Zełenski: co najmniej 300 cywilów opuściło Azowstal, władze szykują "drugą fazę" ewakuacji 

Aktualizacja:
Autor:
asty/adso
Źródło:
Reuters, BBC, TVN24, PAP

Ukraina broni się przed rosyjską agresją. To już 73. dzień inwazji. W wieczornym orędziu prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że z zakładów Azowstal ewakuowano co najmniej 300 cywilów. Dodał, że szykowana jest "druga faza" ewakuacji dla rannych i medyków. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła i opublikowała rozmowę rosyjskiego żołnierza z żoną, z której wynika, że Rosjanie zabili matkę na oczach jej dwójki dzieci. Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że pod gruzami każdego zniszczonego przez wojsko rosyjskie budynku w mieście znajduje się po 80-100 ciał. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:14

  Ukraińskie przywódcy liczą na odzyskanie leżącego na południu kraju miasta Chersoń. Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak zapowiedział w wystąpieniu radiowym w sobotę wieczorem, że Chersoń zostanie całkowicie wyzwolony i będzie to kosztowało życie wielu rosyjskich żołnierzy.

  - Nie będzie Chersońskiej Republiki Ludowej - powiedział w radiu ukraińśki polityk.

  Jest to reakcja na oświadczenia strony rosyjskiej, która zamierza uznać Chersoń za część Rosji.

  "Rosja jest tu na zawsze!" - zadeklarował podczas wizyty w mieście sekretarz generalny kremlowskiej partii Jedna Rosja, Andriej Turczak.

  W Chersoniu mają być wydawane rosyjskie paszporty, a rubel ma stać się jedynym środkiem płatniczym.

  Byłby to scenariusz podobny do zrealizowanego w roku 2014 na Krymie, gdzie najpierw weszło wojsko, a potem przeprowadzono tak zwane referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

  Chersoń liczył przed rosyjską agresją około 290 tysięcy mieszkańców. W mieście mieszkańcy regularnie protestują przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym.

 • 3:19

  Posłuchaj fragmentów wieczornego oświadczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego:

 • 3:09

  W nocy z soboty na niedzielę w dużej części Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

  Syreny zawyły w Kijowie, a także w obwodach: donieckim, chmielnickim, czerkaskim, czernihowskim, kijowskim, żytomierskim, iwano-frankowskim, kirowogradzkim, winnickim, wołyńskim, czerniowieckim, zakarpackim, rówieńskim, lwowskim, tarnopolskim i odeskim.

  W Odessie, według relacji z miejsca zdarzenia, słychać było eksplozje. Początkowo nie było jasne, czy eksplozje zostały spowodowane przez rosyjskie pociski rakietowe lub ogień ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

  Eksplozje były słyszalne również w leżącym na południu kraju Mikołajowie.

  Ukraina spodziewa się szczególnie ostrych rosyjskich ataków lotniczych w związku ze zbliżającymi się w Rosji obchodami Narodowego Dnia Zwycięstwa, które upamiętniają zakończenie II wojny światowej.

 • 2:36

  Przed konsultacjami z Ukrainą w ramach grupy G7 Wielka Brytania zobowiązała się do udzielenia Ukrainie dalszej pomocy wojskowej w wysokości 1,3 miliarda funtów brytyjskich - przekazało w sobotę wieczorem brytyjskie Ministerstwo Skarbu na swojej stronie internetowej.

  Część nowego pakietu w wysokości 300 milionów funtów została ogłoszona przez premiera Borisa Johnsona już w zeszłym tygodniu. W jego ramach sfinansowane zostaną m.in. radary przeciwartyleryjskie, sprzęt do zagłuszania elektroniki i noktowizory.

  - Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dostrzegł skalę zagrożenia i wysyła broń, aby Ukraińcy mogli się bronić - powiedział premier Boris Johnson, cytowany przez agencję PA. Według słów brytyjskiego premiera agresja ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina nie tylko powoduje nieopisane zniszczenia na Ukrainie, ale "zagraża on również pokojowi i bezpieczeństwu w całej Europie".

  Wcześniej Londyn zobowiązał się do przekazania 1,5 miliarda funtów na pomoc wojskową i humanitarną.

  Szefowie państw siedmiu najważniejszych uprzemysłowionych krajów Zachodu (G7) planują spotkać się w niedzielę, by skoordynować swoją pomoc dla Ukrainy.

  W konsultacjach ma wziąć udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 0:41

  Po ewakuacji ostatnich cywilów z oblężonej przez wojska rosyjskiej huty Azowstal znajdujący się tam ukraińscy żołnierze wystosowali pilne wezwanie o pomoc.

  Dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynśkyj napisał na Facebooku, że może mieć tylko nadzieję na cud.

  "Aby siła wyższa znalazła rozwiązanie, które nas uratuje!” - napisał Wołynśkyj i dodał: "Wygląda na to, że trafiłem do jakiegoś piekielnego reality show, gdzie my walczymy o nasze życie, a cały świat ogląda tę ciekawą sztukę!"

  Mariupol od tygodni znajduje się niemal całkowicie pod rosyjską kontrolą. Oddziały ukraińskie znajdują się w odległości około 100 kilometrów i nie są w stanie pomóc pozostałym w zniszczonym mieście żołnierzom.

  Ukraiński Prezydent Wołodymyr Zełenski informował w sobotę o negocjacjach dotyczących ewakuacji rannych, personelu medycznego i pozostałych żołnierzy. Strona rosyjska wielokrotnie zapowiadała, że nawet w przypadku poddania się ukraińskich żołnierzy, zostaną oni wzięci do niewoli.

  Według doniesień z Kijowa i Moskwy w sobotę ewakuowano przebywające na terenie huty kobiety, dzieci i osoby starsze. W trakcie ewakuacji zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, a sześciu zostało rannych - poinformował Wołynśkyj.

 • 0:07

  Rosyjscy okupanci zrzucili bombę na budynek szkoły we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób - informuje portal "Ukraińska Prawda" cytując szefa obwodu Serhija Hajdaja.

  "Raszyści zrzucili bombę na szkołę, w której przebywała cała wioska. Wszyscy ci, którzy nie mogli się ewakuować" - powiedział Hajdaj.

  Według szefa obwodu, w piwnicy budynku szkoły znajdowali się nieuzbrojeni cywile.

  Spod gruzów udało się już wydostać prawie 30 osób. Akcja ratunkowa trwa.

 • 22:29

  Władze Rosji przerzucają wojska rosyjskie z Syrii, by "podrzucić trochę do ognia" w Ukrainie – oznajmił w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze.

  "Rosja pilnie wycofuje siły z Syrii, przekazując bazy wojskowe Państwu Islamskiemu" – napisał Podolak, powołując się na media izraelskie.

  Doradca wyraził też przekonanie, że Rosja może przeprowadzić jakieś prowokacje 9 maja, by wywrzeć presję na Ukraińców. - Trzeba mieć świadomość, że Rosja bardzo chce nam zrobić coś złego 8 albo 9 maja i dlatego jakieś prowokacje pewnie będą. Chcą to zrobić nie z wojskowego punktu widzenia, nie po to, żeby zniszczyć jakąś naszą infrastrukturę, tylko z czysto psychologicznego punktu widzenia – powiedział Podolak w Radiu NW.

  9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

 • 21:52

  Zełenski: ukraińskie władze będą kontynuować wysiłki w celu stworzenia korytarzy humanitarnych dla wszystkich mieszkańców Mariupola i okolicznych miejscowości

 • 21:47

  Prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Reuters, przekazał, że co najmniej 300 cywilów zostało uratowanych w "pierwszej fazie" ewakuacji z zakładów Azowstal w oblężonym Mariupolu.

  Dodał, że szykowana jest teraz "druga faza" ewakuacji dla rannych i medyków.

 • 21:43

  Co wydarzyło się w ciągu dnia? Podsumujmy informacje z niektórych ukraińskich regionów:

  Siły rosyjskie ostrzeliwały w sobotę m.in. obwody ługański i doniecki na wschodzie Ukrainy, sumski i charkowski na północnym wschodzie oraz mikołajowski i odeski na południu. Wiadomo o co najmniej kilku ofiarach śmiertelnych.

  • Dwoje dzieci zginęło, a kobieta i dwoje innych dzieci zostało ciężko rannych w ostrzale miasta Prywilla w obwodzie ługańskim. Informacje przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
  • W Konstantynówce w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a 9 zostało rannych, gdy na skutek ataku rakietowego zapalił się jeden z budynków liceum budowlanego. Ich ciała znaleziono pod gruzami. Informacje przekazała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
  • O dwóch ofiarach śmiertelnych w Bachmucie w tym samym obwodzie powiadomił zaś szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.
  • W obwodzie charkowskim ostrzelano wieś Koroboczkyne. Rakieta trafiła w budynek mieszkalny, w wyniku czego zginęła 28-letnia kobieta. Informacje przekazały władze obwodu.
  • Po raz kolejny ostrzelano miasto Bohoduchiw w tym obwodzie, na skutek czego spaliły się 4 ciężarówki i uszkodzonych zostało 9 samochodów. Poinformowała o tym obwodowa prokuratura.
  • Atakowano także inne miejscowości obwodu. Ze wsi Ruski Tyszky pogotowie ratunkowe ewakuowało do Charkowa troje rannych ludzi.
  • O kilku atakach rakietowych na Mikołajów powiadomił mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. - Ale to nie były rejony mieszkalne, inaczej bym o tym wiedział – powiedział w telewizji.
  • Wojsko rosyjskie uderzyło też w Odessę nad Morzem Czarnym. Wskutek uderzenia 4 rakiet uszkodzone zostało cywilne przedsiębiorstwo produkcji mebli w dzielnicy mieszkalnej. Dwie rakiety trafiły zaś w pas startowy na lotnisku, który uszkodzony był już wcześniej, oraz w pomieszczenie kontroli lotów.
  • W obwodzie sumskim ostrzelane zostały rejony przygraniczne, na skutek czego ranny został jeden pogranicznik. Informacje podał szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.
  • Rosjanie przeprowadzili również atak rakietowy na Karliwkę, gdzie trafili w obiekt infrastruktury. O tym z kolei informował szef administracji obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
 • 20:39

  Rosjanie, udając dziennikarzy, przesłuchują osoby ewakuowane z kombinatu Azowstal w Mariupolu od razu w autobusach – poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  "Coś ohydnego, udając dziennikarzy, bezwstydnie wypytują ewakuowanych ludzi od razu w autobusach po drodze z Azowstalu do Bezimiennego (w części obwodu donieckiego kontrolowanej przez siły rosyjskie). Rosjanie są otwarcie niezadowoleni z wyników, bo nikt nawet nie wspomina o 'bestialstwach Azowa' czy 'trzymano nas jako jeńców' – całkowita klęska propagandy" – napisał Andriuszczenko.

 • 20:37

  Sekretarz stanu Antony Blinken napisał, że Władimir Putin próbuje zakłamać historię, by usprawiedliwić swój niczym niesprowokowany i brutalny atak na Ukrainę. Blinken zamieścił swój wpis w sobotę na stronach Departamentu Stanu z okazji 77. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami w czasie II wojny światowej.

  "Z uwagi na to, że w Europie znowu toczy się wojna musimy być bardziej zdecydowani w stawianiu oporu tym, którzy teraz starają się manipulować pamięcią historyczną w celu realizacji własnych ambicji. Zwycięstwo aliantów nad nazistami należy uważać za sukces wspólnego heroizmu i ofiarności" – czytamy w oświadczeniu

 • 19:10

  Dyrektor CIA William Burns powiedział w sobotę, że Władimir Putin wierzy, że podwajając wysiłki, osiągnie lepszy rezultat w konflikcie zbrojnym na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

  - Jest przekonany, że nie może sobie pozwolić na przegraną – powiedział Burns na konferencji "Financial Times" w Waszyngtonie.

 • 19:08

  Siły rosyjskie kontynuują atak na kombinat Azowstal w obleganym przez wojska rosyjskie Mariupolu – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  "Wróg nadal blokuje pododdziały sił obrony w rejonie fabryki Azowstal. Prowadzone są działania szturmowe przy użyciu ognia artyleryjskiego i czołgów" – podano w komunikacie sztabu generalnego

 • 19:06

  "Rozkaz prezydenta został wykonany: wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze ewakuowano z Azowstalu. Tę część operacji humanitarnej w Mariupolu zakończono" – przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 18:27

  Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus przybył do Kijowa, by ocenić, w jaki sposób WHO może zwiększyć swoją pomoc dla Ukraińców, którzy znaleźli się pułapce wojny. Poinformował w mediach społecznościowych, że wcześniej odwiedził magazyn WHO w Rzeszowie, w którym zbierane są lekarstwa dla Ukrainy, a także centrum medyczne dla uchodźców, gdzie przebywa obecnie ponad 6 tysięcy osób.

  "Spotkam się z naszymi współpracownikami, by podziękować im za kolosalną pracę, którą wykonują w skrajnie niesprzyjających warunkach" - napisał w internecie.

  "Rozmawiałem z uchodźcami, a także podziękowałem wolontariuszom, którzy pracują na granicy ukraińsko-polskiej i w polskim szpitalu" - dodał szef WHO.

 • 17:51

  Trzech obrońców kombinatu Azowstal w Mariupolu zginęło, a sześciu odniosło obrażenia w piątek podczas ewakuacji cywilów na skutek rosyjskich ostrzałów - poinformował przedstawiciel dowództwa pułku Azow w rozmowie z Ukrainską Prawdą.

  - Wczoraj (w piątek) podczas ewakuacji cywilów z terytorium zakładów trzech żołnierzy oddało życie, a sześciu zostało ciężko rannych - powiedział przedstawiciel dowództwa. Dodał, że jeden żołnierz zginął na skutek uderzenia w samochód przeciwpancernego pocisku kierowanego, a dwóch zostało zabitych bombami zrzucanymi z samolotów bezzałogowych.

 • 17:36

  Wojsko rosyjskie uderzyło w sobotę w Odessę nad Morzem Czarnym sześcioma rakietami - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk, cytowana przez portal Suspilne.

  Wskutek uderzenia 4 rakiet uszkodzone zostało cywilne przedsiębiorstwo produkcji mebli w dzielnicy mieszkalnej. Wybuchł pożar, który ogarnął powierzchnię blisko 900 metrów kwadratowych, ale został już ugaszony. Dwie rakiety trafiły w pas startowy, który uszkodzony był już wcześniej, oraz w pomieszczenie kontroli lotów.

 • 16:59

  Jill Biden, żona prezydenta USA Joe Bidena, podczas sobotniego spotkania w szkole w Bukareszcie z ukraińskimi uchodźcami powiedziała: "czuję, że jest nadzieja, że pojawia się poczucie, że życie się ustabilizuje". Wolontariuszom, którzy pomagają w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców, podziękowała za postawę solidarności z uciekinierami wojennymi, nazywając ich "bohaterami" i "wspaniałymi ludźmi".

  - Cieszę się, że jesteście przykładem niesienia nadziei. Bardzo jej teraz potrzebujemy - powiedziała pierwsza dama Stanów Zjednoczonych.

 • 16:55

  W separatystycznym regionie Mołdawii, Naddniestrzu, doszło do wybuchów w wiosce Varancau w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformowała ukraińska agencja Unian, powołując się na media naddniestrzańskie.

  "Nad wojskową jednostką w Varancau latały co najmniej dwa drony, było słychać cztery wybuchy. Na miejscu pracują fachowcy. Według wstępnych danych nie ma poszkodowanych" - cytują media naddniestrzańskie ministerstwo spraw wewnętrznych tego separatystycznego regionu.

 • 16:16

  "Rosyjskie lotnictwo po raz kolejny przeprowadziło dziś ostrzał strefy przygranicznej w obwodzie sumskim. Dwa razy stwierdzono trafienia rakiet na terytorium Ukrainy. Wybuchły one w odległości blisko 20 km od siebie. Rakiety uderzyły nie tylko w terytorium Ukrainy. Jeden z samolotów (rosyjskich) zrzucił rakiety także na terytorium Rosji" – oznajmił rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

  Szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki powiedział portalowi Suspilne, że rakiety trafiły w hromady miropolską i chocimską.

 • 16:04

  Pod gruzami każdego zniszczonego przez wojsko rosyjskie budynku w Mariupolu znajduje się po 80-100 ciał – poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  Andriuszczenko powołał się na relację mężczyzny, który pod naciskiem żołnierzy rosyjskich, a także aby wyżywić swoją rodzinę, zgodził się usuwać gruzy. "Człowiek wytrzymał tylko kilka dni. Mówi, że ludzie, którzy tak pracowali, wymiotowali i wpadali w stupor (osłupienie). Regularnie zdarzyły się napady histerii. Wszystko dlatego, że ilość ciał ludzkich i ich kawałków pod gruzami odbiera rozum" – napisał Andriuszczenko.

  Według człowieka, na którego się powołał, w mieście wiele osób ma ataki nerwowe. "Niektórzy nagle zaczynają się śmiać bez powodu, inni płaczą. Ludzie więcej chodzą teraz po mieście i widzą wszystkie te okropieństwa i zniszczenia. Mają przed oczami cały obraz. Więc psychika nie wytrzymuje radości 'ruskiego miru'" – napisał doradca mera.

 • 15:04

  Władze Rosji zmusiły rosyjskich oficerów do opuszczenia pozycji bojowych, by zapewnić ochronę parady wojskowej w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

  "Do ochrony kremlowskich zabójców, agresorów i kłamliwych propagandystów, którzy przyjechali do Mariupola, oraz ich miejscowych pomagierów zmuszono całe dowództwo 71. pułku strzelców zmotoryzowanych wojsk okupacyjnych. Rosyjscy napastnicy tak boją się ataku obrońców Ukrainy" – ocenił ukraiński wywiad. Jak podkreślono, w prywatnych rozmowach okupanci skarżą się kolegom na głupotę moskiewskiego dowództwa.

  71. pułk strzelców zmotoryzowanych – jak podaje ukraiński wywiad – stacjonuje w Republice Czeczeńskiej. W komunikacie wywiadu podano ponad 200 nazwisk oficerów tego pułku.

  Ukraiński wywiad poinformował w środę, że rosyjscy okupanci w Mariupolu szykują paradę wojskową na 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

 • 14:27

  Ukraińskie media informują w sobotę o wybuchach w obwodzie sumskim, mikołajowskim, chmielnickim. Wcześniej podano informacje o głośnych wybuchach w Odessie.

  Mapa alarmów przeciwlotniczych obejmuje teren całego kraju oprócz okupowanych Krymu i obwodu chersońskiego.

 • 13:51

  Ukraińskie media informują o potężnych wybuchach w Odessie.

  "W Odessie słychać wybuchy. Mieszkańcy miasta (informują, że - red.) widzą rakiety" – poinformował w Telegramie portal Suspilne Odessa.

 • 13:48

  Władze Kijowa kończą badanie zniszczeń infrastruktury miejskiej, spowodowanych przez rosyjską agresję. "Przez ostrzały zniszczono ponad 200 budynków mieszkalnych, 46 szkół, 30 przedszkoli i ponad 70 obiektów infrastruktury" – poinformował mer Witalij Kliczko.

 • 12:59

  Siły ukraińskie zatopiły rosyjski kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Zestrzeliły też rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost - podała agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

 • 12:47

  W obwodzie kijowskim wznowiono połączenie kolejowe Kijów - Irpień, zerwane z powodu rosyjskiej inwazji, ponownie otwarto na tej trasie most, zniszczony na początku wojny.

 • 12:32

  W Moskwie odbyła się próba parady przed Dniem Zwycięstwa, obchodzonym 9 maja. Od kilku tygodni narastają spekulacje co do ewentualnych decyzji Władimira Putina w tym dniu związanych z agresją na Ukrainę.

 • 11:55

  "Ostrzał na szeroką skalę całej linii frontu i uderzenia w miejscowości na tyłach - tak spędziliśmy ostatnią noc. Od rosyjskiej broni najbardziej ucierpiał Bachmut, gdzie Rosjanie przeprowadzili atak z powietrza. Są doniesienia o jednej zabitej osobie, ale rzeczywista liczba ofiar jest zapewne wyższa" - napisał szef władz obwodu donieckiego Paweł Kyryłenko.

 • 11:33

  Żołnierze z północnego Kaukazu i Dalekiego Wschodu, których Władimir Putin wysłał na Ukrainę, są wydobywani z tej prowincji i czują, że to jest ten moment, w którym mogą coś w życiu osiągnąć - tłumaczył w "Jeden na jeden" w TVN24 dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Podkreślił, że armia w dalekich regionach Federacji Rosyjskiej, gdzie w wielu miejscach panuje bieda, jest "bardzo ważną drabiną awansu społecznego".

 • 10:35

  Jak podał ukraiński sztab generalny, od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już:

  - około 25,1 tysiąca żołnierzy,
  - 2713 pojazdów opancerzonych,
  - 1122 czołgi,
  - 199 samolotów,
  - 155 śmigłowców,
  - 509 systemów artylerii,
  - 172 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet,
  - 84 systemy przeciwlotnicze,
  - 1934 samochody i cysterny,
  - 11 jednostek pływających,
  - 341 dronów poziomu operacyjno-taktycznego,
  - 90 rakiet manewrujących.

 • 10:19

  "Zakład produkcji oleju Połohy PJSC jako kolejny padł łupem rosyjskich okupantów i grabieżców. Przed rosyjską okupacją był jednym z największych zasilających budżet przedsiębiorstw rejonu (miasta) Połohy w obwodzie zaporoskim" - oświadczyła obrona terytorialna.

  Rosjanie kradną z fabryki ukończone produkty, które miały zostać wyeksportowane za granicę. Zagraniczni partnerzy handlowi już mierzą się tymczasem z niedoborem ukraińskich produktów - podkreślił Ukrinform.

 • 9:58

  W obwodzie charkowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału doszło do pożaru w muzeum im. ukraińskiego poety Hryhorija Skoworody pod Zołocziwem - powiadomił portal Suspilne Charków.

 • 9:26

  Rosjanie często nie pozwalają zabrać rannych i zabitych z pola walki, co jest złamaniem wszelkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego - poinformowały władze obwodu zaporoskiego.

 • 9:09

  Rosjanie w ciągu minionej doby 24-krotnie ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe w miejscowościach obwodu ługańskiego, zniszczyli lub uszkodzili 36 budynków - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

 • 8:53

  Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na mastio Karliwka, trafili w obiekt infrastruktury – poinformował szef administracji obwodowej Dmytro Łunin.

  Władze sprawdzają, czy w wyniku uderzenia rakiety są ofiary lub ranni.

 • 8:03

  Co najmniej 14 kolejnych rosyjskich dronów zwiadowczych typu Orłan-10 zestrzeliła minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Według agencji Ukrinform każda z takich maszyn kosztuje 80-120 tysięcy dolarów.

 • 8:02

  Rosjanie wysadzili trzy mosty samochodowe w obwodzie charkowskim, prowadzili ostrzał rakietowy i artyleryjski Mikołajowa, szturmowali zakłady Azowstal w Mariupolu - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 7:55

  Brytyjski wywiad poinformował, że podczas walk na Ukrainie został zniszczony co najmniej jeden rosyjski czołg T-90M, w nanjowszej, produkowanej od 2016 roku wersji. Rosja jest w posiadaniu około stu takich maszyn.

  Jak piszą Brytyjczycy, Rosja w czasie agresji na Ukrainę traci wiele nowoczesnego sprzętu, a zrekonstruowanie armii do stanu sprzed 24 lutego będzie bardzo kosztowne i trudne, również ze względu na nałożone na Rosję sankcje.

 • 7:33

  Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poparła wniosek Rady Najwyższej Ukrainy skierowany do amerykańskiego Kongresu o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - podaje w sobotę agencja Ukrinform. - Od dawna jestem zwolenniczką takiego rozwiązania- - powiedziała Pelosi.

 • 7:24

  Będziemy musieli - wzorem Izraela - zmilitaryzować nasze społeczeństwo. Nigdy nie będziemy czuć się bezpiecznie z takim sąsiadem, jak Rosja - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Mirosława Smyrnowa, radna miasta Kijowa z ramienia partii Witalija Kliczki UDAR.

 • 7:00

  Czytaj podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich godzin:


 • 6:01

 • 4:37

  Prezydent USA Joe Biden i premier Kanady Justin Trudeau omówili podczas rozmowy telefonicznej kwestie dotyczące pomocy Ukrainie w dziedzinie bezpieczeństwa - poinformował w komunikacie Biały Dom.

  Biden i Trudeau podkreślili ich wspólne zaangażowanie na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej inwazję na Ukrainę. Jak stwierdza komunikat tematem rozmowy był również ich udział w czerwcowym Szczycie Ameryk w Los Angeles.

 • 4:37

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wydane przez Radę Bezpieczeństwa po raz pierwszy oświadczenie w sprawie Ukrainy. Dotychczas projekty rezolucji RB dotyczące sytuacji na Ukrainie po agresji rosyjskiej blokowała mająca prawo weta Rosja.

  - Jak często powtarzałem, świat musi się zjednoczyć, aby uciszyć broń i stać na straży wartości Karty Narodów Zjednoczonych – podkreślił Guterres. Zapewnił, że "nie będzie szczędził wysiłków", aby chronić życie, zmniejszać cierpienie i znaleźć drogę do pokoju. Wcześniej wojnę Rosji z Ukrainą określał jako "absurdalną".

  "Rada Bezpieczeństwa wyraża głęboką troskę wiążącą się z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie. Przypomina, że na mocy Karty Narodów Zjednoczonych wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do rozwiązywania sporów międzynarodowych środkami pokojowymi" - głosi komunikat, o którym powiadomiła w imieniu członków RB ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

  Rada wyraziła "silne poparcie" dla wysiłków Guterresa zmierzających do znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu. Zwróciła się do sekretarza generalnego o poinformowanie w stosownym czasie o rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

  Tekst oświadczenia Rady opracowały Norwegia i Meksyk. Obserwatorzy zwracają uwagę, że w krótkim dokumencie nie ma mowy o "wojnie", "konflikcie" czy "inwazji" ani też o – jak to określa Kreml – "specjalnej operacji wojskowej".

 • 4:37

 • 4:36

  Władze Włoch dokonały oficjalnego aktu zatrzymania luksusowego jachtu "Szeherezada", stojącego w porcie w Toskanii. Wcześniej pojawiły się hipotezy, że jednostka warta 700 milionów euro należy do prezydenta Rosji Władimira Putina. Włoski minister finansów Daniele Franco podpisał dekret o przejęciu jachtu.

  140-metrowa "Szeherezada", pływająca pod banderą Kajmanów, stoi od kilku miesięcy w porcie w mieście Carrara, dokąd trafiła na prace konserwacyjne i modernizacyjne. Miała być gotowa w połowie czerwca.

 • 4:36

  "Dziś Stany Zjednoczone kontynuują nasze silne wsparcie dla dzielnych Ukraińców, broniących swojego kraju przed agresją Rosji. Ogłaszam kolejny pakiet pomocy wojskowej, który przewiduje dostarczenie dodatkowej amunicji artyleryjskiej, radarów i innego sprzętu dla Ukrainy" - napisał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

  Amerykański przywódca nie wymienił w nim ani wartości, ani szczegółów dotyczących sprzętu. Według Reutersa i CNN, ich łączna wartość wynosi około 150 milionów dolarów. W poprzednich dwóch pakietach ogłoszonych przez Bidena, wartych łącznie 1,8 mld dolarów znalazły się haubice holowane M777 kalibru 155mm wraz z 184 tys. sztuk amunicji, mobilne radary przeciwartyleryjskie MPQ-64 i drony-kamikaze Switchblade.

 • 4:35

  - Jeśli żolnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal dalsze rozmowy staną się niemożliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

  Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski oświadczył, że "jeśli Rosjanie zabiją ludzi, którzy mogą być wymienieni jeśli są żołnierzami, lub wypuszczeni jeśli są cywilami, albo potrzebującymi pomocy niezależnie od tego czy są żołnierzami albo cywilami, to nie będzie z nimi o czym rozmawiać na szczeblu dyplomatycznym".

  Zełenski dodał, że czynione są wysiłki aby ocalić żołnierzy broniących się w Azowstalu, ale nie podał żadnych szczegółów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: Reuters, BBC, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Wołodymyr Zełenski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości