"Dziś ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich"

Źródło:
PAP
Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej
Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej
TVN24
Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnejTVN24

V Korpus U.S. Army zostanie oficjalnie reaktywowany - napisała w piątek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jak podkreśliła, to "ważny dzień dla relacji polsko-amerykańskich". Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że "współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom".

"Dziś ważny dzień dla relacji PL-USA! V Korpus U.S. Army zostanie dziś oficjalnie reaktywowany w Fort Knox. To oznacza, że wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu już za chwilę zostanie ulokowane w Poznaniu. To ogromny sukces i dowód na to, jak ważny jest dla nas sojusz z Polską" - napisała w piątek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na swoim profilu na Twitterze.

Wysunięte stanowisko dowodzenia reaktywowanego V Korpusu USA ma liczyć około 200 żołnierzy. Pierwsi przyjadą do Polski jeszcze w październiku i zajmą się planowaniem operacyjnym i dowodzeniem rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Poznań jest dotychczas siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiego szczebla dywizji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Szef MON: współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom

"Dziś oficjalna reaktywacja V Korpusu US Army. A w Poznaniu trwa już formowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu. Współpraca obronna z USA weszła na kolejny, wyższy poziom. Dbamy o bezpieczeństwa naszego kraju" - napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Umowa podpisana przez Błaszczaka i Pompeo

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra Błaszczaka i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność – zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw – ma wzrosnąć o ok. 1000, do ok. 5,5 tys.

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky. 

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army Sgt. Sarah Kirby

Tagi:
Raporty: