Po siedmiu latach Emiraty znów otworzyły ambasadę w Damaszku


Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) otworzyły w czwartek swoją ambasadę w Damaszku, normalizując tym samym stosunki dyplomatyczne z Syrią. Ambasada została zamknięta w 2011 roku, po wybuchu arabskiej wiosny.

Ceremonia ponownego otwarcia ambasady ZEA w Damaszku rozpoczęła się o godz. 13.30 czasu lokalnego (12.30 czasu polskiego). Kilka godzin wcześniej zaproszenie dla dziennikarzy na to wydarzenie wystosowało syryjskie Ministerstwo Informacji.

Minister stanu ds. zagranicznych ZEA Anwar Gargasz napisał w czwartek na Twitterze, że decyzja ZEA podjęta została ze względu na przekonanie o konieczności arabskiego udziału w sprawach syryjskich. Zdaniem ekspertów jest to aluzja do znacznych wpływów irańskich w Syrii, co spotyka się z niezadowoleniem większości krajów arabskich, w tym w szczególności ZEA i Arabii Saudyjskiej. Kraje te prowadzą w Jemenie wojnę ze wspieraną przez Iran organizacją Hutich.

Normalizacja stosunków z Syrią

Choć otwarcie ambasady ZEA nie było wcześniej zapowiadane, to nie jest ono zaskoczeniem i prawdopodobnie podobne kroki podejmą inne sunnickie państwa arabskie, które zerwały stosunki z Syrią po wybuchu wojny domowej w tym kraju.

Na plany normalizacji stosunków wskazywały wypowiedzi szefa dyplomacji Bahrajnu na początku października 2018 roku, który sugerował konieczność wznowienia współpracy krajów arabskich z Syrią. 17 grudnia Damaszek odwiedził natomiast prezydent Sudanu Omar al-Baszir. Zarówno Sudan, jak i Bahrajn mają ścisłe związki z Arabią Saudyjską, którego najbliższym regionalnym sojusznikiem są ZEA.

Wielki sukces Asada

Normalizacja stosunków Syrii z krajami arabskimi oznacza wielki sukces przywódcy tego kraju Baszara al-Asada, który w ten sposób wychodzi z międzynarodowej izolacji. Zdaniem ekspertów należy się również spodziewać przywrócenia członkostwa Syrii w Lidze Państw Arabskich. Członkostwo Syrii w tej organizacji zostało zawieszone w listopadzie 2011 roku, a część państw arabskich przejściowo uznawała polityczną reprezentację syryjskiej opozycji jako legalne przedstawicielstwo tego kraju.

W połowie grudnia Reuters cytował dyplomatę arabskiego, który, zastrzegając anonimowość, stwierdził, że tylko dwa, trzy kraje członkowskie Ligii Państw Arabskich sprzeciwiają się przywróceniu pełni praw członkowskich Syrii.

Normalizacja stosunków Syrii z Arabią Saudyjską może jednak być trudniejsza ze względu na znacznie większą rolę Saudów we wspieraniu rebeliantów w trakcie syryjskiej wojny domowej. Arabia Saudyjska pozostaje jednak w złych stosunkach z Turcją, która wciąż wspiera dzihadystów w muhafazie Idlib i okupuje północną część muhafazy Aleppo, a także grozi inwazją na północną Syrię. Arabia Saudyjska zadeklarowała również niedawno gotowość do finansowego wsparcia odbudowy Syrii.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: