Media: system Patriot już w Ukrainie
Wtorek jest 419. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Niemcy przekazały Ukrainie system przeciwrakietowy Patriot wraz z amunicją - poinformowały media w Kijowie, powołując się na komunikat niemieckiego rządu. "Systemy te są szczególnie cenne, ponieważ mogą zestrzeliwać rakiety balistyczne" - napisał portal censor.net. Rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w komentarzu dla portalu RBK-Ukraina nie zaprzeczył ani nie potwierdził informacji o tym, że system Patriot jest już w Ukrainie. Zaznaczył, że jego otrzymanie będzie istotnym wydarzeniem, ponieważ pozwoli strącać wrogie cele z dalszej odległości. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:18
Zapraszamy do relacji:
- 4:36
Siły powietrzne Ukrainy przekazały informację o zestrzeleniu siedmiu bezzałogowych statków powietrznych: sześciu irańskich dronów Shahed i jednego rosyjskiego Orlan-10 - przekazał The Kyiv Independent.
- 3:40
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 2:01
- 0:57
Nie uważam, aby w wojnie rosyjsko-ukraińskiej byli zwycięzcy. W tej wojnie są tylko przegrani - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w programie publicystycznym BBC HARDtalk, pytany przez prowadzącego czy chce, aby Ukraina wygrała wojnę. - To, że nastąpią rozmowy pokojowe nie oznacza, że obecna linia frontu będzie równa z ustaleniami porozumienia pokojowego – dodał.
- 0:04
Rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer przekazała, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie Polski i Ukrainy ws. ukraińskiego zboża. - Nie zmieniamy jednak naszego stanowiska, że działania jednostronne są nie do przyjęcia - zastrzegła.
- Kontynuujemy współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, a także z władzami ukraińskimi. Wiceszef KE Valdis Dombrovskis omówi to podczas swoich rozmów 19 kwietnia z władzami ukraińskimi i pięcioma państwami członkowskimi – przekazała Ferrer.
- Głównym celem szlaków solidarnościowych było zapewnienie Ukrainie alternatywnych tras eksportu produkcji rolnej i innych produktów, gwarantujących funkcjonowanie ukraińskiej gospodarki w kontekście blokady portów Morza Czarnego. Dlatego ważne jest zapewnienie, aby rzeczywiście istniał tranzyt i aby to zboże trafiło do krajów, w których jest najbardziej potrzebne – wskazała.
- 22:37
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie agresji Rosji w Ukrainie. - Mój rząd potępia naruszenie terytorium Ukrainy, ale bronimy (idei) negocjacji dla rozwiązania politycznego - powiedział lokalnym mediom.
Prezydent Brazylii kilkukrotnie podnosił, że pokój powinien zostać wynegocjowany przez "grupę państw" - przypomniała agencja Reutera.
Wtorkowa wypowiedź prezydenta była zaskoczeniem, wcześniej twierdził bowiem, że "wojna wybuchła w wyniku decyzji podjętych przez dwa państwa", wzywał Unię i USA, by "przestały zachęcać Ukrainę do wojny", dostarczając jej broń, i przekonywał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "jest tak samo winny wojny jak Putin".
- 22:26
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pięć wrogich dronów kamikadze nad Zaporożem - przekazał szefa biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Chwilę później władze obwodu zaporoskiego sprecyzowały, że nad regionem zestrzelono siedem wrogich bezzałogowców, z nich sześć irańskich dronów Shahed.
Wcześniej we wtorek w Zaporożu i obwodzie zaporoskim został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.
- 22:01
Szwajcaria nie wycofuje się ze swojego zakazu przekazywania uzbrojenia Ukrainie, stwierdził prezydent Szwajcarii Alain Berset, który spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.
- Nie można od nas wymagać, żebyśmy łamali nasze własne prawa - powiedział Berset.
Szwajcarskie przepisy o neutralności oznaczają, że rząd nie może udzielać militarnego wsparcia żadnej ze stron konfliktu. Jednak to "wcale nie oznacza obojętności". Szwajcarzy zdecydowanie potępiają rosyjski atak i pomagają Ukrainie w działaniach humanitarnych i odbudowie. - Każdy robi to, co potrafi najlepiej - powiedział Berset, cytowany przez portal telewizji ARD.
- 21:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital wojskowy w obwodzie połtawskim.
"Rozmawiałem z rannymi żołnierzami i wręczyłem im odznaczenia. Dziękuję za służbę! Wracajcie szybko do zdrowia" - napisał w serwisie Telegram ukraiński przywódca.
- 21:41
Wszystkie transporty zboża przybywające z Ukrainy na Węgry drogą i koleją są sprawdzane. Tylko pojazdy tranzytowe mogą przekroczyć kraj - powiedział wiceminister rolnictwa Węgier Marton Nobilis na węgiersko-ukraińskim przejściu granicznym w Zahony.
Jak podaje agencja MTI, na granicy pobierane są próbki z transportów ukraińskiej kukurydzy, po czym ciężarówki są plombowane i mogą kontynuować podróż do miejsca przeznaczenia. Ich trasa jest monitorowana przez system, a ładunki podlegają kontrolom wagi. Pozwala to stwierdzić, czy ładunek opuścił kraj, a w przypadku wcześniejszego rozładunku - znaleźć jego miejsce.
- 21:28
W okupowanym Mariupolu obserwowany jest ruch rosyjskich czołgów przez centrum miasta w kierunku miasta Nowoazowsk - poinformował doradca proukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Jak przekazał, "okupanci wzmacniają takimi działaniami kierunek wuhłedarski".
- 21:04
W Zaporożu na południu było słychać silną eksplozję - poinformował portal telewizji Suspilne.
W mieście i obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Władze apelują do mieszkańców, by udali się do schronów.
- 20:31
Amerykański resort energii ostrzegł w liście do rosyjskiego koncernu Rosatom, by trzymał się z dala od technologii i danych technicznych z USA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała telewizja CNN.
Technologia miała być objęta kontrolami eksportu i pomóc zwiększyć bezpieczeństwo elektrowni.
Jak informuje CNN, Departament Energii poinformował w piśmie wysłanym 17 marca do rosyjskiego operatora jądrowego, że w okupowanej przez Rosjan elektrowni znajdują się "pochodzące z USA jądrowe dane techniczne", które są objęte kontrolami eksportu, a amerykańskie prawo zabrania posiadania, kontroli, dostępu i kopiowania takich danych i technologii przez nieuprawnione osoby.
- 20:11
Niemcy przekazały Ukrainie system przeciwrakietowy Patriot wraz z amunicją - poinformowały media w Kijowie, powołując się na komunikat niemieckiego rządu. "Systemy te są szczególnie cenne, ponieważ mogą zestrzeliwać rakiety balistyczne" - napisał portal censor.net.
Rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w komentarzu dla portalu RBK-Ukraina nie zaprzeczył ani nie potwierdził informacji o tym, że system Patriot jest już w Ukrainie. Zaznaczył, że jego otrzymanie będzie istotnym wydarzeniem, ponieważ pozwoli strącać wrogie cele z dalszej odległości.
- 19:57
Należący do francuskiego koncernu Pernod Ricard producent szwedzkiej wódki Absolut poinformował o wstrzymaniu eksportu do Rosji. Firma w ubiegłym tygodniu ogłosiła powrót na rynek rosyjski. W Szwecji decyzję skrytykowali politycy, a bojkot alkoholi tej marki rozpoczęli restauratorzy.
Szwedzka europarlamentarzystka uznała, że "jest to aktywne działanie, które w praktyce wspiera rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie i przeciwdziała międzynarodowym sankcjom".
Polityk działanie producenta wódki nazwała "kpiną ze wszystkich, którzy obecnie walczą o przetrwanie i istnienie Ukrainy".
- 19:29
Minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował zdjęcie przekazanych Ukrainie przez Francję wozów bojowych AMX-10, nazywanych "czołgami na kołach".
"Te szybkie, nowoczesne maszyny z potężnymi działami pomogą nam wyzwolić nasze terytorium. Tak wygląda wolność, równość i braterstwo” – napisał Reznikow, dziękując szefowi francuskiego resortu, prezydentowi Emmanuelowi Macronowi i narodowi Francji.
- 18:43
Były najemnik rosyjskiej Grupy Wagnera, który przyznał się do zabijania cywilów, stwierdził, że ujawnił tylko 10 procent tego, co mógłby opowiedzieć o rosyjskich zbrodniach - napisała angielskojęzyczna internetowa ukraińska gazeta "The Kyiv Independent".
W poniedziałek rosyjski niezależny portal gulagu.net opublikował nagranie, na którym dwóch najemników z Grupy Wagnera przyznaje się do zabicia ukraińskich cywilów w Bachmucie i Sołedarze, w tym dzieci. Jeden z nich mówił, że "po wymianie jeńców w lutym 2023 r. oficerowie rosyjscy wydali rozkaz rozstrzeliwania wszystkich w wieku powyżej 15 lat".
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział, że zeznania najemników to kłamstwo i zagroził, że osoby "rozpowszechniające kłamstwa" o jego firmie najemniczej są wrogami i będą traktowane "w specjalny sposób".
- 18:23
Transporty zboża z Ukrainy przejeżdżające przez Polskę będą konwojowane i monitorowane systemem SENT - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w czasie konferencji prasowej po spotkaniu strony polskiej i ukraińskiej w sprawie zboża z Ukrainy.
- 18:18
Wszystkie osiem czołgów Leopard 2, które Kanada obiecała Ukrainie, są już w Polsce - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia rządu premier Ukrainy Denys Szmyhal.
- 17:51
Rosyjska sekcja Radio Swoboda poinformowała, że zmobilizowani z miasta Perm, z okazji świąt prawosławnej Wielkiej Nocy, otrzymali nietypowy prezent - ikonę przedstawiającą prezydenta Władimira Putina. Rozgłośnia powołuje się na doniesienia kanału Telegram "Perm 36,6 Przeciwko wojnie". "Dary" przygotowała rządząca Jedna Rosja.
"Niedawno pisaliśmy, że zmobilizowani otrzymali także 'świece ochrony', które trzeba zapalić w czasie walk. Wtedy podobno żaden pocisk nie będzie straszny" - przypomniał permski kanał.
- 17:24
Ukraina daje wolnemu światu mistrzowską lekcję cyberobrony - napisała na łamach tygodnika "Economist" premier Estonii Kaja Kallas. Premier zwróciła uwagę na konieczność lepszego przygotowania się do wojen cyfrowych.
"Prawie dwa lata temu miałam okazję przewodniczyć pierwszemu oficjalnemu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu cyberbezpieczeństwu. Niemal wszyscy obecni na spotkaniu podkreślali to, co uzgodniły już wszystkie państwa: w cyberprzestrzeni obowiązuje prawo międzynarodowe, w tym cała Karta ONZ. Wszyscy poza Rosją" - przypomniała Kallas.
- 17:16
Ponad siedem tysięcy ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych, ponad połowa z nich najpewniej jest w rosyjskiej niewoli - poinformował pełnomocnik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.
- Liczymy na to, że te osoby, które poszukujemy jako zaginione, są w niewoli - powiedział Kotenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- 17:08
Rosyjscy żołnierze ostrzelali z artylerii wioskę Riczky w obwodzie sumskim, graniczącym w Rosją - poinformowała prokuratura generalna w Kijowie.
W wyniku ataku, na terenie własnego gospodarstwa, zginęła 83-letnia kobieta.
- 16:29
Bułgaria ma wydać rozporządzenie o zakazie importu ukraińskiego zboża, podobnie jak wcześniej uczyniły Polska, Węgry i Słowacja – przekazało PAP wysokie źródło unijne.
W poniedziałek słowacki rząd zdecydował o zakazie importu ukraińskiego zboża i niektórych towarów rolnych z Ukrainy, ale nie ich tranzytu przez Słowację. Poinformował o tym na briefingu prasowym po posiedzeniu gabinetu minister rolnictwa Samuel Vlczan.
Słowacja jest trzecim - po Polsce i Węgrzech - krajem Grupy Wyszehradzkiej, który zdecydował się na zakaz importu ukraińskiego zboża.
- 15:29
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 470 rosyjskich żołnierzy - poinformował w codziennym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Od początku agresji zbrojnej straty rosyjskiej armii w ludziach sięgnęły 183 130 żołnierzy - dodał sztab.
- 15:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital wojskowy w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i odznaczył leczonych tam ukraińskich żołnierzy - poinformowało jego biuro. Podziękował im za służbę i życzył im szybkiego powrotu do zdrowia.
Odznaczenia otrzymali też przedstawiciele służb medycznych armii.
- 15:06
Pułkownik rosyjskiej armii Iwan Miertwiszczow, który próbował przyjąć korzyść majątkową w postaci nowoczesnej pralki marki Bosch, został ukarany grzywną. Wydano też wobec niego dwuletni zakaz zajmowania stanowisk państwowych - poinformowały rosyjskie media.
Według śledczych jesienią 2022 roku Miertwiszczow miał przeprowadzić inspekcję w jednym z moskiewskich komisariatów wojskowych, czyli komend uzupełnień. Pułkownik przyznał w rozmowie telefonicznej z kierownictwem tej placówki, że "sprawy związane z rekrutacją żołnierzy poborowych mają się tam źle", a rezultat kontroli może "nie najlepiej wpłynąć nie tylko na wizerunek (komendy), ale też na karierę jej szefa".
Pralka o wartości 72 tys. rubli, czyli około 3,7 tys. zł miała być "zapłatą" za przyznanie przez Miertiwszczowa pozytywnej oceny wizytowanej instytucji. Kierownictwo komendy zgłosiło żądania pułkownika organom ścigania.
- 14:53
W Kielcach, stolicy regionu świętokrzyskiego, zainaugurowano ogólnopolską kampanię "Otwarte miasta i wsie – mapowanie i współpraca dla Ukrainy". Jej celem jest zacieśnienie współpracy między instytucjami i organizacjami mającymi bezpośredni kontakt z ukraińskimi uchodźcami.
- 14:26
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy walczących z rosyjską armią w Awdijiwce na południu kraju, w Donbasie. Wysłuchał raportów dowódców wojskowych na temat sytuacji na froncie i wręczył żołnierzom odznaczenia.
- Mam zaszczyt być tu dzisiaj, aby podziękować wam za waszą służbę, za obronę naszej ziemi, Ukrainy, naszych rodzin – powiedział, zwracając się do wojskowych.
Awdijiwka to drugi, obok Bachmutu, kierunek rosyjskiego natarcia w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Miasto jest niemal doszczętnie zniszczone przez artylerię i lotnictwo agresora.
- 12:57
Ze szturmowanej przez Rosjan Awdijiwki udało się ewakuować w ostatnich dniach dwóch nastolatków w wieku 15 i 17 lat i w mieście pozostało już - według ocen władz - tylko jedno dziecko: 12-letni chłopiec - poinformował Witalij Barabasz, mer położonego na wschodzie Ukrainy miasta.
- 12:51
Egipt miał w planach przekazanie Rosji pocisków rakietowych, jednak po ofensywie dyplomatycznej USA postanowił dostarczyć Ukrainie amunicję artyleryjską - napisał "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty Pentagonu, które wyciekły do internetu. Są to inne dokumenty niż te, które dziennik opisywał w ubiegłym tygodniu.
- 12:35
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu na przejściu granicznym Mościska kierownika pociągu relacji Zaporoże-Przemyśl, który w kryjówce w swym przedziale przemycał mężczyzn w wieku podlegającym służbie wojskowej. Mężczyźni uciekali z Ukrainy do krajów UE.
Jak głosi komunikat SBU, w obudowie wentylacji przedziału kierownika pociągu znajdował się schowek, w którym mógł zmieścić się człowiek. Uciekający z kraju ukrywali się w schowku podczas kontroli granicznej.
Cena za "przemycenie" w ten sposób przez granicę sięgała około 2,5 tys. dolarów.
- 12:21
Funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa przeprowadzili rewizję w Jekaterynburgu w domu Jarosława Szyrszykowa, który jako pierwszy poinformował o zaginięciu korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha - podał portal Meduza. Gershkovich został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa.
- 12:15
W pierwszym kwartale tego roku o azyl w Niemczech miało wystąpić 2381 obywateli Rosji, gdy w całym ubiegłym roku odnotowano 2851 wniosków - podał serwis Table.Media, powołując się na dane Federalnego Urzędu ds. Migracji (BAMF). Większą część ubiegających się o azyl stanowią młodzi mężczyźni.
- 11:48
- 11:24
Władimir Putin to autor masowych morderstw odwiedzający tereny okupowane, by cieszyć się dokonanymi tam zbrodniami - oznajmił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując twierdzenia Kremla, iż Putin był w obwodzie chersońskim i ługańskim.
W komentarzu zamieszczonym we wtorek na Twitterze Podolak oświadczył, że rok temu "świat czekał na oświadczenia Putina, na to, co zrobi i powie", a teraz "jest to obojętne, nie ma już takiego aktora politycznego".
Dodał następnie: "jest natomiast 'podróż specjalna' autora masowych morderstw po okupowanych i zniszczonych terytoriach, by na koniec nacieszyć się zbrodniami 'swoich'".
Podolak odniósł się w ten sposób do rozpowszechnionych przez Kreml informacji, iż dyktator był w Heniczesku, w okupowanej przez wojska rosyjskie części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, a także na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Heniczesk leży około 40 km od anektowanego Krymu.
Według twierdzeń Kremla Putin spotkał się z wojskowymi dowodzącymi inwazją na Ukrainę: Olegiem Makarewiczem, Michaiłem Tieplinskim i Aleksandrem Łapinem. Niezależne media rosyjskie uważają, że nagranie Kremla zostało zmanipulowane - ze słów Putina o Wielkanocy w pierwszej wersji nagrania wycięte zostało słowo "będzie", co sugeruje, iż domniemana podróż nastąpiła przed 16 kwietnia, czyli terminem tegorocznej Wielkanocy we wschodnim obrządku.
- 11:12
- 10:12
Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera znów uzupełnia skład osobowy, dostaje amunicję i wsparcie polityczne, gdyż Kreml zapewne chce zdobycia Bachmutu przed 9 maja, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej - ocenił Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank w najnowszym raporcie wyraził przypuszczenie, że Władimir Putin "potrzebuje zwycięstwa w Bachmucie" przed 9 maja, bądź przed doroczną telekonferencją z obywatelami, aby "umocnić swój autorytet wewnątrz kraju". Według niepotwierdzonych doniesień telekonferencja Putina miałaby odbyć się w czerwcu.
W tym kontekście ISW przywołał doniesienia, iż Putin "powstrzymał zabiegi ministerstwa obrony Rosji, by zemścić się na Grupie Wagnera" poprzez wstrzymanie przez resort dostaw amunicji i odmowę wzmocnienia najemników. Putin być może znów zwraca się do założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna po "kolejnym rozczarowaniu" armią regularną, która nie zajęła w całości obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie Ukrainy w wymaganym terminie do 1 kwietnia - ocenił ISW.
Wskazał, że Kreml, jak się wydaje, znów wyznacza na stanowiska dowódcze wysokiej rangi wojskowych powiązanych z Grupą Wagnera, jak generał Michaił Tieplinski. Jeśli prawdą są doniesienia o powrocie Tieplinskiego, to jest to sugestia, iż dla Putina "priorytetem jest odniesienie w bliskim terminie zdecydowanego zwycięstwa, przynajmniej w Bachmucie" - skonkludował ISW.
Według ocen brytyjskiego ministerstwa obrony generał Tieplinski, dowódca rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, najprawdopodobniej powrócił do pełnienia ważnej roli w wojnie przeciwko Ukrainie, z której został odwołany w styczniu tego roku.
- 9:50
Ambasady Rosji w państwach Europy to de facto rezydentury wywiadu, wyposażone w liczne anteny podsłuchowe. Rekordzistą pod tym względem jest placówka w Brukseli, na terenie której znajduje się 17 anten, a w całej Europie naliczono co najmniej 182 takie urządzenia - podał niezależny rosyjski kanał na Telegramie, Możem Objasnit'.
- 9:23
Wojska rosyjskie zwiększają liczbę ostrzałów lotniczych Bachmutu i aktywność artylerii ciężkiej, zmieniając to miasto w obwodzie donieckim w ruinę i próbując je zająć za wszelką cenę – oświadczył dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.
Dodał, że siły ukraińskie w Bachmucie "zadają przeciwnikowi znaczne straty i znacząco hamują jego działania ofensywne". Sytuacja "jest obecnie pod kontrolą" - ocenił.
Według Syrskiego ogółem na froncie na większości kierunków natarcia Rosjanie nie odnoszą sukcesu. Generał wymienił w tym kontekście kierunek Kupiańska i Łymanu. Jednak epicentrum walk wciąż pozostaje Bachmut - wskazał Syrski w oficjalnym komunikacie opublikowanym na portalu Military Media Center.
- 9:08
W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 20,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 15,2 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.
- 8:38
Ciężkie walki trwają wzdłuż całej linii frontu w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, ale istnieje realna możliwość, że Rosja zredukowała liczebność oddziałów i zmniejsza działania ofensywne wokół Doniecka, aby przekierować siły do sektora Bachmutu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w Bachmucie siły rosyjskiego ministerstwa obrony i Grupy Wagnera kontynuują pełzające postępy. Jak dodano, linia frontu w centrum miasta w dużej mierze przebiega wzdłuż głównej linii kolejowej, a Ukraina zatrzymuje rosyjskie okrążenie od południa wzdłuż linii ulicy Korsunskiego, starej głównej drogi na zachód za miastem.
"Dla obu stron dokładne następstwo jakiegokolwiek redukowania jednostek w okolicach Bachmutu stało się kluczową kwestią - Ukraina chce uwolnić siły ofensywne, podczas gdy Rosja prawdopodobnie dąży do odtworzenia rezerwy operacyjnej" - napisano.
- 8:22
W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby - poinformował szef obwodu Artem Łysohor. Do nalotu na wieś Nowojehoriwka doszło w poniedziałek.
"Na skutek zbombardowania przez Rosjan wsi Nowojehoriwka w rejonie Swatowe zginęło trzech cywilów (...). Pocisk uderzył w dom, w którym byli ludzie, wybuchł pożar. Niestety, z powodu gęstego ostrzału artyleryjskiego nie można było uratować ludzi spod płonących gruzów" - napisał Łysohor na Telegramie.
Poinformował też, że dwie osoby zostały ranne.
"W ostatnim czasie wróg niemal bez przerwy wykorzystuje lotnictwo taktyczne w celu bombardowania wyzwolonych miejscowości rejonu" - dodał szef obwodu ługańskiego.
- 7:40
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując nagranie z relacją domniemanych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, ocenił, że dowództwo tej formacji może zachęcać do popełniania okrucieństw na wojnie z Ukrainą, zabiegając o zwartość i reputację oddziałów.
ISW ostrzegł, że "wpajana przemoc będzie coraz bardziej wpływać na społeczeństwo rosyjskie", w szczególności po powrocie z frontu najemników, których kontrakty na froncie się zakończą.
Zdaniem analityków nagranie z domniemanymi najemnikami, opublikowane przez rosyjski projekt Gulagu.net, pozwala poznać strukturę i priorytety działania Grupy Wagnera.
Jeden z rozmówców, Azamat Jałdarow, twierdzi, że przeszedł szkolenia w specjalnym oddziale, w którym uczył się zabijać. Wraz z drugim rozmówcą, Aleksiejem Sawiczem, utrzymuje on, iż "dowództwo Grupy Wagnera żąda brutalnego traktowania" tych, którzy wyłamują się z szeregów, a w działaniach operacyjnych stawia na ataki dokonywane siłami zwerbowanych więźniów traktowanych jako "mięso armatnie".
ISW zwrócił uwagę na relację w nagraniu o egzekucji 80 najemników odmawiających wykonywania rozkazów. W nagraniu jest też mowa o wydawanych przez dowództwo Grupy Wagnera rozkazach zabijania cywilów ukraińskich łącznie z dziećmi w Sołedarze i zabicia w Bachmucie wszystkich osób w wieku powyżej 15 lat.
- 7:05
Szefowie dyplomacji państw grupy G7 potępili Rosję za agresję zbrojną wobec Ukrainy i groźby jądrowe – wynika z wydanego komunikatu. Zapowiedziano zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
W dokumencie ogłoszonym po trzech dniach rozmów w japońskim kurorcie Karuizawa przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i UE podkreślili "silne poczucie jedności" w obliczu "poważnych zagrożeń dla systemu międzynarodowego, w tym trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie".
"Rosja musi wycofać wszystkie siły i sprzęt z Ukrainy natychmiast i bezwarunkowo. Ponawiamy dziś zobowiązanie do popierania Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba" – napisali ministrowie. Wyrazili przy tym poparcie dla formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
- 6:03
- 4:38
Instytut Studiów nad Wojną: Finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn najwyraźniej odzyskuje przychylność prezydenta Putina, prawdopodobnie z powodu niezdolności rosyjskiej armii konwencjonalnej do wykonywania zadań, które wyznaczył jej Putin podczas zimowej ofensywy w Donbasie.
- 4:37
Departament Sprawiedliwości USA planuje wysłać do Hagi doświadczonego prokuratora w ramach starań strony amerykańskiej o ściganie zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosję na Ukrainie - poinformowała agencja Ukrinform.
O planach tych mówił prokurator generalny USA Merrick Garland po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem, który przebywa w USA z roboczą wizytą.
- W celu dalszego wzmocnienia naszego partnerstwa ministerstwo sprawiedliwości oddeleguje doświadczonego prokuratora do Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni przeciwko Ukrainie, utworzonego na bazie Wspólnego Zespołu Śledczego – powiedział Garland.
- 4:37
Antyrosyjska demonstracja towarzyszyła poniedziałkowej wizycie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Brazylii. W Sao Paulo aktywiści trzymali w rękach m.in. transparenty, przypominające, że rosyjscy zbrodniarze powinni być sądzeni w Hadze - poinformowała brazylijska prasa.
- 4:37
Rosyjskie wojsko zwiększyło intensywność użycia ciężkiej artylerii i nalotów na kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
- Ofensywa wroga na wschodzie trwa. Bachmut i Marjinka pozostają w epicentrum działań wojennych – dodała. Zaznaczyła, że na kierunkach łymańskim, awdijewskim, marińskim i kupjańskim ofensywne działania nieprzyjaciela zakończyły się niepowodzeniem.
- 4:37
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 4:36
Sugerując, że USA chcą przedłużenia wojny na Ukrainie, Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, komentując słowa brazylijskiego prezydenta Luli da Silvy podczas jego wizyty w Pekinie. Zaapelował też, by Brazylia rozmawiała nie tylko z rosyjskimi, ale też ukraińskimi oficjelami.
Kirby stwierdził, że Stany Zjednoczone, jak i sama Ukraina chcą sprawiedliwego pokoju. Skrytykował też wcześniejszą wypowiedź Luli, który sugerował, że Ukraina powinna oddać Krym, by doprowadzić do końca wojny.
- To jest po prostu chybione, zwłaszcza dla kraju, który jak Brazylia głosował za podtrzymaniem zasad suwerenności i integralności terytorialnej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - powiedział. - 4:36
- 4:35
Amerykańscy i ukraińscy prokuratorzy pracują nad mechanizmami zajmowania zagranicznych aktywów rosyjskiej najemniczej firmy wojskowej, Grupy Wagnera, by pozbawić ją możliwości finansowania dalszych walk na Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
- 4:35
Rosja Putina jest miejscem, gdzie mówienie prawdy stało się zdradą. Najnowszym tego przykładem jest niesprawiedliwa i surowa kara, na którą skazany został ceniony rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Estonii Alar Karis.
Sąd w Moskwie skazał w poniedziałek na 25 lat więzienia tego działacza opozycji antykremlowskiej, oskarżonego o zdradę stanu. Na procesie, który toczył się za zamkniętymi drzwiami, tej wysokości wyroku zażądał prokurator. Obrona zapowiedziała apelację.
"Skazano go tylko za to, że jest politykiem opozycji. Wszyscy ludzie odpowiadający za tę szokującą karę muszą zostać objęci sankcjami natychmiast" - napisał na Twitterze Urmas Reinsalu, sprawujący wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych Estonii, którą przekazał później w poniedziałek - w związku z powołaniem nowego rządu - Margusowi Tsahknie.
- 4:35
Wiemy, jak nazywa się rosyjski wojskowy, który ściął ukraińskiego jeńca wojennego - poinformował Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w poniedziałek przez portal NV.
- 4:34
Niechęć bycia zmobilizowanym przez władze Rosji nie jest odpowiednim powodem do otrzymania zezwolenia na wjazd do Estonii. Otworzenie granic kraju oraz UE dla być może setek tysięcy silnych mężczyzn jest bardzo realnym zagrożeniem bezpieczeństwa, na które nie możemy się zgodzić - powiedział w poniedziałek Veiko Kommusaar z estońskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Perm 36,6 Przeciwko wojnie/Telegram
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu