Papież Franciszek: czujemy wdzięczność Bogu za to, że podarował Benedykta XVI Kościołowi i światu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Papież Franciszek podczas sobotniego nabożeństwa nieszporów za kończący się rok w bazylice Świętego Piotra po raz pierwszy publicznie zabrał głos po śmierci swojego poprzednika Benedykta XVI. - Czujemy w sercu wielką wdzięczność, wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu - powiedział.

Tradycyjne nabożeństwo w ostatnim dniu roku odbyło się w szczególnych okolicznościach. Kilka godzin po śmierci emerytowanego papieża, który zmarł rano w swoim domu w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji w 2013 roku.

Franciszek w homilii w czasie tradycyjnego nabożeństwa powiedział o swym zmarłym w sobotę w wieku 95 lat poprzedniku: - Ze wzruszeniem wspominamy jego tak szlachetną, tak uprzejmą osobę.

- I czujemy w sercu wielką wdzięczność, wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu. Wdzięczność wobec niego, za całe dobro, którego dokonał i przede wszystkim za jego świadectwo wiary i modlitwy, zwłaszcza w tych ostatnich latach życia na uboczu - mówił Franciszek.

- Tylko Bóg zna wartość i siłę jego wstawiennictwa, jego wyrzeczeń dokonanych dla dobra Kościoła - dodał papież.

W bazylice watykańskiej zgromadziło się kilka tysięcy wiernych i liczni przedstawiciele Kolegium Kardynalskiego oraz Kurii Rzymskiej. Jak co roku na nieszpory w ostatnim dniu roku przybyli reprezentanci władz Rzymu z burmistrzem Roberto Gualtierim, którzy już przygotowują miasto do uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI. 5 stycznia po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom żałobnym i pogrzebowym po śmierci swego poprzednika.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polscy biskupi wspominają Benedykta XVI. Prymas: po abdykacji wciąż można było odczuć jego "dyskretną obecność" we wspólnocie Kościoła >>>

Msza pogrzebowa odbędzie się 5 stycznia o 9.30

Benedykt XVI zmarł w sobotę przed południem w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.

Jak przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, śmierć emerytowanego papieża nastąpiła o godzinie 9.34.

Po godzinie 12 dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni przekazał, że msza pogrzebowa emerytowanego papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra.

Rozpocznie się o godzinie 9.30. Jak dodał rzecznik, zgodnie z życzeniem emerytowanego papieża, zmarłego w sobotę rano, uroczystości odbędą się "pod znakiem prostoty". Zaznaczył, że pogrzeb będzie "uroczysty, ale skromny". Watykan poinformował, że nie są potrzebne karty wstępu na mszę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Benedykt XVI nie żyje. Epitafium na nagrobku? "Żadne! Jedynie imię" >>>

Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich - podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II - poinformował Watykan w wydanym komunikacie. Ceremonia ta odbędzie się po mszy pogrzebowej.

Wcześniej Watykan przekazał, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia, by wierni mogli oddać mu hołd. Bazylika będzie otwarta 2 stycznia do godz. 19.00, a we wtorek i w środę - od godz. 7 do 19.

Do 2 stycznia ciało pozostanie w domu byłego papieża w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Nie są przewidziane oficjalne wizyty czy publiczne modlitwy - dodano.

Autorka/Autor:ks\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: