Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 200 dzieci

Źródło:
PAP

W niedzielę rano, kiedy w Kościołach wschodnich obchodzona jest Wielkanoc, w rosyjskim ataku w obwodzie donieckim zginęły dwie dziewczynki - w wieku 14 i pięciu lat - poinformował szef miejscowych władz. Według oficjalnych danych przez zbrojną agresję Rosji przeciwko Ukrainie zginęło już co najmniej 213 dzieci, a 389 zostało rannych - poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

To dane według stanu z niedzieli rano - dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Nie są to ostateczne szacunki - trwa ustalanie informacji w sprawie poszkodowanych dzieci na terytoriach, na których toczą się aktywne działania bojowe, oraz na terenie tymczasowo okupowanym przez Rosjan i uwolnionym z ich rąk - podkreślono.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

"Za te zbrodnie nie będzie przebaczenia - ani od Boga, ani od ludzi"

W niedzielę rano, kiedy w Kościołach wschodnich obchodzona jest Wielkanoc, w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej w obwodzie donieckim zginęły dwie dziewczynki - w wieku 14 i pięciu lat - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

"Życie dwojga dzieci z oczeretyńskiej hromady (gminy) zabrali rosyjscy okupanci w ten wielkanocny poranek" - napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram. Jak przekazał, dom, w którym mieszkała ich rodzina, został zniszczony. Nie sprecyzował, jaką bronią posłużono się do ataku. "Za zbrodnie, jakich dopuszczają się okupanci na naszej ziemi, nie będzie przebaczenia - ani od Boga, ani od ludzi" - czytamy we wpisie Kyryłenki.

W sobotę w rosyjskim ostrzale osiedla mieszkalnego w Odessie zginęły babcia i matka z trzymiesięcznym niemowlęciem. Tego dnia też pojawiły się informacje o śmierci dwóch dziewczynek - młodych aktorek Donieckiego Obwodowego Teatru Dramatycznego - które zginęły w ostrzale Mariupola.

W piątek w ostrzale obiektów infrastruktury cywilnej w miejscowości Kamianske w obwodzie zaporoskim zginął 17-latek. W rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim znaleziono ciało 16-latka z ranami odłamkowymi. W sobotę pod Nowokyjiwką w obwodzie mikołajowskim dziewięciolatek i 17-latka zostali ranni w wybuchu miny.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP