Rosjanie, atakując Bachmut, "tracą czas i zasoby"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Niedziela jest 382. dniem inwazji zbrojnej rosyjskiej na Ukrainę. Ukraińska armia przekazała w swoim komunikacie, że utrzymywanie przez siły ukraińskie Bachmutu w obwodzie donieckim wiąże wojska rosyjskie w jednym miejscu, przez co tracą one możliwości natarcia na innych kierunkach. Wojska rosyjskie ponoszą "znaczne straty" i zmuszone są "do prowadzenia częstych rotacji" swych sił - podkreśliła armia. Jak podsumowała, Rosjanie atakując Bachmut "tracą czas i zasoby", jak i "potencjał ofensywny i możliwości na innych kierunkach". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:21

  Armia Szwajcarii pozbywa się pocisków przeciwlotniczych, które mogłyby dobrze posłużyć Ukrainie – informuje portal dziennika "Neue Zuercher Zeitung" ("NZZ"). "Putin chce złamać Ukraińców (...), a Szwajcaria w tym czasie likwiduje broń przeciwlotniczą" - podkreśla "NZZ" i wyjaśnia, że chodzi o brytyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier.

 • 20:40

  Straty rosyjskie pod Bachmutem sięgnęły w ciągu doby 239 zabitych i blisko 300 rannych - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Podkreślił, że Bachmut nadal stanowi "epicentrum działań bojowych".

  "W ciągu doby na całym bachmuckim odcinku frontu doszło do 161 ostrzałów i 39 starć bojowych", Rosjanie stracili w nich 239 wojskowych - poinformował Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, 293 Rosjan zostało rannych.

  "Bachmut nadal stanowi epicentrum działań bojowych. Wróg próbuje przerwać naszą obronę, koncentrując najlepiej przygotowane oddziały Grupy Wagnera" - poinformował rzecznik.

 • 20:19

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że ostatecznie ustaliła tożsamość ukraińskiego jeńca wojennego, który został zastrzelony przez Rosjan za okrzyk "Chwała Ukrainie!". Jest nim Ołeksandr Macijewski, żołnierz obrony terytorialnej.

  "Śledczy SBU ustalili, że wojskowym ukraińskim rozstrzelanym po słowach 'Chwała Ukrainie!' był snajper 163. batalionu 119. samodzielnej brygady obrony terytorialnej obwodu czernihowskiego, Ołeksandr Macijewski" - podała SBU w komunikacie.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że uhonorował Macijewskiego pośmiertnie tytułem Bohatera Ukrainy. Żołnierza tego "będą znać wszyscy Ukraińcy i będzie on pamiętany wiecznie - za odwagę, za jego wiarę w Ukrainę, za swój (okrzyk - red.) 'Chwała Ukrainie'" - oświadczył Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

 • 19:50

  Utrzymywanie przez siły ukraińskie Bachmutu w obwodzie donieckim wiąże wojska rosyjskie w jednym miejscu, przez co tracą one możliwości natarcia na innych kierunkach - podkreśliła armia ukraińska w komunikacie.

  "Obrona Bachmutu pozwala na związanie w jednym miejscu znacznych sił Rosjan i ich rezerw" - podkreślono w komunikacie. Wojska rosyjskie ponoszą "znaczne straty" i zmuszone są "do prowadzenia częstych rotacji" swych sił - podkreśliła armia. Jak podsumowała, Rosjanie atakując Bachmut "tracą czas i zasoby", jak i "potencjał ofensywny i możliwości na innych kierunkach".

  "Na kierunku bachmuckim trwają najzacieklejsze walki. Oddziały szturmowe rosyjskich najemników i wojsk regularnych nieprzerwanie atakują pozycje ukraińskich sił obrony" - głosi komunikat. W obwodzie donieckim "Rosjanie koncentrują wszystkie swoje siły" mając na celu "zajęcie granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego" - oceniła armia.

  W oświadczeniu podkreślono, że wojska wroga ponoszą znaczne straty. "W ciągu ostatniego tygodnia na całym odcinku frontu Rosjanie codziennie tracili 600-700 zabitych" - głosi komunikat.

  Oświadczenie ukazało się na oficjalnej platformie medialnej ministerstwa obrony Ukrainy - Military Media Center, na serwisie Telegram.

 • 19:10

  Przewodniczący prawicowej grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber skrytykował kryzys w rządzie hiszpańskim, spowodowany różnymi stanowiskami koalicjantów wobec wojny na Ukrainie i wskazał, ze premier Pedro Sanchez (PSOE) musi zdefiniować swoją pozycje w tej sprawie albo nie będzie mógł sprawować rotacyjnego przewodnictwa w Radzie UE, które Hiszpania ma objąć w lipcu br.

  W sobotnim wywiadzie dla "ABC" Weber ocenił kryzys w hiszpańskiej koalicji rządowej z powodu pomocy wojskowej dla Ukrainy jako "bardzo poważny".

  Podczas glosowania w ub. czwartek w Kongresie Deputowanych współrządząca radykalnie lewicowa Podemos zajęła odmienne od socjalistów z PSOE stanowisko, odmawiając poparcia dla pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy, w tym wysłania czołgów Leopard. Deputowany Podemos Ismael Cortes zapytał, gdzie jest "czerwona linia" dla wysyłania broni dla Ukrainy, gdyż "teraz rozważa się przekazanie myśliwców, okrętów podwodnych, a nawet wojsk" - powiedział.

  Według Webera "partia, która opowiada się za tym samym, co Podemos, nie ma miejsca w UE w chwili, kiedy potrzebna jest jasność wobec podejmowanych, historycznych decyzji". - Jeżeli Hiszpania za kilka miesięcy ma objąć półroczną prezydencję w Unii Europejskiej, to premier Pedro Sanchez musi wyjaśnić swoje stanowisko na temat wojny na Ukrainie i obrony zachodnich wartości, gdyż - jeżeli takiej jasności nie będzie, to nie będzie można objąć przewodnictwa w UE - powiedział.

 • 18:55

  Manifestacja w Kiszyniowie. "To nieudana próba ze strony Rosji zdestabilizowania sytuacji"

 • 17:11

  Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z rozpoczynającym urzędowanie prezydentem Czech Petrem Pavlem o potrzebach Ukrainy z zakresu bezpieczeństwa i o dążeniu Kijowa do Unii Europejskiej.

  Prezydenci odbyli rozmowę telefoniczną. "Poinformowałem (prezydenta Pavla - red.) o sytuacji na froncie i naszych potrzebach z zakresu bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy o dążeniu Ukrainy do Unii Europejskiej" - napisał Zełenski na Twitterze.

  Podkreślił, że "wsparcie Czech jest dla Ukrainy ważne w wojnie z agresją Federacji Rosyjskiej". Jak poinformował, obaj z prezydentem Czech ustalili, że będą kontynuować "aktywną współpracę".

 • 14:56

  Rosja przygotowuje rezerwy i w ciągu czterech-pięciu miesięcy chce przeszkolić kolejne 300-400 tysięcy żołnierzy w celu przypuszczenia nowej ofensywy - powiedział były generał Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

  Rosyjscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne

 • 14:39

  Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały Ukrainie pomoc humanitarną

 • 14:17

  Sytuacja na wszystkich frontach działań bojowych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy jest trudna, ale pod kontrolą wojsk ukraińskich. Siły rosyjskie wypróbowują różne metody ataku w najgorętszych miejscach – powiedział szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w telewizji Espreso.

  Jak podkreślił, najgorętszymi punktach są Kreminna, Biłohoriwka i Swatowe.

 • 13:33

  Sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie jest bardzo trudna. Ostrzeliwane są wszystkie drogi do miasta, istnieje ryzyko okrążenia – powiedział dowódca pododdziału Denys Jarosławski.

  W jego opinii może powtórzyć się sytuacja z miasta Debalcewo w Donbasie, gdzie w 2015 roku rosyjscy żołnierze i prorosyjscy separatyści okrążyli jednostki ukraińskie, zadając im ogromne straty i ostatecznie zmuszając do wycofania.

  - Teraz w Bachmucie trwają walki bezpośrednio na ulicach. Są starcia o każdy zaułek. W ciągu półtora tygodnia wrogowi udało się przesunąć z Jahidnego półtora kilometra w głąb Bachmutu. Trudno utrzymać każdy budynek i każde prywatne przedsiębiorstwo – zaznaczył.

  Wojna w Ukrainie. Trwają rosyjskie ataki na wielu kierunkach, szturm na Bachmut w toku. Ukraiński sztab o sytuacji na froncie

 • 13:20

  Ukraiński żołnierz Andrij o pseudonimie "Festiwal" strącił z karabinka automatycznego AK-74 rosyjskiego drona na wschodzie Ukrainy – poinformowała telewizja Espreso.

  Andrij służy w łuckim batalionie wołyńskiej brygady obrony terytorialnej. - Latał i latał nad nami, nakierowywał artylerię (...) Z wściekłości wyszedłem w pole i puściłem dwie krótkie serie ze swojego AK-74. I trafiłem! - opowiedział o tym zdarzeniu ukraińskim dziennikarzom.

 • 13:06

  Wojska rosyjskie atakujące w rejonie Kreminnej nie mają już czołgów T-90 i używają starszej generacji pojazdów, czołgów T-72 - przekazał szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Urzędnik napisał na kanale Telegram, że oddziały ukraińskie "pomagają Rosjanom w utracie nowoczesnego sprzętu wojskowego". Rosjanie "przeszli z czołgów T-90 na T-72, dziewięćdziesiątki się skończyły" - dodał Hajdaj.

 • 12:31

  Rosja przeprowadziła rotację swoich sił na Białorusi - poinformował dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew.

  - Zagrożenie z kierunku północnego jest niewielkie. Wojska rosyjskie nadal znajdują się na terytorium Białorusi. Wcześniej przeprowadziły rotację. Mamy też informację, że na czterech białoruskich poligonach powstały obozowiska namiotowe w celu przyjęcia dodatkowych rosyjskich sił - dodał Najew.

  Ofensywa na Ukrainę ze strony Białorusi możliwa? Dura: nie wiem, czy Łukaszenka zdecyduje się na takie ryzyko

 • 12:06

  W wyniku rosyjskiego ostrzału Słowiańska w obwodzie donieckim została uszkodzona sieć energetyczna i tory kolejowe - poinformował przedstawiciel tamtejszych władz Wadym Lach.

  "Na szczęście obyło się bez ofiar" - dodał we wpisie na Facebooku.

 • 11:14

  Prezydent Władimir Putin w znacznym stopniu utracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną w Rosji – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną. Według think tanku potwierdzają to niedawne wypowiedzi rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej.

  Zacharowa – jak przypomniał ISW – potwierdziła na forum w Moskwie poświęconym wojnie informacyjnej, że Kreml odstąpił od scentralizowanej kontroli nad rosyjską przestrzenią informacyjną i wszystko wskazuje na to, że prezydent Władimir Putin nie jest w stanie tego rozwiązać.

  Putin wręczył odznaczenia państwowe Rosjankom z okazji Dnia Kobiet

 • 11:08

  Estoński sąd wydał nakaz aresztowania Aivo Petersona - prokremlowskiego kandydata w ostatnich wyborach parlamentarnych w kraju, który swoją kampanię prowadził m.in. z okupowanego przez Rosję Donbasu. Został on zatrzymany po powrocie z Rosji, podejrzewa się go o "tworzenie sieci przeciwko estońskiemu państwu".

 • 10:58

  Straż graniczna Mołdawii poinformowała, że nie wpuściła do kraju przedstawiciela rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera - przekazał portal Newsmaker.

  Straż podała, że mężczyzna przyleciał do kraju samolotem, ale został zatrzymany na lotnisku w Kiszyniowie.

  Mołdawia. Policja ostrzega o demonstracjach z inicjatywy Kremla. Niedzielne zamieszki mają mieć na celu "destabilizowanie państwa"

 • 10:20

  Dwie osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na kanale Telegram.

  Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy żołnierze ukraińscy odparli w ciągu ostatniej doby 92 ataki rosyjskie w obwodzie donieckim i ługańskim.

  Straty wśród cywilów w Donbasie. Pawło Kyryłenko publikuje dane

 • 10:16

  Rosja nadal ponosi w wojnie wyjątkowo duże straty osobowe, są one jednak bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju - poinformowało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

  Resort przekazał, że na obszarach wschodnich Federacji Rosyjskiej stosunek zabitych do populacji jest 30 razy wyższy niż w Moskwie. W niektórych miejscach najbardziej cierpią mniejszości etniczne: w Astrachaniu około 75 procent ofiar pochodzi z mniejszości kazachskiej i tatarskiej.

 • 9:29

  Brak jakichkolwiek potwierdzonych postępów sił rosyjskich w Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, mimo ciągłych rosyjskich ataków naziemnych w mieście i wokół niego – poinformował amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  "Źródła ukraińskie i rosyjskie nadal informują o ciężkich walkach w mieście, ale żołnierze (walczącej tam) Grupy Wagnera są prawdopodobnie w coraz większym stopniu unieruchomieni w rejonach miejskich, takich jak kompleks przemysłowy AZOM, i dlatego trudno im w istotny sposób przesunąć się naprzód" – pisze think tank.

 • 7:57

  W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 1090 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty Rosjan od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 159 090 żołnierzy.

  Sztab poinformował również, że minionej doby Ukraińcy zniszczyli w walkach osiem rosyjskich czołgów, cztery systemy artyleryjskie i siedem pojazdów opancerzonych.

 • 7:48

  Wojna w Ukrainie. Trwają rosyjskie ataki na wielu kierunkach, szturm na Bachmut w toku. Ukraiński sztab o sytuacji na froncie

 • 5:16

  - Nasze wojsko broni bohaterskiego miasta Bachmut, nasze wojsko stoi, to jest nasza forteca. Nie możemy sobie nawet wyobrazić, jak przydatne będzie to dla kraju, dla naszej armii w niedalekiej przyszłości - powiedział w sobotę na Telegramie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  Podkreślił, że wszystkie zaułki i tereny wokół miasta są zasłane trupami Rosjan i "wagnerowców". - Nikt ich nie zabiera, bo nikt ich nie potrzebuje - stwierdził.

  - Wyobraźcie sobie, gdzie ci terroryści byliby dzisiaj, w jakich miastach już by byli, gdyby nasi chłopcy i dziewczęta nie bronili właśnie tego miasta - mówił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. -Tak jak faszyści przegrali pod Stalingradem, tak oni (Rosjanie) na pewno przegrają pod Bachmutem – jestem o tym przekonany - dodał.

  Ukraińscy żołnierze na pozycjach pod Bachmutem

 • 4:04

  Agencja Reutera, powołując się na jednego z doradców prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazuje, że Ukraina zdecydowała się walczyć dalej w zrujnowanym Bachmucie, ponieważ walki prowadzą do związania w krwawych bataliach "najlepszych rosyjskich jednostek", co jest bardzo ważne w kontekście kontrofensywy, którą na wiosnę mają planować Ukraińcy.

 • 4:04

  Agencja Reutera donosi, że Unia Europejska może wkrótce powiększyć fundusz przeznaczony na zakup broni dla Ukrainy o 3,5 miliarda euro.

 • 3:59

  Brytyjski wywiad wojskowy potwierdził w sobotę, że grupa najemników Wagnera przejęła kontrolę nad większością wschodniej części Bachmutu. "Linię frontu wyznacza obecnie rzeka Bachmutka, która przepływa przez centrum miasta" - raportuje brytyjskie ministerstwo obrony w swoim codziennym biuletynie wywiadowczym.

 • 3:59

  Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy w wywiadzie dla gazety Bild am Sonntag wezwał Niemcy do przyspieszenia dostaw amunicji i rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach.

  Szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że niedobory amunicji są najważniejszym problemem w ukraińskiej próbie odparcia rosyjskiej inwazji.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: