Putin podpisał dekrety o uznaniu "niezależności" okupowanych regionów Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp,
akw,
tas
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 218 dni. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekrety o uznaniu dwóch regionów Ukrainy - chersońskiego i zaporoskiego – za "niezależne terytoria". To kolejny po przeprowadzeniu pseudoreferendów krok do przyłączenia okupowanych ukraińskich regionów do Rosji – podaje Reuters. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:27

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:31

  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby spekulować, kto mógł stać za uszkodzeniem rurociągu Nord Stream. - Jeśli chodzi o atak lub uszkodzenie rurociągu, w tym momencie myślę, że istnieje wiele spekulacji. Ale szczerze mówiąc, dopóki nie zostanie przeprowadzone pełne śledztwo, nikt nie będzie w stanie naprawdę ustalić, co się stało - powiedział Austin na konferencji prasowej na Hawajach.

 • 4:06

  Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy pod przewodnictwem USA spotka się 12 października w Brukseli, w przeddzień spotkania ministrów obrony sojuszu zaplanowanego na 13 października - poinformował w piątek ambasador USA przy NATO Julian Smith.

  Na pytania dziennikarzy, czego można się spodziewać po zbliżającym się spotkaniu i czy Ukraina może liczyć na broń dalekiego zasięgu, która osiąga cele na odległość 300 km, zachodnie czołgi, samoloty bojowe - ambasador odpowiedział, że udzielanie pomocy jest stałym, ewoluującym procesem.

 • 3:57

  Instytut Studiów nad Wojną: Kreml, zaledwie osiem dni po ogłoszeniu mobilizacji, w dalszym ciągu łamie procedury "częściowej mobilizacji" i przeczy własnemu przekazowi, nawet uznając systematyczne niepowodzenia rosyjskiej biurokracji.

 • 3:37

  Ogłoszenie przez Putina planu aneksji ukraińskich terytoriów wywołało nową falę międzynarodowego potępienia Rosji. "Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie" – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

 • 2:49

  Ograniczenie zastrzegające, że uzbrojenie przekazane przez USA Ukrainie nie będzie używane do ataków na cele w Rosji, dotyczy tylko systemów artylerii rakietowej HIMARS - powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.

 • 1:43

 • 1:09

  Popiersie Lenina zostanie usunięte z miejskiego skweru i wraz z "brakującą lewicą" – towarzyszącą mu groteskową rzeźbą polskiego artysty, zostanie przekazany do muzealnego magazynu, poinformowały w czwartek władze miasta Kotka w południowej Finlandii. Pomnik, autorstwa estońskiego rzeźbiarza Mattiego Varika, został przekazany Kotce przez partnerskie miasto Tallinn pod koniec lat 80, tj. w czasach, gdy Estonia była częścią ZSRR.

 • 23:44

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekrety o uznaniu niezależności dwóch regionów - Chersonia i Zaporoża. Decyzja ta toruje drogę do formalnego przyłączenia okupowanych ukraińskich regionów do Rosji – podała agencja Reutera.

 • 22:33

  Dziękuję naszym polskim braciom za bezcenne wsparcie obronne i naszą współpracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu, opublikowanym w czwartek wieczorem na kanale Telegram.

  Jak dodał, w tym dniu rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowa dotyczyła między innymi sposobów wzmocnienia stosunków oraz współpracy transgranicznej.

  - Musimy zrobić wszystko, by nie było dla naszych narodów żadnej przeszkody w stosunkach gospodarczych i wszystkich innych - podkreślił Zełenski.

 • 22:02

  Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy.

  - Chcę to bardzo jasno powiedzieć - Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Te tak zwane referenda były absolutną fikcją. Rezultaty zostały sfabrykowane w Moskwie. Prawdziwa wola Ukraińców jest widoczna każdego dnia, kiedy poświęcają swoje życie, by zachować niepodległość swojego kraju i bronić wolności - oznajmił prezydent Biden.

  - Dążenie Putina do (realizacji) imperialnych ambicji jest rażącym pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych zasad suwerenności i integralności terytorialnej - dodał.

 • 21:58

  Senat USA przyjął prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów.

  Ustawa przeszła stosunkiem głosów 72-25, z czego przeciwko zagłosowała połowa senatorów republikańskich. Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

  Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet zakłada przeznaczenie 3 mld dol. na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie. Dodatkowo ustawa zawiera 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld.

  Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

 • 21:45

  Na pilnie zwołanym na piątek posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zapadną fundamentalne dla kraju decyzje - zapowiedział sekretarz tego organu Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform.

  W piątek w Moskwie ma odbyć się "ceremonia podpisania umów o włączeniu do Rosji nowych terytoriów", czyli okupowanych obwodów. Zaplanowano przemówienie Władimira Putina.

 • 21:32

  Białoruś najprawdopodobniej przygotowuje kolej i lotniska wojskowe dla armii rosyjskiej - oświadczył zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

  Jak poinformował, prace inżynieryjne trwają na wojskowym lotnisku Łuniniec, 50 km od granicy z Ukrainą, i Ziabrauka (25 km od granicy).

  Na lotnisku Ziabrauka kontynuowana jest dyslokacja rosyjskiego dywizjonu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400, zaś w okolicy miasta Osipowicze znajduje się część dywizjonu rakiet Iskander.

  Według generała trwa kontrola białoruskiej kolei i przygotowanie jej do transportu wojsk.

 • 20:42

  Nie powinniście ginąć na wojnie w Ukrainie, nie macie takiego obowiązku ani długu - zwrócił się do rdzennych narodów zamieszkujących Federację Rosyjską prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "Narody Kaukazu! Wszystkie narody na terytorium Rosji! Nie macie żadnego powodu, by być wśród tych wielu, którzy wciąż służą temu jednemu, który chce tej wojny" - powiedział w opublikowanym w czwartek nagraniu prezydent Ukrainy. "Nie powinniście ginąć na Ukrainie. Wasi synowie nie powinni ginąć na Ukrainie. Nie macie takiego obowiązku ani długu" - dodał.

 • 19:46

  Podpisywanie dokumentów w sprawie aneksji ukraińskich ziem przez Rosję, to będzie "kremlowskie freak show" (cyrk dziwadeł), które nie ma żadnego prawnego znaczenia - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Podmioty, które nie istnieją, nie mogą wejść w skład kraju, który się rozpada" - napisał na Twitterze Podolak.

  "Nie traćcie czasu na wirtualną ru-agendę. Prawdziwe życie będzie ciekawsze: kontratak, wyzwolenie spod okupacji, trybunał" - dodał.

 • 19:44

  Setki ukraińskich dzieci z niedawno wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji ziem na wschodzie Ukrainy utknęły w obozach letnich w Rosji - podała agencja AP. Jeszcze w czasie okupacji rodzice zgodzili się, by dzieci wyjechały na wypoczynek, teraz nie mogą wrócić do swoich rodzin.

  - Chcieliśmy, by dzieci odpoczęły od tego, co się tutaj działo, od tych wszystkich horrorów, problem polega na tym, że teraz strona rosyjska nie planuje nam je zwrócić - powiedziała reporterom agencji jedna z mieszkanek Iziumu, której 9-letnie dziecko przebywa teraz w Rosji. Dodała, że jeszcze w lipcu wysłała na organizowane przez Rosjan kolonie swoją starszą córkę i dziewczynka bez problemów wróciła do domu.

  Okupacyjne media zachęcały rodziców do wysyłania dzieci na bezpłatny wypoczynek, zgodziły się na to setki rodzin, jednak odbicie podczas wrześniowej kontrofensywy ukraińskiej armii Iziumu i innych terenów obwodu charkowskiego, zajmowanych przez kilka miesięcy przez Rosjan, wszystko zmieniło - podkreśliła AP.

 • 19:35

  Na zajętych przez wroga terenach obwodu zaporoskiego okupanci wyrzucali z domów osoby, które odmawiały głosowania w nielegalnym referendum, sankcjonującym przyłączenie tych ziem do Rosji - oznajmiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  Przedstawicielka rządu poinformowała też, jak wyglądała organizacja pseudoreferendów.

  - Tak zwane mobilne grupy z obwodowych komisji wyborczych przemieszczały się po ulicach czasowo okupowanych ukraińskich miejscowości w towarzystwie uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Wojskowi, grożąc bronią, wręczali wszystkim przechodniom karty do głosowania i dopisywali ich do list wyborczych - powiedziała Malar.

  We wtorek zakończyły się nielegalne referenda w części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W czwartek Kreml zapowiedział, że prezydent Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych ziem już następnego dnia.

 • 19:05

  Podczas wojny w Ukrainie Rosja znacznie zmniejszyła swą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego. Kreml przerzucił na front większość spośród 30 tysięcy żołnierzy, którzy stacjonowali dotąd w obwodzie kaliningradzkim oraz w pobliżu granic z państwami bałtyckimi i Finlandią - poinformował amerykański magazyn "Foreign Policy".

  W regionie bałtyckim pozostało tylko około 6 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Oznacza to redukcję personelu aż o 80 procent, czyli de facto "odsłonięcie" tej flanki przez Moskwę. Na Ukrainę przenoszony jest również zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy, np. przeciwlotnicze systemy rakietowe S-300, rozmieszczone wcześniej pod Petersburgiem - podał magazyn.

 • 19:02

  Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky uznał planowaną przez Rosję aneksję kolejnych ukraińskich terytoriów za "całkowicie nie do przyjęcia".

  Lipavsky stwierdził, że konieczne jest wspólne działanie na poziomie unijnym i przyjęcie kolejnego pakietu antyrosyjskich sankcji.

  Zdaniem ministra, cały proces aneksyjny został sfałszowany i nie miał żadnej legitymacji.

  - Moim zdaniem nie ma sensu nawet mówić o tych pseudoreferendach, bo to była naprawdę sztuka teatralna - powiedział.

 • 17:40

  W pobliżu przystanku transportu publicznego w Mikołajowie na południu Ukrainy doszło do wybuchu, są ofiary - podał mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

  Urzędnik przekazał, że siły rosyjskie dokonały ataku z użyciem pocisków kasetowych.

  Mikołajowska rada obwodowa podała, żę w wyniku ataku zginęły co najmniej dwie osoby, a 12 zostało rannych.

 • 17:39

  Rosyjska aneksja okupowanych obszarów Ukrainy będzie kolejnym aktem bezprawia, na które wspólnota międzynarodowa zgodzić się nie może - powiedział w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

  Szef polskiej dyplomacji spotkał się z przewodniczącą amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

  Rau przekazał, że Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazuje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Minister powiedział również, że będą kolejne sankcje wobec Rosji.

 • 17:36

  Nie uznamy nielegalnych rosyjskich referendów na wschodzie i południu Ukrainy, ponieważ przestrzegamy prawa międzynarodowego. Zasada integralności terytorialnej ma dla nas pierwszoplanowe znaczenie, między innymi w kwestii statusu Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

  - Bronimy integralności terytorialnej (Serbii), dlatego w naszym najlepszym interesie jest ochrona integralności terytorialnej państw uznanych przez światową społeczność. To jest jedyna rzecz, której z pewnością nie można zmienić. Te zagadnienia są dla nas kluczowe - zadeklarował Vuczić.

 • 17:03

  Ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest bardzo duże. Gdyby do tego doszło, mogłyby zostać zaatakowane duże skupiska wojsk w pobliżu linii frontu, a także ważne punkty dowodzenia i obiekty infrastruktury krytycznej - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

 • 16:59

  Znana rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa, która zwróciła się do władz, by uznały ją za "zagranicznego agenta", wyjechała z kraju razem ze swoimi dziećmi - podały propagandowe media. Doniesienia te nie zostały potwierdzone przez współpracowników największej gwiazdy estrady byłego Związku Radzieckiego.

  W połowie września Pugaczowa opublikowała post, w którym zwróciła się do ministerstwa sprawiedliwości Rosji o uznanie jej za "zagranicznego agenta" w geście solidarności z mężem Maksimem Gałkinem, który od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko wojnie.

  Resort sprawiedliwości oświadczył, że Gałkin "prowadził działalność polityczną" i otrzymywał fundusze z Ukrainy.

 • 16:32

  Protesty przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą wybuchają już nawet w odległej republice Tuwy na Syberii - poinformowała niezależna rosyjskojęzyczna telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

  Manifestacja w stolicy Tuwy, Kyzyle, została przerwana przez policję po pięciu minutach od rozpoczęcia protestu. Do rozpędzenia go wysłano tak wielu funkcjonariuszy, że ich liczba przewyższała liczbę zgromadzonych osób. Zatrzymywano nawet kobiety, które zgadzały się dobrowolnie opuścić miejski plac - podała telewizja za lokalnymi mediami i niezależną organizacją pozarządową OWD-Info.

  W czwartek komisarz wojskowy Tuwy Artyn Demir-ooł ogłosił, że republika wypełniła już plan poboru do armii. Władze utrzymują, że powołano około 700 mężczyzn.

 • 16:28

  Włochy nie uznają "nielegalnych referendów" w Ukrainie, przeprowadzonych przez Rosję na okupowanych terenach - takie zapewnienie złożył premier Mario Draghi podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

  O rozmowie poinformowała we wpisie na Twitterze kancelaria Draghiego.

 • 16:24

  Rosyjskie władze nie chcą przepuścić na Łotwę blisko tysiąc uchodźców z okupowanych terenów Ukrainy. Na przejściu granicznym ludzie czekają od czterech dni, koczują w fatalnych warunkach - zaalarmował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Urzędnik przekazał na kanale Telegram, że na punkcie kontrolnym Buraczki w obwodzie pskowskim zgromadziło się już niemal 200 samochodów z ukraińskimi uchodźcami. Wśród oczekujących są m.in. osoby niepełnosprawne i małe dzieci.

 • 16:17

  W Rosji zmobilizowano dotychczas ponad 100 tysięcy z ogłoszonych 300 tysięcy osób - poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

  Według zeznań jeńców rosyjskich w obwodzie charkowskim mobilizacja w Rosji rozpoczęła się już 9 września. W ciągu kilku dni sformowana jednostka została skierowana na Ukrainę bez przygotowania.

  Rosyjskie niezależne media podały, że mobilizacją może być objętych nawet 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast.

 • 16:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał na piątek pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - poinformował rzecznik szefa państwa Serhij Nykyforow.

  Szczegóły dotyczące posiedzenia zostaną podane później.

  Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że 30 września ma odbyć się "ceremonia podpisania umów o włączeniu do Rosji nowych terytoriów". W wydarzeniu na Kremlu ma wziąć udział prezydent Władimir Putin.

 • 16:05

  Litewskie MSZ zaleciło obywatelom Litwy opuszczenie Rosji i niepodróżowanie do tego kraju po ogłoszeniu przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji.

  MSZ ostrzegło też, że inwazja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do ścigania i zatrzymywania obywateli Litwy.

  "Sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego prosimy o zachowanie czujności w miejscach publicznych, unikanie imprez masowych i śledzenie informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy i Ambasady Litwy w Rosji" - napisano w oświadczeniu.

  Jest to już drugi apel litewskiego MSZ w tej sprawie. Pierwszy został wydany po inwazji Rosji na Ukrainę.

 • 15:53

  Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

  Zełenski podziękował Polsce za "jednoznaczne stanowisko" w kwestii nielegalnych rosyjskich referendów na okupowanych terenach na wschodzie i południu Ukrainy, a także za wsparcie udzielone Kijowowi przez prezydenta Dudę podczas wystąpienia na forum 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 • 14:58

 • 14:53

  W Wołczańsku, mieście w ukraińskim obwodzie charkowskim, wyzwolonym niedawno spod okupacji rosyjskiej, natrafiono na więzienie i katownię – informuje policja ukraińska. Na ścianie celi ktoś z więzionych wydrapał modlitwę.

  Policja podała, że ustaliła, iż ludzie przetrzymywani w tym miejscu torturowani byli prądem elektrycznym. Niektórym łamano palce.

  "Na ścianach katowni, gdzie warunki przetrzymywania były nieludzkie, zarejestrowano daty pobytu ludzi. Co więcej, jeden z więźniów wydrapał w celi modlitwę" – przekazała policja.

  Więzienie, do którego trafiali mieszkańcy odmawiający współpracy z okupantem, znajdowało się na terenie jednego z przedsiębiorstw w Wołczańsku. W celi o wielkości 12 m kw. przetrzymywanych było od 20 do 40 ludzi.

  Na miejscu pracują teraz przedstawiciele prokuratury - podała policja.

 • 14:50

 • 14:41

  Były prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma powiedział mi, że gdyby Kijów nie oddał Moskwie w połowie lat 90. sowieckiej broni jądrowej, to w 1997 roku i tak trzeba by ją było zutylizować. Ciekawe, jaki jest obecnie stan techniczny tych rosyjskich staroci - zauważył ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  Jak podkreślił Reznikow w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina, ryzyko użycia przez Kreml broni jądrowej wobec Ukrainy należy traktować poważnie. "Jeśli ma się takiego sąsiada z arsenałem nuklearnym, to zawsze jest możliwość, że (ten sąsiad) oszaleje. Jak duże jest to ryzyko w ujęciu procentowym? Nie podejmę się oceniać. Rosja posiada jednak środki przenoszenia takiej broni - rakiety typu Kalibr czy Iskander, samoloty (strategiczne). Pytanie, w jakim (to wszystko) jest stanie (technicznym)" - powiedział minister.

  Przedstawiciel rządu przypomniał, że na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych wciąż znajdują się sowieckie międzykontynentalne pociski balistyczne Satana, produkowane niegdyś na Ukrainie. "Opracowaliśmy (te rakiety) ponad 40 lat temu. Powstaje pytanie, kto je teraz obsługuje, na podstawie jakich dokumentów oraz w jakim wieku są ci inżynierowie. Można nacisnąć przycisk atomowy, ale (w efekcie głowice jądrowe) mogą walnąć tam, na miejscu (w Rosji)" - ocenił Reznikow.

  Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Ukraina odziedziczyła około jednej trzeciej sowieckiego arsenału nuklearnego, czyli około 1700 pocisków jądrowych różnego typu, w tym rakiety międzykontynentalne. Jak wówczas szacowano, był to trzeci największy potencjał atomowy na świecie. W grudniu 1994 roku Ukraina, Rosja, USA i Wielka Brytania zawarły memorandum budapeszteńskie, zobowiązujące Kijów do przekazania głowic atomowych Moskwie w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Ostatnie transporty broni jądrowej zostały wywiezione z Ukrainy w czerwcu 1996 roku.

 • 14:18

  Rosjanie stracili już 70 procent swojej armii, nie widzę w tym momencie zwycięskiej strategii dla Putina – ocenia Ołeksij Arestowycz, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy ds. komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony, w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Bild".

  Putin prawdopodobnie będzie chciał wykorzystać zmobilizowanych żołnierzy na terytoriach okupowanych, ale "zniszczenie tych sił nie będzie dla nas trudne" – uważa Arestowycz. Jak szacuje, pierwsza fala mobilizacji to ok. 100 tysięcy nowych żołnierzy, wysłanych kilka dni po rekrutacji na front – słabo wyposażonych i bez podstawowego przeszkolenia.

  "Myślę, że wielu z nich zginie. Niektórzy z nich już polegli w obwodzie charkowskim" – dodaje doradca prezydenta Zełenskiego.

  Na terenach, które Putin chce zaanektować w wyniku pseudorefendów, Ukraina kontynuuje udaną ofensywę. "Prawie otoczyliśmy tam siły rosyjskie. Zatrzymaliśmy też rosyjską ofensywę pod Bachmutem" – mówi Arestowycz. Przewiduje też, że Putin wyśle dużo żołnierzy do obrony tego właśnie obszaru.

  "(Putin) mógłby postawić ultimatum, mówiące, że broni terytorium Rosji, zagrozić nam taktyczną bronią jądrową. Ale myślę, że to tylko blef. Myślę, że chce po prostu poprawić swoją pozycję przetargową. Chcą nas przestraszyć i rozpocząć negocjacje" – ocenia doradca Zełenskiego. Jego zdaniem rosyjskie groźby użycia broni jądrowej "to atak informacyjny, a nie realne zagrożenie".

  Jeśli chodzi o nowych rosyjskich rekrutów, to mogły ich przez ostatnie kilka dni zginąć "dziesiątki". "Są słabo wyposażeni, nie mają lekarstw i są uzbrojeni w zardzewiałe karabiny. W ogóle nie mają żadnego przeszkolenia, to straszne. To jak wysyłanie uczniów do walki z zawodowym bokserem" – ocenia Arestowycz.

  "Zniszczyliśmy regularną armię rosyjską. Teraz oni chcą zmobilizować ludzi, by się bronić lub atakować. Rosjanie stracili 70 procent swojej armii, nie widzę zwycięskiej strategii dla Putina” – podkreśla doradca. Teraz Putin „będzie próbował bronić anektowanego terytorium i grozić nam taktyczną bronią jądrową. Może próbować sprowokować negocjacje, wykorzystując elektrownię atomową w Zaporożu lub grozić wysadzeniem ukraińskich linii gazowych" – przypuszcza Arestowycz.

  "Nasz prezydent zapowiedział dzisiaj, że jeśli Putin zaanektuje nasze terytoria, nie będzie żadnych negocjacji. Finito. Przekonamy się o tym na polu bitwy" – podkreśla prezydencki doradca. Jak przypuszcza, wojna „nie potrwa dłużej, niż do lata 2023 roku". chyba że zakończy się „nieoczekiwanie, jeśli coś się wydarzy w Moskwie".

  "Będziemy walczyć. Nie przestaniemy. Mentalnie już wygraliśmy, nawet (rosyjska) broń nuklearna nie może nas powstrzymać" – podsumował Arestowycz.

 • 13:54

 • 13:43

  Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego w Dnieprze wzrosła do czterech. Ratownicy znaleźli pod gruzami "fragmenty ciała" dziecka – powiadomił szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

  Tym samym liczba ofiar nocnego ostrzału rakietowego Dniepru wzrosła do czterech. "Rosjanie zabili dwoje dorosłych i dwoje dzieci – ośmioletniego chłopca i dziewięcioletnią dziewczynkę" – powiadomił szef władz obwodu Wałentyn Rezniczenko.

  Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych i pięciu rannych w wyniku tego ataku, którego celem były dzielnice mieszkalne.

  "W mieście uszkodzono ponad 60 domów i kilka bloków piętrowych. Zniszczenia są na rynku, uszkodzone są autobusy, samochody, linie energetyczne" – podawał w czwartek rano Rezniczenko.

 • 13:00

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w kijowskim Babim Jarze, gdzie w 1941 roku Niemcy rozstrzelali tysiące Żydów, że świat powinien zrobić wszystko, by nie dopuścić do podobnych zbrodni przeciw ludzkości i że dziś dochodzi do nich w Ukrainie.

  Zełenski zaapelował o ukaranie "zbrodniarzy, którzy wywołują takie tragedie" po to, aby "dyktatorzy i tyrani nie zechcieli w przyszłości powtórzyć" podobnych zbrodni.

 • 12:43

  Finlandia zamknie swoją granicę dla rosyjskich turystów od północy czasu lokalnego, co powinno doprowadzić do znacznego spadku ruchu transgranicznego.

  Wjazd w celu odwiedzenia rodziny, jak również w celu podjęcia pracy i studiów, będzie nadal dozwolony - przekazał minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto na konferencji prasowej.

 • 12:42

  Statek z 1000 ton pomocy humanitarnej i materiałami do odbudowy infrastruktury Ukrainy wypłynął z Marsylii do Rumunii. Według władz francuskich to najważniejszy konwój humanitarny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 12:41

  Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy omówili dalsze działania Polski i Ukrainy w obliczu nielegalnych i sfałszowanych rosyjskich "referendów" na wschodzie i południu Ukrainy oraz dalszą współpracę naszych państw - przekazała Kancelaria Prezydenta.

 • 12:40

  Podczas przeprowadzonej w środę wieczorem rozmowy telefonicznej z kanclerzem Olafem Scholzem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się ponownie do Niemiec o dalsze dostawy broni oraz zaapelował o zaostrzenie planowanego, ósmego pakietu unijnych sankcji wobec Moskwy – podał portal dziennika "Welt".

 • 12:11

  Prezydent Władimir Putin przeprowadzi w piątek na Kremlu ceremonię podpisania umowy o przyłączeniu terytoriów Ukrainy do Rosji - przekazał jego rzecznik.

  Wspierani przez Rosję urzędnicy w czterech okupowanych regionach Ukrainy powiedzieli, że przytłaczająca większość ich mieszkańców zagłosowała za przyłączeniem do Rosji w referendach, które Ukraina i Zachód uznały za "oszustwo".

  Putin wygłosi również ważne przemówienie w piątek po ceremonii podpisania umowy na Kremlu i spotka się z mianowanymi przez Moskwę administratorami ukraińskich regionów - oświadczono.

 • 11:53

  Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock (Zieloni) oceniła, że referenda na okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriach stanowią "element pokoju, dyktowanego przez Rosję". - W takich pseudoreferendach ludzie byli zmuszani do głosowania pod groźbą użycia broni – skomentowała.

 • 11:52

  Władze Białorusi przygotowują się do przyjęcia 20 tys. zmobilizowanych Rosjan do jednostek rosyjskich stacjonujących na terytorium tego kraju – powiadomił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 11:29

  Mężczyźni uciekają z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy w obawie przed możliwym przymusowym wcieleniem do rosyjskiego wojska - podał portal France24.

  - Już zabierają tam ludzi w wieku od 18 do 35 lat. Nie pytają, czy chcesz, czy nie. Zmuszają cię do zapisania się - powiedział reporterom francuskiego portalu mężczyzna stojący w kolejce do ukraińskiego punktu kontroli granicznej.

  - Pchają wszystkich do tej wojny. Ale nie będziemy walczyć przeciwko Ukrainie, jesteśmy patriotami - skomentował inny człowiek wyjeżdżający z okupowanych terytoriów.

 • 11:22

  Ukraina oczekiwała mobilizacji w Rosji, ponieważ znane są jej realne straty wojsk rosyjskich – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Straty te oszacował na 50 tys. zabitych i co najmniej 100 tys. rannych.

  - Było to przedsięwzięcie absolutnie oczekiwane i nie było dla nas nowością, dlatego że znamy dokładnie realne straty wojsk rosyjskich – oświadczył Reznikow w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Podkreślił, że ci, którzy zginęli, byli "przygotowanymi żołnierzami".

 • 11:20

  Jeśli w najbliższych dniach państwa członkowskie UE nie porozumieją się w sprawie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji, sprawa trafi na szczyt unijny w Pradze – powiedział grupie dziennikarzy w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny. Szczyt ma się odbyć 6-7 października.

 • 11:10

  Kreml straszy Zachód, promując tezy o zagrożeniach płynących z pomocy wojskowej dla Ukrainy. To kłamstwa – napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

 • 10:30

  Ukraińska prawniczka Ołeksandra Matwijczuk, szefowa Centrum Wolności Obywatelskich, została laureatką nagrody Right Livelihood Award, znanej jako "alternatywny Nobel".

 • 9:30

  Tragedia Babiego Jaru powtórzyła się w centrum Europy po 81 latach – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, porównując zbrodnie Rosjan do zbrodni niemieckich nazistów.

  We wrześniu 1941 r. Niemcy rozstrzelali w okupowanym Kijowie ponad 30 tys. Żydów.

 • 8:51

  Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,641 miliona osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,858 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

 • 8:46

  Liczba Rosjan, która wyjechała z kraju w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia 21 września "częściowej mobilizacji", prawdopodobnie przekracza wielkość sił, które Rosja wystawiła w lutym, gdy rozpoczynała napaść na Ukrainę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "W ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez prezydenta (Władimira) Putina 'częściowej mobilizacji' nastąpił znaczny exodus Rosjan chcących uniknąć powołania. Choć dokładne liczby nie są jasne, to prawdopodobnie przekraczają one wielkość całkowitych sił inwazyjnych, jakie Rosja wystawiła w lutym 2022 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Wśród osób próbujących opuścić Rosję przeważają osoby lepiej sytuowane i dobrze wykształcone. W połączeniu z rezerwistami, którzy są mobilizowani, wpływ zmniejszonej dostępności siły roboczej i przyspieszonego 'drenażu mózgów' na gospodarkę kraju będzie prawdopodobnie coraz bardziej znaczący" - ocenił brytyjski resort obrony.

 • 8:15

  Dwa tysiące zmobilizowanych z anektowanego Krymu zostało wysłanych przez dowództwo rosyjskie do okupowanego Chersonia na południu Ukrainy. Wcieleni do rosyjskiego wojska Tatarzy krymscy mają być kierowani w rejony najostrzejszych walk - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 8:07

  Trzy osoby zginęły, a pięć jest rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Dniepr – powiadomiły władze obwodu dniepropietrowskiego na środkowym wschodzie Ukrainy. Wśród ofiar śmiertelnych jest dziecko.

  "Rosjanie zaatakowali w nocy osiedla mieszkalne" – powiadomił gubernator obwodu Wałentyn Rezniczenko.

 • 7:54

  Sześć cywilnych osób zginęło w obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich, cztery zostały ranne - poinformował Pawło Kyryłenko, szef administracji tego regionu na wschodzie Ukrainy.

  Kyryłenko przekazał w komunikacie zamieszczonym w serwisie Telegram, że spośród sześciu ofiar śmiertelnych dwie zginęły w Torecku, a po jednej w miejscowościach: Bachmut, Piwniczne, Błahodatne, Mykołajiwka.

 • 7:24

  Kolejny pakiet sankcji na Rosję stanowi spełnienie części polskich postulatów, głównie w kwestii sankcji technologicznych i wprowadzenia maksymalnej ceny na ropę rosyjską. Obniżenie zdolności rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego jest dziś kluczowe - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

 • 6:18

 • 4:57

  Kanada będzie wspierać Ukrainę w odbudowie sieci kolejowej – poinformował minister transportu Kanady Omar Alghabra. Chodzi zarówno o odbudowę, jak o zwiększenie możliwości przewozowych. - Rząd Kanady wykorzysta partnerów z szeroko pojętej branży i łańcucha dostaw, którzy mogą wesprzeć podejmowanie decyzji w sprawie transportu kolejowego towarów. Razem z partnerami branżowymi będziemy wspierać niezawodność transportu ludzi oraz surowców i produktów, które są niezbędne do zapewnienia dobrostanu i codziennych potrzeb Ukraińców - powiedział Alghabra, cytowany w komunikacie.

 • 4:42

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze nadal wysyłają świeżo zmobilizowanych i niedoświadczonych rekrutów do bezpośredniego wzmocnienia poważnie zdegradowanych jednostek, w tym takich, które wcześniej uważano za najważniejsze konwencjonalne siły bojowe Rosji.

 • 4:40

  Pomimo coraz większego zaniepokojenia wśród rosyjskich blogerów, związanego z potencjalnym okrążeniem przez ukraińskie siły, rosyjskie dowództwo prawdopodobnie nie ustaliło sposobu informowania o potencjalnej porażce sił rosyjskich w Łymanie – podał Instytut Studiów nad Wojną.

 • 4:34

  Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii - podała ukraińska prasa.

  "W czwartek 29 września rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turystów i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen" - napisano w rządowym komunikacie.

 • 4:34

  Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w wypowiedzi telewizyjnej, że na tle toczącej się wojny na Ukrainie istnieje duże ryzyko naruszenia neutralności Mołdawii i jej kraj powinien być w stanie się bronić. - Republika Mołdawii napisała w swojej konstytucji, że jest krajem neutralnym, więc nie może to oznaczać przystąpienia do bloku wojskowego. Neutralność działa tak długo, jak inni ją szanują – oświadczyła mołdawska prezydent.

 • 4:34

  Niemcy przekażą Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T, które nie są na wyposażeniu Bundeswehry - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat rządu niemieckiego. Wcześniej Berlin deklarował przekazanie Kijowowi jednego takiego systemu.

 • 4:34

  Kanada nie uzna pseudoreferendów, zorganizowanych przez Rosję na terenie Ukrainy – taką informację przekazał premier Kanady Justin Trudeau prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiego w środę w trakcie ich telefonicznej rozmowy.

  "Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim dziś rano. Powiedziałem mu, że Kanada nigdy nie uzna 'referendów', przeprowadzonych przez Rosję i że nadal będziemy zapewniać nasze wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla narodu ukraińskiego. Nasze wsparcie pozostaje niezmienne" - napisał Trudeau w środę na Twitterze.

 • 4:33

 • 4:33

  Podczas spotkania Fundacji Helmuta Kohla z udziałem m.in. byłej kanclerz Angeli Merkel (CDU) obecny lider CDU Friedrich Merz podkreślił, że "po ataku Rosji na Ukrainę pokojowa, wolna i demokratyczna Europa, w budowaniu której Kohl odegrał ważną rolę, jest zagrożona bardziej niż kiedykolwiek w swojej historii". Zdaniem Merkel należy obecnie "zrobić wszystko, aby przywrócić suwerenność i integralność Ukrainy". Zastanawiała się też, czy po wojnie będzie można "na nowo nawiązać coś w rodzaju stosunków z Rosją".

 • 4:32

  Chadecka Unia CDU/CSU poniosła porażkę w Bundestagu w kwestii propozycji zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy. W głosowaniu imiennym 179 posłów opowiedziało się za przyjęciem wniosku, 476 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu - poinformowała w środę telewizja ARD.

 • 4:32

  Jeśli Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, będzie to oznaczało koniec Rosji. Nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem – ocenił w środę w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

 • 4:32

  - Chcecie żyć - uciekajcie. Chcecie żyć - oddawajcie się do niewoli. Chcecie żyć - walczcie na swoich ulicach o swoją wolność - zwrócił się po rosyjsku do Rosjan ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp, akw, tas

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Białorusi

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości