Francja. Druga tura wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Wstępne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji
Wstępne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji TVN24
wideo 2/15
Wstępne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji TVN24

Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrywa Emmanuel Macron. Urzędujący prezydent zdobył 58,54 proc. głosów, a jego rywalka Marine Le Pen 41,46 proc. - podało oficjalnie francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych w poniedziałek.

Absencja wyborcza wyniosła 28,01 proc., co oznacza, że 13,6 miliona Francuzów zarejestrowanych na listach wyborczych nie głosowało w tę niedzielę, i jest to najwyższa absencja od 1969 roku. Nieco ponad dwa miliony osób poszło do urn, ale wrzuciło pustą kartę do głosowania ( 4,57 proc.). W wyborach prezydenckich 2017 roku Macron uzyskał 66,1 proc. głosów, a Le Pen 33,9 proc.

Rada Konstytucyjna zatwierdzi oficjalne wyniki wyborów w środę, po rozstrzygnięciu ewentualnych protestów wyborczych. W tym dniu odbędzie się również ostatnie lub przedostatnie posiedzenie Rady Ministrów z kończącego się mandatu prezydenta, podczas którego mogą zostać uchwalone ostatnie dekrety urzędującego prezydenta.

Wybory prezydenckie we Francji 2022. Dane o frekwencji

Około 70 tysięcy lokali do głosowania było otwartych do 19. W dużych miastach, między innymi w Paryżu, Marsylii czy Lyonie czas głosowania przedłużono do godziny 20.

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że frekwencja wyborcza do godziny 17 wyniosła 63,23 proc. O tej samej porze podczas wyborów w 2017 roku była na poziomie 65,3 proc. Wcześniej w niedzielę informowano, że na godz. 12 frekwencja wynosiła 26,41 procent, czyli o około dwa punkty procentowe mniej niż w wyborach sprzed pięciu lat.

Frekwencja w I turze tegorocznych wyborów do godziny 12 wyniosła 25,48 proc., zaś do 17 - 65 proc.

Wybory prezydenckie we Francji. Druga tura

We Francji prezydent jest wybierany w powszechnych wyborach bezpośrednich na 5-letnią kadencję z możliwością jednokrotnego jej odnowienia. Wygrany musi zebrać bezwzględną większość głosów oddanych w jednej lub dwóch turach, niezależnie od frekwencji.

Pierwsza tura wyborów odbyła się 10 kwietnia. Wygrał ją Macron z wynikiem 27,85 proc. przed Le Pen, która uzyskała 23,15 proc. głosów.

Frekwencja w I turze wyniosła 73,69 proc. i była najniższa od wyborów prezydenckich w 2002 r., kiedy do urn wyborczych przyszło 71,6 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów.

Francja. Wybory prezydenckie - pierwsza tura, wyniki

W I turze startowali również: trockistka Nathalie Arthaud (Lutte Ouvriere), komunista Fabien Roussel (Francuska Partia Komunistyczna), samorządowiec Jean Lassalle (Resistons!), prawicowy publicysta Eric Zemmour (Rekonkwista), lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon (Francja Nieujarzmiona), mer Paryża Anne Hidalgo (Partia Socjalistyczna), lider koalicji Zielonych Yannick Jadot (Europa- Ekologia-Zieloni), republikanka Valerie Pecresse (Republikanie), antykapitalista Philippe Poutou (Nowa Partia Antykapitalistyczna) oraz suwerenista Nicolas Dupont-Aignan (Debout France).

W 2017 roku w II turze Macron wygrał z Le Pen stosunkiem 66,1 do 33,9 procent .W pierwszej turze obecny szef państwa uzyskał wówczas 24,01, a Le Pen - 21,3 procent głosów.

Autorka/Autor:mp,js, akr/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: