Były zaprojektowane do przenoszenia głowic nuklearnych, Rosja ostrzeliwuje nimi Ukrainę

Źródło:
Reuters

Rosja ostrzeliwuje Ukrainę pociskami zaprojektowanych do przenoszenia głowic nuklearnych. Używa ich do niszczenia stosowanej przez Ukraińców obrony powietrznej - powiedział Reutersowi wysoki rangą amerykański wojskowy.

Wojskowy, który zastrzegł sobie anonimowość, został zapytany o przypuszczenia Brytyjczyków, którzy kilka dni temu stwierdzili, że Rosja usuwa głowice nuklearne z pocisków i wystrzeliwuje je na ukraińskie pozycje. Taka broń ze względu na siłę kinetyczną przy uderzeniu i wybuch niewykorzystanego paliwa nadal powoduje duże zniszczenia.

- Z pewnością jest to coś, co próbują zrobić, aby przeciwdziałać skutkom stosowanej przez Ukraińców obrony skutki systemów obrony powietrznej, których używają Ukraińcy - powiedział Reutersowi amerykański wojskowy.

Pentagon twierdził już wcześniej, że część rosyjskich ataków na Ukrainie jest wymierzona w zapasy wykorzystywane do obrony przestrzeni powietrznej i w zamierzeniu ma dać Rosji przewagę w powietrzu.

Dlatego - pisze agencja Reutera - USA i inni sojusznicy przekazują Ukrainie różne systemy. Inny wysoki urzędnik wojskowy, z którym rozmawiał Reuters, powiedział, że w Stanach Zjednoczonych rozważana jest opcja przekazania Ukrainie systemów Patriot.

Autorka/Autor:ads\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua