Biały Dom: nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny, Rosja może zaatakować z wielu stron

Autor:
pp
/ prpb
Źródło:
PAP

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował, że nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny. Jak dodał, spodziewane jest, że prezydent Rosji Władimir Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie.

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział w rozmowie z CNN, że Stany Zjednoczone wspierają przywódców Ukrainy i zapewniły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że dostanie od władz USA "to, czego potrzebuje, gdziekolwiek zdecyduje się walczyć".

Czytaj także: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Jak dodał, oznacza to, że Ukraina dostanie więcej broni, pomoc logistyczną i wsparcie wywiadowcze.

"Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny"

Zapytany przez dziennikarkę CNN, czy Kijów nie poświęca zbyt wiele czasu na walkę o Bachmut, Kirby odpowiedział, że Ukraińcy "dzielnie walczą", teren walk jest "bardzo trudny", a obie strony traktują ten odcinek frontu priorytetowo.

Jak zaznaczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, "nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny". - Spodziewamy się, że prezydent Rosji Władimir Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie - dodał.

Ukraińskie wojskoMinisterstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Według Kirby'ego Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia wiosennej ofensywy, opierając ją na zaawansowanej technologicznie broni, uzyskanej od krajów zachodnich. - Musimy się upewnić, że robimy wszystko, co możemy, by Ukraina była na to gotowa - powiedział rzecznik. Podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą zapewnić Ukraińcom możliwość obrony przed ponowną rosyjską ofensywą, a jednocześnie mieć możliwość "przeprowadzania własnych operacji ofensywnych w wybranym przez siebie czasie i miejscu oraz na określoną przez siebie skalę".

Powiedział też, że w obliczu nadchodzących trudnych tygodni i miesięcy Amerykanie szkolą ukraińskich żołnierzy w wielu aspektach, m.in. z obsługi systemów Patriot.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości