Brazylijska policja przeprowadziła akcję przeciwko nielegalnym górnikom wydobywającym złoto w Amazonii na terenie rezerwatu Janomamów. Aresztowano 26 osób.
Funkcjonariusze zajęli złoto, sprzęt górniczy i kilka samolotów służących do transportowania ludzi w odległe tereny.
Zdaniem policji działalność górników spowodowała poważne szkody dla środowiska na terenach rezerwatu Janomamów blisko granicy z Wenezuelą.
Plemię Janomamów od dawna narzekało na nielegalnych górników, którzy niszczyli ich ziemie. Górnicy używali pomp zamontowanych na łodziach, którymi pogłębiali dno rzek i niszczyli je. Dodatkowo używali toksycznej rtęci, za pomocą której oddzielali złoto od mułu rzecznego.
Piloci, inżynierowie i biznesmeni
Jak podała policja, pięć grup przestępczych zajmujących się wydobyciem złota zostało zidentyfikowanych w trwającym rok śledztwie, które prowadzono w stanie Roraima. Wśród 26 aresztowanych osób są piloci, inżynierowie i biznesmeni, których oskarżono o finansowanie działalności i sprzedaż złota.
Około 20 tys. Janomamów żyje w rezerwacie, który zajmuje powierzchnię prawie 100 tys. kilometrów kwadratowych wzdłuż wenezuelskiej granicy. Plemię od dziesięcioleci sprzeciwia się kopalniom złota i oskarża nielegalnych górników o niszczenie lasów tropikalnych.
Gwałtowny wzrost cen złota na świecie przyczynił się do zwiększenia liczby nielegalnych kopalni w wielu częściach Amazonii.
Autor: awiec//gak / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia