Biały Dom: jesteśmy otwarci na szkolenie ukraińskich pilotów na F-16, jeśli będzie to konieczne

Amerykańskie myśliwce F-16 w bazie w Łasku
Zniszczenie rosyjskiego systemu Tornado przez Ukraińców
Źródło: Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Ukrainy

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe na szkolenie ukraińskich pilotów na F-16, jeśli Dania i Holandia nie będą miały do tego odpowiednich zasobów do tego. Odniósł się w ten sposób do doniesień "Washington Post" o opóźnieniach w programie szkolenia. Kirby ostrzegł jednak, że będzie to długi proces.

Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w piątek podczas briefingu prasowego online, "nasi europejscy sojusznicy przewodzą wysiłkom, ale jeśli zasoby szkoleniowe w Europie zostaną wyczerpane, z pewnością jesteśmy otwarci, by prowadzić te szkolenia dla ukraińskich pilotów tutaj, w Stanach Zjednoczonych".

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Skomentował w ten sposób piątkowy artykuł "Washington Post" opisujący problemy i opóźnienia, z którymi boryka się inicjatywa szkoleń pilotów na F-16, i ze względu na które pierwsza grupa pilotów z Ukrainy zakończy je dopiero latem przyszłego roku. Według cytowanego przez dziennik rzecznika holenderskiego ministerstwa obrony jednym z kluczowych wyzwań jest niewielka liczba szkoleniowców w Europie.

Amerykańskie myśliwce F-16 (zdjęcie ilustracyjne)
Amerykańskie myśliwce F-16 (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: DVIDS - Capt. Amy Rittberger

Ukraińcy twierdzą, że w obliczu tych problemów ciężar ten mogłaby wziąć na siebie Ameryka, która prowadzi siedmiomiesięczne szkolenia w bazie Luke w Arizonie.

Kirby: to wszystko wymaga czasu, więc to będzie bardziej długoterminowy wysiłek

Kirby zasygnalizował, że Waszyngton jest gotowy, by pomóc w tych wysiłkach, ale zaznaczył, że szkolenie jest "wieloetapowym procesem" i wymaga najpierw m.in. kursów z języka angielskiego, w czym mają pomóc Brytyjczycy.

- To wszystko wymaga czasu, więc to będzie bardziej długoterminowy wysiłek - ocenił.

Kirby odniósł się też do złożonego w czwartek wniosku do Kongresu o dodatkowe ponad 20 miliardów dolarów na pomoc wojskową i gospodarczą Ukrainie. Jak stwierdził, pieniądze mają wystarczyć na pierwszy kwartał nowego roku fiskalnego (tj. od października do stycznia) i Biały Dom nie zwracałby się o dodatkowe środki, gdyby nie były konieczne. Dodał też, że mimo zgłaszanych przez część kongresmenów wątpliwości lub sprzeciwu prezydent jest pewny, że Kongres zgodzi się przyznać dodatkowe fundusze.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: