Analiza ISW: ofensywa pod Bachmutem zwalnia, Rosjanie koncentrują się wokół Awdijiwki

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Zniszczenia wokół Bachmutu
Zniszczenia wokół Bachmutu t.me/s/AFUStratCom
wideo 2/22
t.me/s/AFUStratComZniszczenia wokół Bachmutu

Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, ale tempo ich operacji zwalnia - przekazał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy zwrócili uwagę, że Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich i północno-zachodnich obrzeżach miasta, a Rosjanie koncentrują się wokół Awdijiwki.

Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia prawdopodobnie dlatego, że moskiewskie dowództwo chce podejmować próby ofensywy na innych odcinkach frontu - ocenia amerykański think tank.

Instytut Studiów nad Wojną: Rosjanie próbują okrążyć Awdijiwkę

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w środę, że potencjał ofensywny sił rosyjskich w rejonie Bachmutu maleje, a starć bojowych w samym mieście jest mniej, przy czym sytuacja taka dotyczy kilku ostatnich dni. Siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, dążąc do otoczenia tej miejscowości. Prawdopodobnie Rosjanie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru - poinformował ośrodek analityczny.

Analitycy ISW: rosyjska ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego

Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War) nadal ocenia, że postępy Rosjan mogą skłonić siły ukraińskie do wycofania się z Bachmutu, a być może także i z Awdijiwki, choć obecnie jest to mało prawdopodobne. "Siły rosyjskie mogą zdecydować się na rozpoczęcie lub zintensyfikowanie działań ofensywnych w nowych kierunkach, ale te operacje prawdopodobnie przyniosłyby niewiele wymiernych rezultatów, ponieważ rosyjska wiosenna ofensywa zbliża się do punktu kulminacyjnego" - ocenia ISW.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Think tank poinformował też, że nie potwierdzają się doniesienia o zaangażowaniu rosyjskiej 2 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych z 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej, które miały zostać rzekomo wysłane z terytorium Białorusi do obwodu ługańskiego, lecz wciąż istnieje obawa, że Rosjanie mogą zaangażować te jednostki na którymś z odcinków frontu w trwającej obecnie wiosennej ofensywie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości