Świat

Trzy osoby zatrzymane w związku z zamachami w Paryżu. Wpadł handlarz bronią

Świat


Trzy osoby zostały zatrzymane we wtorek w związku z zamachami w Paryżu - podały źródła sądowe, na które powołuje sie France24. Zatrzymania dwóch z nich mają związek z atakiem ze stycznia, jednej - z listopada.

France24 podaje, że osoba zatrzymana w związku z zamachami z 13 listopada ma 29 lat. Osoba ta działała na "peryferiach" serii zamachów, w których zginęło 130 osób. Została aresztowana w swoim domu w Villiers-sur-Marne na przedmieściach Paryża.

Zatrzymany handlarz bronią

France24 podaje, że w oddzielnej operacji zatrzymano także dwie osoby związane z zamachami ze stycznia. Kobieta i mężczyzna zostali zatrzymani w Lille w związku z atakiem na supermarket z koszerną żywnością Hyper Cacher. 52-letni mężczyzna odsiadywał już wyrok więzienia za przemyt broni. Ma on mieć także związek ze skrajną francuską prawicą.

Zatrzymana kobieta to jego partnerka. Para została przesłuchana z związku z bronią, którą posługiwał się w dniu zamachów Amedy Coulibaly. Najprawdopodobniej sprowadzili ją przemytnicy z nimi związani.

Amedy Coulibaly zabarykadował się w sklepie z zakładnikami i zastrzelił cztery osoby. Policja zastrzeliła go w czasie szturmu. Zamachowiec najprawdopodobniej zastrzelił też policjantkę poprzedniego dnia.

Coulibaly skoordynował swoje ataki z braćmi Cherifem i Saidem Kouchi, którzy 7 stycznia zabili 12 osób w redakcji magazynu satyrycznego "Charlie Hebdo".

Seria zatrzymań

Po zamachach z listopada francuska policja przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę operację antyterrorystyczną. Przeprowadzono ok. 2,7 tys. nalotów na kryjówki dżihadystów, a 360 osób objęto aresztem domowym.

Nadal trwają poszukiwania kluczowych zamachowców, w tym Saleha Abdeslama, który od miesiąca pozostaje na wolności.

Autor: pk\mtom / Źródło: France24

Tagi:
Raporty: