Prigożyn: Grupa Wagnera może wycofać się z Ukrainy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 475 dni. Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że "nie jest pewien", czy jego formacja zostanie w Ukrainie po zdobyciu Bachmutu w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera. Wagnerowcy brali aktywny udział w wielomiesięcznych walkach o to miasto, przekazując w czerwcu swoje pozycje oddziałom regularnej rosyjskiej armii. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:42

    Atak rakietowy na Krzywy Róg po raz kolejny przypomniał całemu światu o potrzebie dalszego wspierania zdolności obronnych Ukrainy - napisał we wtorek na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.

  • 4:18

    Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób. Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ powiedział BBC, że wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe może być znaczący.

    - To jest spichlerz. Cały ten obszar schodzący w kierunku Morza Czarnego i Krymu jest spichlerzem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla świata – podkreślił Griffiths. - Jest prawie nieuniknione, że będziemy świadkami ogromnych problemów ze zbiorami i zasiewami na następne zbiory. A więc zobaczymy ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, tak właśnie się stanie - ocenił

    Zaznaczył, że nawet 700 tysięcy ludzi jest zależnych od zbiornika za zaporą, jeśli chodzi o wodę pitną, a bez niej ludzie będą narażeni na choroby. Według Griffithsa zniszczenia tej skali w infrastrukturze cywilnej jest całkowicie sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym z konwencjami genewskimi. - To oczywiste. Ktokolwiek to zrobił, naruszył konwencje genewskie – stwierdził Griffiths.

  • 3:44

    Rząd Łotwy zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 430 tys. euro na pomoc Ukrainie w przezwyciężaniu skutków zniszczenia tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - poinformował na Twitterze łotewski premier Kriszjanis Karinsz.

  • 3:23

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:10

    Biały Dom wyraził zaniepokojenie potencjalnym zbliżeniem między Republiką Południowej Afryki a Rosją w kontekście wezwania niektórych amerykańskich kongresmenów do nałożenie sankcji na RPA.

    Amerykański ambasador w Pretorii Reuben Brigety oskarżył niedawno rząd RPA o dostarczenie broni Rosji. Według niego rosyjski frachtowiec zacumował w grudniu w pobliżu Kapsztadu, po czym wrócił do Rosji załadowany bronią i amunicją.

  • 2:27

    Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.

    - Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne - podkreślił szef ukraińskiego państwa.

  • 2:08

    W siedmiu wyzwolonych przez siły ukraińskie miejscowościach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trwają działania stabilizacyjne, ale na razie powrót do domów nie jest bezpieczny - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

  • 1:21

    Berlin, marsz solidarności z Mariupolem

    Berlin, marsz solidarności z Mariupolem

    Berlin, marsz solidarności z Mariupolem

  • 0:40

    Rozminowanie obwodu kijowskiego zajmie od 30 do 70 lat. Nie mamy tyle czasu - powiedział gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia. By to przyspieszyć, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani specjaliści - cytuje Krawczenkę portal.

    Krawczenko poinformował, że w obwodzie kijowskim zbadano już 4690 obiektów infrastruktury, prawie 2400 km dróg, 172 km torów kolejowych i 1504 km linii energetycznych. Rozbrojono około 210 tys. ładunków. Obecnie uważa się, że ponad 17 tys. hektarów terenu w obwodzie kijowskim jest potencjalnie zaminowanych.

    Krawczenko powiedział też, że w ubiegłym tygodniu Rada Obwodowa Kijowa opracowała mapę drogową rozminowywania obwodu kijowskiego, a program pod nazwą "Ochrona ludności i terytoriów przed katastrofami spowodowanymi przez człowieka i klęskami żywiołowymi" zapewni finansowanie oczyszczania terenu z ładunków wybuchowych.

  • 0:21

    Na wschodzie i południu Ukrainy trwają zacięte walki defensywne i ofensywne z rosyjskimi wojskami. Mamy pewne sukcesy, idziemy do przodu - poinformował generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 23:45

    Wróg wciąż prowadzi działania obronne w obwodach chersońskim i zaporoskim - poinformował we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym komunikacie.

    "Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - podał sztab, dodając, że trwają tam ciężkie walki, a w ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć.

  • 23:20

    Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował, że spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie ma udać się do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.

    Szef MAEA spotkał się z Zełenskim

  • 18:55

    Administracja USA ogłosiła 40. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości do 325 mln dolarów. W jego ramach USA przekażą Ukrainie ze swoich magazynów m.in. 15 bojowych wozów piechoty Bradley oraz 10 kołowych wozów opancerzonych Stryker.

    Jak przekazał w komunikacie Pentagon, w nowej transzy pomocy wojskowej znajdzie się m.in. dodatkowa amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS i Stinger, amunicja artyleryjska i rakiety do systemów HIMARS, 15 Bradleyów, 10 Strykerów, pociski przeciwpancerne Javelin, TOW i AT-4 oraz amunicja wyburzająca przeszkody.

    Zarówno wozy Bradley, jak i Stryker są obecnie używane przez Ukrainę w ramach jej kontrofensywy. Według portalu Oryx dokumentującego straty wojenne obu stron opierające się na materiałach wizualnych z frontu, Ukraińcy stracili dotąd 16 z ponad 100 Bradleyów. Nie udokumentowano natomiast strat żadnego z 90 przekazanych dotąd Strykerów.

    - Rosja rozpoczęła tę niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie. Rosja może ją zakończyć w każdym momencie poprzez wycofanie swoich wojsk z Ukrainy i powstrzymanie swoich brutalnych ataków przeciwko miastom i ludności Ukrainy. Dopóki Rosja tego nie zrobi, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy i partnerzy będą zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak to konieczne - powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

    Nowy pakiet jest już czterdziestym zadeklarowanym przez USA od początku rosyjskiej inwazji. Łączna wartość uzbrojenia obiecanego i dostarczonego przez Waszyngton wynosi 40 mld dolarów.

  • 18:30

    Ministrowie obrony z Sił Szybkiego Reagowania (Joint Expeditionary Force, JEF) dowodzonego przez Brytyjczyków sojuszu kilku krajów europejskich, ogłosili kolejny pakiet pomocy dla ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej, wart 116 mln USD - poinformowała agencja Reutera.

    "Pakiet zapewni radary, które pomogą chronić przed masowymi rosyjskimi atakami, a także broń i znaczną ilość amunicji" - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat brytyjskiego rządu.

    Sprzęt zostanie zakupiony w najbliższych miesiącach za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu na rzecz Ukrainy (IFU) i ma na celu wzmocnienie zdolności Ukrainy do ochrony krytycznej infrastruktury, ludności cywilnej i wojska - podała agencja.

  • 18:11

    Pomoc wojskowa państw NATO dla Ukrainy robi różnicę na polu bitwy, bo Ukraińcy posuwają się naprzód i zdobywają teren dotychczas zajmowany przez Rosjan - powiedział w Waszyngtonie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

    - USA (...) i europejscy sojusznicy robią to, co do nich należy, przekazując pomoc ekonomiczną i wojskową wartą miliardy dolarów. I to wsparcie robi różnicę na polu bitwy w momencie, kiedy teraz rozmawiamy. Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę, czyni postępy i zdobywa teren - oświadczył Stoltenberg podczas powitania z szefem amerykańskiej dyplomacji.

    Dodał, że im więcej ziem wyzwolą Ukraińcy, tym mocniejszą będą mieli pozycję przy stole negocjacyjnym i "tym bardziej prawdopodobne, że prezydent Putin zrozumie, że nie wygra tej wojny".

    Stoltenberg jest z wizytą w Waszyngtonie w ramach przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Jak powiedział, spodziewa się po tym szczycie m.in. mocniejszego zobowiązania do zwiększenia wydatków na obronność i partnerstwa z krajami Indo-Pacyfiku.

    Blinken zapowiedział, że liczy na to, iż wynikiem szczytu będzie "mocny pakiet politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy", a także zobowiązanie Sojuszu do zwiększenia zdolności przemysłów zbrojeniowych oraz wdrożenie planów obrony państw NATO i zobowiązań z ubiegłorocznego szczytu w Madrycie.

    Po spotkaniu z Blinkenem Stoltenberg uda się do Białego Domu na rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem na ten sam temat.

  • 17:56

    Jesteśmy bardzo otwarci na to, by przekazać Ukrainie nasze F-16 i być może stanie się to po tym, jak tej jesieni otrzymamy myśliwce F-35 - powiedział szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Danii Michael Aastrup Jensen. Polityk koalicji rządzącej dodał, że Dania chciała to zrobić już dawno, jednak nie miała zgody administracji USA.

    - Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, bo nic nie jest sfinalizowane, ale jesteśmy bardzo otwarci na to, by dostarczyć Ukrainie nasze F-16 - oświadczył w rozmowie z PAP Jensen.

    Przedstawiciel liberalnej partii Venstre (Lewica) przybył w poniedziałek do Waszyngtonu w ramach europejskiej delegacji szefów komisji parlamentów, by przekonywać władze USA do poparcia członkostwa Ukrainy w NATO.

    Dania wraz z Holandią przewodzi koalicji mających szkolić ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach. Jak zaznaczył Jensen, aby duński rząd mógł uczynić krok dalej i przekazać Ukrainie F-16, zgodę na to musi wyrazić jego komisja.

  • 17:28

    Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), powiedział w Kijowie, że jest bardzo zaniepokojony bezpieczeństwem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej podczas ukraińskiej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim.

    Grossi poinformował na briefingu, że uda się do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by ocenić sytuację na miejscu i że planuje spędzić tam kilka godzin - pisze agencja Reutera.

    Położona na południu Ukrainy nieczynna obecnie siłownia jest największą elektrownią atomową w Europie, od 4 marca 2022 r. okupują ją wojska rosyjskie.

    Misja MAEA ma m.in. ocenić bezpieczeństwo obiektu po wysadzeniu zapory na Dnieprze, tworzącej zbiornik, z którego czerpana jest woda do chłodzenia elektrowni.

    Grossi na Ukrainie ma się też spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

  • 16:35

    W okupowanym przez Rosjan Melitopolu doszło do eksplozji - poinformował lojalny wobec Kijowa burmistrz tego miasta Iwan Fiedorow w serwisie Telegram, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

    "Mieszkańcy północnej części miasta słyszeli głośny pojedynczy wybuch około pół godziny temu. A godzinę wcześniej mieszkańcy Melitopola usłyszeli tępy wybuch w centrum" - napisał

    Burmistrz zaznaczył, że trwa wyjaśnienianie szczegółów.

  • 16:30

    Rosja, media: Władimir Putin chce, by ranni żołnierze wracali na front

  • 15:42

    Oczekuje się, że po wielotygodniowych dyskusjach administracja prezydenta USA Joe Bidena wyrazi zgodę na dostarczenie Ukrainie amunicji przeciwpancernej ze zubożonym uranem - poinformował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na źródła w amerykańskim rządzie.

    Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział tej gazecie, że "nie ma większych przeszkód w zatwierdzeniu dostaw amunicji" ze zubożonym uranem. Wewnętrzna debata na temat uzbrojenia czołgów Abrams przekazywanych Ukrainie przez USA trwała od tygodni. W styczniu Biały Dom zgodził się dostarczyć Ukrainie 31 czołgów Abrams. Wówczas pojawiło się pytanie, w jaki rodzaj amunicji wyposażyć maszyny.

    Pentagon nalegał, aby były uzbrojone w pociski ze zubożonym uranem, które są regularnie używane przez armię USA. Z kolei w Białym Domu niektórzy urzędnicy wyrażali obawy, że narazi to Waszyngton na krytykę, w związku z dostawą broni, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

  • 14:54

    Rosyjskie siły każdego dnia wysadzają małe obiekty hydrotechniczne w obwodach zaporoskim i chersońskim na południu Ukrainy. Wróg liczy, że wywołane w konsekwencji tych działań lokalne podtopienia utrudnią nam kontrofensywę - poinformował przedstawiciel ukraińskiego resortu obrony major Władysław Dudar.

    Okupanci zaminowali bardzo wiele takich obiektów. Skutki zniszczeń dokonywanych przez agresora nie wywołują na razie poważnych zniszczeń i ograniczają się do uszkodzenia gruntów rolnych należących do jednej lub dwóch miejscowości - oznajmił Dudar, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 14:40

    11 cywilów zginęło w Krzywym Rogu w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w nocy z poniedziałku na wtorek – powiadomiły władze obwodu dniepropietrowskiego, informując o zakończeniu akcji ratunkowej.

    "Ciało jeszcze jednej osoby wydobyto spod gruzów budynku prywatnego przedsiębiorstwa w Krzywym Rogu. W tę straszną noc wróg zabił 11 cywilnych mieszkańców miasta. Operacja ratunkowa została zakończona. Trwa rozbiórka budynku" – przekazał w Telegramie szef administracji wojskowej regionu Serhij Łysak.

    Ołeh Biłecki o ataku w Krzywym Rogu: teraz najważniejsze jest okazanie pomocy ludziom, którzy stracili mieszkania

  • 13:59

    W wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i obniżenia się poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim poniżej wartości minimalnej odcięte zostały dostawy wody na okupowany przez Moskwę Krym. Taka sytuacja potrwa co najmniej rok - ocenił Ihor Syrota, szef koncernu Ukrhidroenerho, operatora ukraińskich elektrowni wodnych.

    - Problemy z wodą będą występować również w ukraińskich obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Stanie się tak, ponieważ poziom wody w Zbiorniku Kachowskim spadł poniżej 12,7 metra, czyli wartości krytycznej, zapewniającej możliwość dostaw do regionów na południu kraju. Dlatego rozważamy różne alternatywne scenariusze, żeby zagwarantować cywilom dostęp do wody pitnej - oznajmił Syrota.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie

  • 13:05

    Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że "nie jest pewien", czy jego formacja zostanie w Ukrainie po zdobyciu Bachmutu w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera.

    Wagnerowcy brali aktywny udział w wielomiesięcznych walkach o to miasto, przekazując w czerwcu swoje pozycje oddziałom regularnej rosyjskiej armii.

  • 12:32

    Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Krzywy Róg wzrosła do 10 - poinformowały władze miasta w obwodzie dniepropietrowskim.

    Ratownicy wciąż przeszukują gruzy ostrzelanego budynku, pod którymi może przebywać jedna osoba.

  • 11:43

    Mieszkańcy okupowanej części obwodu chersońskiego, którzy ucierpieli na skutek powodzi wywołanej przez Rosjan, nie zostali pozostawieni samym sobie. Ewakuujemy tych ludzi, ale robimy to w maksymalnie dyskretny sposób - oznajmiła rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk.

    - Jest oczywiste, że nie porzucamy mieszkańców lewobrzeżnej (wschodniej) Chersońszczyzny. Równie oczywiste powinno być też jednak to, że nie należy opowiadać o takich operacjach zbyt wcześnie. Ludzie muszą wiedzieć, że nie zostawimy ich (w potrzebie), lecz jak i kiedy to się stanie - to już tajemnica, (a jej zachowanie) służy uratowaniu jak największej liczby osób - podkreśliła Humeniuk.

    Chersoń zalany wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce

  • 10:57

    Nasze wojska walczą z rosyjskimi okupantami na pięciu-sześciu odcinkach frontu jednocześnie, ale to dopiero początek kontrofensywy. Później wybrane zostaną dwa-trzy najbardziej perspektywiczne kierunki, na które Kijów skieruje siły rezerwy - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.

    - W przeciwieństwie do kontruderzenia w obwodzie charkowskim jesienią 2022 roku, ukraińskie wojska posuwają się obecnie dosyć wolno, ponieważ Rosjanie zdołali wznieść (w obwodach zaporoskim i donieckim) nawet trzy linie umocnień. Teraz (Ukraińcy) zmuszeni są do wgryzania się w te fortyfikacje, poszukując w nich słabych miejsc, koncentrując tam swoje jednostki, a następnie próbując przebić się na (większą odległość) w głąb (okupowanych terenów) - wyjaśnił Switan.

  • 10:24

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 470 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku agresji zbrojnej wynoszą 216 650 żołnierzy.

  • 10:21

    Rosja sprowadza z Iranu większe partie dronów przez Morze Kaspijskie w miejsce wcześniejszych niedużych dostaw drogą lotniczą. Iran pomaga jej w rozpoczęciu własnej produkcji dronów - podaje brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "Jest bardzo prawdopodobne, że Rosja, która wcześniej otrzymywała drogą lotniczą niewielkie dostawy irańskich jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (OWA-UAV), zamieniła je teraz większymi dostawami - statkami z Iranu przez Morze Kaspijskie. Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe nabrał znacznie większego znaczenia od czasu inwazji (na Ukrainę). Pozwala Rosji na dostęp do rynków azjatyckich - w tym na transporty broni - w sposób, który - jak ma ona nadzieję - jest mniej narażony na sankcje międzynarodowe" - głosi komunikat.

  • 9:41

    Rosyjskie siły całkowicie utraciły inicjatywę w walkach na kierunku bachmuckim na wschodzie Ukrainy. Nasze operacje kontrofensywne w pobliżu Bachmutu wymagają jednak ogromnego wysiłku, ponieważ bardzo trudno jest tam zdobyć nawet metr terenu - oznajmił Wołodymyr Nazarenko, żołnierz batalionu Swoboda ukraińskiej Gwardii Narodowej.

    - Niestety, wróg nadal próbuje przeprowadzać uderzenia, a na niektórych odcinkach posuwać się naprzód. Ogólnie rzecz ujmując, inicjatywa jest jednak po naszej stronie - przekazał Nazarenko, cytowany przez agencję UNIAN.

    Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

  • 9:31

    W ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu i odniosły pewne zdobycze terytorialne – ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Działania te trwają w zachodniej części obwodu zaporoskiego, gdzie według ukraińskiego ministerstwa obrony wyzwolono jedną miejscowość. We wschodniej części obwodu zaporoskiego i zachodniej części obwodu donieckiego w tym samym czasie wyzwolonych zostało sześć miejscowości - podał ISW.

    Instytut Badań nad Wojną: siły ukraińskie kontynuują operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu

  • 9:18

    Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale miasta Krzywy Róg na południu Ukrainy wzrosła do sześciu, operacja ratunkowa trwa - poinformował szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Wiłkuł. Prokuratura generalna wszczęła śledztwo w sprawie ataku.

    "Niestety, jest już sześciu zabitych" - napisał Wiłkuł na kanale Telegram.

    We wtorek nad ranem władze informowały o trzech ofiarach śmiertelnych ostrzału, trzech rannych w stanie bardzo ciężkim i o 10 osobach ciężko rannych.

    Rosyjski pocisk spadł na wieżowiec w Krzywym Rogu

  • 8:31

    W ataku rakietowym ukraińskich wojsk na stanowisko dowodzenia wroga w obwodzie zaporoskim zginął rosyjski generał Siergiej Goriaczow - poinformowały media, powołując się do doniesienia korespondentów wojennych z Ukrainy i Rosji. O śmierci Goriaczowa poinformowali w mediach społecznościowych zarówno ukraińscy oficerowie relacjonujący wydarzenia na froncie, jak Anatolij Sztefan, jak też prokremlowscy blogerzy wojskowi.

    "Praca nad sztabami rosyjskich okupantów jest prowadzona w umiejętny sposób. Generał - to dobrze, ale oprócz tego (zginęło) jeszcze wielu oficerów (wroga)" - oznajmił Sztefan na kanale Telegram.

  • 8:22

    Atak na Krzywy Róg. Relacja Ołeha Biłeckiego z Kijowa

  • 7:56

    Atak na Krzywy Róg

    Atak na Krzywy Róg

    Atak na Krzywy Róg

    Atak na Krzywy Róg

    Atak na Krzywy Róg

  • 7:41

    Większość obwodów w Ukrainie nie jest już objęta alertem lotniczym. O 8.40 czasu lokalnego alarmy obowiązują na Krymie oraz w obwodach donieckim i ługańskim.

  • 7:31

    W wyniku uderzenia w między innymi budynek mieszkalny i magazyn w Krzywym Rogu zginęły co najmniej trzy osoby, a 25 zostało rannych.

    "Tragiczna noc. Atak na Krzywy Róg. Siły obrony przeciwrakietowej zestrzeliły trzy pociski manewrujące, ale mamy również uderzenia w obiekty cywilne. Zniszczono czteropiętrowy budynek. (...) Płoną mieszkania od parteru po czwarte piętro. Ogień objął 700 metrów kwadratowych (powierzchni obiektu). Strażacy walczą z pożarem" - relacjonował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Łysak.

    Jak dodał, 19 rannych z Krzywego Rogu przewieziono do szpitala. Oprócz ofiar ostrzału bloku mieszkalnego, trzy osoby doznały obrażeń w wyniku uderzenia w magazyn na terenie prywatnego przedsiębiorstwa, a cztery kolejne - w jeszcze innym miejscu w mieście.

    Pod gruzami prawdopodobnie znalazło się siedmioro mieszkańców - oznajmił szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

  • 7:14

    W dotkniętej powodzią miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim rosyjscy żołnierze grabią z domów meble i sprzęt AGD. Ładują je na ciężarówki, które oznaczone są jako transport humanitarny - podał Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

  • 7:13

    Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety – ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.

  • 7:10

    Około godziny 8 czasu lokalnego alarmy przeciwlotnicze NIE obowiązują tylko w pięciu zachodnich obwodach Ukrainy.

  • 7:05

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Kolejne rakiety terrorystyczne, rosyjscy zabójcy kontynuują wojnę z budynkami mieszkalnymi, zwykłymi miastami i ludźmi. Niestety, są zabici i ranni. Akcja ratunkowa w Krzywym Rogu trwa. Moje kondolencje dla wszystkich, którzy stracili swoich bliskich! Rosyjskim terrorystom nigdy nie zostanie wybaczone i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za każdy wystrzelony przez siebie pocisk.

  • 6:29

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 12 czerwca 2023 roku

  • 6:12

    Alarmami zostały objęte kolejne obwody w środkowej Ukrainie, w tym Kijów.

  • 6:02

    Około godziny 7 czasu lokalnego alerty lotnicze obowiązują w 13 obwodach na południu i wschodzie Ukrainy.

  • 5:42

    "Do ataku na Kijów wróg użył pocisków manewrujących Kh-101/555, tradycyjnie wystrzeliwanych przez bombowce strategiczne Tu-95MS z regionu Morza Kaspijskiego. Wszystkie cele wroga w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały wykryte i pomyślnie zniszczone przez siły obrony powietrznej" – czytamy w komunikacie administracji wojskowej stolicy Ukrainy.

    Nie otrzymano jeszcze żadnych informacji o ofiarach ani zniszczeniach. Dane są gromadzone i weryfikowane - podał Ukrinform.

    Wcześniej mer Charkowa Igor Terekchow poinformował Ukrinform o ataku na Charków wrogich dronów "Shaheed" i uderzeniu w przedsiębiorstwo przemysłowe.

  • 4:49

    "Krzywy Róg. Potwory uderzyły w kilka absolutnie pokojowych obiektów w różnych częściach miasta, w tym w pięciopiętrowy budynek mieszkalny. Wszystkie służby ratunkowe działają, akcja gaśnicza zakończona, ekipy pogotowia ratunkowego udzielają pomocy, są ofiary w stanie ciężkim, prawdopodobnie pod gruzami są ludzie. Pełna informacja będzie dostępna po zakończeniu akcji ratowniczej" – napisał w Telegramie szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

  • 4:34

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie podały, że siły ukraińskie przeprowadziły ograniczone operacje kontrofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim. Rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły Ukrainy przeprowadziły sabotaż i rozpoznanie wzdłuż linii frontu w rejonie Orichowa.

  • 4:11

    Odwołano alarmy przeciwlotnicze w większości regionów Ukrainy - alarmy dalej obowiązują jedynie na Krymie i w regionie ługańskim.

  • 3:47

    Ewakuacja w Mikołajowie

    Ewakuacja w Mikołajowie

    Ewakuacja w Mikołajowie

  • 3:05

    Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył, że pomimo zaprzeczeń Pjongjangu, że sprzedawał broń Rosji na potrzeby wojny na Ukrainie, Stany Zjednoczone potwierdziły zakończenie przez Koreę Północną dostaw broni, w tym rakiet i pocisków, dla wspieranej przez Kreml grupy najemników Wagnera w listopadzie 2022 roku.

    - Obawiamy się, że KRLD planuje dostarczyć Rosji więcej sprzętu wojskowego – dodał rzecznik.

  • 2:51

    - Nasza polityka względem członkostwa w NATO się nie zmieniła. Wciąż oczywiście popieramy politykę otwartych drzwi NATO i to jest przedmiot dyskusji, którą trzeba przeprowadzić ze wszystkimi 31 sojusznikami. Więc nie zajmujemy stanowiska w tę czy drugą stronę - powiedział w poniedziałek podczas briefingu prasowego rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, zapytany o możliwość członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

    - W Bukareszcie przyjęto deklarację, która bardzo jasno powiedziała, że Ukraina będzie kiedyś w NATO - dodał, przywołując deklarację ze szczytu z 2008 r, podczas którego sojusznicy zgodzili się, by Ukraina i Gruzja stały się w przyszłości członkami NATO.

    Ta kwestia będzie m.in. przedmiotem wtorkowej rozmowy prezydenta Joe Bidena z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Jak powiedział Kirby, USA omawiają z Ukrainą jej długoterminowe potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i to, jak ma wyglądać jej "środowisko bezpieczeństwa", zaś efekty tych rozmów poznamy podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

    Zapowiedział też, że w nadchodzących dniach administracja ogłosi kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, przekazując sprzęt z magazynów sił USA dostosowany do obecnych potrzeb na polu bitwy. W ubiegłym tygodniu Pentagon zapowiedział zakup pakietu broni i amunicji dla Ukrainy o wartości 2,1 mld dolarów.

  • 2:02

    Po godzinie 1:30 czasu lokalnego w południowych regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. O godzinie 2:46 ogłoszono alarm w Kijowie, następnie w pozostałych regionach Ukrainy z wyjątkiem regionów zachodnich. Podczas alarmu przeciwlotniczego zaleca się ewakuację do schronów przeciwlotniczych - informuje Ukraińska Prawda.

  • 1:40

    Trwają zacięte walki, siły rosyjskie ponoszą straty, odnosimy sukcesy mimo deszczu - poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował wojskowym za każdą ukraińską flagę, która wraca na swoje miejsce w wyzwolonych miejscowościach.

    W poniedziałek szef państwa przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym. - Walki są zacięte, ale przesuwamy się i to jest bardzo ważne. Straty wroga są dokładnie takie, jakich potrzebujemy - powiedział na nagraniu Zełenski.

  • 1:16

    W ciągu tygodnia ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji siedem miejscowości i przejęły kontrolę nad 90 km kw terytorium - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    W minionym tygodniu podczas operacji ofensywnej na kierunku donieckim i tawrijskim ukraińskie siły przesunęły się o 6,5 km. Przejęto kontrolę nad 90 km kw terytorium i wyzwolono siedem miejscowości: Łobkowe, Łewadne, Nowodariwka, Neskuczne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne - napisała wiceminister w komunikatorze Telegram.

    Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, poinformował o ewakuowaniu z wyzwolonych miejscowości 11 mieszkańców.

  • 1:04

    Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Paryżu. "Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku Ukrainy"

  • 0:41

    Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis przekazał prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karimowi Khan dane dotyczące przestępczego przesiedlenia ukraińskich dzieci na Białoruś. Prokuratura Generalna Litwy wszczęła postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

    Białoruska opozycja zebrała informacje o możliwej deportacji ponad 2 tys. ukraińskich dzieci, głównie sierot, z terytoriów Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Rosję do obozów na Białorusi. Informacja ta została przedstawiona podczas poniedziałkowej międzynarodowej konferencji w Wilnie nt. odpowiedzialności reżimu Łukaszenki za zbrodnie przeciwko ludzkości.

    Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował podczas konferencji, że "opozycja gromadzi dowody, które pozwolą postawić Łukaszenkę w stan oskarżenia".

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: