TVN24 | Świat

Zwrot ciał, odszkodowania, niezależne dochodzenie. "Nasze żądania pozostają niezmienne"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Warunki ramowe współpracy z władzami Iranu dotyczące katastrofy ukraińskiego boeinga w Teheranie uzgodnili szefowie dyplomacji pięciu państw, których obywatele znajdowali się na pokładzie samolotu. Wśród tych uzgodnień znalazło się między innymi żądanie odszkodowania dla rodzin ofiar. 

Boeing 737-800 linii UIA, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu w środę, 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

ZESTRZELENIE UKRAIŃSKIEGO BOEINGA NAD TEHERANEM. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Żądania wobec Iranu po katastrofie boeinga

O warunkach ramowych poinformował w czwartek w Londynie szef MSZ Kanady Francois-Philippe Champagne, który przewodniczył spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwecji i Afganistanu. - Członkowie grupy koordynującej stworzyli dziś ramy dla współpracy z Iranem. Ramy te oparte są na pięciu elementach, które będą dla nas wyznacznikiem w interakcji z władzami irańskimi - powiedział Champagne na konferencji prasowej.

Wśród uzgodnionych warunków jest pełen dostęp dla urzędników z poszkodowanych krajów do świadczenia usług konsularnych w Iranie, zapewnienie godnego i transparentnego procesu identyfikacji zwłok oraz poszanowanie życzeń rodzin co do repatriacji zwłok, a także "gruntowne, niezależne i transparentne" międzynarodowe dochodzenie zgodnie z konwencją o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Ponadto Iran musi ponieść "pełną odpowiedzialność za zestrzelenie lotu PS752 i rozpoznać swoje zobowiązania wobec rodzin ofiar, w tym odszkodowanie". Wreszcie winni katastrofy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w ramach niezależnego dochodzenia karnego, a następnie transparentnego i bezstronnego procesu sądowego zgodnie z właściwymi procedurami i z poszanowaniem praw człowieka.

- Jak dotąd widzieliśmy współpracę ze strony Iranu, ale monitorujemy tę sytuację na bieżąco i wzywamy do dalszej współpracy - podsumował Champagne.

"Nasze żądania pozostają niezmienne"

Także w czwartek dyskusję na temat dalszej współpracy przy dochodzeniu odbyli minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko oraz szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. Jak podał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji, ministrowie rozmawiali na temat powrotu na Ukrainę ciał obywateli tego kraju. Identyfikacja 11 ofiar ukraińskiego pochodzenia zakończyła się w czwartek. Była to dwójka pasażerów oraz dziewięcioro członków załogi.

Ponadto uzgodniono rolę Kijowa we wspólnym śledztwie oraz dostęp do czarnych skrzynek zestrzelonego boeinga. "Nasze żądania pozostają niezmienne" - dodał Prystajko.

Po przyznaniu się przez Iran do zestrzelenie samolotu, prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "oczekujemy od Iranu zapewnień co do gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał ofiar, wypłaty odszkodowań i oficjalnych przeprosin kanałami dyplomatycznymi".

Katastrofa lotnicza w IraniePAP/Adam Ziemienowicz

Źródło: PAP

Autor:ft\mtom

Tagi:
Raporty: