Ukraińska armia: nasze straty są nieporównywalnie mniejsze niż wroga
Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 476 dni. Straty ukraińskiej armii w ludziach są znacznie mniejsze niż wojsk rosyjskich. W rejonie odpowiedzialności operacyjno-strategicznych grup wojsk Chortycia i Tawria nieprzyjaciel stracił odpowiednio dziewięciokrotnie i pięciokrotnie więcej żołnierzy — powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar. Wiceminister podkreśliła, że "w czasie wojny giną ludzie, sprzęt jest niszczony i wszystkie strony ponoszą straty". - Jednak nasze straty są nieporównywalnie mniejsze niż wroga – dodała. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:41
- Kontynuujemy z partnerami komunikację w sprawie rosyjskiej produkcji rakiet. Dziś Rosjanie rozpoczęli kolejny atak rakietowy na Odessę za pomocą pocisków Kalibr – poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski podkreślił, że dziesiątki komponentów tych pocisków zostały dostarczone do Rosji z innych krajów. – Oczywiście każdy taki szlak zaopatrzeniowy jest sposobem na wzmocnienie terroru – ocenił.
- 5:33
Instytut Studiów nad Wojną przekazał – powołując się na rosyjskich blogerów prowojennych – że siły rosyjskie wprowadziły rezerwy na pozycje na południe od Wielkiej Nowisilki, aby powstrzymać ukraińskie postępy w tym rejonie, a wojska rosyjskie przeprowadzają obecnie kontratak na południe i południowy zachód od Makariwki.
- 4:45
Podczas konferencji polskich i amerykańskich ekspertów Transatlantic Lookout eksperci z PISM i amerykańskich think-tanków dyskutowali m.in. na temat potencjalnych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie oraz członkostwa tego kraju w NATO.
Były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried przekonywał, że choć Rosja wojnę przegrała, to niekonieczne oznacza to zwycięstwo Ukrainy. Dodał, że administracja Bidena przygotowuje grunt dla scenariusza gdyby Ukraina nie uzyskała pełnego zwycięstwa.
Fried porównał przy tym obecną debatę na temat akcesji Ukrainy do debaty nad wstąpieniem Polski do Sojuszu. Wspomniał, że mimo początkowego oporu w Waszyngtonie, udało się m.in. za sprawą presji i argumentów polskich i czeskich władz doprowadzić do pomyślnego finału. Dodał, że podobnie może stać się w przypadku Ukrainy.
- 4:19
Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie zaatakowały rosyjską dywizję w pobliżu Kreminnej w obwodzie ługańskim, gdy te czekały na przemówienie jej dowódcy, wywołując wśród prowojennych blogerów niezadowolenie z powodu działań rosyjskich dowódców.
- 2:51
Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywę w co najmniej trzech kierunkach i 14 czerwca odbiły terytoria. Siły rosyjskie skupiły się na atakach z użyciem rakiet i dronów.
- 1:50
Jak relacjonuje portal Ukraińska Prawda, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar oświadczyła, że wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne na kilku kierunkach, ale Rosjanie prowadzą podobne działania na innych odcinkach frontu. - Tak więc w obecnej chwili prowadzimy zarówno działania obronne jak i kontrofensywę, po prostu na różnych frontach. Trwa bardzo poważna konfrontacja - powiedziała Malar.
Dodała, że Rosjanie zintensyfikowali też ataki przy użyciu artylerii, moździerzy, dronów i samolotów próbując zatrzymać ukraińską kontrofensywę. Podkreśliła, że na wielu odcinkach frontu, w tym na południu, żołnierze ukraińscy muszą forsować gęste pola minowe, co bardzo utrudnia posuwanie się naprzód, ale "postęp jest stały".
Malar powiedziała też, że w Bachmucie w poniedziałek i we wtorek Rosjanom nie udało się posunąć naprzód.
- 1:13
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:45
Rosyjski żołnierz Rusłan Anitin powiedział w wywiadzie dla gazety "The Wall Street Journal", że oddał się do ukraińskiej niewoli po tym, gdy został sam na polu bitwy, bo jego ranni towarzysze popełnili samobójstwo. Mężczyzna poddał się krążącemu nad okolicą ukraińskiemu dronowi.
- 0:10
Były ukraiński sędzia Mykoła Czaus został skazany za korupcję na 10 lat więzienia i konfiskatę mienia. Sąd zakazał mu także pełnienie jakichkolwiek funkcji w wymiarze sprawiedliwości przez trzy lata. Czaus uciekł z kraju w 2016 roku do Mołdawii skąd został w tajemniczych okolicznościach "porwany" i przywieziony na Ukrainę.
- 22:47
Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmowa z Andrzejem Dudą poświęcona była obecnej sytuacji na polu walki, a także broni i amunicji dla ukraińskich wojskowych. "Podziękowałem za wykonanie poprzednich obronnych uzgodnień" - dodał.
Oczywiście podczas każdej rozmowy poświęcamy znaczną uwagę długoterminowemu bezpieczeństwu i gwarancjom pokoju - i nie tylko dla nas. I zawsze efektywnie" - podkreślił Zełenski.
Jak wskazał, Polska "realistycznie odbiera potrzebę członkostwa Ukrainy w NATO i jest to obiektywna potrzeba".
"Razem opracowujemy konkretną treść na szczyt Sojuszu w Wilnie. To właśnie ten moment, kiedy mają zostać całkowicie zniszczone rosyjskie przypuszczenia na temat tego, że rzekomo ktoś w NATO do tej pory boi się Rosji" - powiedział prezydent. Ocenił, że "takie przypuszczenia wzmacniają rosyjskie agresywne ambicje".
Zełenski podziękował Polsce "za wsparcie Ukrainy i (dla) prawdziwego wzmocnienia NATO".
- 21:52
Zamiast ewakuować ludzi z zatopionych po wysadzeniu tamy na Dnieprze terenów po okupowanej stronie tej rzeki, Rosjanie wręczają im swoje paszporty i proponują wywózkę do Woroneża – powiedział szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin.
"Po drugiej stronie rzeki sytuacja jest gorsza. Nasza, prawa strona Dniepru położona jest wyżej, więc tutaj jest spokojniej. Tam sytuacja jest o wiele bardziej tragiczna, bo jest więcej zalanych terenów" - wskazał.
Według urzędnika po stronie kontrolowanej przez władze Ukrainy woda zalała 32 proc., podczas gdy po stronie zajętej przez Rosjan jest to aż 68 proc. całkowitej powierzchni.
Obwód chersoński po wysadzeniu zapory. Nagranie z drona
- 21:51
"Zakończyła się rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci przeprowadzili konsultacje w zakresie sytuacji bezpieczeństwa w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainie" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
- 20:52
W wyzwolonej wsi Błahodatne rosyjscy najeźdźcy zniszczyli 80 procent domów, reszta została uszkodzona - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
- W wiosce znajdowało się 370 domów, z nich ocalało nie więcej niż 20 procent. Ale nawet te 20 procent zostało częściowo uszkodzonych, a 70 procent domów zostało faktycznie całkowicie zniszczonych przez artylerię wroga – powiedział Kyryłenko.
Ukraińska flaga w odbitej wiosce. 68. brygada publikuje nagranie
- 20:45
Na lipcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie może pojawić się nowy format współpracy, Rada Ukraina-NATO, ale Kijów odbiera ten pomysł z dystansem, ponieważ liczy na tak zwaną mapę drogową dotyczącą przystąpienia kraju do organizacji - napisał portal RBK-Ukraina.
Nie wszyscy partnerzy opowiadają się za przyspieszonym przyjęciem Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił serwis.
W maju portal Euractiv napisał, że NATO zaproponuje Ukrainie podwyższenie statusu partnerskiego, a tzw. mapa drogowa pozostanie w odległej perspektywie.
Nowy format współpracy to Rada Ukraina-NATO, który ma zademonstrować polityczne poparcie dla Kijowa i jego wniosku o członkostwo - twierdzi RBK-Ukraina.
- 20:33
W środę wieczorem wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Chersoń. W wyniku ataku zostało rannych dwóch wolontariuszy, którzy pomagali cywilom ewakuować się z podtopionego miasta - poinformowała prokuratura generalna w Kijowie.
Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie
- 20:28
Zespół do spraw cyberbezpieczeństwa koncernu Microsoft poinformował, że wykrył nieznaną dotąd grupę hakerów, która stoi za trwającą falą cyberataków przeciwko Ukrainie oraz państwom NATO wspierającym Kijów.
Grupa, którą Microsoft nazwał Cadet Blizzard, ma też odpowiadać za destrukcyjne ataki przed inwazją Rosji na Ukrainę, choć nie jest tak skuteczna, jak inne grupy hakerskie.
Microsoft wykrył nową grupę rosyjskich hakerów
- 20:01
Rosyjscy okupanci koncentrują swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim. W ciągu dnia doszło tam do 39 starć bojowych, walki trwają - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
- 19:50
Po godzinie 20 czasu ukraińskiego (godz. 19 w Polsce) we wszystkich obwodach Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - poinformowały media w Kijowie.
"Syreny zaczęły wyć o godzinie 20:12 we wschodnich i centralnych obwodach, a w ciągu kilku minut rozprzestrzeniły się na cały kraj. Dźwięk syren oznacza zagrożenie atakami rakietowymi i nalotami. W tym czasie konieczne jest udanie się do schroniska" - podał portal Ukraińska Prawda.
Ok. godz. 21 czasu ukraińskiego alarmy odwołano.
- 19:43
Alaksandr Łukaszenka zawsze marzył o posiadaniu broni jądrowej na terytorium Białorusi i marzenie się spełniło - mówił w TVN24 BiS były ambasador Białorusi w Polsce i opozycjonista Paweł Łatuszka. W ten sposób odniósł się do słów białoruskiego przywódcy o tym, że jego kraj zaczął otrzymywać od Rosji taktyczną broń jądrową.
Białoruś. Broń jądrowa z Rosji dla Białorusi. Alaksandr Łukaszenka o rozpoczęciu operacji. Paweł Łatuszka komentuje
- 19:40
Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał we wpisie na kanale Telegram, że rosyjscy okupanci boją się kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych, dlatego zaczęli sprawdzać nawet dzieci pod kątem współpracy z "paryzanckim ruchem oporu i ukraińskim wojskiem".
"W Mariupolu paranoja sięgnęła zenitu" - stwierdził doradca mera okupowanego przez Rosjan miasta.
Dzieci w okupowanym Mariupola
- 19:22
Rosyjskie wojsko ostrzelało położone w północno-wschodniej części Ukrainy obwody czernihowski i sumski. Zginęła kobieta - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Północ.
Tereny przygraniczne obwodów czernihowskiego i sumskiego ostrzelano ponad 10 razy. Rosjanie użyli pocisków moździerzowych kalibru 82 i 120 mm oraz pocisków artyleryjskich, prowadzili również ostrzał z helikopterów. W kilkunastu miejscowościach uszkodzone zostały domy mieszkalne i budynki gospodarcze.
- 19:05
Powołanie podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie Rady Ukraina-NATO bez postawienia zdecydowanego kroku ku naszemu członkostwu to jak danie czołgu bez działa - ocenił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
"Ukraina potrzebna jest NATO jako państwo członkowskie sojuszu, a nie po prostu (jako) uprzywilejowany partner" - oznajmił Kułeba we wpisie na Twitterze, informując, że rozmawiał telefonicznie z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock o szczycie w Wilnie i podziękował jej za wsparcie, okazywane Kijowowi.
- 18:24
Straty ukraińskiej armii w ludziach są znacznie mniejsze niż wojsk rosyjskich. W rejonie odpowiedzialności operacyjno-strategicznych grup wojsk Chortycia i Tawria nieprzyjaciel stracił odpowiednio dziewięciokrotnie i pięciokrotnie więcej żołnierzy — powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar.
Wiceminister podkreśliła, że "w czasie wojny giną ludzie, sprzęt jest niszczony i wszystkie strony ponoszą straty". - Jednak nasze straty są nieporównywalnie mniejsze niż wroga – dodała.
- 17:16
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że jedno z kijowskich przedsiębiorstw, pomimo wojny i sankcji, zaopatrywało rosyjski koncern Rosatom w części potrzebne do budowy elektrowni jądrowych. Kierownictwo kijowskiego przedsiębiorstwa zostało aresztowane.
Centralne Biuro Projektowe Zaworów i Armatury jest w Ukrainie monopolistą w zakresie opracowywania, produkcji i dostaw zaworów rurociągowych dla elektrowni jądrowych. Przed inwazją Rosji na Ukrainę głównym odbiorcą wyrobów firmy był Rosatom siedzibą w Moskwie, gdzie kijowskie Biuro miało swojego przedstawiciela. Rosatom wykorzystuje zawory rurowe kijowskiego przedsiębiorstwa do budowy bloków energetycznych w pięciu budowanych przez siebie elektrowniach jądrowych na całym świecie.
- 17:13
Wizyta dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaela Grossiego w okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej została odłożona ze względów bezpieczeństwa - poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
- Sprawa jego wizyty powinna zostać rozwiązana w najbliższych dniach. Nie mogę ocenić sytuacji: trwają działania zbrojne i sytuację oceniają wojskowi. To odpowiedzialność za życie - powiedział minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Zaznaczył, że Grossi jest w Ukrainie i ma nadzieję, iż uda się mu złożyć wizytę w okupowanej elektrowni. Hałuszczenko wyraził też nadzieję, że rosyjskie okupacyjne siły udzielą MAEA "adekwatnych odpowiedzi na pytania o to, co dzieje się w elektrowni".
Ołeg Biłecki o kontrofensywie w Donbasie i sytuacji w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
- 17:03
Im większe będą sukcesy militarne Ukrainy, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym - powiedział na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Zwrócił uwagę, że trwająca ukraińska kontrofensywa, której celem jest wyzwolenie terenów okupowanych przez siły rosyjskie, wciąż pozostaje jeszcze w początkowej fazie.
Stoltenberg oznajmił również, że szczyt NATO w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca, zapewni, iż przyszłość Ukrainy jest w Sojuszu. Jak stwierdził, należy zadbać o to, by po wojnie Ukraina miała wiarygodne zapewnienia bezpieczeństwa, aby historia z agresją się nie powtórzyła.
Jens Stoltenberg
- 16:28
Rosjanie próbują przekształcić okupowany Melitopol w węzeł logistyczny na potrzeby frontu, ale ich starania napotykają na ciągły opór. We wtorek doszło tam do eksplozji na linii kolejowej, w wyniku której wykoleiło się pięć wagonów przewożących skradzioną rudę żelaza - oznajmił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
"Przez miasto przebiega linia kolejowa o szerokim rozstawie torów, zgodnym ze standardem rosyjskim. Z tego względu najeźdźcy właśnie przez Melitopol transportują żołnierzy i sprzęt wojskowy na zaporoski odcinek frontu. Ruch odbywa się też w drugą stronę - zrabowane ukraińskie mienie przewożone jest na okupowany Krym lub do Nowoazowska i dalej do Rosji" - wyjaśnił Fedorow w komunikacie na kanale Telegram.
Melitopol jest pod rosyjską okupacją
- 15:27
Rząd Niemiec chce reagować na wyzwania związane z niestabilnym porządkiem światowym i rosnącymi zagrożeniami, dzięki "polityce zintegrowanego bezpieczeństwa". W ciągu ostatniego półtora roku środowisko bezpieczeństwa RFN znacząco się zmieniło – ocenił w Berlinie kanclerz Olaf Scholz podczas prezentacji dokumentu o strategii bezpieczeństwa narodowego.
Kanclerz odniósł się w szczególności do ataku Rosji na Ukrainę. - Pomimo wszystkich zmian, głównym zadaniem państwa pozostaje bezkompromisowe zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom. Tu już nie chodzi tylko o obronę i Bundeswehrę, ale o cały zakres naszego bezpieczeństwa - podkreślił Scholz.
W ponad 70-stronicowym dokumencie rządowym można przeczytać, że "dzisiejsza Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim w dającej się przewidzieć przyszłości".
Scholz w czasie 38. Kongresu Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze
- 14:48
Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej staje się coraz bardziej niebezpieczna - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Ołeh Korikow z Państwowego Inspektoratu Regulacji Jądrowej Ukrainy. Jak stwierdził, elektrownia nie ma już automatycznego monitoringu bezpieczeństwa radiacyjnego.
- Dwa tygodnie temu na polecenie Moskwy wstrzymano automatyczną transmisję danych z monitoringu radiacyjnego z czujników znajdujących się na terenie przemysłowym obiektu. To jest niedopuszczalne, to naruszenie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego - dodał Korikow.
Zaporoska elektrownia
- 14:43
Litwa wraz z Wielką Brytanią, Norwegią, Holandią, Danią, Szwecją i Islandią kupuje środki obrony powietrznej dla Ukrainy za 107,5 mln euro - poinformowało ministerstwo obrony w Wilnie. Wkład Litwy wynosi 6 mln euro.
- Zakup zdolności obrony powietrznej przez siedem krajów wzmocni możliwości Ukrainy w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, ludności cywilnej i personelu wojskowego – wskazał minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, którego cytuje komunikat resortu.
Zakup środków obrony powietrznej dla Ukrainy jest pierwszym z pięciu planowanych pakietów wsparcia w ramach drugiej tury zamówień Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy (IFU). Obejmuje on produkcję dronów bojowych i rozpoznawczych, które dotrą na Ukrainę jeszcze latem tego roku.
- 14:29
W gminie Hoła Prystan, w okupowanej części obwodu chersońskiego, liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych powodzi spowodowanej przez wysadzenie tamy na Dnieprze wzrosła do sześciu – powiadomiły ukraińskie władze.
Z posiadanej przez stronę ukraińską informacji wynika, że mieszkańcy potrzebują wody pitnej, żywności, suchych ubrań i środków higieny osobistej. Pomoc humanitarną mają im przekazywać wolontariusze oraz inni mieszkańcy.
Rosyjskie służby ewakuują mieszkańców okupowanej i podtopionej Hołej Prystani
- 13:55
Wydatki na wojnę i płynący z nich deficyt zmusiły Rosję do nałożenia nadzwyczajnego podatku na największe firmy i oligarchów - poinformował portal Business Insider. Moskwa chce w ten sposób pozyskać blisko 4 mld dolarów.
Resort finansów Rosji ogłosił, że 10-procentowy podatek nadzwyczajny będzie skierowany do firm, których roczne zyski od 2021 roku przekroczyły 1 mld rubli (ok. 11,9 mln dolarów). Zdaniem dziennika "Financial Times" dotknie przede wszystkim sektory metalurgii i nawozów sztucznych.
- 13:53
Kramatorsk po rosyjskim ataku
Kramatorsk po rosyjskim ostrzale
Kramatorsk po rosyjskim ataku
- 13:15
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 680 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 217 330 żołnierzy - dodano w sprawozdaniu.
- 12:40
Szef rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego bojownicy nie zamierzają podpisywać kontraktów z resortem obrony - podała agencja Reutera.
Do wypowiedzi doszło dzień po tym, jak prezydent Władimir Putin powiedział, że takie umowy są potrzebne.
- 12:37
Starszy dowódca rosyjskich sił czeczeńskich walczących w Ukrainie został ranny - poinformowała telewizja Zvezda, powołując się na służbę prasową Dumy Państwowej.
- 12:35
W obwodzie chersońskim wciąż zalanych jest 28 miejscowości na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, z podtopionych terenów ewakuowano 2779 osób – powiadomiło ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.
W kilku miejscowościach woda ustąpiła – powiadomiono w komunikacie. Zapewniono, że w dalszym ciągu na zalanych terenach trwają wzmocnione patrole, a mieszkańcom udzielana jest pomoc.
Chersoń zalany wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce
- 11:58
Afryka nie może nadal zachować milczenia w obliczu wojny w Ukrainie. Wszyscy cierpimy z jej powodu - oświadczył prezydent Konga Denis Sassou-Nguesso, cytowany przez portal Africa News.
W najbliższych dniach odbędzie się wizyta w Kijowie i Moskwie prezydenta Sassou-Nguesso, przewodniczącego Unii Afrykańskiej oraz pięciu innych głów państw kontynentu. Afryka chce mediować w sprawie pokoju - napisał we wtorek portal.
Prezydent RPA Cyril Ramaphosa podejmuje się "misji pokojowej", zamierza spotkać się z Zełenskim i Putinem
- 11:55
Nawet sojusznicy Putina ignorują "rosyjskie Davos", czyli Międzynarodowe Forum Ekonomiczne (SPIEF), które rozpoczęło się w Petersburgu - podał holenderski dziennik "NRC". Nieobecny jest m.in. Kazachstan.
- 11:33
W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km. Jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Dywizjon znajduje się na wyposażeniu 11. samodzielnej brygady rakietowo-artyleryjskiej sił obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej, stacjonującej w miejscowości Utasz w Kraju Krasnodarskim, w pobliżu okupowanego przez Rosję Krymu. Pociski rakietowe Ch-35 i Ch-35U, wykorzystywane przez system Bał, są przeznaczone do niszczenia okrętów, lecz wróg może ich też używać do atakowania celów na lądzie. Wyrzutnie przeciwokrętowe Bastion i Bał stosowano już w ubiegłym roku do ostrzeliwania Odessy, Mikołajowa i Oczakowa - czytamy na łamach rządowego serwisu, a także branżowego ukraińskiego portalu wojskowego Defense Express.
W 2021 roku w Rosji zmodernizowano pociski Ch-35 i Ch-35U, zwiększając ich zasięg rażenia z 260 do 500 km - ostrzegło Centrum Narodowego Sprzeciwu.
- 11:27
W Ukrainie nie wykryto przypadków zakażenia cholerą lub podejrzenia tego zachorowania – powiadomiło ministerstwo ochrony zdrowia.
W związku z zalaniem południowych regionów Ukrainy po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze władze prowadzą monitoring stanu wody i obywateli z objawami infekcji.
- 11:08
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował film, na którym widać między innymi zniszczenia w dotkniętych wojną miastach.
"Miasta z ruinami zamiast życia. Miasta z zalanymi ulicami. Miasta, które istnieją tylko w miłych wspomnieniach. Miasta, w których eksplozje brzmią teraz zamiast śmiechu dzieci. Nigdy nie wybaczymy bólu, który Rosja sprowadziła na naszą ziemię. I wypędzimy rosyjskie zło z całej naszej ziemi, wyzwolimy każde nasze miasto i wioskę od okupanta i przywrócimy sprawiedliwość naszym ludziom" - napisał.
- 11:03
Wojska rosyjskie ostrzelały samochód leśnictwa w obwodzie sumskim, zabijając sześć osób – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę obwodu.
Do zdarzenia doszło we wtorek. Jak poinformowała w komunikacie prokuratura obwodu sumskiego, wojska rosyjskie ostrzelały samochód UAZ na terytorium obwodu sumskiego.
"W wyniku ostrzału według wstępnych ustaleń sześć osób - w tym dwie osoby cywilne i czterej pracownicy leśnictwa - odniosło śmiertelne rany" – powiadomiono.
- 10:45
W rozmowie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim podziękowałem za pomoc Warszawy w walce ze skutkami powodzi, wywołanej w ubiegłym tygodniu przez Rosjan po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - oznajmił na Telegramie szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal.
Strona polska przekazała ukraińskiej Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) wsparcie materialne w celu likwidacji skutków tego rosyjskiego aktu terroryzmu - poinformował przedstawiciel władz w Kijowie.
"Doceniamy wagę pomocy zbrojeniowej z Polski. Omówiliśmy dalszą współpracę w zakresie dostaw sprzętu wojskowego, a także szkoleń ukraińskich żołnierzy. Skoordynowaliśmy (też stanowiska dotyczące) przygotowań do konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, planowanej w Londynie (Ukraine Recovery Conference, organizowanej w dniach 21-23 czerwca - red.). W oparciu o rezultaty liczymy na nowe umowy i konkretne projekty" - zapowiedział Szmyhal.
- 10:34
Lwy ewakuowane z ogarniętej wojną Ukrainy trafiły do poznańskiego zoo. Po odbyciu kwarantanny zwierzęta wyruszą do Wielkiej Brytanii i USA, gdzie czekają już na nie miejsca.
- 10:13
We wtorek z Ukrainy do Polski wjechało 28,3 tys. osób. Z Polski do Ukrainy wyjechało 23,4 tys. osób - podała Straż Graniczna.
- 9:45
W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowano wzrost liczby rosyjskich taktycznych lotów bojowych na froncie wojny z Ukrainą. Częstotliwość tych operacji pozostaje jednak dużo niższa niż w początkowej fazie inwazji w 2022 roku, gdy lotnictwo agresora przeprowadzało nawet 300 misji dziennie - zauważył w raporcie brytyjski resort obrony.
Samoloty bojowe najeźdźców atakują głównie regiony na południu Ukrainy. Rosyjskie siły powietrzne mogą operować tam w relatywnie łatwiejszy sposób niż na pozostałych odcinkach frontu. Jest to tendencja obserwowana od początku wojny, czyli od lutego ubiegłego roku - podkreślono w komunikacie ministerstwa z siedzibą w Londynie,
Wydaje się niemal pewne, że wzrost liczby rosyjskich lotów bojowych to odpowiedź na ostatnie kontrofensywy ukraińskiej armii (w obwodach zaporoskim i donieckim). Lotnictwo agresora próbuje wesprzeć wojska lądowe atakami z powietrza - ocenił brytyjski resort.
Jak dodano, w ciągu ostatniego roku siły najeźdźców zintensyfikowały wykorzystanie pocisków powietrze-ziemia, takich jak bomby szybujące. Załogi samolotów szturmowych mogą dzięki temu pozostawać w dużej odległości od celów, nie narażając się na zestrzelenie przez ukraińskie jednostki obrony przeciwlotniczej.
- 9:30
Armia ukraińska kontynuuje działania kontrofensywne co najmniej na trzech kierunkach frontu i we wtorek miała ograniczone sukcesy terytorialne. Władimir Putin spotkał się z prorządowymi tzw. blogerami wojennymi – napisał w najnowszym raporcie waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Powołując się na dane strony ukraińskiej, ISW odnotował, że postępy ukraińskiej armii w rejonie Bachmutu wynosiły 200-250 m, zaś w obwodzie zaporoskim 500-1000 m. Z kolei od początku operacji kontrofensywnych Ukraińcy mieli odzyskać ok. 100 km kw. terytoriów. Podobną informację przekazywał również szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.
Według źródeł rosyjskich tempo ukraińskich ataków w obwodzie zaporoskim spowolniło się w rejonie Orichowa, choć były one kontynuowane.
- 8:57
Planowana na środę wizyta dyrektora Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy jest opóźniona o kilka godzin - poinformowało źródło dyplomatyczne, na które powołała się agencja Reutera.
- 8:35
W szpitalu w Krzywym Rogu w wyniku ciężkich oparzeń zmarł mężczyzna, który ucierpiał w rosyjskim ostrzale rakietowym w nocy z poniedziałku na wtorek. Tym samym liczba cywilnych ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do 12.
- 8:32
W wyniku uderzenia rakietowego siły rosyjskie zabiły trzech cywilów w regionie donieckim - oświadczył gubernator obwodu Pawło Kyryłenko. Przekazał, że dwie osoby zginęły w Kramatorsku, a kolejna w Kostiantyniwce.
W pierwszej z tych miejscowości całkowicie zniszczono co najmniej pięć prywatnych domów i uszkodzono około 20. W Kostiantyniwce zrujnowane zostały dwa budynki mieszkalne, a uszkodzonych 55. Pociski rakietowe wroga trafiły także m.in. w gazociąg i sieci elektroenergetyczne - oznajmił gubernator.
- 7:55
Białoruś. Broń jądrowa z Rosji dla Białorusi. Alaksandr Łukaszenka o rozpoczęciu operacji
- 7:49
W nocy z wtorku na środę Rosja zaatakowała obiekty wojskowe i infrastrukturę Ukrainy rakietami manewrującymi i dronami kamikadze – przekazały w komunikacie ukraińskie Siły Powietrzne.
"Z akwenu Morza Czarnego przeciwnik zaatakował czterema rakietami manewrującymi Kalibr, kierując je na obwód odeski. Trzy pociski udało się zestrzelić, jeden trafił w obiekt cywilny" – podano.
Ze wschodniego brzegu Morza Azowskiego Rosjanie uderzyli dronami, używając 10 aparatów irańskiej produkcji Shahed 136/131. Dziewięć z nich zestrzelono.
- 6:59
Ukraina zaangażowała na razie tylko część z sił przygotowanych do kontrofensywy, jednak można powiedzieć, że ona już trwa – ocenił analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma w rozmowie z PAP.
"Od wielu miesięcy oczekiwano na kontrofensywę Ukrainy, ale biorąc pod uwagę sytuację na froncie, to uważam, że powinno się mówić o ofensywie. To nie jest bezpośrednio odpowiedź na konkretne działania wojskowe Rosjan, ale przygotowana przez Ukraińców nowa operacja, której celem jest odzyskanie zajętych terytoriów" – stwierdził redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".
"Widzimy, mniej więcej od 4 czerwca, zintensyfikowane działania ukraińskie na kilku kierunkach, w tym na dwóch kluczowych odcinkach w obwodzie zaporoskim i południu donieckiego, ale jako elementy ukraińskiej ofensywy należy traktować wszystkie działania podejmowane na froncie. Mają one bowiem – niezależnie od lokalizacji – za zadanie związanie sił rosyjskich i utrudnienie ich przerzutu w nowe miejsca" – stwierdził analityk.
Jak ocenił Cielma, obecnie toczą się m.in. działania ukraińskich wojsk w rejonie Orichowa w obwodzie zaporoskim oraz pod Wełyką Nowosyłką, gdzie wyzwolone miało być kilka miejscowości: Makariwka, Neskuczne, Błahodatne, Storożewe i Nowodariwka. Ukraińcy informują też o zintensyfikowaniu działań w rejonie Bachmutu czy Awdijiwki. Ogółem ukraińscy analitycy mówią o aktywności na pięciu-sześciu odcinkach frontu.
"W obwodzie zaporoskim i południu donieckiego widzimy zastosowanie nowych sił, przygotowywanych właśnie do ofensywy. Jednocześnie jednak Ukraińcy zintensyfikowali działania w rejonie Bachmutu czy Awdijiwki i tam używają wojsk, które już tam były, nie nowych sił. Poza tym za element ukraińskiej aktywności należy uznać też działania tak zwanych ochotników na styku obwodu charkowskiego i rosyjskiego biełgorodzkiego" – powiedział Cielma.
- 6:48
Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami
Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami
Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami
Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami
- 6:10
Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę - poinformowała ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną.
"Według szczegółowych informacji wróg skierował 4 Kalibry z okrętu na Morzu Czarnym na Odessę" - poinformowano w komunikacie.
W wyniku walki powietrznej i fali uderzeniowej uszkodzone zostało centrum biznesowe, placówka edukacyjna, kompleks mieszkalny, lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta.
Uderzenie rakiety w magazyn jednej z sieci handlowych spowodowało zniszczenie 1000 metrów kwadratowych i pożar na powierzchni 400 metrów kwadratowych. Zginęło trzech pracowników magazynu, siedmiu zostało rannych.
Armia podała, że pod gruzami mogą jeszcze znajdować się ludzie.
- 6:00
Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 13 czerwca 2023 roku
- 4:43
Atak rakietowy na Krzywy Róg po raz kolejny przypomniał całemu światu o potrzebie dalszego wspierania zdolności obronnych Ukrainy - napisał na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.
- 4:25
Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób. Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ powiedział BBC, że wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe może być znaczący.
- To jest spichlerz. Cały ten obszar schodzący w kierunku Morza Czarnego i Krymu jest spichlerzem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla świata – podkreślił Griffiths. - Jest prawie nieuniknione, że będziemy świadkami ogromnych problemów ze zbiorami i zasiewami na następne zbiory. A więc zobaczymy ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, tak właśnie się stanie - ocenił
Zaznaczył, że nawet 700 tysięcy ludzi jest zależnych od zbiornika za zaporą, jeśli chodzi o wodę pitną, a bez niej ludzie będą narażeni na choroby. Według Griffithsa zniszczenia tej skali w infrastrukturze cywilnej jest całkowicie sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym z konwencjami genewskimi. - To oczywiste. Ktokolwiek to zrobił, naruszył konwencje genewskie – stwierdził Griffiths.
- 4:20
Rząd Łotwy zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 430 tys. euro na pomoc Ukrainie w przezwyciężaniu skutków zniszczenia tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - poinformował na Twitterze łotewski premier Kriszjanis Karinsz
- 4:06
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:20
Biały Dom wyraził zaniepokojenie potencjalnym zbliżeniem między Republiką Południowej Afryki a Rosją w kontekście wezwania niektórych amerykańskich kongresmenów do nałożenie sankcji na RPA.
Amerykański ambasador w Pretorii Reuben Brigety oskarżył niedawno rząd RPA o dostarczenie broni Rosji. Według niego rosyjski frachtowiec zacumował w grudniu w pobliżu Kapsztadu, po czym wrócił do Rosji załadowany bronią i amunicją.
- 2:41
Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.
- Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne - podkreślił szef ukraińskiego państwa.
- 2:26
W siedmiu wyzwolonych przez siły ukraińskie miejscowościach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trwają działania stabilizacyjne, ale na razie powrót do domów nie jest bezpieczny - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
- 2:18
Berlin, marsz solidarności z Mariupolem
Berlin, marsz solidarności z Mariupolem
Berlin, marsz solidarności z Mariupolem
- 1:36
Rozminowanie obwodu kijowskiego zajmie od 30 do 70 lat. Nie mamy tyle czasu - powiedział gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia. By to przyspieszyć, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani specjaliści - cytuje Krawczenkę portal.
Krawczenko poinformował, że w obwodzie kijowskim zbadano już 4690 obiektów infrastruktury, prawie 2400 km dróg, 172 km torów kolejowych i 1504 km linii energetycznych. Rozbrojono około 210 tys. ładunków. Obecnie uważa się, że ponad 17 tys. hektarów terenu w obwodzie kijowskim jest potencjalnie zaminowanych.
Krawczenko powiedział też, że w ubiegłym tygodniu Rada Obwodowa Kijowa opracowała mapę drogową rozminowywania obwodu kijowskiego, a program pod nazwą "Ochrona ludności i terytoriów przed katastrofami spowodowanymi przez człowieka i klęskami żywiołowymi" zapewni finansowanie oczyszczania terenu z ładunków wybuchowych.
- 1:28
Na wschodzie i południu Ukrainy trwają zacięte walki defensywne i ofensywne z rosyjskimi wojskami. Mamy pewne sukcesy, idziemy do przodu - poinformował generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.
- 1:21
Wróg wciąż prowadzi działania obronne w obwodach chersońskim i zaporoskim - poinformował we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym komunikacie.
"Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - podał sztab, dodając, że trwają tam ciężkie walki, a w ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć.
- 0:13
Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował, że spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie ma udać się do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.
Szef MAEA spotkał się z Zełenskim
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu