Rosjanie w obwodzie chersońskim "sztucznie tworzą warunki nieznośne do życia, by zmusić mieszkańców do wyjazdu"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 257 dni. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał dziś, że siły rosyjskie nadal pod przymusem wywożą mieszkańców z zajętej części obwodu chersońskiego do Rosji. Dodał, że aby zmusić mieszkańców tego regionu do wyjazdu tworzą "warunki nieznośne do życia". W ciągu dnia rosyjska redakcja BBC informowała, że Turcja nie przepuściła przez cieśninę Bosfor rosyjskich okrętów wojennych. Andrij Kłymenko, szef Grupy Monitoringowej Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych, podkreślił, że jednostki były na Morzu Śródziemnym od 2 lutego. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:53

    Rosyjskie ministerstwo obrony wydało 7 listopada rzadkie oświadczenie w odpowiedzi na protesty rosyjskich blogerów dotyczące doniesień o dużych stratach i słabym dowództwie w 155. Brygadzie Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku – przekazał we wtorek Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank podkreślił, że prezydent Rosji "Władimir Putin w dalszym ciągu wygłasza publiczne oświadczenia i podpisuje kolejne dekrety w celu rozwiązania podstawowych problemów związanych z częściową mobilizacją".

    Rosyjskie źródła donoszą również, że ukraińskie wojska gromadzą się w kierunku obwodu chersońskiego. Wojska Kijowa przeprowadziły ograniczone działania przeciwko siłom okupacyjnym w obwodzie zaporoskim.

  • 3:57

    Ukraińskie media poinformowały o eksplozjach w Zaporożu. Wybuchy było również słychać w miejscowości Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim.

  • 2:33

    Konieczne jest nakłonienie Rosji do "prawdziwych rozmów pokojowych" - oświadczył w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja wywiera "destabilizujący wpływ" na cały szereg problemów, w tym na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

  • 1:44

  • 0:25

    Ukraina otrzymała nowe systemy obrony przeciwlotniczej, które znacznie poprawiły skuteczność obrony przed atakami z powietrza - oświadczył w nagraniu wideo ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że ochrona ukraińskiego nieba nie jest jeszcze stuprocentowa, "ale stopniowo zmierzamy do tego celu".

  • 23:30

    Przyznanie się rosyjskiego oligarchy Jewgienija Prigożyna do ingerencji w amerykańskie wybory nie jest niczym nowym lub zaskakującym - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Skomentowała w ten sposób wpis "kucharza Putina" o tym, że mieszał się w wybory w USA i nadal będzie to robić.

  • 22:47

    Ministrowie spraw zagranicznych państw Inicjatywy środkowoeuropejskiej (ISE), którzy obradowali dziś w bułgarskiej stolicy, potwierdzili poparcie dla Ukrainy i wyrazili gotowość wspólnej pracy na rzecz przezwyciężenia następstw wojny - poinformowało bułgarskie MSZ.

    W ramach spotkania, któremu przewodniczył szefa bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Miłkow, uczestnicy przyjęli wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili swoją solidarność z Ukrainą oraz jedność organizacji na rzecz wysiłków, zmierzających do osiągnięcia pokoju, stabilności i dobrobytu w regionie.

  • 22:40

    Nie naciskamy na Ukraińców, by podjęli negocjacje z Rosją, bo to Ukraińcy najbardziej chcą zakończenia tej wojny, choć Rosja nie jest zainteresowana rozmowami - oświadczył dziś rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dodał przy tym, że wojna nie zakończy się zdecydowanym zwycięstwem militarnym żadnej ze stron.

    Price odniósł się w ten sposób do doniesień "Washington Post", że administracja Joe Bidena nieoficjalnie zachęca Kijów do sygnalizowania otwartości na negocjacje z Rosją.

  • 22:25

    Węgry są gotowe kontynuować wsparcie finansowe dla Ukrainy na zasadzie bilateralnej, ale nie będą wspierać wspólnego zaciągania pożyczek przez Unię Europejską w tej sprawie - oświadczył dziś w Sofii minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

    Polityk odniósł się do projektu Komisji Europejskiej wspierania dotkniętej wojną Ukrainy kwotą 1,5 mld euro miesięcznie. Podkreślił, że Węgry pomagały Kijowowi już przed wojną, wydając "dziesiątki i setki milionów euro" na wsparcie służby zdrowia, edukacji oraz instytucji kulturalnych i religijnych na Ukrainie.

  • 22:09

    Każdego dnia w obwodzie donieckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy giną setki rosyjskich wojskowych, ziemia dosłownie jest tam usłana ciałami - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Obwód doniecki pozostaje epicentrum największego obłędu okupantów. Giną setkami każdego dnia. Ziemia przed ukraińskimi pozycjami jest dosłownie zawalona ciałami okupantów" - poinformował Zełenski na nagraniu.

    Zwrócił uwagę, że niektórzy rosyjscy wojskowi poskarżyli się do gubernatora Kraju Nadmorskiego na "kolosalne straty" na froncie. Jednak - jak wskazał Zełenski - gubernator skłamał, że straty wcale nie są tak duże.

    Według prezydenta "nawet ciał większości z tych zabitych nie przywiozą z powrotem".

    Prezydent przekazał też, że rozmawiał z Benjaminem Netanjahu, liderem zwycięskiego bloku w wyborach w Izraelu. Jak dodał, tematem rozmowy były stosunki między dwoma krajami. "Myślę, że wszyscy wiedzą, na co kładzie nacisk Ukraina i na co kładzie nacisk w kwestii bezpieczeństwa Izrael. Wierzę, że możemy znacząco wzmocnić nasze państwa, tym bardziej, że ryzyka dla nas są pokrewne" - dodał.

    Ocenił też, że "niedawna eskalacja rosyjskiego rakietowego i dronowego terroru doprowadziła tylko do tego, że świat odpowiada poprzez nową pomoc dla Ukrainy".

  • 21:58

  • 20:54

    Przejęcie przez państwo aktywów pięciu strategicznych przedsiębiorstw pomoże zaspokoić pilne potrzeby ukraińskiego sektora obronnego - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim kanale na Telegramie.

    "Jest to konieczne w warunkach wojennych" - napisał Zełenski. "Takie kroki, niezbędne dla naszego państwa w warunkach wojennych, podejmowane są zgodnie z obowiązującymi ustawami i pomogą zapewnić pilne potrzeby naszego sektora obronnego" - dodał.

    Według prezydenta w trudnych dla Ukrainy czasach konieczne jest skierowanie wszystkich sił na wyzwolenie ukraińskiej ziemi i ludzi, a także wsparcie armii.

  • 20:21

    W utajnionym miejscu budowany jest nowy największy samolot świata Mrija - poinformował dyrektor generalny ukraińskiego koncernu Antonow Jewhen Hawryłow.

    "Prace prowadzone są w utajnionym miejscu. Drugi An-225 będzie posiadał zarówno nowe elementy, jak i części samolotu, który został zniszczony" - przekonywał Hawryłow, cytowany w poniedziałek przez RBK-Ukraina.

  • 19:14

    Rosyjskie siły przygotowują prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by oskarżyć o nie Siły Zbrojne Ukrainy - podaje ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

    Mieszkańcy okupowanej części obwodu chersońskiego korzystający z usług rosyjskich operatorów otrzymują SMS-y, w których są informowani o rzekomym zamiarze przeprowadzenia zmasowanego artyleryjskiego ostrzału infrastruktury cywilnej przez ukraińskie siły - pisze wywiad.

    Mieszkańcy są wzywani do wyjazdu na lewy brzeg Dniepru. Ostrzega się ich też, że w ciągu doby ogłoszona będzie godzina policyjna.

    "Jest to wysoce prawdopodobne, że w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych, by oskarżyć o to ukraińskie siły obrony" - dodaje HUR. Nie wyklucza też przybycia na prawy brzeg Dniepru kolejnych rosyjskich sił.

  • 18:42

    Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie chersońskim tworzą warunki nieznośne do życia, by zmusić mieszkańców tego regionu na południu Ukrainy do wyjazdu - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab przekazuje, że siły rosyjskie nadal pod przymusem wywożą mieszkańców z zajętej części obwodu chersońskiego do Rosji. Z ośrodka opiekuńczego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscowości Dnipriany wywieziono około 100 chorych dzieci.

  • 18:32

  • 18:15

    Urodzony w Kijowie fotograf Roman Pilipey uchwycił codzienność mieszkańców stolicy, którzy muszą radzić sobie z wyłączeniami prądu:

  • 17:55

  • 17:03

    Proszę, aby świat był zjednoczony w walce z tyranią - zaapelowała dziś liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Światowym Forum dla Demokracji 2022 w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, domagając się kolejnych sankcji wobec reżimu Łukaszenki.

    - Więźniowie polityczni na Białorusi są silni pomimo nieludzkiego traktowania przez reżim. Wiedzą, że Białorusini i cały demokratyczny świat walczą o ich uwolnienie – powiedziała Cichanouska. - Musimy nadal wspierać ich w każdy możliwy sposób – podkreśliła.

    Opozycjonistka zaapelowała o dalsze sankcje wobec Alaksandra Łukaszenki i innych przedstawicieli władz w Mińsku. Opowiedziała też o codziennym życiu prześladowanych przez reżim Białorusinów.

    Cichanouska podkreśliła również rolę niezależnych dziennikarzy oraz białoruskich kobiet, które nie boją się protestować w kraju mimo represji i aktywnie przeciwstawiają się reżimowi.

    - Tylko w październiku 114 osób zostało skazanych na łącznie 425 lat więzienia za protesty lub komentarze w mediach społecznościowych – poinformował doradca Cichanouskiej Franak Wiaczorka.

    Uczestnicy spotkania uczcili minutą ciszy Ukraińców, którzy stracili życie w wojnie z Rosją.

  • 16:41

    Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, wypowiedział się na temat rozmów z Moskwą. "Ukraina nigdy nie odmówiła negocjacji. Nasze stanowisko jest znane" - napisał, zaznaczając, że pierwszym punktem jest to, aby Rosja wycofała wojska z Ukrainy.

    "Czy Putin jest gotowy? Oczywiście, że nie" - skwitował, zwracając uwagę, że Ukraina będzie rozmawiać z kolejnym przywódcą Federacji Rosyjskiej.

  • 16:22

  • 16:01

    Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę rosyjskie siły deportowały ponad 6 tysięcy ukraińskich dzieci - szacuje rzecznik praw człowieka Ukrainy. Nieletnich wywieziono do Rosji i na terytorium ukraińskie niebędące pod kontrolą władz w Kijowie - dodano.

    Według najnowszych danych Rosjanie deportowali 6032 ukraińskich dzieci - powiedziała Ołena Wychor z sekretariatu rzecznika praw człowieka Ukrainy, cytowana w poniedziałek przez portal Suspilne.

    "Ale muszę sprecyzować: to nie tylko te dzieci, które deportowano do Rosji, ale też (te, które wywieziono) na terytorium nieznajdujące się pod kontrolą ukraińskich władz. Są to faktyczne dzieci Ukrainy, wykradzione przez żołnierzy Rosji i wywiezione na terytorium, na którym nie obowiązuje ani prawo Ukrainy, ani (zasady) człowieczeństwa" - podkreśliła.

    Jak dodała, 4 listopada do ombudsmana dotarły informacje o tym, że 12 dzieci z niepełnosprawnością z ośrodka opieki w miejscowości Oleszki w okupowanym obwodzie chersońskim wywieziono na anektowany Krym. Dzieci zostały przewiezione do szpitala psychiatrycznego w rejonie Symferopola.

    "Więc kolejnych 12 dzieci z niepełnosprawnością padło ofiarą ludobójstwa, prowadzonego przez Rosję przeciwko narodowi Ukrainy" - powiedziała Wychor.

  • 15:50

    Turcja nie przepuściła przez cieśninę Bosfor rosyjskich okrętów wojennych, które od początku lutego czekały na zgodę, by wpłynąć na Morze Czarne - podaje dziś rosyjska redakcja BBC. Jednostki wracają do Władywostoku.

    Jednostki Floty Oceanu Spokojnego, w tym krążownik rakietowy Wariag i niszczyciel rakietowy Admirał Tribuc, zauważono w niedzielę w Cieśninie Singapurskiej. Zmierzały w stronę miejsca swojego bazowania we Władywostoku.

    Andrij Kłymenko, szef Grupy Monitoringowej Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych, podkreślił, że jednostki były na Morzu Śródziemnym od 2 lutego. Miały wpłynąć na Morze Czarne, by atakować Ukrainę.

  • 14:57

    Sześć tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało jak dotąd przeszkolonych w Wielkiej Brytanii - powiedziała ambasador tego kraju w Ukrainie Melinda Simmons w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

    - Wszyscy widzą tę skuteczność, wszyscy widzą, jak reagują ukraińscy żołnierze, którzy przyjeżdżają i przechodzą to szkolenie. Chłoną (wiedzę) w sposób, który jest naprawdę inspirujący. Ale też widzą, jak szybko mogą przez to przejść - podkreśliła dyplomatka, przypominając, że do ogłoszonego w czerwcu przez Wielką Brytanię programu szkoleń dołączyło już ponad 10 krajów, głównie europejskich, ale też Australia, Nowa Zelandia i Kanada.

    - Szkolenie będzie kontynuowane, dopóki nie osiągniemy celu. A potem - już toczą się rozmowy o tym, jak można je rozwijać, gdzie jeszcze mogą się odbywać, a także o bardziej zaawansowanych poziomach szkolenia - powiedziała Simmons.

  • 14:34

    Wiele międzynarodowych firm, np. Airbus, Nestle, Danone, Auchan, AstraZeneca, Bayer, wciąż działa w Rosji, finansując w ten sposób rosyjskie zbrodnie wojenne - przekazało MSZ Ukrainy, wzywając do bojkotu tych koncernów.

    Na grafice udostępnionej przez resort widać nazwy 50 firm z Europy i Ameryki Północnej, które - jak napisano - według stanu z 2 listopada wciąż działają w Rosji.

  • 14:08

    Rosyjskie wojsko będzie kontynuować ataki rakietowe na obiekty infrastruktury krytycznej w Ukrainie - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

    - Głównym celem jest energetyka. (Rosjanie) wykorzystują dostępny arsenał uzbrojenia. Muszą osiągnąć wyznaczony cel. To cios w całą infrastrukturę krytyczną - dodał.

  • 13:25

    "Systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS i Aspide przybyły na Ukrainę. Ta broń pomoże istotnie wzmocnić armię ukraińską i sprawić, że nasze niebo będzie bardziej bezpieczne. Będziemy nadal zestrzeliwać atakujące nas wrogie cele. Dziękuję naszym partnerom – Norwegii, Hiszpanii i USA" – przekazał we wpisie na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

  • 12:33

    Australijczyk Glenn Kolomeitz stanie na czele mobilnego zespołu śledczego badającego doniesienia o rosyjskich zbrodniach wojennych w Ukrainie - poinformował australijski serwis ABC News.

    Kolomeitz jest weteranem australijskiej armii, pracował też jako policyjny śledczy i prawnik. Został zatrudniony przez brytyjską fundację na zlecenie prokuratury generalnej Ukrainy. Będzie pracował jako starszy prokurator ds. zbrodni wojennych i pokieruje mobilnym zespołem dochodzeniowym. Jednostka ma się skupić na badaniu ludobójstwa i zbrodni popełnionych na ludności cywilnej, w tym przemocy seksualnej, przymusowych przesiedleniach i niszczeniu infrastruktury.

    - Przekazy medialne o masowych grobach na Ukrainie są prawdziwe - powiedział Kolomeitz w rozmowie z ABC News. - Masowe groby to jest dokładnie to, co widzimy, setki ciał, na których widzimy ślady po torturach. To przerażające i wydaje się, że miało to systemowy charakter - dodał.

  • 11:26

    Na zdjęciach satelitarnych z miejsc pochówku w Starym Krymie widać ponad 1500 nowych grobów – podała BBC, opierając się na analizie zdjęć satelitarnych. Według ukraińskich władz w mieście zginęło ponad 25 tysięcy cywilów.

    "Na północny zachód od miasta (Mariupola) znajduje się duże pole grobów, w których według ukraińskich władz oraz świadków spoczywają tysiące ciał" - poinformowała BBC.

    Ze zdjęć satelitarnych, wykonanych przez Maxar, wynika, że trzy masowe miejsca pochówku w okolicy Mariupola – przy miejscowościach Stary Krym, Manhusz i Wynohradne – sukcesywnie się rozrastają.

  • 11:08

    Straty przeciwnika pod Majorskiem w obwodzie donieckim codziennie dochodzą do 30 zabitych i ponad 120 rannych – poinformował ukraiński sztab generalny.

    Siły ukraińskie przeprowadziły udany atak na oddział czeczeńskiego batalionu Achmat, znajdujący się w kontrolowanym przez Rosjan Lisiczańsku.

    W Gorłówce w wyniku ukraińskiego ostrzału zniszczono pięć rosyjskich wozów bojowych, a cztery zostały uszkodzone.

    W obwodzie donieckim na kilku odcinkach frontu Rosjanie atakują, jednak – jak przekonuje strona ukraińska – napotykają na skuteczny opór i doznają poważnych strat.

  • 10:13

    Atakując cywilną infrastrukturę Ukrainy, armia rosyjska zużyła około 80 procent swoich nowoczesnych pocisków - powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Economist" przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

    Jego zdaniem, w Rosji pozostało jedynie 120 rakiet typu Iskander.

  • 9:16

    Od początku tego roku w obwodzie homelskim, przy granicy z Ukrainą, skazano już 12 osób za fotografowanie rosyjskich wojsk – podał niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne lokalne media.

    Jak wyjaśnił, oficjalna argumentacja jest taka, że obecność rosyjskich wojsk ma służyć "wzmocnieniu i obronie granicy państwowej w sytuacji gróźb z krajów zachodnich i Ukrainy". Dlatego przekazywanie informacji na ich temat "szkodzi bezpieczeństwu narodowemu".

    12 osób skazano z art. dotyczącego "sprzyjania działalności ekstremistycznej" na kary od dwóch do 4,5 roku pozbawienia wolności.

  • 8:02

    W okupowanych miejscowościach w obwodach chersońskim i ługańskim wojska rosyjskie porywają i torturują ludzi, poszukując "dywersantów". W obwodzie chersońskim żołnierze przebrani za cywilów przygotowują się do walk w mieście – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

    W Kachowce w obwodzie chersońskim trwa poszukiwanie grup dywersyjnych i osób informujących o pozycjach Rosjan. "Zatrzymani są wywożeni do Hornostajiwki i torturami 'wybijane' są z nich zeznania. Analogiczne działania mają miejsce w obwodzie ługańskim w miejscowościach Boriwske i Szczedryszczewe – odbywają się tam masowe rewizje, konfiskaty telefonów, porwania i wywożenie ludzi w niewiadome miejsca" - podał sztab.

  • 6:57

    Wtorkowe wybory do Kongresu prawdopodobnie przywrócą Partii Republikańskiej kontrolę nad Izbą Reprezentantów. Jak wpłynie to na dalszą pomoc dla Ukrainy? Mimo różnych sygnałów republikańscy działacze zapewnili PAP, że pomoc - przynajmniej wojskowa - będzie kontynuowana. Ale zapowiedzieli też zmiany w tej kwestii.

  • 5:56

    Rosyjska propagandowa agencja TASS poinformowała, że w wyniku ostrzału wybuchł pożar budynku dworca kolejowego w okupowanym przez Rosjan Doniecku.

    Według tych doniesień w mieście miało dojść do pięciu eksplozji po tym, jak wystrzelono pociski artyleryjskie kalibru 155 milimetrów.

    Informacji tych nie potwierdziła oficjalnie strona ukraińska.

  • 5:52

    Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl powiedział w niedzielę, że "naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw, które zagrażają istnieniu kraju" - podała Ukrainska Prawda.

    Portal podkreślił, że wypowiedź Cyryla to poniekąd fragment rosyjskiej doktryny nuklearnej, która określa, kiedy Rosja może użyć broni atomowej.

  • 4:58

    W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie masowo niszczą łodzie, należące do ludności cywilnej nad rzeką Dniepr. "Silniki i inny majątek z jednostek pływających przywłaszczają sobie okupanci" – przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 4:12

    Wśród oddziałów rosyjskich na Białorusi szerzą się choroby, wywołane złymi warunkami bytowymi i sanitarnymi. Rosjanie wchodzą też w konflikty z białoruskimi wojskowymi - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  • 3:43

    Od początku inwazji Rosji na Ukrainę odnotowano 44 869 rosyjskich zbrodni agresji i zbrodni wojennych - poinformowała w niedzielę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

    Zarejestrowano również 18 741 przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy. Spośród nich 12 730 jest związanych z naruszeniem integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy, 1834 dotyczy zdrady, 3245 - działalności kolaboracyjnej, 281 - pomocy państwu agresorowi, 64 - sabotażu, 619 - innym.

    Ponadto, według funkcjonariuszy organów ścigania, podczas rosyjskiej inwazji na pełną skalę zginęło 430 dzieci a 827 zostało rannych, ale dane te nie uwzględniają w pełni miejsc działań wojennych.

Autorka/Autor:FC, pp, ts, akw //now

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: