"Całkowite fiasko" ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną. "Najwyraźniej zrezygnowała z tych wysiłków"

Źródło:
PAP

Rosja wykorzystuje ostrzały artyleryjskie, by zrekompensować zmniejszenie potencjału ofensywnego na froncie – ocenia w niedzielę Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując doniesienia z Ukrainy. Dodaje, że zdolnością agresora do takich ataków zachwieją niedobory amunicji. ISW zwraca też uwagę na niepowodzenie zmasowanych ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną.

ISW przytacza wypowiedź ukraińskiego wojskowego Iwana Tymoczki, który oświadczył w sobotę, że wojska rosyjskie kontynuują walki na całej linii frontu, ale ich potencjał ofensywny się zmniejsza.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja tvn24.pl

Między innymi w rejonie Bachmutu intensywność ataków na różnych kierunkach zmalała, ofensywa pod Awdijiwką "utknęła", a siłom rosyjskim nie udało się zająć Marjinki, chociaż miasto zostało przez nich zrównane z ziemią.

ISW o taktyce Rosjan

Jednocześnie siły rosyjskie wykorzystują ostrzały artyleryjskie, by zrekompensować zmniejszenie potencjału ofensywnego. Amerykański Instytut Badań nad Wojną zaznacza przy tym, że taktyka Rosjan polega na tym, że najpierw poprzez ostrzały całkowicie niszczą miejscowości, a dopiero potem rozpoczynają ataki piechoty.

Jednocześnie Instytut twierdzi, że zdolność armii rosyjskiej do rekompensowania (przy pomocy artylerii) innych słabości i ograniczeń podważą utrzymujące się niedobory amunicji artyleryjskiej.

"Całkowite fiasko" kampanii ataków na infrastrukturę energetyczną

ISW ocenia również, że "rosyjska kampania ataków rakietowych, której celem było zniszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej poniosła całkowite fiasko i Rosja najwyraźniej zrezygnowała z tych wysiłków".

Zmasowane ataki rakietowe na ukraińską sieć energetyczną, które trwały od października ubiegłego roku, miały w zamierzeniu wywołać katastrofę humanitarną i zmusić Ukrainę do ustępstw, jednak celu tego nie udało się osiągnąć. Minister energetyki Ukrainy poinformował w sobotę, że kraj ten wznawia eksport energii elektrycznej.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: