Uderzenie na rosyjską bazę, zniszczenie amunicji przeciwnika. Postępy ukraińskiej kontrofensywy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 535 dni. Ukraiński sztab przekazał, że ich żołnierze poczynili postępy podczas walk z najeźdzcą w rejonie miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim. Przekazano także, że wojsko kontynuuje kontrofensywę na kierunkach Melitopol i Berdiańsk. W obwodzie chersońskim ukraińskie siły uderzyły w rosyjską bazę i zniszczyły amunicję przeciwnika w okupowanej miejscowości Radensk. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:07

  Pod okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy kadyrowiec postrzelił rosyjskich żołnierzy i cywilów; na razie wiadomo o trzech rannych cywilach - poinformował w sobotę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola.

  Andriuszczenko napisał w komunikatorze Telegram, że w piątek we wsi Urzuf pod Mariupolem doszło do "bardzo poważnej strzelaniny".

  Według jednej z wersji będący pod wpływem alkoholu kadyrowiec - czyli członek formacji przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa - postrzelił cywilów i rosyjskich wojskowych.

  Wiadomo o co najmniej trzech rannych cywilach. Nikt nie jest wypuszczany z miejscowości ani wpuszczany do niej.

 • 23:21

  17 ukraińskich dronów zaatakowało nocą z piątku na sobotę bazę logistyczną rosyjskiego wojska na okupowanym Krymie, zabitych i rannych zostało kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - pisze w sobotę wieczorem Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  SBU zorganizowała atak na bazę rosyjską w okolicy Eupatorii na Krymie - podaje Ukrainska Prawda. Uderzono w namioty wojskowe, sprzęt, cysterny.

  Weryfikowane są informacje dotyczące skali zniszczeń. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ataku zabitych albo rannych zostało kilkudziesięciu rosyjskich wojskowych, uszkodzono mnóstwo sprzętu.

 • 22:35

  Rosyjska grupa dywersyjna przedarła się w sobotę do obwodu sumskiego na północy Ukrainy – poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. Ukraińskie siły zmusiły przeciwnika do odwrotu.

 • 20:38

  Ukraińskie siły uderzyły w rosyjską bazę i zniszczyły amunicję przeciwnika w okupowanej miejscowości Radensk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - donosi portal Focus. Rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow opublikował w Telegramie nagranie, które przedstawia efekt ataku na rosyjską bazę w Radensku.

 • 20:30

  Ukraiński sztab przekazał też, że wojsko kontynuuje kontrofensywę na kierunkach Melitopol i Berdiańsk.

 • 20:30

  Ukraiński sztab przekazał, że podczas walk z najeźdzcą ukraińscy żołnierze odnieśli "częściowy sukces" w rejonie miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.

 • 20:17

  Chorzy na cukrzycę mieszkańcy jednej z okupowanych przez Rosjan miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy mogą być pozbawieni insuliny, jeśli nie przyjmą rosyjskiego paszportu - pisze portal Meduza.

  Aleksander Dudka, mianowany przez Kreml szef lokalnych władz miejscowości Łazurne, zagroził, że osoby, które nie przyjmą rosyjskiego paszportu, nie będą otrzymywać leków "zakupionych z rosyjskiego budżetu". Przede wszystkim - zapowiedział - dotyczy to osób potrzebujących insuliny. Ograniczenia mają dotyczyć też przydziału pomocy humanitarnej.

 • 18:22

  Na Moście Krymskim, łączącym anektowany Krym z Rosją, po wybuchach zastosowano w sobotę zasłonę dymną - informuje w sobotę agencja Ukrinform. Po zamknięciu Mostu Krymskiego utworzył się korek z ok. 1,3 tys. aut.

 • 17:27

  Ukraińska kontrofensywa postępuje powoli, a praca oddziałów zbierających ciała poległych żołnierzy stała się jeszcze bardziej ponura - napisał "New York Times". "W tej chwili mamy o wiele więcej ciał; myślę, że liczba zabitych mniej więcej podwoiła się od czasu rozpoczęcia kontrofensywy" - powiedział dziennikowi Taras Swystun, członek sześcioosobowej jednostki zbierającej, identyfikującej i zwracającej rodzinom ciała poległych Ukraińców.

  Odzyskiwane ciała są często zniekształcone nie do poznania. "Jeśli nie mają twarzy, odcinamy ubrania i szukamy tatuaży, blizn i innych oznak ułatwiających identyfikację" - wytłumaczył Swystun. "Moim zadaniem jest pomóc naszym, którzy zginęli, wrócić do domu" - dodał.

  Amerykański dziennik towarzyszył żołnierzom jednostki w ich pracy przez dwa dni. Dostęp zapewniono pod warunkiem, że dokładna liczba ofiar śmiertelnych nie zostanie ujawniona. "Ukraińskie wojsko nie publikuje liczby ofiar poniesionych przez swoje siły. Mimo to jest jasne, że liczba ofiar śmiertelnych wśród żołnierzy rośnie. W kostnicach wojskowych piętrzą się stosy ciał" - zaznaczył "NYT".

  Większość zabitych zginęła w niedawnych walkach, ale odzyskuje się również ciała żołnierzy zabitych kilka miesięcy temu.

 • 16:39

  Ukraina rozpatruje możliwość zniesienia ruchu bezwizowego z Izraelem i zawnioskuje o wyłączenie tego kraju ze spotkań formatu Ramstein w związku z jego "nieprzyjaznymi działaniami wobec Ukrainy i prorosyjskim stanowiskiem na arenie międzynarodowej" - napisał Kyiv Post, powołując się na źródła.

  "Izraelskie władze nigdy nie udzieliły żadnej prawdziwej pomocy" - oceniło źródło w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. "Zamiast tego informacje pozyskane podczas spotkań Izrael wykorzystuje w swoich interesach" - dodało źródło.

  Według Kijowa istnieje "prawdziwe niebezpieczeństwo", że informacje omawiane z Izraelem na spotkaniach Ramstein "prawdopodobnie znajdą się w posiadaniu państwa agresora".

 • 13:12

  Rosyjskie władze przekazały, że w sobotę Ukraińcy ponownie podjęli próbę ataku na Most Krymski, łączący anektowany przez Rosjan półwysep z kontynentalną częścią Rosji. Uderzenie miało zostać odparte i nie spowodowało żadnych szkód. Na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych widać dym unoszący się w rejonie mostu.

 • 12:17

  Rosja prawdopodobnie przesunęła jednostki wojsk powietrznodesantowych (WDW) z obwodu chersońskiego do będącego przedmiotem ciężkich walk sektora Orichiwa w obwodzie zaporoskim - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 58. Armia Ogólnowojskowa odpiera tam ukraińskie ataki od 4 czerwca, a już 11 lipca jej ówczesny dowódca został zdymisjonowany, prawdopodobnie częściowo z powodu jego nalegań na zmienienie części jego sił. Według doniesień, 70. i 71. Pułki Strzelców Zmotoryzowanych zmagają się ze szczególnie intensywnym wyczerpaniem i ciężkimi walkami na linii frontu.

  "Istnieje realna możliwość, że przybycie WDW w końcu pozwoli na wycofanie elementów tych pułków w celu odpoczynku i regeneracji. Jednak przesunięcie to prawdopodobnie osłabi rosyjską obronę w pobliżu wschodniego brzegu Dniepru, gdzie jest ona coraz bardziej nękana przez ukraińskie naloty amfibijne" - napisano.

 • 11:18

  Jeden policjant zginął, a 12 osób odniosło w sobotę obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku pociskiem manewrującym na Orychiw w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko na Telegramie.

  "Zabity to 31-letni kapitan policji. Teraz lekarze i ratownicy medyczni policji walczą o życie rannych. Kilka osób jest w stanie ciężkim" – podał Kłymenko.

  Zaznaczył, że czterech rannych to także policjanci.

 • 9:30

  Jak wygląda obecnie sytuacja na froncie w Ukrainie? Jakie działania prowadzą obecnie ukraińskie siły zbrojne? I jak Ukraińcy oceniają tempo kontrofensywy? - na te pytania odpowiadał na antenie TVN24 ukraiński dziennikarz Ołeh Biłecki.

 • 8:50

  Sobotnie nagrania geolokacyjne potwierdzają, że siły ukraińskie dotarły na północne krańce wsi Robotyne na zachodzie obwodu zaporoskiego, choć na razie trudno ocenić, czy zdobycze te są trwałe. Fakt, że siły ukraińskie przesunęły się na tym kierunku, mimo że wojska rosyjskie poświęciły wiele wysiłków i zasobów, by temu przeciwdziałać, ma istotne znaczenie – ocenia ISW.

  Nagrania geolokacyjne potwierdzają też, że siły ukraińskie wkroczyły do osiedla Urożajne przy granicy obwodów zaporoskiego i donieckiego. Przy tym, według Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych, żołnierzy ukraińscy prowadzili jednocześnie kontrofensywę w stronę Bachmutu, Berdiańska i Melitopola.

  Siły rosyjskie najwyraźniej próbują nasilić działania ofensywne w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie, zapewne po to, aby odciągnąć żołnierzy ukraińskich od ważniejszych odcinków frontu – pisze ISW.

 • 8:48

  Siły ukraińskie przesunęły się znacznie do przodu w obwodzie zaporoskim na południu kraju, prowadząc działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu – poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie.

  "Wydaje się, że kontrofensywne działania ukraińskie zmuszają wojsko rosyjskie do przemieszczania się na boki w zachodnim obwodzie zaporoskim, co świadczy o tym, że rosyjska obrona może znacznie słabnąć"


  ISW pisze, że brak rezerw operacyjnych prawdopodobnie zmusi siły rosyjskie do dalszego odsuwania się na boki, jeśli będą one chciały utrzymać niektóre odcinki frontu. Siły ukraińskie natomiast nadal posiadają rezerwy, które pozwalają im przeprowadzać rotację żołnierzy.

 • 8:19

  Straty rosyjskiej armii od początku agresji zbrojnej sięgnęły 253 290 wojskowych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podaje resort, minionej doby Rosjanie stracili na ukraińskim froncie 510 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli także pięć wrogich czołgów, sześć pojazdów opancerzonych i 10 systemów artyleryjskich.

 • 5:36

  Minionej doby siły ukraińskie poczyniły znaczące taktycznie postępy na co najmniej trzech odcinkach frontu w obwodzie zaporoskim na zachodzie Ukrainy w ramach trwających operacji kontrofensywnych - donosi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

 • 5:02

  Według tych doniesień rosyjskie systemy obrony powietrznej miały zestrzelić 14 dronów, a systemy elektroniczne miały zneutralizować kolejnych sześć.

  Reuters podkreślił, że nie był w stanie niezależnie zweryfikować tych doniesień.

 • 4:59

  Ukraina zaatakowała 20 dronami Krym, nalot został udaremniony - podał Reuters za rosyjskimi agencjami, które powołują się na resort obrony.

  "Nie ma ofiar ani szkód" - poinformowało ministerstwo.

  Według Moskwy 14 ukraińskich dronów zostało zniszczonych przez środki obrony powietrznej, a kolejne sześć miało zostać zneutralizowanych za pomocą narzędzi walki elektronicznej.

 • 2:37

  Porucznik rosyjskiej armii Iwan Koroliew nielegalnie przekroczył granicę litewską, przedostał się do Wilna i w czwartek został zatrzymany przez litewską straż graniczną na wileńskim dworcu autobusowym - poinformowało BBC.

  - Brałem udział w specjalnej operacji wojskowej, ale cały czas przebywałem na terytorium Federacji Rosyjskiej. Nie byłem na terytorium Ukrainy – powiedział oficer BBC - Zajmowaliśmy się zaopatrzeniem wojsk rosyjskich w amunicję. Otrzymywaliśmy amunicję z całej Rosji, ze wszystkich jednostek, ze wszystkich arsenałów i rozprowadzaliśmy ją do brygad, jednostek bezpośrednio do Ukrainy - dodał.

  - 3 sierpnia zdecydowałem się opuścić Federację Rosyjską, ponieważ nie chciałem brać udziału w krwawej wojnie, którą rozpętało moje państwo. W tej chwili jestem w Republice Litewskiej, gdzie poprosiłem o azyl polityczny - przekazał.

 • 23:42

  Ukraina przejęła i utrzymuje inicjatywę w wojnie - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na forum młodzieżowym.

  Zełenski przyznał, że "zmęczenie ukraińskich bohaterów jest obiektywne". - Ale właśnie to zmęczenie stanie się podstawą wolności i niepodległości Ukrainy - stwierdził.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: