Resort obrony: żołnierze donieśli, że wieś Zołota Bałka została wyzwolona

Aktualizacja:
Autor:
pqv,
pp
//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona
Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolonaTwitter/@DefenceU
wideo 2/11
Twitter/@DefenceUResort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 222 dni. Resort obrony Ukrainy podał, że żołnierze z Gwardii Narodowej "donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona". "Rosjanie kontrolują każdego dnia coraz mniej terytoriów w Ukrainie" - przekazało ministerstwo. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oznajmił, że region zostanie wkrótce odbity, a osoby, które sprzyjają Rosji, "nie doczekają nadejścia jej władz". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:38

  W ciągu miesiąca ukraińska armia odbiła duży obszar okupowanych terytoriów.

 • 4:15

  Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona - powiedział wicekanclerz Austrii, lider partii "Zieloni" Werner Kogler w Radzie Narodowej.

 • 3:34

  Moskwa nie ma planu dla społeczeństwa i gospodarki na wypadek wojny i nie ma nikogo do obsadzenia stanowisk tych, którzy uciekli lub zostali wcieleni do wojska - pisze we wtorek Politico.

  Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej zdoła zmobilizować 300 tys. rezerwistów na wojnę w Ukrainie. Ale od czasu ogłoszenia mobilizacji do Gruzji i Kazachstanu wyjechało już ok. 360 tys. mężczyzn. Mówiąc najprościej, im bardziej Kreml się zmobilizuje, tym więcej mężczyzn będzie próbowało opuścić kraj, a to ma ogromne konsekwencje dla gospodarki. A Rosja nie ma planu rozwiązania tego problemu - twierdzi Politico.

 • 2:29

  Prezydent Bułgarii Rumen Radew uważa, że decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO może być podjęta dopiero po wypracowaniu przez Moskwę i Kijów jasnych postanowień dotyczących pokojowego zakończenia wojny, które muszą zostać zaakceptowane i wdrożone przez obie strony - donosi Ukrinform, powołując się na opublikowany w poniedziałek komunikat służby prasowej.

 • 1:47

 • 1:26

  Premier Francji Elisabeth Borne ogłosiła przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o pomocy finansowej od końca listopada dla francuskich gospodarstw domowych, które przyjmują ukraińskich uchodźców wojennych. Premier z zadowoleniem przyjęła przyjęcie we Francji ponad 100 tys. Ukraińców, w tym 19 tys. dzieci w wieku szkolnym.

 • 0:19

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa "pokój" do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się w odpowiedzi na "pokojowe" propozycje Elona Muska.

  "Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi – rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem – nie powinni zakrywać słowem 'pokój' słów 'Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińcy i zdobywają jeszcze więcej terytoriów' - napisał Kuleba.

 • 23:31

  W celu przezwyciężenia oporu administracji Joe Bidena przed dostarczeniem Ukrainie nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu, ukraińskie władze deklarują, że USA będą mieć pełny i stały wgląd w listę celów, które zamierzają atakować – poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła we władzach obu państw.

  Amerykanie mieliby również mieć prawo weta wobec celów deklarowanych przez armię Ukrainy. Ten argument ma przekonać amerykańską administrację, że dostarczenie rakiety ATACMS nie będzie prowadzić do uderzeń w cele znajdujące się na terytorium Rosji, co - jak obawia się dowództwo USA - doprowadziłoby do eskalacji wojny i wciągnięcia tego kraju bezpośrednio w konflikt.

 • 22:33

  Elon Musk zamieścił na Twitterze sondę, w której proponuje ukraińsko-rosyjski pokój. W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił wpis, w którym pyta internautów, którego Muska wolą: wspierającego Ukrainę czy wspierającego Rosję. Na posty miliardera, w mało dyplomatycznym języku, odpowiedział również ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

 • 22:20

  Minister mówiła też, że od siedmiu miesięcy Europa doświadcza "wojny, która brutalnym piórem pisze nowy rozdział w naszej historii". Stwierdziła, że Ukraińcy walczą nie tylko o przetrwanie swojego kraju, ale o wolną Europę.

  - Właśnie teraz widzimy, jak zdolna do działania Unia Europejska nie jest celem samym w sobie, ale naszym wspólnym ubezpieczeniem na życie - dodała.

 • 22:19

  Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią o wsparciu w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. - Będziemy przy was, tak jak wy byliście przy nas, kiedy najbardziej was potrzebowaliśmy - powiedziała podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w ambasadzie Niemiec w Warszawie.

 • 21:23

  21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i zakładów Azowstal. Jeńcy zostali wymienieni na prokremlowskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka i 55 rosyjskich żołnierzy.

  Pięciu dowódców z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Światosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – do końca wojny ma pozostać w Turcji. To część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

 • 21:22

  Podczas wizyty Jermak odznaczył pięciu obrońców Mariupola i zakładów Azowstal, uhonorowanych tytułem Bohatera Ukrainy.

 • 21:19

  Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zorganizował w Turcji spotkanie obrońców Azowstalu z ich rodzinami. "Nasi bohaterowie naprawdę tęsknili za najdroższymi i najbliższymi" – napisał na Twitterze.

 • 21:01

  Wallander zaznaczyła jednak, że dużo będzie zależało od utrzymania wsparcia Ukrainy przez USA i Zachód. Podkreśliła, że w tym kontekście ważne było przyjęcie przez Kongres w ubiegłym tygodniu nowego pakietu środków na pomoc Ukrainie w wysokości 12,3 mld dol.

  Urzędniczka Pentagonu zwróciła przy tym uwagę na to, że obecna wojna pokazała znaczenie i wyższość amerykańskiej bazy przemysłowej nad rosyjską. - Jedną z rzeczy, którą my byliśmy w stanie zrobić, a Rosja ma z tym problemy, to podtrzymać stabilne dostawy pomocy dla Ukrainy, dla nas i dla swoich sojuszników, w czasie gdy Rosja boryka się z tym, by zaopatrzyć samą siebie – powiedziała.

 • 20:52

  Celeste Wallander, asystentka sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w poniedziałek w waszyngtońskim think-tanku CSIS mówiła o wojnie w Ukrainie.

  - To, co myślę, że widzimy obecnie, to po pierwsze, zachwycające sukcesy w rejonie charkowskim, a także niektóre kluczowe sukcesy ukraińskich sił w regionie donieckim i ługańskim, zwłaszcza ostatnie zdobycie miasta i węzła kolejowego Łyman, co znacząco wpłynie na rosyjskie możliwości zaopatrzenia swoich sił wzdłuż tej linii konfliktu - oceniła Wallander.

  Jak dodała, celem Ukrainy jest też wypchnięcie Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. - To byłaby poważna klęska Rosji, bo oznaczałoby dalsze powstrzymanie rosyjskich ambicji, by zdobyć Odessę (...) jak i również da Ukrainie dużo lepszą pozycję defensywną, by przeczekać to, co prawdopodobnie będzie okresem wygaszania walk w zimie. Więc Ukraina zdaje się być na dobrej drodze, by osiągnąć wszystkie te cele - powiedziała.

 • 20:34

  Za aneksją ukraińskich ziem – bezprawną w świetle prawa międzynarodowego -zagłosowało w poniedziałek w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji,więcej deputowanych, niż było na sali obrad – przekazał niezależny portal Meduza.

  Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin powiadomił, że izba "jednomyślnie" opowiedziała się za ratyfikacją "umów" w sprawie "przyjęcia w skład Federacji Rosyjskiej" ukraińskich okupowanych terytoriów.

  W przypadku każdej z czterech podpisanych "umów" (z tzw. Doniecką Republiką Ludową, Ługańską Republiką Ludową oraz okupowanymi częściami obwodu zaporoskiego i chersońskiego) odbywało się oddzielne głosowanie.

  Jak podał portal Meduza, wyniki każdego głosowania były różne, przy czym nie wyświetlono żadnego głosu "przeciw" i nikt nie wstrzymał się od głosu. Na tablicy wyświetlono, że łącznie głosowało 408 deputowanych, a "za przyłączeniem" było - kolejno - 413, 412, 409 i 411 głosów.

  Wołodin tłumaczył te rozbieżności "błędem technicznym".

 • 20:31

  "Nasi wojownicy z Gwardii Narodowej Ukrainy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona. Rosjanie kontrolują każdego dnia mniej terytoriów w Ukrainie" – przekazał na Twitterze ukraiński resort obrony.

  Do wpisu dołączył nagranie, na którym żołnierz umieszcza państwową flagę na budynku.

 • 19:52

  Prace nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji nabierają tempa. Jesteśmy bardzo blisko porozumienia - powiedział dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Dodał, że decyzje mają zapaść we wtorek.

  - Komisja Europejska przygotowała nowy, zaktualizowany pakiet propozycji sankcyjnych. Mamy w tej chwili rodzaj takiej procedury ciszy. Stolice państw członkowskich mają czas do jutra do godz. 10 na potwierdzenie, że problematyczne zapisy, które wymagały jeszcze dopracowania, są akceptowalne. Jutro w godzinach popołudniowych rozpoczynamy już formalną procedurę przyjęcia pakietu sankcyjnego – przekazał. W jego opinii dojdzie do porozumienia.

 • 19:32

 • 19:02

  Zachód powinien wspierać Ukrainę tak, by mogła wygrać wojnę, pomoc powinna obejmować precyzyjną broń dalekiego zasięgu – ocenił były dowódca połączonych sił NATO w Europie (SACEUR) gen. w st. spocz. Philip Breedlove.

  Breedlove, emerytowany czterogwiazdkowy generał Sił Powietrznych USA, były szef dowództwa USA w Europie, niegdyś pilot F-16, podkreślił, że Zachód nie może dać się podzielić w sprawie pomocy Ukrainie, także wobec "wojny energetycznej".

  - Myślę, że wiele sił na Zachodzie szukało sposobu, by ograniczyć ukraińskie zdolności do uderzeń na cele w Rosji, aby uniknąć III wojny światowej – powiedział Breedlove, który w poniedziałek spotkał się z dziennikarzami w Warszawie. - Rozumiem ich niepokój, rozumiem decyzje polityczne, rozumiem dlaczego kraje - więcej niż jeden – próbowały ograniczyć ukraińską odpowiedź. Rozumiem, ale się nie zgadzam - dodał.

 • 18:35

  Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wyraziła zaniepokojenie groźbami Władimira Putina o użyciu bomby atomowej wUkrainie. "Traktujemy jego słowa bardzo poważnie, wszystko inne byłoby zaniedbaniem" - powiedział Baerbock w poniedziałek gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung".

  Jej zdaniem w wojnie w Ukrainie Putin "raz po raz pokazywał, że nie cofa się przed najgorszymi zbrodniami wojennymi". Minister podkreśliła też, że "nie możemy i nie będziemy angażować się w szantaż. "Putin odebrałby to jako zaproszenie do dalszej eskalacji" - oceniła.

  Dodała, że rosyjski prezydent Putin w piątkowym wystąpieniu dał do zrozumienia, "że jego imperialna mania nie ogranicza się do Ukrainy". Dlatego – jak mówiła minister – Niemcy w odpowiedzialny sposób kontynuują wsparcie dla Ukrainy. Jej zdaniem jeśli Rosja "wygra tę wojnę - innymi słowy, zniszczy Ukrainę - to nie tylko europejski porządek pokojowy ległby w gruzach, ale żaden mały kraj nie byłby już bezpieczny".

 • 18:19

  Serhij, mieszkaniec wsi Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim, pokazuje wnętrze posterunku policji, który był używany tam jako baza wojskowa przez armię rosyjską.

 • 18:05

  Rozpoczęta w poniedziałek podróż po krajach Afryki jest pierwszym tego rodzaju tournee szefa ukraińskiej dyplomacji. Ma się zakończyć 12 października. W tym czasie Kułeba planuje odwiedzić kilka państw i omówić ze swoimi odpowiednikami współpracę w dziedzinie gospodarki i bezpieczeństwa.

 • 18:05

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w pierwszym dniu podróży po krajach Afryki wezwał do powstrzymania wpływów Rosji na kontynencie, ponieważ niosą ze sobą zniszczenie, przewroty i głód - poinformowała w poniedziałek rosyjska sekcja BBC.

  - Rosja napadła nie tylko na Ukrainę. Ona niesie ze sobą zniszczenie i popiera wojskowe przewroty w Afryce. Powinniśmy połączyć nasze wysiłki, żeby zatrzymać ten negatywny trend – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Senegalu, Aissatą Tall Sall.

  Kułeba zaznaczył, że poprzez blokady i ostrzał ukraińskich portów i silosów Rosja próbuje wywołać głód w Afryce. Wezwał władze Senegalu - które to państwo aktualnie sprawuje przewodnictwo w Unii Afrykańskiej - by naciskały Rosję w sprawie przedłużenia obowiązywania "korytarza zbożowego" na Morzu Czarnym, dzięki któremu Ukraina nawet w warunkach wojny może wysyłać zboże do krajów Afryki.

 • 17:58

  Rosyjska armia ostrzelała placówkę medyczną w obwodzie charkowskim. Zginął lekarz - poinformował szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

  Budynek został praktycznie całkowicie zniszczony - przekazał urzędnik.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał rakietowy placówki medycznej w rejonie kupiańskim. Jedna z pielęgniarek została ranna. Syniehubow zaznaczył, że informacje o ewentualnych innych poszkodowanych są weryfikowane.

 • 17:50

  W wyzwolonej wsi Pisky-Radkiwski w obwodzie charkowskim odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców - podała ukraińska policja.

  "Po deokupacji nasi policjanci dokumentują wojenne zbrodnie armii 'wyzwolicieli'. Kiedy rosyjscy wojskowi weszli do wsi, wygonili miejscowych z ich domów i sami tam zamieszkali" - przekazała policja.

  Opuszczając wieś, okupanci zostawili na drzwiach w domach pułapki.

 • 17:30

  Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy w Ukrainie, do których może posunąć się Rosja, od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała CNN.

  Według źródeł amerykańskiej telewizji Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.

  W poniedziałkowym wywiadzie dla CNN rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby potwierdził, że rozważa różne odpowiedzi na potencjalne użycie broni jądrowej przez Rosję i blisko obserwuje działalność Rosjan w elektrowni.

 • 17:22

  Decyzje rosyjskiej Dumy Państwowej w sprawie anektowanych terytoriów Ukrainy nigdy nie zostaną uznane, podobnie jak pseudoreferenda – oświadczyła przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen po spotkaniu z ambasadorem Ukrainy w Wilnie Petro Besztą.

  - Donieck, Ługańsk, Chersoń i Zaporoże były, są i będą Ukrainą. Działania Federacji Rosyjskiej są wyraźnym naruszeniem wszystkich umów i prawa międzynarodowego, Karty Narodów Zjednoczonych i Konstytucji Ukrainy - powiedziała Czmilyte-Nielsen.

  Przewodnicząca Sejmu podkreśliła, że "Litwa wspiera i będzie wspierać integralność terytorium Ukrainy, nienaruszalność jej granic, co jest zapisane w jej konstytucji i uznane na arenie międzynarodowej".

 • 17:21

  Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przekazał na Twitterze, że przyjmuje z zadowoleniem uwolnienie szefa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihora Muraszowa, który w piątek został zatrzymany przez Rosjan.

  "Otrzymałem potwierdzenie, że pan Muraszow wrócił bezpiecznie do swojej rodziny" - głosi tweet Gossiego.

  W sobotę MAEA poinformowała, że dzień wcześniej zatrzymano na przesłuchanie dyrektora kontrolowanej przez Rosję elektrowni. Agencja podała, że zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że "Muraszow został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania".

 • 17:17

  MSZ Estonii przekaże Ukrainie wart ponad 300 tys. euro sprzęt do usuwania materiałów wybuchowych, w tym min czy niewypałów - poinformowała stacja ERR.

  - Odpowiadamy na wezwanie Ukrainy dotyczące przesłania sprzętu do usuwania materiałów wybuchowych mającego zmniejszyć ryzyko towarzyszące próbom powrotu do normalnego życia mieszkańców dotkniętych wojną obszarów kraju - powiedział Urmas Reinsalu, szef estońskiej dyplomacji.

  Polityk podkreślił, że usuwanie min może potrwać lata i opóźnić odbudowę zniszczonych wojną terenów.

 • 17:10

  MSZ Estonii wezwało rosyjskiego ambasadora, by "stanowczo potępić" pseudoreferenda przeprowadzone w okupowanych częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego na wschodzie i południu Ukrainy oraz późniejszą decyzję o aneksji regionów - podała w poniedziałek agencja BNS.

  Marge Mardisalu-Kahar, dyrektor departamentu estońskiego MSZ odpowiadającego za Europę Wschodnią i Azję Centralną, zapewniła rosyjskiego ambasadora, że Estonia nigdy nie uzna wyników nielegalnych referendów, które pod żadnym względem nie są zgodne z prawem międzynarodowym - poinformowano w oświadczeniu resortu.

 • 17:08

  Kategorycznie potępiamy zorganizowane przez Rosję fikcyjne referenda i przymusowe włączenie terytoriów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej – oświadczył fiński resort po odbytej przez jego przedstawiciela rozmowie z ambasadorem Rosji.

  Działania naruszają niezależność Ukrainy i jej integralność terytorialną oraz Kartę Narodów Zjednoczonych – podkreślono w komunikacie. W rozmowie z rosyjskim ambasadorem strona fińska była reprezentowana przez dyrektora departamentu polityki wschodniej ministerstwa.

 • 16:35

  Resort spraw zagranicznych Kataru odniósł się do ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina aneksji czterech ukraińskich obwodów i ogłosił, że "suwerenność i terytorialna integralność Ukrainy musi być respektowana".

  "Katar śledzi z dużym zaniepokojeniem najnowsze wydarzenia w konflikcie ukraińsko-rosyjskim związane z ogłoszeniem aneksji ziem Ukrainy" - oświadczyło ministerstwo.

  "Państwo katarskie podkreśla, że konieczne jest respektowanie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w obrębie jej uznawanych przez międzynarodową wspólnotę granic oraz podjęcie dialogu, jako sposobu na rozwiązanie kryzysu" - napisano w komunikacie.

  MSZ ogłosił też, że Katar gotów jest włączyć się w międzynarodowe i regionalne wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu w Ukrainie.

 • 16:20

  Czeskie MSZ wezwało obywateli do opuszczenia Rosji ze względu na zagrożenie pogorszenia bezpieczeństwa w związku z inwazją na Ukrainę. Czeska dyplomacja ostrzegła też przed podróżami do Rosji.

  W komunikacie resortu podano, że pogorszenie bezpieczeństwa może dotyczyć zwłaszcza obywateli państw Unii Europejskiej oraz NATO. MSZ zaapelował też do obywateli, którzy przebywają w Rosji lub tam się wybierają, aby rejestrowali się w internetowym systemie podróżniczym "Drozd".

  W przypadku Czechów, którzy są zdecydowani, by pozostać w Rosji, ministerstwo zaleca zachowanie ostrożności. "Śledź wiarygodne media i miej w zanadrzu plan opuszczenia Rosja w przypadku zagrożenia" - podał resort, zwracając uwagę, że obywatele czescy, którzy mają również obywatelstwo rosyjskie, po ogłoszeniu mobilizacji, są uważani przez władze rosyjskie przede wszystkim jako obywatele Rosji.

 • 16:12

  Stoimy razem i wspieramy Ukrainę i jej obywateli w ich walce o wolność, jedność i sprawiedliwość ich kraju - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Erfurcie na marginesie uroczystości z okazji 32 lat jedności Niemiec.

  - Jasne jest, że będziemy nadal udzielać wsparcia tak długo, jak będzie to konieczne - dodał.

  Kanclerz powiedział również, że Niemcy są zaangażowane w zapewnienie, aby europejski porządek pokojowy, zagrożony brutalną rosyjską wojną agresji na Ukrainie, znowu obowiązywał.

  Scholz sprecyzował, że oznacza to, iż nie atakuje się swoich sąsiadów i nie przesuwa granic siłą. - Do tego też wzywamy prezydenta Rosji: powinien zakończyć swoją wojnę - powiedział Scholz.

 • 16:08

  Rzecznik kazachskiego MSZ Ajbek Smadijarow przekazał, że Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) nie będzie uczestniczyć w "konflikcie" w Ukrainie.

  ODKB, nazywana "anty-NATO", jest tworzona przez Rosję i inne kraje poradzieckie: Białoruś, Armenię, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

 • 15:31

  83 procent ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO - wynika z opublikowanych wyników sondażu kijowskiego ośrodka Rating.

  Poparcie dla wejścia do Sojuszu jest najwyższe w historii badań.

  W referendum w sprawie dołączenia do Unii Europejskiej 86 procent uczestników sondażu opowiedziałoby się za wejściem do Wspólnoty.

  W badaniu przeprowadzonym 1-2 października wzięło udział 2 tysiące mieszkańców wszystkich regionów, oprócz terytorium tymczasowo okupowanego przez wojska rosyjskie.

  W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

 • 14:53

  W ramach kampanii "Prezent dla Putina" Czesi zebrali 30 mln koron, czyli ok. 1,2 mln euro na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger dla ukraińskiej armii.

  Zbiórka funduszy rozpoczęła się na początku września. Organizatorzy z projektu "Prezent dla Putina" poinformowali na Twitterze, że Republika Czeska jest pierwszym krajem, w którym ludzie przyczynili się do zakupu czołgu przeznaczonego do walki z wojskami prezydenta Rosji Władimira Putina.

 • 14:30

  Nie żyje trzech rekrutów z rosyjskiego garnizonu znajdującego się we wsi Poroszyno leżącej ok. 130 km na wschód od Jekaterynburga. Mężczyźni przybyli do ośrodka szkoleniowego w ramach zarządzonej w drugiej połowie września przez władze rosyjskie mobilizacji - podał niezależny portal Meduza.

  Informację o śmierci mężczyzn potwierdził deputowany do rosyjskiej Dumy Państwowej Maksim Iwanow. - Tak, potwierdzam, zmarło już trzech. Jeden ze zmobilizowanych zmarł w następstwie ataku, drugi popełnił samobójstwo. Trzeciego odesłano do domu, gdzie wkrótce zmarł z powodu marskości wątroby - przekazał Iwanow.

 • 13:53

  Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni nuklearnej w Ukrainie, USA i ich sojusznicy zniszczą wszystkie rosyjskie jednostki wojskowe w tym kraju i zatopią rosyjską Flotę Czarnomorską – uważa były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus.

  Petraeus wyjaśnił, że nie rozmawiał na temat możliwej odpowiedzi USA na nuklearną eskalację ze strony Rosji z doradcą prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem.

  - Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy w Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym – powiedział Petraeus w rozmowie ze stacją ABC News.

 • 13:15

  Litwa podjęła decyzję o wydaleniu rosyjskiego charge d’affaires Siergieja Riabokonia - poinformowało MSZ w Wilnie.

  Resort podał, że "ostatnie działania i oświadczenia Riabokonia były niezgodne z jego statusem dyplomatycznym, zostały uznane za ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa przyjmującego i w związku z tym naruszały konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych".

  Riabokoń kierował rosyjską misją dyplomatyczną na Litwie od kwietnia, gdy Wilno wydaliło ambasadora Rosji i obniżyło stosunki dyplomatyczne z tym krajem w odpowiedzi na masakrę ludności cywilnej w podkijowskiej Buczy dokonaną przez siły rosyjskie.

 • 12:49

  Władze Kijowa wzywają mieszkańców stolicy Ukrainy do noszenia maseczek w miejscach publicznych w związku z epidemią COVID-19.

 • 12:46

 • 12:26

  Ukraińska prokuratura generalna powiadomiła o skazaniu na 12 lat więzienia mieszkańca obwodu ługańskiego za przekazywanie Rosjanom informacji o Siłach Zbrojnych Ukrainy.

  Prokuratura podała, że w sądzie udowodniono, iż od 22 do 25 marca 2022 roku kolaborant z obwodu ługańskiego zbierał informacje o lokalizacji ukraińskiego sprzętu wojskowego i uzbrojenia w miastach Prywilla i Rubiżne. Zebrane dane przekazał przedstawicielom rosyjskich władz przy użyciu telefonu komórkowego.

 • 12:25

  Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział, że region zostanie wkrótce odbity przez ukraińskie siły, a osoby, którzy sprzyjają Rosji, nie doczekają się nadejścia rosyjskich władz.

  "'Żduny' się nie doczekają - Siły Zbrojne Ukrainy przyjdą wcześniej: tzw. ŁRL będzie mogła zostać w pełni przyjęta do Federacji Rosyjskie dopiero w 2026 roku. W Starobielsku jest wielu rannych Rosjan, którzy przeżyli Łyman, uciekli do Szczastii" - napisał Hajdaj.

  Termin "żdun" wywodzi się od rosyjskiego słowa "żdat'" czyli "czekać". W 2017 roku politolog Dmitrij Trawin wyjaśnił, że "rosyjski żdun jest smutny, leniwy i słaby" i symbolizuje kraj, "który trwa w stagnacji i nie ma warunków do jakiejkolwiek aktywności, ani politycznej, ani cywilnej, ani żadnej innej".

  Jak przekazał szef władz obwodu ługańskiego, okres przejściowy dla tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) przed jej ostatecznym dołączeniem do Rosji potrwa do 2026 roku, zgodnie z zapowiedziami rosyjskiego rządu. Skomentował, że "ci, którzy ucieszyli się z pseudoreferendów tydzień temu będą musieli poczekać nieco ponad trzy lata".

 • 12:21

 • 11:12

  Stany Zjednoczone zamierzają przekazywać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 miliarda dolarów miesięcznie w okresie wojny z Rosją i namawiają europejskich sojuszników do podobnej pomocy finansowej - przekazała agencja Bloomberga za anonimowymi źródłami.

 • 10:46

  Rosyjscy okupanci kazali nauczycielom przeprowadzić specjalną lekcję, aby wpajać dzieciom w Mariupolu, że miasto "zawsze było rosyjskie" – podała agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Mariupola Petra Andriuszczenkę, który jest lojalny wobec Kijowa.

 • 9:35

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że 29 września Władimir Putin zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie "częściowej mobilizacji", którą ogłosił 21 września. Powiedział, że "w trakcie tej kampanii mobilizacyjnej pojawia się wiele pytań i musimy szybko poprawić nasze błędy i nie powtarzać ich".

  "Niezwykle szybkie przyznanie się Putina do problemów podkreśla dysfunkcję mobilizacji w pierwszym tygodniu jej trwania. Lokalni urzędnicy prawdopodobnie nie mają jasności co do dokładnego zakresu i prawnego uzasadnienia kampanii. Niemal na pewno powołali do służby część osób, które nie mieszczą się w definicjach podawanych przez Putina i ministerstwo obrony. W miarę jak powołani rezerwiści gromadzą się w namiotowych obozach przejściowych, rosyjscy urzędnicy mają prawdopodobnie problemy z zapewnieniem szkoleń i znalezieniem oficerów do dowodzenia nowymi jednostkami" - stwierdził brytyjski resort obrony.

 • 9:19

  Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,748 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,962 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

 • 9:18

  W walkach nad Morzem Czarnym poległ pułkownik Mychajło Matiuszenko, pseudonim "Dziadek", który dowodził grupą lotników znanych jako "Duch Kijowa" i odpowiedzialnych za obronę powietrzną stolicy Ukrainy w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji - poinformował mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk.

  Matiuszenko zginął w czerwcu, jednak dopiero teraz zostanie pochowany w Buczy, z której pochodził - podała Ukrainska Prawda. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 13 czasu polskiego.

  "Pułkownik Sił Zbrojnych Ukrainy Mychajło Jurijowicz Matiuszenko (01.08.1961-06.26.2022) zginął w walce powietrznej podczas wykonywania misji bojowej, bohatersko broniąc nieba naszego kraju" - napisał Fedoruk.

 • 8:33

  Komisarz wojskowy Kraju Chabarowskiego w azjatyckiej części Rosji stracił stanowisko, a połowę zmobilizowanych pod jego zarządem osób odesłano do domów, ponieważ nie spełniali kryteriów – podała agencja Reutera, cytując gubernatora regionu Michaiła Diegtiariowa.

 • 7:54

 • 7:54

  Fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa po ogłoszeniu "częściowej mobilizacji" i wycofaniu wojsk z Łymanu w Donbasie, podważa narrację Kremla na temat wojny w Ukrainie i pośrednio uderza w prezydenta Władimira Putina – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 6:17

 • 5:51

  Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podczas wizyty w Turcji omówił najnowsze działania Rosji na spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem.

  Podczas rozmowy z Sullivanem Jermak wysoko ocenił poziom wsparcia gospodarczego i obronnego, jakiego Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie. W tym kontekście zwrócił uwagę na niedawne ogłoszenie kolejnego pakietu pomocy USA o wartości 1,1 mld dolarów oraz podpisanie przez prezydenta USA Joe Bidena zatwierdzonej przez obie izby Kongresu USA ustawy o przyznaniu Ukrainie dodatkowego wsparcia w wysokości 12,35 miliarda dolarów.

  Ponadto Jermak podkreślił, że decyzja Kremla o uznaniu tzw. "referendów" na terenach czasowo zajętych przez Rosję wymaga natychmiastowej i adekwatnej reakcji społeczności światowej. "Nie możemy pozwolić na powtórkę scenariusza krymskiego. Zareagujemy ostro i w sposób skonsolidowany" – oświadczył.

 • 3:40

 • 3:39

  "Wyzwolenie Łymanu jest - po udanej kontrofensywie charkowskiej - kolejnym dowodem na to, że Ukraina wygra tę wojnę militarnie. Rosja nie ma szans na utrzymanie okupowanych terenów pod swoją kontrolą na dłuższą metę" - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla portalu RND ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

 • 3:39

  Problemy bezpieczeństwa i konsekwencje agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także tworzenie europejskiej wspólnoty politycznej będą głównymi tematami nieformalnego szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w Pradze w dniach 6-7 października.

  O głównych tematach szczytu poinformował w niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu do szefów państw i rządów krajów UE. Pełny tekst dokumentu został opublikowany na stronie internetowej Rady Europejskiej.

  "Za kilka dni spotkamy się w Pradze na dwóch ważnych wydarzeniach: 6 października odbędzie się pierwsze spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, a następnego dnia - nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej" - napisał Michel.

 • 3:38

 • 3:38

  Szef departamentu obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że siły zbrojne Ukrainy robią postępy w rejonie Chersonia, co oznacza swoistą "zmianę dynamiki" działań bojowych sił ukraińskich przeciwko rosyjskiej armii.

  - To, co teraz widzimy, to w pewnym sensie zmiana dynamiki wojny - skomentował sukcesy Ukraińców szef Pentagonu.

 • 3:37

 • 3:37

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę w wieczornym przemówieniu wideo, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. To jeden z obwodów, w których Kreml przeprowadził pseudoreferenda akcesyjne.

  Zełenski wspomniał o obu miejscowościach, dziękując przy tym poszczególnym jednostkom sił ukraińskich za poświęcenie na froncie.

  W swoim wystąpieniu Zełenski podkreślił, iż sukces sił ukraińskich nie ogranicza się do Łymanu w obwodzie donieckim. - Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się teraz najbardziej popularna w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymana - oświadczył ukraiński prezydent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv, pp //now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@DefenceU

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości