ISW: Putin przygotowuje Rosjan do długiej wojny i porównuje się do Piotra I

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Prezydent Rosji Władimir Putin przygotowuje Rosjan na długotrwałą wojnę w celu podbicia Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną. Ośrodek zwraca uwagę, że rosyjski przywódca porównał się do rosyjskiego cara Piotra I. ISW dodaje, że Rosjanie prawdopodobnie dostosowali irańskie drony do zimowych warunków, bo ponownie, po długiej przerwie, użyli ich na Ukrainie.

Analizując środowe wystąpienie Putina na spotkaniu z rosyjską Radą Praw Człowieka, ISW wskazuje, że zapowiedział on, iż wojna może być "długotrwałym procesem". Prezydent Rosji podkreślał, że w efekcie "specjalnej operacji wojskowej", jak Moskwa nazywa swoją agresywną wojnę, kraj ten uzyskał zdobycze terytorialne i porównywał się z carem Piotrem I Wielkim, który "również walczył o dostęp do Morza Azowskiego".

"To przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina na Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny na Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów" - ocenia ISW.

Władimir Putin wizytuje Flotę Czarnomorską. Zdjęcie archiwalneSasha Mordovets/Getty Images

Analitycy ośrodka akcentują, że zarówno ten przekaz, jak i reakcje na niego w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej są ewidentnie nie do pogodzenia z jakimikolwiek rozejmem czy negocjacjami.

Według ISW Putin nie jest gotów ryzykować utraty wewnętrznego poparcia przez korektę celów w wojnie z Ukrainą, nie mówiąc już o odejściu od głównego celu, który, jak daje on coraz wyraźniej do zrozumienia, polega na "odtworzeniu w jakiejś formie Imperium Rosyjskiego".

ISW: Putin wykorzystuje Radę Praw Człowieka jako narzędzie w ludobójczej wojnie

Analizując rolę Rady Praw Człowieka, ośrodek ocenia, że Putin używa jej w sposób, który jest "fundamentalnie niezgodny z bazowymi zasadami międzynarodowego prawa człowieka". M.in. usunął z jej składu osoby nastawione krytycznie, włączając do niego marionetkowych liderów oraz prowojennego dziennikarza.

"To przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina na Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny na Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów"

"Wykorzystanie ciała do spraw praw człowieka w celu promowania i stwarzania warunków do ludobójczej wojny na Ukrainie podważa deklaracje Kremla na temat rzekomego zobowiązania do przestrzegania praw człowieka" - ocenia ISW.

Irańskie drony znów w użyciu

Analitycy odnotowują również, że po raz pierwszy od trzech tygodni Rosjanie zastosowali w środę irańskie drony kamikadze. Może to oznaczać, że udało im się przystosować to uzbrojenie do zastosowania w warunkach zimowych.

Eksperci z ISW przewidują, że w nadchodzących tygodniach Rosja będzie ich częściej używać do ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sasha Mordovets/Getty Images

Pozostałe wiadomości