Sztab generalny Ukrainy: cztery naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów
Sobota jest 367. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sztab Generalny Ukrainy podał wieczorem, że "lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło cztery naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów". Opisano, że "w ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową". Wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że "brak doniesień od około 10 dni o użyciu przez rosyjskie wojska na Ukrainie irańskiej produkcji dronów kamikadze świadczy prawdopodobnie o tym, że wyczerpały one ich obecne zapasy". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 22:56
Litwa, Wilno. Wystawa zdjęć 24.02 o uchodźcach z Ukrainy i pomocy Polaków
- 22:03
Ukraina. Możliwe negocjacje o rozejmie lub ustępstwach z Rosją? Bianka Zalewska i Natalia Izdebska komentują
- 21:12
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił w wywiadzie dla dziennika "Het Laatste Nieuws", że proces akcesji Ukrainy do UE będzie trwać znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich rozszerzeń.
"Istnieje pilna potrzeba geopolityczna, ale pomimo tego konieczne jest spełnienie określonych warunków" – dodał.
- 20:45
Unia Europejska porozumiała się w sprawie sankcji przeciwko Rosji w ostatniej chwili, po starciu Włoch z Polską o limit importu kauczuku syntetycznego z Rosji - donosi w sobotę portal Politico.
Jak pisze Politico, Polska argumentowała, że proponowane kwoty importu z Rosji kauczuku syntetycznego są zbyt wysokie, a Włochy twierdziły, że nie. Jak powiedzieli Politico unijni dyplomaci, Niemcy również początkowo kwestionowały kwoty, ale były gotowe zgodzić się na nie, o ile wprowadzono by wystarczający okres przejściowy.
- 20:16
"Awdijiwka jest pod ciężkim ostrzałem wroga. W ciągu niecałej doby Rosjanie już dwukrotnie ostrzelali miasto artylerią, raz czołgami, przeprowadzili atak rakietowy, a także uderzyli +Gradem+. Pociski i rakiety przeleciały nad dzielnicami mieszkalnymi i strefą przemysłową – co najmniej jedna osoba została ranna" – poinformował na Telegramie szef obwodu donieckiego Pawło Kyrłenko.
Jak przekazał, Rosjanie zniszczyli szkołę nr 2. "To szkoła wspierająca, którą otworzyliśmy dopiero w 2021 roku po całkowitej przebudowie. W jej remoncie bardzo pomógł nam rząd Litwy – na najnowocześniejsze wyposażenie szkoły przeznaczył ponad 700 tys. euro. Szkoła była jedną z najlepszych w regionie, a teraz są ruiny" - napisał.
- 19:30
W sobotę jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - poinformował Sztab Generalny Ukrainy.
"W sobotę lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów. W ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w 2 obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową" – czytamy w komunikacie.
Na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego i chersońskiego rosyjscy najeźdźcy zwiększają presję na ludność cywilną, przeprowadzając rewizje domów. Wiadomo, że w miejscowości Wasyliwka w obwodzie zaporoskim Rosjanie urządzili izbę tortur, w której przetrzymywani są ukraińscy obywatele - poinformował Sztab.
Jak donosi Ukrinform, ukraińscy obrońcy wyeliminowali w ciągu dnia kolejnych 650 rosyjskich najeźdźców, a łączne straty armii rosyjskiej na Ukrainie w ciągu roku wynoszą około 147 470 osób. - 18:52
Trwa 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, w Berlinale Palast zostaną dziś rozdane nagrody. Na czerwonym dywanie pojawiła się między innymi aktorka Diane Berg, która miała przy sobie ukraińską flagę.
Niemiecka aktorka Diana Berg z ukraińską flagą
- 17:57
Ukraina. Jak polscy policjanci rozminowywali okolice Kijowa - opowiada dowódca kontyngentu do pomocy humanitarnej w Ukrainie nadkom. Krzysztof Funkiendorf
- 17:46
Burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony pokazał zdjęcia z wystawy w stolicy Węgier, na której można zobaczyć przejmujące zdjęcia, między innymi z Irpienia, z ostatniego roku wojny w Ukrainie.
"Ci, którzy popierają agresora, nie muszą jechać do Ukrainy. Przyjdź do tego parku i zobacz zdjęcia poświęcone minionym 365 dniom" - napisał. Dodał, że zdjęcia "pokazują wszystkie aspekty tej brutalnej wojny, aby można było odnaleźć w sobie moralny kompas".
- 17:14
Dziennikarz śledczy Bellingcat Christo Grozew przekazał, że w Londynie zatrzymano osoby podejrzewane o przygotowywanie zamachu na niego.
- Poproszono mnie, bym nie zadawał więcej pytań, dopóki dochodzenie nie zostanie zakończone - dodał. Grozew jest autorem artykułów na temat działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego w Europie Wschodniej. Pod koniec ubiegłego roku Rosja wydała za nim list gończy.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Christo Grozew z Bellingcat - były realne plany zamachu na mnie w Londynie, kilka osób zatrzymano. Dziennikarz pisał o wywiadzie Rosji
- 16:50
Dziś formalnie wszedł w życie 10. pakiet sankcji UE przeciw Rosji. Obejmuje m.in. zakazy eksportu do Rosji krytycznych technologii i towarów przemysłowych, restrykcje przeciw mediom powiązanym z Kremlem i rosyjskim bankom.
Sankcje obejmują dalsze zakazy eksportu krytycznych technologii i towarów przemysłowych, takich jak elektronika, pojazdy specjalistyczne, części maszyn, części zamienne do samochodów ciężarowych i silników odrzutowych, a także towary dla sektora budowlanego, które mogą być przeznaczane dla rosyjskiego wojska, takie jak anteny lub dźwigi.
Lista produktów podlegających sankcjom, które mogłyby przyczynić się do technologicznego ulepszenia rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa, będzie teraz obejmować dodatkowe nowe komponenty elektroniczne, które są wykorzystywane w rosyjskich systemach uzbrojenia na polu bitwy, w tym dronach, pociskach rakietowych, helikopterach. Sankcje obejmują też elektroniczne układy scalone i kamery termowizyjne.
Po raz pierwszy na liście sankcyjnej znajdzie się siedem irańskich podmiotów produkujących wojskowe bezzałogowe statki powietrzne, które były wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie, w tym przeciwko infrastrukturze cywilnej.
Ponadto UE postanowiła zakazać tranzytu przez Rosję towarów i technologii podwójnego zastosowania wywożonych z UE, aby uniknąć obchodzenia przepisów.
Wreszcie nakładane są dalsze ograniczenia na import towarów generujących znaczne dochody dla Rosji, takich jak asfalt i kauczuk syntetyczny.
Aby zaradzić systematycznej międzynarodowej kampanii dezinformacji i manipulacji informacjami prowadzonej przez Federację Rosyjską, której celem jest destabilizacja krajów sąsiednich, UE i jej państw członkowskich, Unia zainicjowała proces zawieszania koncesji na nadawanie dwóch dodatkowych mediów: RT Arabic i Sputnik Arabski. - 16:10
Szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak informuje o ostrzale Chersonia na południu Ukrainy. Podał, że trzy osoby zostały ranne.
- 15:57
Rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę
- 15:29
Niezłomni w lutym stanęli do walki, niezłomni zwyciężą – napisał Wołodymyr Zełenski, publikując na Facebooku krótki film podsumowujący rok ukraińskiej walki z rosyjską agresją.
"Rok nieugiętości. Rok wytrwałości. Rok jedności" – głosi podpis pod filmem opublikowanym przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.160 tys. wyświetleń · 12 tys. reakcji | Рік стійкості. Рік витримки. Рік єдності. Незламні піднялись на боротьбу в лютому. Незламні переможуть 🇺🇦 —— A year of resilience. A year of... | By Володимир Зеленський | Facebook
Рік стійкості. Рік витримки. Рік єдності. Незламні піднялись на боротьбу в лютому. Незламні переможуть 🇺🇦 —— A year of resilience. A year of...
Na wideo pokazano kadry przedstawiające Ukrainę i jej mieszkańców od pierwszych chwil rosyjskiej agresji na pełną skalę 24 lutego 2022 roku. Widać na nim bombardowania ukraińskich miast, ewakuację mieszkańców, ich strach i cierpienie, pracę wolontariuszy, ratowników, lekarzy, walkę na froncie i wyzwolone miasta.
"Z czego składa się niezłomność? Z decyzji, by podjąć walkę. Decyzji, by stawić opór. Odwagi, by nieść pomoc. Odwagi, by ratować. Odwagi, by dawać. Odwagi, by się trzymać. Ze wspólnej walki. Wspólnego gniewu, bezgranicznego gniewu. Z ofensywy" – te słowa towarzyszą zmieniającym się w filmie obrazom.
- 15:06
Nadarzyn. W centrum humanitarnym przebywa prawie tysiąc uchodźców z Ukrainy
- 14:24
Na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszona przez Komisję Europejską i przez Polskę ważna inicjatywa dotycząca uprowadzonych z Ukrainy dzieci - powiedział dziś Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zaznaczył, że uprowadzanie ukraińskich dzieci z ich rodzin to wielki, społeczny problem, a nawet tragedia i zbrodnia rosyjska. "Nie wiadomo gdzie się znajduje wiele z tych dzieci. Szacunki są bardzo różne, ale nawet te najbardziej wstrzemięźliwe mówią o co najmniej sześciu tysiącach przypadków udokumentowanych kradzieży dzieci, których los jest dzisiaj nieznany" - powiedział.
"Na ten problem nie można zamykać oczu. To jest problem dramatyczny, na który świat zachodni musi udzielić odpowiedzi i musi zebrać dowody tych zbrodni i zadbać o to, żeby odpowiedzialnych za te zbrodnie dosięgnęła sprawiedliwość" - dodał.Szymon Szynkowski vel Sęk w Poznaniu
- 13:27
W najnowszym sprawozdaniu ukraiński resort obrony podał szcunkowe dane dotyczące strat rosyjskiej armii od początku agresji.
Według Ukraińców w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko straciło w Ukrainie między innymi 650 żołnierzy i 12 pojazdów opancerzonych.
- 13:01
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pokazał ukraińskiemu dziennikarzowi, w jakich warunkach mieszka od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.
Wojna w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski pokazał, jak mieszka od roku
- 12:40
Ukraina, wojna. Argentyna potępia Rosję. Zmiana zdania i komunikat rok po inwazji
- 12:25
Ukraińscy czołgiści na pozycjach frontowych w obwodzie donieckim (25.02.2023)
- 11:34
Rosjanie po raz pierwszy od pięciu dni wyprowadzili na Morze Czarne fregatę przenoszącą rakiety manewrujące Kalibr – przekazał portal Ukraińska Prawda, powołując się na rzeczniczkę Sił Obrony na południu Ukrainy Natalię Humeniuk.
"Wczoraj wieczorem (do rosyjskiego zgrupowania okrętów na Morzu Czarnym) dołączył jeden okręt przenoszący rakiety, sytuacja pozostaje w miarę stabilna" – oceniła Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.
Obecnie w akwenie Morza Czarnego znajduje się dziewięć jednostek. W piątek, jak mówiła Humeniuk, liczba okrętów podwoiła się, co może świadczyć o dalszych planach zwiększenia zgrupowania na dyżurze bojowym. Wśród rosyjskich jednostek na Morzu Czarnym jest fregata przenosząca osiem rakiet Kalibr.
Ukraińska Prawda odnotowuje, powołując się na marynarkę wojenną, że w ciągu minionych czterech dni na Morzu Czarnym nie było jednostek przenoszących Kalibry, używane do ataków na Ukrainę. - 11:26
Premier Mateusz Morawiecki napisał w tekście opublikowanym przez włoski dziennik "Il Messaggero", że "deputinizacja, czyli zerwanie relacji z dyktatorską machiną przemocy stworzoną przez Putina, to warunek konieczny suwerenności Europy". Tekst ukazał się w związku z pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę.
Szef polskiego rządu zaznaczył, że Rosja, dokonując zbrojnej napaści na Ukrainę, zniszczyła ład, zbudowany po okresie zimnej wojny.
"Bezpieczeństwo i dobrobyt, budowane wysiłkiem kilku pokoleń Europejczyków, znalazły się na krawędzi upadku. Rosja ruszyła na imperialny podbój, a jej cel jest jeden: odbudować dawną, sowiecką strefę wpływów. Bez względu na koszty i ofiary. Musimy zrobić wszystko, aby ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku się wreszcie skończył" - stwierdził premier. - 10:59
Wojna w Ukrainie. Departament Stanu USA i (USAID) przekażą Ukrainie ponad 10 mld dolarów
- 10:21
Brak doniesień od około 10 dni o użyciu przez rosyjskie wojska na Ukrainie irańskiej produkcji dronów kamikadze świadczy prawdopodobnie o tym, że wyczerpały one ich obecne zapasy - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od około 15 lutego nie ma żadnych doniesień o użyciu na Ukrainie irańskich jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (OWA-UAV). Wcześniej ukraińskie siły zbrojne informowały o zestrzeleniu co najmniej 24 dronów Shahed-136 między końcem stycznia a początkiem lutego 2023 roku; zniszczono wiele z nich w pierwszych dniach roku.
Według brytyjskiego ministerstwa obrony "Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do uzupełnienia zapasów". "Chociaż broń ta nie ma dobrych osiągnięć w niszczeniu zamierzonych celów, Rosja prawdopodobnie postrzega ją jako użyteczne wabiki, które mogą odwrócić uwagę ukraińskiej obrony powietrznej od bardziej skutecznych rosyjskich pocisków manewrujących" - napisano.
- 10:17
O dużych stratach przeciwnika podczas szturmu pod Kreminną poinformował w sobotę rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Zginąć miało około 70 wojskowych, co liczebnie odpowiada jednej kompanii.
"Była duża próba szturmu – trzy kompanie poszły do ataku, ale siły obrony wytrzymały – przekazał Hajdaj na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina.
Według urzędnika "z trzech kompanii tylko dwie wróciły na swoje pozycje", a zginęło blisko 70 wojskowych. Podobna liczba żołnierzy wroga została ranna. - 10:04
Jeżeli chodzi o stronę polską, to nie ma w ogóle dyskusji o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16. Jeżeli chodzi o samoloty MiG-29, to będzie to decyzja NATO, decyzja koalicyjna, na pewno nie będzie to samodzielna decyzja Polski - powiedział w sobotę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
- 10:03
Czołgi Leopard z Polski w Ukrainie. Ołeksij Reznikow: realne wsparcie dla wzmocnienia zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy
- 9:51
Bardzo chcę wierzyć, że Chiny nie będą dostarczać broni Rosji – mówił w sobotę podczas konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że chciałby spotkać się z chińskim przywódcą Xi JInpingiem. Pekin przedstawił w piątek swój "plan pokojowy" dla Ukrainy.
Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski powiedział, że robi "wszystko, co jest możliwe, by nie dopuścić do chińskich dostaw broni dla Rosji". "Szczerze mówiąc jest to ryzyko trzeciej wojny światowej" – dodał.
- 9:49
Ukraina. Rosja traci coraz więcej żołnierzy. W 2023 już milion zabitych i rannych?
- 9:17
Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w sobotę rano alarm przeciwlotniczy. Według mediów społecznościowych przyczyną jest aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 9.23 (8.23 czasu polskiego).
Ukraińscy użytkownicy serwisu Telegram piszą o starcie czterech samolotów MiG-31K z lotniska w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim.
Maszyny mogą przenosić trudne do zestrzelenia rakiety manewrujące Ch-47M2 Kindżał – wyjaśniają.
- 9:13
Po roku agresji Rosji na Ukrainę widzimy, jak podczas wojny elementy hybrydowe, informacyjne i propagandowe przenikają się z formami i celami militarnymi - powiedział w sobotę PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
- 9:12
Aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości, Zachód powinien całkowicie wesprzeć Ukrainę w celu wygrania przez nią wojny z Rosją, przyjąć Gruzję i Ukrainę do NATO i odzyskać okupowane przez Rosję terytoria w Gruzji i Mołdawii. Jeśli Zachód podejmie te zaległe kroki, zaistnieje szansa na trwały pokój, a Władimir Putin wreszcie zapłaci cenę za swoje wojny - stwierdził na łamach "Foreign Affairs" Wasil Sicharulidze, były minister obrony Gruzji oraz ambasador tego kraju w USA w latach 2006-2008.
- 9:10
Rosja, inwazja na Ukrainę. Media: Rosjanie kilka razy zestrzelili sami siebie. Nawet pod Moskwą
- 7:59
Oceniając ogłoszony przez Chiny "plan pokojowy", w którym Pekin przedstawia się jako stroną neutralną, a odpowiedzialnością za wojnę obarcza Zachód, a nie Rosję, ISW pisze, że dokument ten raczej nie jest poważną propozycją realnego uregulowania sytuacji na Ukrainie poprzez negocjacje.
"Chiński niejasny plan pokojowy prawdopodobnie ma wesprzeć dążenie (Pekinu) do zbudowania równowagi pomiędzy wspieraniem Rosji i zachowaniem dostępu do europejskich rynków poprzez prezentowanie Chin jako niezaangażowaną stronę trzecią, mediatora" – uważa ISW. - 7:58
Kreml nie komentował w piątek pierwszej rocznicy agresji na Ukrainę najprawdopodobniej dlatego, że Rosji nie udało się osiągnąć żadnego z ogłaszanych celów wojny – ocenia w najnowszym, sobotnim raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Putin ani jego urzędnicy nie komentowali rocznicy wojny, chociaż rosyjski prezydent pojawiał się publicznie w ciągu ostatnich trzech dni. Jedynie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, który w czasie wojny wielokrotnie występował z agresywnymi groźbami, wykraczającymi znacznie poza oficjalnie ogłaszaną kremlowską linię (co zdaniem analityków jest celowym zabiegiem propagandowym) oświadczył, że Rosja wygra wojnę. Miedwiediew napisał w Telegramie, że należy "odsunąć granice zagrożenia dla naszego kraju jak najdalej, nawet jeśli to będą granice Polski".
- 7:56
By powstrzymać dezercję rezerwistów rosyjska armia skierowała na front pod Bachmutem 300 kadyrowców z pułku Achmat jako oddziały zaporowe – poinformował w porannym komunikacie w sobotę sztab generalny armii ukraińskiej.
"W celu uniknięcia dezercji zmobilizowanych z frontu oraz sabotażu, 23 lutego na kierunek bachmucki dodatkowo skierowano 200 policjantów z pułku specjalnego przeznaczenia Achmat" – powiadomił sztab.
W nieoficjalnych doniesieniach z frontu i analizach ekspertów niejednokrotnie odnotowywano, że strona rosyjska stosuje oddziały zaporowe, które mają siłą lub groźbą jej użycia powstrzymywać ewentualne przypadki dezercji. - 6:46
Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Polska stała się głównym krajem zarówno tranzytowym, jak i docelowym dla osób uciekających przed wojną - zwrócił uwagę Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków w Warszawie mieszka obecnie ponad 100 tysięcy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.
Jak zwrócono uwagę w analizie PIE, od 24 lutego 2022 roku na przejściach granicznych w kierunku z Ukrainy do Polski odprawiono ponad 9,8 miliona osób, a w kierunku przeciwnym 7,9 miliona. Oznacza to, że niemal 2 miliony osób opuściło Ukrainę na stałe bądź na dłuższy okres - zauważyli analitycy. W ciągu roku wojny, jak dodali, Polska stała się domem dla ponad 1,5 milionów Ukraińców.
- 6:25
Były wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w piątek, że USA powinny zwiększyć wsparcie dla Ukrainy. Agencja AP zauważa, że słowa Pence'a mogą być odbierane jako poważna zapowiedź jego startu w wyborach prezydenckich w 2024 roku.
- Nie popełnijmy błędu. To nie jest wojna Ameryki, ale jeśli zachwiejemy się w naszym zaangażowaniu w udzielanie wsparcia narodowi Ukrainy w obronie jego wolności, nasi synowie i córki mogą wkrótce zostać wezwani do obrony naszej wolności – powiedział Pence na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. - 4:40
Rosja zwiększa swoją obecność w Ukrainie, ale nic nie wskazuje na to, by mogła odnieść sukces na polu walki – powiedziała w rozmowie z Radiem Swoboda stała przedstawicielka USA przy NATO Julianne Smith.
- 4:21
Na początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojsko zestrzeliło kilka własnych samolotów wojskowych. W wyniku tego "bratobójstwa" Rosji zaczęło brakować doświadczonych pilotów chętnych do latania, bez których Kreml nie mógł osiągnąć całkowitej przewagi powietrznej nad ukraińskim niebem - napisał brytyjski "Financial Times".
- 4:09
Prokuratura w Nowym Jorku wniosła w piątek o konfiskatę sześciu amerykańskich nieruchomości rosyjskiego oligarchy, zamieszanego w łamanie sankcji. W oddzielnej sprawie oskarżyła również obywatela Rosji o nielegalny eksport sprzętu kontrwywiadowczego.
- 3:58
Litwa, którą zamieszkuje niecałe trzy miliony osób, w ciągu czterech tygodni w akcji społecznej zebrała 14 milionów euro na zakup dla Ukrainy radarów izraelskiej produkcji.
Cena jednego radaru z wyposażeniem kosztuje milion euro.
- 3:18
Jesteśmy pierwsi, jeśli idzie o pomoc Ukrainie zarówno wojskową jak i humanitarną. Nadajemy ton tej pomocy całej wspólnocie wolnego świata – mówił w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
- 2:58
Ukraińscy żołnierze w Bachmucie
- 2:37
Rząd Argentyny w komunikacie wydanym w rocznicę najazdu Rosji na Ukrainę potępił inwazję i wezwał do negocjacji w celu zakończenia wojny.
"Argentyna potwierdza swe przywiązanie do zasad suwerenności oraz integralności terytorialnej państw oraz praw człowieka, które stanowią podstawę polityki zagranicznej naszego kraju" – napisano w komunikacie. Odrzuca on jednocześnie "stosowanie siły jako mechanizmu rozwiązywania konfliktów" i zdecydowanie "potępia rosyjską inwazję na terytorium Ukrainy".
- 2:27
Prezydent USA Joe Biden powiedział w wywiadzie dla ABC News, że pomysł, aby Chiny negocjowały zakończenie wojny w Ukrainie, nie jest racjonalny.
- Putin ten plan pochwala, więc jak to może być coś dobrego? - powiedział Biden. - Nie widziałem w planie niczego, co wskazywałoby na to, że jest coś, co byłoby korzystne dla kogokolwiek poza Rosją - dodał.
- 1:36
Ukraińska armia poinformowała, że Rosja podwoiła liczbę statków na Morzu Czarnym, co może oznaczać przygotowania do kolejnych ataków rakietowych na Ukrainę.
"Na Morzu Czarnym flota okrętów wojennych podwoiła się w porównaniu z dzisiejszym rankiem – jest to obecnie osiem statków" – poinformowało na Facebooku dowództwo ukraińskich Sił Zbrojnych Południe.
"Na tle pewnego rodzaju działań lotnictwa wroga może to wskazywać, że przygotowywany jest atak rakietowy, a także uderzenia dronów" – dodano.
Podkreślono, że jeden ze statków to fregata uzbrojona w osiem pocisków Kalibr.
- 1:32
Departament Obrony USA poinformował, że po oświadczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina o zawieszeniu udziału Moskwy w traktacie Nowy START nie ma żadnych zmian w pozycji rosyjskich strategicznych sił nuklearnych.
- Uważamy za niefortunne, że postanowili zawiesić swój udział w traktacie Nowy START. Jest to nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje tego, o czym mówimy - oświadczył rzecznik Pentagonu, generał Patrick Ryder.
- Jeśli chodzi o pozycję rosyjskich sił strategicznych, nie stwierdziliśmy żadnych oznak, że uległa ona zmianie, podobnie jak my nie zmieniliśmy swojej pozycji - podkreślił.
- 1:11
Departament Stanu USA ogłosił, że wspólnie z Amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i resortem finansów postanowił przeznaczyć ponad 10 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy.
- 1:03
Joe Biden
- 1:00
Prezydent USA Joe Biden powiedział w wywiadzie dla ABC News, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potrzebuje teraz myśliwców F-16. Wykluczył tym samym wysłanie w najbliższym czasie na Ukrainę tego typu samolotów.
- On nie potrzebuje teraz F-16. Na razie to wykluczam - powiedział Biden w wywiadzie przeprowadzonym przez Davida Muira w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.
Prezydent USA zapytany, czy to oznacza "nigdy", odpowiedział, że nie ma sposobu, aby dokładnie wiedzieć, czego będzie potrzebować ukraińska obrona w przyszłości, ale "obecnie nie ma podstaw, według naszej armii, do racjonalnego uzasadnienia dostarczenia F-16".
Według Bidena armia USA uznała inne wsparcie za ważniejsze na obecnym etapie. - Wysyłamy im to, czego według naszego doświadczonego wojska teraz potrzebują. Potrzebują czołgów, potrzebują artylerii, potrzebują obrony powietrznej, w tym innych HIMARS-ów. To są rzeczy, których potrzebują teraz, a my to wysyłamy, aby mogli skutecznie walczyć tej wiosny i tego lata - powiedział amerykański prezydent.
- 0:50
Premier Justin Trudeau poinformował, że Kanada przekaże Ukrainie kolejne cztery czołgi Leopard 2, amunicję, 32 miliony dolarów kanadyjskich na wzmocnienie bezpieczeństwa oraz nałoży na Rosję nowe sankcje, w tym na członków rządu i urząd prezydenta Rosji.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu