ISW: Ukraińskie wojska są na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Rosjanie zaniepokojeni

Źródło:
PAP

Ukraińskie wojska prawdopodobnie dokonały udanego desantu na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Amerykański think tank odnotowuje w najnowszej analizie, że źródła rosyjskie obawiają się „większych ukraińskich operacji” w tym południowym regionie, ponieważ siły agresora są tam osłabione.

Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie wielkości mniej więcej kompanii dokonały w środę i czwartek udanego desantu na lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, okupowany przez wojska rosyjskie.

Jak napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną, zweryfikowane nagrania potwierdzają, że Ukraińcy przesunęli się na północ od Piszczaniwki do miejscowości Pojma na wschód od Chersonia i po kilka kilometrów od brzegu Dniepru. Według doniesień rosyjskich tzw. blogerów wojskowych oddziały ukraińskie miały przeprowadzić udany desant i przełamać rosyjską obronę, uzyskując czasową kontrolę nad Pojmą i częścią Piszczaniwki.

ISW zastrzegł, że nie widzi na lewym brzegu aktywności ukraińskiej, wystarczającej do rozwinięcia manewru wojskami zmechanizowanymi. Zaznaczył jednak, że źródła rosyjskie mówią o większej niż dotychczas (jednorazowe rajdy zaczepne) aktywności ukraińskiej.

"Rosyjskie źródła wyraźnie wykazują obawy"

"Rosyjskie źródła wyraźnie wykazują obawy w związku z działaniami ukraińskimi na wschodnim brzegu w obwodzie chersońskim i widzą je jako część potencjalnej większej operacji" – napisał ISW. Według analityków te obawy mogą wynikać ze względnej słabości rosyjskiego ugrupowania na tym odcinku frontu po przekierowaniu lepiej przygotowanych sił do obwodu zaporoskiego.

Portal Ukrainska Prawda odnotował z kolei, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził pośrednio operacje na lewym brzegu Dniepru. W czwartek rano podano, że rosyjskie lotnictwo ostrzeliwało obok innych miejscowości także Piszczaniwkę, co sugeruje, że znajdowały się tam wojska ukraińskie.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: