"Rosyjskie linie obronne zostaną przełamane i wojna się skończy". Amerykański doradca apeluje o kolejny krok

Źródło:
Newsweek, PAP, tvn24.pl
Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskim
Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskimTVN24
wideo 2/3
Ukraińska prokuratura: wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskimTVN24

Jeśli dostarczymy Ukrainie dwa tysiące rakietowych pocisków kasetowych do wyrzutni HIMARS, rosyjskie linie obronne zostaną przełamane i wojna skończy się zwycięstwem Kijowa - ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego.

Dan Rice, absolwent prestiżowej uczelni wojskowej West Point i prezes Uniwersytetu Amerykańskiego w Kijowie, miał duży wpływ na lipcową decyzję USA o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej DPICM. Teraz wojskowy przekonuje Biały Dom, że należy wykonać kolejny krok i dostarczyć ukraińskiej armii pociski kasetowe do wyrzutni HIMARS - powiadomił tygodnik "Newsweek".

- Jeśli dostarczymy Ukrainie dwa tysiące rakietowych pocisków kasetowych do wyrzutni HIMARS, rosyjskie linie obronne zostaną przełamane i wojna skończy się zwycięstwem Kijowa - powiedział. - Naprawdę, to jest aż tak proste - dodał.

Pociski kasetoweU.S. Army photo by 2nd Lt. Gabriel Jenko/DVIDS

Jak mówił, amunicja kasetowa mogłaby być wystrzeliwania z HIMARS-ów na odległość około 45 kilometrów, podczas gdy "zwykła" amunicja tego rodzaju, którą Ukraina już dysponuje (do artylerii lufowej - przyp. red.), pozwala na rażenie celów wroga oddalonych o 25 kilometrów.

Opisał też, że pociski rakietowe pozwoliłyby Kijowowi na skutecznie niszczenie rosyjskich stanowisk artyleryjskich, które sieją największe spustoszenie na froncie, a siła ognia zwiększyłaby się wówczas z 88 małych pocisków zwanych subamunicją kasetową do 512 lub nawet 644.

- Zostaną w ten sposób starte z powierzchni ziemi zarówno frontowe bataliony Rosjan, jak też jednostki zaplecza. Dziesiątki tysięcy naszych rakiet kasetowych czeka na zniszczenie w (magazynach) w Niemczech. Zamiast neutralizować (tę amunicję), po prostu dajmy ją Ukraińcom. A oni wygrają wojnę - oznajmił Rice, cytowany przez "Newsweeka".

7 lipca doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Krytycznie wobec używania tej broni na Ukrainie wypowiedział się między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dlaczego amunicja kasetowa jest zakazana w wielu krajach? I jak może pomóc Ukraińcom?

8 lipca ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zapewnił, że amunicja kasetowa będzie wykorzystywana wyłącznie do wyzwalania terytorium kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wykluczył też stosowanie tej niebezpiecznej dla cywilów broni na obszarach miejskich.

Wyrzutnie HIMARS, przekazywane Kijowowi od lata 2022 roku, znacząco zmieniły przebieg wojny, umożliwiając ukraińskiej armii niszczenie rosyjskich stanowisk dowodzenia, centrów logistycznych i magazynów amunicji.

Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS
Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS Hanna Malar/Telegram

Czym jest amunicja kasetowa?

Mianem amunicji kasetowej określa się różnego rodzaju amunicję, której cechą jest działanie polegające na uwolnieniu lub rozrzuceniu kilkaset metrów nad wybranym celem zawartości "kasety", którą stanowią pociski (albo granaty) zawierające materiał wybuchowy. Pocisk rozpryskowy (przenoszący) zawiera od 3 do 1000 małych pocisków przeciwpancernych i/lub odłamkowych (zwanych subamunicją).

Pocisk kasetowy, który może być wystrzeliwany z ziemi lub powietrza, rozrzuca w pobliżu miejsca docelowego od kilku do kilkuset mniejszych pocisków, które eksplodują przy kontakcie z celem.

Amunicji kasetowej po raz pierwszy użyto podczas II wojny światowej. Na szeroką skalę była stosowana także w trakcie wojny w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Wykorzystywano ją również w późniejszych latach podczas I wojny w Zatoce Perskiej, w Czeczenii czy konfliktach w byłej Jugosławii. 

Amunicja kasetowa PAP

Amunicja kasetowa została zakazana przez międzynarodową konwencję przyjętą podczas konferencji w Dublinie w 2008 roku. Do tej pory dokument podpisały 123 państwa. Konwencji nie ratyfikowały między innymi Stany Zjednoczone, Rosja i Ukraina, a także Polska.

Kontrowersje wynikają z tego, że część mniejszych pocisków pozostaje nieuruchomiona i stanowi zagrożenie dla cywilów w ciągu wielu lat po użyciu tej amunicji.

Autorka/Autor:akw

Źródło: Newsweek, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by 2nd Lt. Gabriel Jenko/DVIDS

Tagi:
Raporty: