Zawieszenie broni tylko w teorii? Pod Słowiańskiem zginęło trzech żołnierzy

Aktualizacja:

Mimo przedłużonego w sobotę przez władze w Kijowie rozejmu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, obie strony donoszą o dalszych incydentach. Trzech ukraińskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w sobotę pod Słowiańskiem w obwodzie donieckim - informuje rzecznik sił antyterrorystycznych w Doniecku Ołeksij Dmytraszkowskyj.

- Był ostrzał posterunku koło Słowiańska (...). Trwa ostrzał z moździerzy - oznajmił także Dmytraszkowskyj. Tymczasem dowódca ochotniczego batalionu obrony terytorialnej obwodu donieckiego "Donbas" Semen Semenczenko powiadomił o dwóch zabitych podczas sobotniego ostrzału. "Trwają ostrzały naszych posterunków, zabito dwóch żołnierzy i dwóch raniono. Żądamy natychmiastowego wprowadzenia stanu wojennego!" - napisał Semenczenko na swojej stronie na Facebooku.

Incydenty mimo rozejmu

Wcześniej w sobotę ukraińskie Ministerstwo Obrony napisało w oświadczeniu, że mimo ogłoszonego zawieszenia broni separatyści ignorują pokojowy plan uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy i są kontynuowane ataki na siły antyterrorystyczne. Według resortu ukraińskie siły zbrojne były ostrzeliwane w okolicach Słowiańska, Dmytrowki, Dubrowki, wioski Krywa Łuka i Kramatorska w obwodzie donieckim oraz koło Czerwonopartyzańska w obwodzie ługańskim.

- Separatyści ostrzelali z broni palnej siły stacjonujące na lotnisku w Kramatorsku. Ostrzał prowadzono z moździerzy z południowych przedmieść Kramatorska. Strat wśród żołnierzy (ukraińskich) nie ma - napisano w oświadczeniu. O trzech rannych poinformował natomiast rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko.

Separatyści: ukraińska armia kontynuuje działania

- W Kramatorsku (w obwodzie donieckim) kontynuowane są działania bojowe (ukraińskiej armii) - powiedział agencji Interfax przedstawiciel władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Myrosław Rudenko. Twierdzi on, że przedłużenie zawieszenia broni, ogłoszone przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę w nocy z piątku na sobotę, ma jedynie umożliwić siłom rządowym zajęcie pozycji przed atakiem na rebeliantów. Ukraińskie siły rządowe, cytowane przez agencję dpa, podają z kolei, że separatyści ostrzelali żołnierzy na lotnisku pod Kramatorskiem. Nikt nie został ranny. W obwodzie ługańskim rebelianci szykują się na kolejne ataki sił rządowych. Jak podali, przygotowano ponad 60 bunkrów do obrony przed atakami lotniczymi. Separatyści zapowiadają, że negocjacje pokojowe z Kijowem rozpoczną, jeśli siły rządowe wycofają się ze wschodnich obwodów. Odmawiają złożenia broni, dopóki ten postulat nie zostanie spełniony.

Przedłużone zawieszenie broni

Pierwotny rozejm obowiązywał od 20 czerwca do 27 czerwca wieczorem. W nocy z piątku na sobotę Poroszenko przedłużył okres obowiązywania zawieszenia broni do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca. UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Są to: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

Umowa stowarzyszeniowa podpisana

Dzień po podpisaniu drugiej części umowy stowarzyszeniowej minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin oświadczył, że Ukraina przygotowuje narodowy plan wdrożenia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

- Szykujemy pakiet dokumentów i przygotowujemy już narodowy plan realizacji tego porozumienia – powiedział Klimkin. Dodał, że będzie to dokument „głębszy” niż analogiczne dokumenty państw, które już są członkami Unii Europejskiej. Nie podał jednak szczegółów. Zaznaczył też, że ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej przez parlament Ukrainy jest oczekiwana w najbliższym czasie. Unia Europejska podpisała w piątek w Brukseli umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią oraz część gospodarczą umowy z Ukrainą, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu. Część polityczną umowy z Ukrainą podpisano w marcu.

Autor: kło//rzw/kdj/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości