Wzrost przestępczości? Prezydent Maduro znalazł winnych: telenowele


Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył o wzrost przestępczości w kraju popularne telenowele, które - jego zdaniem - rozpowszechniają wśród młodych ludzi złe wartości i przedstawiają w korzystnym świetle przemoc i narkotyki. W ubiegłym roku Maduro atakował z kolei pełne przemocy gry wideo oraz hollywoodzki hit "Spider-Man".

W poniedziałek wieczorem wiceprezydent Jorge Arreaza spotkał się z przedstawicielami prywatnych i państwowych stacji telewizyjnych, by dokonać przeglądu programów emitowanych w najlepszym czasie antenowym. Według Arreazy niektóre audycje mogą być niezgodne z ustawą z 2004 roku, która nakazuje, by promowały one tylko dobre wartości.

Do spotkania doszło po zeszłotygodniowym przemówieniu prezydenta Maduro, w którym skrytykował on popularną operę mydlaną "De todas maneras Rosa", produkowaną przez Venevision. Jak relacjonuje agencja AP, jedna z głównych bohaterek telenoweli, była królowa piękności, podaje swej matce truciznę. Nie jest jasne, czy władze podejmą kroki, by ograniczyć emisję popularnych w całej Ameryce Południowej oper mydlanych.

Według ONZ Wenezuela znajduje się na piątym miejscu jeśli chodzi o wskaźnik zabójstw. Organizacja pozarządowa o nazwie Wenezuelskie Obserwatorium Przemocy szacuje, że wskaźnik ten podczas 15-letnich rządów socjalistów wzrósł czterokrotnie. Powodem wzrostu presji na rząd, by walczył z przestępczością, stało się niedawne zabójstwo byłej miss Wenezueli Moniki Spear i jej męża. Zginęli z rąk bandytów na oczach swej pięcioletniej córki.

Autor: mtom / Źródło: PAP