiedlenia dla - najpierw setek, potem tysięcy - biednych rolniczych rodzin przybywających do miasta "za chlebem". W ciągu kilkunastu lat Medellin przekształciło się w prowizoryczne miasto ulepione z gliny i kartonu, z najbardziej znaną dzielnicą, Moravią w samym jego centrum.

Dzisiaj według szacunków żyje w nim ponad 100 tys. ludzi, podobnie jak w innych dawnych miasteczkach i miastach znanych w świecie jako fawele.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters