Świat

Powstaje pierwsza baza rosyjskich śmigłowców w północnej Syrii

Świat


Na cywilnym lotnisku w mieście Al-Kamiszli na północnym wschodzie Syrii Rosja zaczęła zakładać bazę dla śmigłowców - poinformował w czwartek kanał rosyjskiego ministerstwa obrony Zwiezda. Pokazano, jak maszyny przylatują na lotnisko.

Baza jest ochraniana przez system przeciwlotniczy ziemia-powietrzne Pancyr i trzy śmigłowce, w tym dwa Mi-35 i śmigłowiec transportowy Mi-8.

Kanał Zwiezda pokazał, jak rosyjska policja wojskowa ochrania bazę. Pokazano także pojazdy opancerzone i obsługę naziemną śmigłowców oraz stację pogodową i gabinet lekarski.

- To pierwsza grupa rosyjskich śmigłowców wojskowych tutaj w północnej Syrii (...). To historyczny moment. Od tego dnia nasza grupa lotnicza będzie stale działać na lotnisku w Al-Kamiszli - powiedział korespondent Zwiezdy, cytowany przez agencję Reutera.

Jak poinformował izraelski dziennik "The Jerusalem Post", bazę do niedawna wykorzystywali Amerykanie, jednak po decyzji prezydenta Donalda Trumpa, opuścili oni północną Syrię.

Lądowisko dla śmigłowców powstaje w Al-Kamiszli w SyriiGoogle Maps

Zmiana głównodowodzącego w Syrii

Także w czwartek, po raz drugi w tym roku, Rosja zmieniła dowódcę grupy wojsk walczących w Syrii. Został nim generał Aleksandr Czajko - podał w czwartkowym wydaniu dziennik "Wiedomosti". Zastąpił generała Andrieja Sierdiukowa, mianowanego w kwietniu tego roku.

Oficjalnie o nominacji nie informowano, podobnie jak było to w przypadku Sierdiukowa. Ministerstwo obrony nie skomentowało doniesień mediów. Zmiany kadrowe są według mediów związane z tym, że dobiegł końca termin oddelegowania generała Sierdiukowa.

"Wiedomosti" podały, powołując się na źródło zbliżone do resortu obrony, że Czajko objął nową funkcję we wrześniu tego roku. Dziennik powołał się także na zdjęcia z wizyty w Syrii grupy rosyjskich wojskowych, opublikowane na stronie internetowej dziennika "Moskowskij Komsomolec".

Generał Czajko już dowodził w Syrii, ponieważ na początku kampanii, rozpoczętej pod koniec 2015 roku, był dowódcą sztabu grupy sił rosyjskich tamże. Źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji powiedziało "Wiedomostiom", że teraz głównym zadaniem nowego dowódcy będą działania związane z dotrzymaniem ustaleń rosyjsko-tureckich związanych z prowadzoną przez Turcję operacją na północnym wschodzie Syrii. Ekspert wojskowy związany z ministerstwem obrony Rusłan Puchow powiedział, że gen. Czajko sprawia wrażenie nie wyłącznie wojskowego, ale zarazem polityka i dyplomaty.

Generał od lutego był zastępcą dowódcy sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji. Wcześniej był między innymi szefem sztabu Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji i wiceszefem Akademii Wojskowej Sztabu Generalnego.

Rosyjska aktywność w Rosji

Rozmieszczenie rosyjskich śmigłowców oraz zmiany kadrowe mają miejsce niecały miesiąc po wycofaniu się z północno-wschodniej Syrii sił USA, nakazanym niespodziewanie na początku października przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rosja wcześniej zaczęła używać śmigłowców do patrolowania obszaru w pobliżu granicy Syrii z Turcją w celu ochrony rosyjskiej żandarmerii wojskowej służącej na miejscu. Nowa baza pozwoli im to robić bardziej efektywnie - przekazała Zwiezda.

Patrole przeprowadzane są wspólnie z siłami tureckimi i mają na celu monitorowanie porozumienia zawartego przez Moskwę i Ankarę. Celem patroli jest oczyszczenie strefy przygranicznej z kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Turcja uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Sytuacja w SyriiMaciej Zieliński | PAP

Autor: ft,akw/adso / Źródło: PAP, "Jersualem Post"

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości