TVN24 | Świat

Rosjanie opuścili Wyspę Węży. "Nasze siły zbrojne wykonały świetną robotę"

TVN24 | Świat

Autor:
FC/kg
Źródło:
Reuters, TVN24
Wojna Rosja - Ukraina. Ukraińcy pokazują ostrzał Wyspy Węży
Wojna Rosja - Ukraina. Ukraińcy pokazują ostrzał Wyspy Wężyfacebook.com/CinCAFU
wideo 2/23
facebook.com/CinCAFUWojna Rosja - Ukraina. Ukraińcy pokazują ostrzał Wyspy Węży

Rosyjskie siły wycofały się z ukraińskiej Wyspy Węży, strategicznej placówki na Morzu Czarnym - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony i biuro prezydenta Ukrainy. Rosjanie przekonują, że był to "akt dobrej woli" z ich strony. Inną wersję przedstawia strona ukraińska.

"KABOOM! Żadnych rosyjskich wojsk na Wyspie Węży. Nasze siły zbrojne wykonały świetną robotę" – napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraina: to efekt udanej operacji. Rosja: to akt dobrej woli

Ukraińska strona poinformowała, że po udanej operacji z udziałem jednostek rakietowych i artyleryjskich siły rosyjskie ewakuowały się z Wyspy Węży dwiema łodziami.

Informację o opuszczeniu Wyspy Węży potwierdziło rosyjskie ministerstwo obrony, które przekazało, że rosyjskie wojska wycofały się z wyspy.

Strona rosyjska nazywa to "aktem dobrej woli", dodając, że wojska wypełniły powierzone im zadania.

Rosyjskie ministerstwo dodało, że to posunięcie pokazuje, że Rosja nie utrudnia ONZ wysiłków na rzecz zorganizowania korytarza humanitarnego do eksportu produktów rolnych z Ukrainy.

Rosja atakuje Ukrainę. Relacja na żywo >>>

Zajęta pierwszego dnia

Wyspa Węży została zajęta przez Rosjan pierwszego dnia inwazji. 24 lutego rosyjska Flota Czarnomorska zatakowała niewielką wyspę na Morzu Czarnym, której broniło kilkunastu pograniczników. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie.

- Tu rosyjski okręt wojenny, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak - słychać było na nagraniu. - Rosyjski okręcie wojenny: P… się! - brzmiała zwięzła odpowiedź.

SŁOWA OBROŃCÓW WYSPY WĘŻY TRAFIŁA NA ZNACZKI POCZTOWE >>>

Początkowo władze Ukrainy poinformowały, że wszyscy obrońcy wyspy zginęli. Potem okazało się, że przebywają w rosyjskiej niewoli.

Statkiem, który zaatakował Wyspę Węży był krążownik Moskwa, który w połowie kwietnia został zatopiony przez Ukraińców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/kg

Źródło: Reuters, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości