Rywal Trumpa wycofuje się z kampanii wyborczej cytatem przypisywanym Churchillowi. "Ostatni ukłon z wpadką"

Źródło:
Reuters

Ron DeSantis, gubernator Florydy poinformował, że wycofuje się z kampanii wyborczej. Do minionego weekendu był rywalem Donalda Trumpa w wyścigu o rolę głównego kandydata republikanów. Nagranie w mediach społecznościowych, na którym mówi o swojej decyzji, opatrzył cytatem, który błędnie przypisał Winstonowi Churchillowi. - Gubernator DeSantis złożył swój ostatni ukłon z wpadką - powiedział profesor Kevin Ruane z uniwersytetu w Canterbury.

Gubernator Florydy Ron DeSantis wycofał się z wyścigu o nominację Partii Republikańskiej na prezydenta. Jednocześnie poparł w tej rywalizacji Donalda Trumpa. O swojej decyzji DeSantis poinformował w nagraniu wideo opublikowanym w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter). Opatrzył je cytatem, który błędnie przypisał Winstonowi Churchillowi: "Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga" - napisał.

CZY NIKKI HALEY MA SZANSE Z TRUMPEM? SŁUCHAJ "ROZMÓW NA SZCZYCIE" W TVN24 GO >>>

Cytat błędnie przypisywany Churchillowi

Międzynarodowe Towarzystwo Churchilla informowało już wcześniej, że ten cytat jest powszechnie nieprawidłowo przypisywany byłemu premierowi Wielkiej Brytanii. Projekt badawczy poświęcony Winstonowi Churchillowi, który działa w ramach Hillsdale College w amerykańskim stanie Michigan także podaje, że to jeden z błędnie przypisywanych Churchillowi wypowiedzi.

Spencer Jones, wykładowca sił zbrojnych i studiów wojennych na Uniwersytecie w Wolverhampton powiedział, że nie ma dowodów na to, że Churchill kiedykolwiek użył tego wyrażenia. Dodał, że jest ono "często udostępniane jako inspirujący cytat w mediach społecznościowych".

Czytaj też: "O co jest ta cała wojna, jeśli nie o kulturę?". Churchill tak nie powiedział

Kevin Ruane, profesor w Canterbury Christ Church University, który jest autorem książki o Churchillu, powiedział: "Churchill był niesamowitym mistrzem słowa i stworzył wiele zapadających w pamięć fraz w ciągu długiej kariery, ale prawdopodobnie miał też tyle wymyślonych cytatów, ile sam stworzył". - Jakkolwiek to ująć, gubernator DeSantis złożył swój ostatni ukłon z wpadką" - powiedział.

Jak podaje Reuters, rzecznik DeSantis nie odpowiedział z prośbę o komentarz na ten temat.

Po rezygnacji DeSantisa jedyną konkurentką Trumpa do nominacji Partii Republikańskiej pozostaje Nikki Haley.

Zobacz też: Ron DeSantis wycofał się z prawyborów republikanów. Wielki rywal poparł Donalda Trumpa

Autorka/Autor:ek

Źródło: Reuters