Świat

Wybory w Egipcie "między lutym a marcem" 2014 r. Najpierw nowa konstytucja

Świat


Wybory parlamentarne w Egipcie mogłyby się odbyć "między lutym a marcem" 2014 r., a następnie wybory prezydenckie - wczesnym latem - powiedział w piątek szef egipskiej dyplomacji Nabil Fahmi. Natomiast na grudzień zaplanowane jest referendum konstytucyjne.

Głosowanie ma wyłonić nową reprezentację parlamentarną, która zastąpi dotychczasowe władze postawione na czele państwa przez wojsko, które obaliło prezydenta Mohammeda Mursiego i zdominowany przez Bractwo Muzułmańskie rząd.

Fahmi w rozmowie w Madrycie z agencją Reutera przypomniał, że polityczne ramię Bractwa Muzułmańskiego nie zostało zdelegalizowane, a jego członkowie mogą swobodnie uczestniczyć w wyborach. Natomiast sami islamiści od lipca br. stali się celem ataków władz wojskowych, które doprowadziły do aresztowania ponad dwóch tysięcy osób. W starciach z siłami porządkowymi zginęły także setki członków Bractwa Muzułmańskiego.

Termin wyborów prezydenckich nieznany

Szef egipskiego MSZ poinformował, że termin wyborów prezydenckich zostanie ogłoszony "pod koniec następnej wiosny", a samo głosowanie zostanie przeprowadzone w terminie "maksymalnie dwóch miesięcy od momentu ogłoszenia daty wyborów". Przed wyborami odbędzie się referendum w sprawie nowej konstytucji, które zaplanowane zostało na grudzień 2013 roku. 50-osobowa komisja pracuje już nad poprawieniem treści poprzedniej ustawy zasadniczej, którą przyjął rząd zdominowany przez islamistów. Na szefa komisji wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Egiptu Amra Musę. Musa zapewnił po wyborze o swym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości społecznej, praw człowieka i pluralizmu politycznego; wybrany został 30 głosami. Szef egipskiej dyplomacji za czasów dyktatury Hosniego Mubaraka był też w przeszłości sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej.

Komisja, w której zasiadają świeccy politycy i osobistości życia publicznego, ma dwa miesiące na rozpatrzenie zmian w konstytucji, zaproponowanych przez dziesięciu ekspertów - sędziów i profesorów uniwersyteckich.

Znów zmiana konstytucji

Konstytucja zostanie zmieniona po raz trzeci od rewolucji z 2011 roku, która zakończyła autorytarne rządy Mubaraka. Ustawa zasadnicza została uchwalona w 2012 roku pod rządami wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wywołała wiele protestów, głównie w kołach świeckich, które twierdziły, że ogranicza swobody i prawa obywatelskie. Została zawieszona, gdy wojsko obaliło Mursiego 3 lipca, po wielkich demonstracjach, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: