Bitwa o Bachmut. Brytyjski resort: zmiana pogody może dać Ukraińcom przewagę

Źródło:
PAP, Reuters, Ukrainska Pravda

W czwartek rano siły ukraińskie, broniące Bachmutu na wschodzie kraju, były nieustannie atakowane przez rosyjskie wojska. Ukraiński sztab zapewnia, że jego żołnierze utrzymują się na pozycjach. W najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjski resort obrony przewiduje, że nadejście wiosny i związana z tym zmiana pogody może dać Ukraińcom przewagę w walkach o to strategicznie ważne miasto w Donbasie.

Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie przyznają, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii.

W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy >>>

Szturm na Bachmut trwa

W czwartkowym porannym podsumowaniu sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że wróg kontynuuje posuwanie się w kierunku Bachmutu i "szturmuje miasto". W komunikacie dodano, że siły ukraińskie odpierają ataki w Bachmucie i innych miejscowościach w obwodzie donieckim, które znalazły się pod ostrzałem.

Obie strony są mocno zdeterminowane. Dla Rosjan zdobycie Bachmutu stanowiłoby pierwsze duże zwycięstwo od ponad pół roku - zauważa agencja Reutera. Moskwa twierdzi, że zajęcie miasta otworzyłoby jej drogę do kontroli nad resztą Donbasu, strategicznego regionu przemysłowego graniczącego z Rosją, co stanowiło jeden z głównych celów inwazji 24 lutego 2022 roku.

Ukraińcy żołnierze pod Bachmutem Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, rosyjskiej firmy najemniczej walczącej w Ukrainie, powiedział, że siły ukraińskie zaciekle stawiają opór rosyjskiej próbie zajęcia niewielkiego miasta, jakim jest Bachmut, rzucając do krwawej bitwy ogromne dodatkowe rezerwy. Jego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

Ukraiński sztab przekazał w czwartek, że wojska rosyjskie w dalszym ciągu koncentrują się na atakach na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy, w obwodach ługańskim i donieckim. Jak dodał, w ciągu doby armia Ukrainy odparła 170 ataków.

Pogoda sprzymierzeńcem Ukraińców

W najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjski resort obrony przewiduje, że oczekiwana w niedługim czasie zmiana pogody może dać Ukraińcom przewagę w walkach o Bachmut. Rosnące na Ukrainie temperatury tworzą błotniste warunki, co ogranicza możliwość poruszania się w terenie, a to zazwyczaj daje pewną przewagę militarną broniącym się nad atakującymi - wyjaśnia ministerstwo.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że temperatury gleby w ciągu dnia wzrosły i są obecnie w dużej mierze powyżej zera. Tak jak było od połowy lutego 2023 roku, nocne przymrozki i dzienne odwilże są prawdopodobne aż do przyszłego tygodnia.

Prognozowane cieplejsze niż przeciętnie warunki w pozostałej części zimy i na wiosnę jeszcze bardziej utrudnią poruszanie się w terenie i jest niemal pewne, że pod koniec marca, po ostatniej odwilży, warunki będą najgorsze. "Spowoduje to dalsze utrudnienia w operacjach lądowych i utrudni poruszanie się cięższych pojazdów opancerzonych poza drogami, zwłaszcza na grząskim gruncie w sektorze Bachmutu" - oceniono.

Ukraińcy przygotowują grunt pod kontrofensywę

W środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii Ukrainy Serhij Czerewaty w rozmowie ze stacją CNN oświadczył, że rosyjskie oddziały ponoszą ogromne straty pod Bachmutem.

"Aktualnie nasz sukces (w Bachmucie) polega na tym, że nie pozwalamy (przeciwnikowi) regularnie przełamywać naszej obrony, a także szybko przedostać się na nasze tyły i nas otoczyć. (...) Dzięki tej heroicznej walce obrońcy Bachmutu (...) przygotowują przedpole dla naszych rezerw, które potem wejdą (do walki) i wyrzucą wroga z terytorium Ukrainy" - oznajmił rzecznik.

Jak dodał, siły agresora posiłkują się obecnie pod Bachmutem najlepiej wyszkolonymi najemnikami z Grupy Wagnera, posiadającymi doświadczenie bojowe z walk m.in. w Syrii i Libii.

W ocenie Czerewatego intensywność działań bojowych na kierunku bachmuckim jest obecnie bardzo duża. "Tylko w okolicach Bachmutu odnotowano (ostatnio) 85 ataków z użyciem wszystkich rodzajów artylerii, a bezpośrednio w pobliżu miasta doszło do 25 starć ogniowych" - powiadomił rzecznik.

Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

"Nasze wojsko rozważa wszystkie możliwe opcje"

We wtorek CNN przeprowadziła rozmowę z przedstawicielem biura prezydenta Ukrainy Ołeksandem Rodnianskim, który przyznał, że dowództwo w Kijowie rozważa możliwość wycofania się z Bachmutu w celu oszczędzenia życia ukraińskich żołnierzy. Byłaby to decyzja podobna do tej z lata ubiegłego roku, gdy pod naporem przeważających sił wroga Ukraińcy wycofali się z Siewierodoniecka i Lisiczańska w obwodzie ługańskim.

- Nasze wojsko rozważy wszystkie możliwe opcje. Wciąż bronimy miasta, ale jeśli będzie taka potrzeba, wycofamy się ze względów strategicznych, ponieważ nie zamierzamy poświęcić wszystkich naszych ludzi na darmo. (...) Tereny na zachód od Bachmutu zostały jednak ufortyfikowane, dlatego jeśli mielibyśmy się wycofać, nie oznaczałoby to, że Rosjanie mogliby szybko posunąć się naprzód - wyjaśnił Rodnianski.

- Wkrótce rozpoczniemy nasze kontrofensywy - zadeklarował urzędnik.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP, Reuters, Ukrainska Pravda

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook