Minister finansów Niemiec: uruchomić dodatkowe środki na armię

Bundeswehra znajduje się w kiepskiej kondycjiMate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy

Minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę, że rząd Niemiec jest gotowy do zwiększenia wydatków militarnych w kontekście kryzysu związanego z uchodźcami. Wyraził też nadzieję na powstanie "wspólnej europejskiej armii".

W wywiadzie dla niedzielnego wydania "Bilda" - "Bild am Sonntag" - Schaeuble podkreślił konieczność "uruchomienia znacznych dodatkowych środków na rzecz wspólnych europejskich inicjatyw obronnych".

"Połączyć armie"

- Ostatecznie naszym celem powinna być wspólna europejska armia. Środki przeznaczane na 28 armii narodowych można wykorzystać znacznie efektywniej, jeśli się je połączy - przekonywał niemiecki minister.

- Dla Niemiec oznacza to, że będziemy musieli wspierać politykę zagraniczną i bezpieczeństwa silniej niż może byśmy chcieli - zaznaczył Schaeuble. Jak wskazał, kraje unijne będą musiały w związku z kryzysem migracyjnym podnieść wydatki militarne.

Odnosząc się do rozdziału uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej, minister zaapelował o wyrozumiałość wobec państw najbardziej niechętnych, podczas gdy Niemcy szacowały, że w tym roku zarejestrują ponad milion przybyszów.

- Kraje Europy Wschodniej powinny także przyjąć uchodźców, ale mniej niż Niemcy - ocenił polityk CDU. Wyraził opinię, że Europa wyjdzie z obecnego kryzysu "wzmocniona" i już uczyniła "ważny krok", zgadzając się na silniejszą ochronę zewnętrznych granic.

Już miał podobny problem

- Po zjednoczeniu wschodnie landy Niemiec także odmawiały przyjmowania uchodźców, ponieważ ich mieszkańcy nie znali obcych. Wówczas, jako szef MSW (1989-1991), zdecydowałem, że ich przyjmą, ale proporcjonalnie mniej (niż zachodnie), żeby ludzie mogli przywyknąć - mówił Schaeuble, apelując o podobne rozwiązanie w skali UE. - Solidarność nie zaczyna się od wzajemnego obrażania się - wskazał.

Bardziej krytycznie odniósł się natomiast do Grecji, którą upomniał za sposób, w jaki odpowiada na kryzys wokół uchodźców. Wyraził przekonanie, że władze w Atenach od lat ignorowały system dubliński zobowiązujący migrantów, by składali wnioski o azyl w pierwszym kraju UE, do którego przybyli. Schaeuble dodał zarazem, że niemieckie sądy orzekły, iż wbrew systemowi dublińskiemu uchodźcy nie powinni być odsyłani do Grecji, ponieważ tam nie są traktowani w sposób humanitarny

Autor: iwan//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy