Zamachy kosztowały Al-Kaidę 4,2 tys. dolarów

Aktualizacja:
 
Bomby znaleziono na pokładach samolotów UPS i FedExArchiwum

Przeprowadzenie operacji terrorystycznej polegającej na umieszczeniu na pokładach samolotów ładunków wybuchowych kosztowało tylko 4,2 tys. dolarów - podaje magazyn "Inspire". Eksperci uważają, że ten internetowy magazyn jest powiązany z jemeńską Al-Kaidą.

Przeprowadzone pod koniec października próby zamachów Al-Kaida nazywa "Operacją Wykrwawienie". Podczas niej terrorystom udało się przemycić na pokład samolotów transportowych firm UPS i FedEx ładunki wybuchowe gotowe do detonacji ukryte w tonerach do drukarek. Bomby odkryto podczas ich międzylądowania w Wielkiej Brytanii i w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. - Operacja się powiodła. Udało nam się osiągnąć nasze cele. Dziękujemy Allahowi za jego błogosławieństwo - napisano w magazynie, który ukazał się w internecie w sobotę.

Bomby w tonerach udało się skonstruować tak, że były one niezauważone dla urządzeń wykrywających ładunki wybuchowe. Zmylić udało się też wyszkolone do tego psy.

Nowa strategia Al-Kaidy

Jak pisze magazyn, koszt całej operacji to 4,2 tys. dolarów. To element nowej strategii terrorystów Al-Kaidy. - Mniejsze ataki, które wymagają zaangażowania mniejszej ilości osób i mniej czasu, są bardziej sensowne. Dzięki temu będziemy w stanie przełamać barierę zabezpieczeń budowaną tak pieczołowicie przez Amerykanów - pisze "Inspire". Magazyn nazywa ją "strategią tysiąca skaleczeń".

Ma ona, zdaniem jemeńskiej Al-Kaidy, dodatkowo zwiększyć wydatki USA i innych państw na bezpieczeństwo i jeszcze bardziej osłabić nadwyrężoną przez kryzys gospodarkę.

Katastrofa samolotu

Jemeńska Al-Kaida twierdzi, że jest też odpowiedzialna za katastrofę samolotu transportowego UPS, który rozbił się 3 września w Dubaju. Zginęło wtedy dwóch pilotów.

Władze Zjednoczonych Emiratów stwierdziły, że nie znaleziono dowodów eksplozji na pokładzie samolotu, jednak - jak zaznaczyły - uważnie przyjrzą się oświadczeniu Al-Kaidy. Według ocen ekspertów FBI, terroryści nie odpowiadają za katastrofę.

Źródło: CNN.com

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum