Morale i dyscyplina rosyjskich żołnierzy szybko słabną. Nietypowa reakcja okupacyjnych władz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 262 dni. Ukraiński sztab twierdzi, że pogarsza się morale rosyjskiej armii. W związku z tym w jednym z okupowanych miast, według ukraińskiej armii, wprowadzono prohibicję. Wcześniej lojalna wobec władz w Kijowie rada miejska z Mariupola poinformowała, że w mieście pojawia się coraz więcej masowych grobów, gdzie chowane są ofiary rosyjskiej agresji. "Mariupolski cmentarz w Starym Krymie robi się coraz większy. Pojawił się nawet nowy sektor zbiorowych grobów - nr 21" - przekazano. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:31
 • 20:52

  Rosyjskie siły zrabowały około 15 tysięcy obrazów z obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - poinformował portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.

 • 19:38

  Już ponad 60 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wyzwoliła armia ukraińska spod rosyjskiej okupacji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwa rozminowywanie odzyskanego terytorium.

 • 18:25

  Pogarsza się morale rosyjskiej armii. W okupowanym mieście Heniczesk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wprowadzono prohibicję - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jak czytamy, rosyjskie wojsko wzmacnia obiekty fortyfikacyjne linii obronnych na lewym brzegu rzeki Dniepr. Kontynuuje też ofensywę na kierunku bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim.

  "Na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu chersońskiego pogarsza się moralno-psychologiczny stan i dyscyplina rosyjskich żołnierzy. W miejscowości Heniczesk wprowadzono prohibicję, a okupacyjne władze skonfiskowały i wywiozły napoje alkoholowe z magazynów, sklepów, restauracji i innych miejsc żywienia zbiorowego" - podaje ukraiński sztab

 • 17:56

  Do wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Chersonia na południu Ukrainy wróciły i przystąpiły do działania władze miejskie i obwodowe, policja oraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - poinformował szef chersońskich władz obwodowych Jarosław Januszewycz. W mieście wprowadzono godzinę policyjną.

 • 16:37

  W okupowanym przez rosyjską armię Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy pojawia się coraz więcej miejsc zbiorowego pochówku, części ciała są chowane w pudełkach, a część trumien nie została nawet zabita gwoździami - alarmują lojalne wobec Kijowa władze miasta.

  "Mariupolski cmentarz w Starym Krymie robi się coraz większy. Już pojawił się nawet nowy sektor zbiorowych grobów - nr 21" - napisała mariupolska rada miejska.

  "Rosyjscy okupanci przynieśli naszemu miastu śmierć i zniszczenie. Mieszkańcy Mariupola do tej pory chowają swoich bliskich, a tysiące mieszkańców do tej pory nie wiedzą, gdzie są pochowani członkowie ich rodzin i znajomi. Niektórzy zaginęli bez wieści. To nasz wspólny ból" - czytamy.

 • 16:17

  Dziennikarze brytyjskiej telewizji Sky News, w eskorcie ukraińskich żołnierzy, odwiedzili Chersoń dzień po tym, gdy rosyjskie oddziały opuściły okupowane od marca miasto. W reportażu opowiedzieli o ogromnych emocjach i o tym, że mieszkańcy wciąż gromadzą się na centralnym placu, świętując zwycięstwo.

  Ukraina, Ekipa Sky News w Chersoniu. "To wielka chwila dla Ukraińców"

 • 15:57

  Uchodźcy z Chersonia świętują wyzwolenie miasta spod rosyjskiej okupacji przed siedzibą opery w Odessie

 • 15:35

  - Kiedy widzimy płaczących ze szczęścia mieszkańców wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Chersonia, czujemy też wdzięczność wobec USA za całą pomoc - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Poinformował, że spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w kuluarach regionalnego szczytu w Kambodży.

  - Podziękowałem USA za nadchodzące decyzje o przysłaniu nam więcej zaawansowanego sprzętu wojskowego - dodał Kułeba.

 • 15:08

  Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy opublikował zdjęcia z wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Chersonia. "Chersoń wrócił do domu" - napisał.

  "Ludzie czekali na nas osiem miesięcy. Przez osiem miesięcy każdego dnia trwała walka o każdy centymetr naszej ziemi! I jesteśmy tu!" - dodał.

  Chersoń

 • 14:51

  Neutralizowanie min-pułapek i niewybuchów, wprowadzanie ukraińskich sił policyjnych w celu niedopuszczenia do chaosu i ustanawianie administracji wojskowej - te działania prawdopodobnie trwają teraz w Chersoniu - mówił w rozmowie z PAP analityk wojskowy Mariusz Cielma.

  Od dłuższego czasu pojawiał się przekaz, że Rosjanie "przygotowują Chersoń do ewentualnej obrony i wkroczenia wojsk ukraińskich", co oznacza na przykład "podkładanie różnych min-pułapek, czy ładunków wybuchowych, które mogą eksplodować w późniejszym czasie - tłumaczył Cielma pytany o to, co może się teraz dziać w mieście, które od marca znajdowało się pod rosyjską okupacją.

 • 14:46

  W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu brakuje żywności, wody i leków, ale do miasta zaczyna przybywać pomoc humanitarna - powiedział doradca mera tego miasta, Roman Hołownja.

  - Okupanci i kolaboranci zrobili wszystko, co możliwe, aby ci ludzie, którzy pozostali w mieście, przeżywali w sposób trudny dni i miesiące oczekiwania. Teraz w krytycznym stopniu brakuje w mieście przede wszystkim wody, dlatego że zaopatrzenia w wodę praktycznie nie ma - przekazał Hołownja.

  - Brakuje środków medycznych, brakuje chleba, dlatego że się go nie piecze, nie ma przecież energii elektrycznej. Są też problemy z produktami żywnościowymi - mówił urzędnik. Podkreślił, że pomoc humanitarna przygotowywana jest w Mikołajewie i do Chersonia już dojechały auta z tymi ładunkami.

 • 13:47

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zamierza przedyskutować z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim możliwość dialogu na rzecz pokoju - podała agencja Ukrinform, powołująć się na doniesienia tureckich mediów.

  Erdogan dodał, że obecnie głównym problemem pozostaje stabilne funkcjonowanie korytarza zbożowego.

  Umowa dotycząca bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów, w tym zboża, przez Morze Czarne została podpisana 22 lipca w Stambule przez reprezentantów Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

  Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża

 • 13:11

  Wojska rosyjskie mogą przeprowadzić masowe ataki rakietowe na Ukrainę podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji, który odbędzie się we wtorek i środę - ostrzegł rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Dodał jednak, że Rosja znacząco wyczerpała swój arsenał rakietowy.

  - Zbliżają się różne wydarzenia, w tym szczyt G20. W takich dniach oni (Rosjanie) naprawdę lubią organizować prowokacje - ostrzegł Ihnat.

 • 12:55

  Oddziały rosyjskie, które wycofały się z Chersonia, nie dotarły jeszcze do wschodniego frontu. Natarcie okupantów na tym kierunku jest prowadzone przez jednostki, które zostały przerzucone wcześniej, a także przez niedawno zmobilizowanych Rosjan - powiedział dziennikarzom rzecznik wschodniej grupy wojsk ukraińskich Serhij Czerewaty.

  Jak stwierdził, straty Rosjan, które ponoszą na całej linii frontu, są znaczące, prawie batalion żołnierzy dziennie.

 • 11:31

  W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu wkrótce przywrócone zostanie działanie ukraińskiej sieci telefonii komórkowej. Na wznowienie dostaw prądu potrzebny jest miesiąc, ponieważ sieci energetyczne zostały zniszczone.

  - W najbliższym czasie przywiezione zostaną generatory, które zdołamy podłączyć, aby zapewnić działanie wodociągów - powiedział szef rady obwodowej Ołeksandr Samojłenko.

  Chersoń potrzebuje też dostaw produktów spożywczych. Są one niezbędne jako pomoc humanitarna i aby zapełnić półki sklepów - powiedział Samojłenko. Zapewnił, że przywiezione zostaną lekarstwa i że władze pracują nad przywróceniem pomocy medycznej.

  Ukraińscy żołnierze w Chersoniu

 • 11:13

  Prawie cały obszar obwodu mikołajewskiego na południu Ukrainy jest wyzwolony, Rosjanie są tylko na Mierzei Kinburnskiej w północnej części Morza Czarnego - poinformował szef władz obwodu mikołajewskiego Witalij Kim.

  Obwód mikołajewski sąsiaduje z obwodem chersońskim.

  Mierzeja Kinburnska leży na południe od Oczakowa, pomiędzy limanem Dniepru i otwartymi wodami Morza Czarnego. Są to tereny Rezerwatu Biosfery Morza Czarnego.

 • 10:55

  Miasto Geniczesk zostało wybrane na tymczasową stolicę obwodu chersońskiego. Znajdują się tam obecnie wszystkie główne władze - podała rosyjska propagandowa agencja TASS.

  Rosyjscy okupanci wytypowali nową "stolicę" po wycofaniu się rosyjskich żołnierzy z Chersonia.

  Geniczesk jest położony na południu obwodu chersońskiego, nad brzegiem Morza Azowskiego. Rosjanie zdobyli to miasto 24 lutego, pierwszego dnia inwazji.

 • 10:07

  Wycofanie się Rosjan z Chersonia na południu Ukrainy i przejęcie tego miasta przez wojska ukraińskie to nadzwyczajny sukces tego kraju - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

  - Wydaje się, że Ukraińcy właśnie odnieśli niezwykłe zwycięstwo: jedyna stolica obwodu, którą Rosjanie zajęli podczas tej wojny jest teraz z powrotem pod flagą ukraińską - powiedział Sullivan dziennikarzom na pokładzie prezydenckiego samolotu, którym Joe Biden leci do stolicy Kambodży Phnom Penh na szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

  - To wspaniała chwila, możliwa dzięki niesamowitej wytrwałości Ukraińców, ich umiejętnościom i zjednoczonemu, nieustannemu wsparciu USA i naszych sojuszników - dodał doradca Bidena.

 • 9:07

  Od początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę wszczęliśmy ponad 43 tysięcy śledztw w sprawie zbrodni popełnionych przez rosyjskich żołnierzy oraz ich pomocników - poinformowała ukraińska policja.

  Blisko 32 tysięcy z 43 057 postępowań wszczęto w oparciu o artykuł ukraińskiego kodeksu karnego dotyczącego praw i zwyczajów wojny. Ponad 9 tys. spraw związanych jest z naruszaniem integralności terytorialnej Ukrainy, blisko 2 tys. dotyczy kolaboracji, 96 zdrady, a 37 sabotażu - wyszczególniono w komunikacie opublikowanym na stronie ukraińskiego MSW.

  Na odbitych z rąk okupanta terenach odkryto też 34 miejsca, w których Rosjanie nielegalnie przetrzymywali i torturowali obywateli Ukrainy - dodano.

  Izium. Ekshumacja ofiar Rosjan z masowych grobów

 • 8:24

  W nocy z piątku na sobotę Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski - poinformował szef tamtejszych władz Wałentyn Rezniczenko.

  "Na celowniku znalazły się trzy gminy - marganecka, czerwonohryhoriwska i nikopolska. Do ataków użyto wyrzutni Grad i ciężką artylerię. Na miasta i wsie spadło ponad 50 pocisków. Według wstępnych informacji, nie ma ofiar lub poszkodowanych" - napsiał urzędnik na Telegramie.

  Zniszczenia w obwodzie dniepropietrowskim

 • 7:37

  Część rosyjskich żołnierzy prawdopodobnie pozostaje na zachodnim brzegu Dniepru, możliwe, że są oni rozrzuceni po całym obszarze i próbują się wycofać, podczas gdy siły ukraińskie zbliżają się do rzeki - przekazali eksperci.

  Powołując się na zdjęcia satelitarne ISW ocenia, że Rosjanie przygotowali pierwszą i drugą linię obrony na południe od Dniepru "i w najbliższych dniach będą prawdopodobnie starali się umocnić pozycje na lewym brzegu".

 • 7:09

  Podczas wycofywania się z obwodu chersońskiego wojska rosyjskie zaminowały opuszczane tereny, pozostawiły też - czasem celowo - "zapomnianych" żołnierzy - przekazała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  Jej zdaniem, nie wszystko zostało opanowane i nie wszystko jest pod kontrolą. Humeniuk poinformowała także, że oddziały ukraińskie "doszły już niemal wszędzie do prawego brzegu" Dniepru.

 • 4:53

  ISW: siły ukraińskie kończą wyzwalanie zachodniego brzegu obwodu chersońskiego po wycofaniu się z niego Rosjan.

 • 4:53

  ISW: rosyjskie i ukraińskie władze potwierdziły, że bliżej nieznane osoby, prawdopodobnie związane z ukraińskimi partyzantami, próbowały w Melitopolu dokonać ataku za pomocą bomby domowej roboty na okupacyjnego urzędnika obwodu zaporoskiego Andrija Bojka.

 • 4:52

  Ukraińska armia pod Charkowem

 • 4:52

  ISW: Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn kontynuował formowanie równoległych struktur wojskowych w obwodach biełgorodzkim i kurskim – mimo, że nie ma zagrożenia inwazją lądową Ukrainy na terytorium Rosji.

 • 4:52

  Piątek stał się dla Ukraińców istnie dniem świątecznym. W pierwszej połowie dnia Ukraińcy na portalach społecznościowych publikowali polskie flagi, dziękowali Polsce i Polakom, składali życzenia z okazji Dnia Niepodległości RP, a w drugiej przesyłają nagrania wideo z wyzwolonego Chersonia i publikują arbuzy, które są symbolem tego miasta.

 • 4:52

  - Dla nas to naprawdę wielkie święto. Rosyjski agresor nie miał innego wyjścia, jak wycofać się z tego terytorium. Z jednej strony postępuje ukraińska kontrofensywa, a z drugiej plan, który Putin miał na początku, że będzie okupować Kijów, Odessę i Mikołajów, ten plan się nie powiódł – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Kniażycki.

  Kniażycki: rosyjski agresor nie miał innego wyjścia, jak wycofać się z tego terytorium

 • 4:51

  W piątek w sieciach społecznościowych pojawiło się zdjęcie z muralu na zniszczonym budynku w podkijowskiej Borodziance, które wielbiciele Banksy zidentyfikowali i oznajmili, że należy ono do najsłynniejszego autora ulicznych graffiti.

  Na stronie Banksy'ego na Instagramie pojawiły się wkróce inne fragmenty jego dzieł, które stworzył w tej podkijowskiej miejscowości. Tym samym Banksy potwierdził swoją obecność na Ukrainie i autorstwo dzieł.

  Ukraina. Banksy w podkijowskiej Borodziance

 • 4:51

  Węgry i Ukraina wspólnie zwrócą się do UE o finansowanie inwestycji infrastrukturalnych. Wśród projektów jest między innymi połączenie autostradowe pomiędzy dwoma krajami - powiedział parlamentarny sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych i handlu Węgier Levente Magyar.

 • 4:50

  Wyzwolenie Chersonia z rąk rosyjskich to sukces Ukrainy pod każdym względem - militarnym, strategicznym, ale przede wszystkim pod względem moralnym, bo stanowi wzmocnienie ukraińskiego morale - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że jest to też krok przybliżający zakończenie wojny.

 • 4:50

  Przez ostatni miesiąc cała Ukraina, w tym jej stolica boryka się z problemem przerw w dostawach elektryczności, spowodowanych rosyjskimi atakami rakietowymi na obiekty infrastruktury krytycznej; generatory prądotwórcze podrożały nawet o 200 proc., lecz trudno je kupić.

  Kijów oszczędza prąd

 • 4:50

  W ciemnościach - bo po zmierzchu w Chersoniu nie ma już prądu - mieszkańcy wyzwolonego miasta wiwatują na ulicach na cześć żołnierzy ukraińskich. W Chersoniu nikt nie będzie dziś spał - mówi dziennikarzowi BBC jeden z mieszkańców o imieniu Ołeksij.

Autorka/Autor:asty, tas, ads//rzw

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/mariupolrada

Tagi:
Raporty: