Odcięci od świata, czekają na żywność i leki. "Szokujące zdjęcia"


Sytuacja humanitarna w oblężonych przez syryjskie siły rządowe wschodnich przedmieściach Damaszku jest bulwersująca - ocenił w piątek Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein.

Zażądał, by strony konfliktu umożliwiły dostarczenie żywności i leków co najmniej 350 tysiącom uwięzionym mieszkańcom tych terenów.

- Szokujące zdjęcia najprawdopodobniej poważnie niedożywionych dzieci, które w ostatnich dniach ujrzały światło dzienne, są przerażającą oznaką trudnego położenia ludzi we Wschodniej Gucie. Ludzie ci stoją teraz w obliczu nadzwyczajnej sytuacji humanitarnej - powiedział Zeid Ra'ad Al-Hussein.

- Przypominam wszystkim stronom konfliktu, że rozmyślne głodzenie cywilów, stosowane jako metoda działań wojennych, oznacza oczywiste naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i może być równoznaczne ze zbrodnią przeciwko ludzkości czy zbrodnia wojenną - podkreślił.

Rząd ogranicza ewakuacje

Zaciskające się oblężenie w enklawie rebeliantów zepchnęło ludzi na skraj głodu - powiedzieli agencji Reutera mieszkańcy i pracownicy organizacji pomocowych.

Biuro UNHCHR dysponuje listą kilkuset osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej i muszą być ewakuowani, ale syryjski rząd podobno - jak pisze Reuters - obłożył poważnymi restrykcjami takie ewakuacje, prowadząc do śmierci kilku cywilów.

Ostatni oenzetowski konwój z pomocą dla 25 tysięcy ludzi dotarł do oblężonych obszarów 23 września.

Ceny żywności podskoczyły, od kiedy w maju siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara al-Asada przejęły kontrolę nad kilkoma dzielnicami Damaszku i zniszczyły tunele, które były wykorzystywane do szmuglowania towarów do oblężonych miejsc.

Wcześniej w październiku syryjskie siły zbliżyły się do głównego punktu kontrolnego Wschodniej Guty i władze nałożyły wysokie podatki na handlarzy.

Opanowana przez rebeliantów Wschodnia Guta, położona na północny wschód od Damaszku, jest jednym z kilku obszarów wokół syryjskiej stolicy, które są oblężone i odcięte od świata przez siły rządowe.

Siódmy rok wojny

Syryjski konflikt rozpoczął się w marcu 2011 roku od pokojowych demonstracji przeciwko rządom prezydenta Baszara al-Asada. Demonstracje te wkrótce przerodziły się w wojnę domową, a następnie w konflikt zaangażowały się światowe mocarstwa. Oprócz ofiar w ludziach wojna spowodowała również ogromne zniszczenia w Syrii oraz zmusiła do opuszczenia swych domów ponad połowę mieszkańców.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: