Zakaz minaretów zaskarżony


Niemal od razu po ogłoszeniu wyników szwajcarskiego referendum, które zakazało budowy minaretów, było wiadomo, że skarga na tę decyzję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest tylko kwestią czasu.

Jak informuje BBC, kilka tygodni po referendum decyzję zaskarżył w końcu muzułmański działacz z Genewy, pochodzący z Algierii Hafid Ouardiri. Według tego byłego rzecznika genewskiego meczetu, zakaz budowy minaretów narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Chociaż strasburski trybunał ma półtora roku na rozpatrzenie skargi, to prawnik reprezentujący Ouardiriego, Pierre de Preux, zauważył, że może minąć nawet kilka lat zanim zostanie wydane orzeczenie w tej sprawie.

Większość przeciwko minaretom

W referendum 29 listopada zorganizowanym z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) Szwajcarzy większością 57,5 proc. głosów opowiedzieli się za zakazem wznoszenia minaretów w ich kraju.

Według oficjalnych danych w liczącej ponad 7 milionów mieszkańców Szwajcarii mieszka ok. 400 tys. muzułmanów. Do tej pory obok 130-160 meczetów w tym kraju powstały zaledwie cztery minarety.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości