Rosjanie gromadzą siły w rejonie Melitopola. "Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje"
Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 263 dni. Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował, że Rosjanie zwiększają liczebność swoich sił w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim. Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje. Zmniejszają natomiast obsadę oddziałów w kilku miejscowościach w obwodzie chersońskim, na lewym brzegu Dniepru. Wojska ukraińskie wyzwoliły natomiast kolejną miejscowość z rąk Rosjan. "Żołnierze piechoty morskiej z Odessy podnieśli flagę ukraińską w centrum miejscowości Lwowe w obwodzie chersońskim. " - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy w komunikacie w serwisie Telegram, pokazując nagranie z wydarzenia. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 18:43
Rosjanie zwiększają liczebność swoich wojsk w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim Ukrainy, a zmniejszają w kilku miejscowościach na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - informuje sztab generalny armii ukraińskiej.
"Obserwujemy zwiększanie zgrupowania wojsk okupacyjnych w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim. Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje. Cywile mają zakaz zbliżania się do lotniska. Do miasta przybywają kolumny od strony Tokmaku” – powiadomił sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Według informacji strony ukraińskiej w części obwodu chersońskiego położonej na lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr, w miejscowościach Kachowka, Tawrijsk i Nowa Kachowka, Rosjanie zmniejszają liczebność swoich wojsk.
Na froncie przeciwnik koncentruje się na powstrzymywaniu sił ukraińskich na niektórych odcinkach oraz kontynuuje umacnianie swoich pozycji obronnych na lewym brzegu Dniepru - podano w komunikacie. W obwodzie donieckim Rosjanie w dalszym ciągu podejmują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim. Do przerzucenia na front przygotowywani są rezerwiści powołani w ramach mobilizacji. - 18:41
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na miejscowość Kurachowe w obwodzie donieckim, raniąc jedną osobę, ostrzeliwali też Toreck - powiadomiły władze regionu. W nocy ostrzeliwane były m.in. obwód sumski, dniepropietrowski, zaporoski, charkowski, doniecki.
W miejscowości Kurachowe w jednopiętrowy budynek uderzyła rakieta. Ranna została jedna osoba – powiadomił szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.
W Torecku ostrzelane zostały placówki medyczne, które zostały poważnie uszkodzone.
W ciągu dnia w Ukrainie dwukrotnie ogłaszano alarm przeciwlotniczy. Według doniesień w mediach rosyjskie samoloty startowały z baz na terytorium Rosji oraz Białorusi.
Ukraińskie media, powołując się na białoruski projekt Biełaruski Hajun, powiadomiły, że samolot MiG-31K, który dwukrotnie startował z lotniska na Białorusi, był wyposażony w ponaddźwiękowe rakiety Kinżał, których zasięg wynosi do 2000 km. - 17:17
Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe „Ukrzaliznycia” otworzyło sprzedaż biletów kolejowych z Kijowa do Symferopola, Mariupola, Doniecka i Ługańska.
"Bilet można kupić, zachować jako symbol wiary w Siły Zbrojne Ukrainy i wyzwolenie Ukrainy oraz wykorzystać po wyzwoleniu spod okupacji" - za spółką podał portal Nexta.
- 16:54
O niegromadzenie się w centrum Chersonia zaapelowały do mieszkańców wyzwolonego z rąk rosyjskich miasta władze obwodowe. "Wróg zaminował prawie wszystko" - ostrzegają urzędnicy.
"Już drugi dzień trwa świętowanie wyzwolenia obwodu chersońskiego. Ludzie wychodzą na place, na ulice z ukraińskimi flagami, cieszą się, dziękują Siłom Zbrojnym Ukrainy. Ja jednak chcę was trochę ostrze"” - napisał na Telegramie szef władz obwodowych Jarosław Januszewycz.
"Trwa rozminowywanie, przeciwnik zaminował prawie wszystko. Bardzo was proszę – nie zbierajcie się w tłumnych miejscach. Co więcej, jutro, 14 listopada, w centrum miasta będą prowadzone prace saperskie. Proszę was bardzo, byście nie wjeżdżali do centralnej części miasta" - dodał urzędnik.
Januszewycz powiadomił również, że w obwodzie chersońskim stopniowo wznawiane są dostawy gazu. W Chersoniu nie ma prądu i wody. - 14:23
Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało nagranie podniesienia flagi ukraińskiej w miejscowości Lwowe w obwodzie chersońskim. To kolejna miejscowość wyzwolona spod okupacji rosyjskiej w tym regionie.
"Żołnierze piechoty morskiej z Odessy podnieśli flagę ukraińską w centrum miejscowości Lwowe w obwodzie chersońskim. Wcześniej wyzwolili mieszkańców spod okupacji rosyjskiej" - poinformowało ministerstwo w komunikacie na serwisie Telegram.
Lwowe leży na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, ok. 40 km na północny wschód od Chersonia. - 14:08
Najemnik rosyjskiej "grupy Wagnera", który w Ukrainie oddał się do niewoli, został uprowadzony i z okrucieństwem zabity jako "zdrajca" - podał niezależny portal Meduza powołując się na kanały internetowe związane z "grupą Wagnera".
Na kanałach tych ukazało się nagranie, na którym mężczyzna, którego głowa jest przymocowana do warstwy cegieł, przedstawia się jako Jewgienij Nużyn. Twierdzi, że podczas pobytu w Kijowie został uderzony, stracił przytomność i ocknął się "w tej piwnicy", a teraz "będzie sądzony". Następnie na jego głowę spadają ciosy przy użyciu młota kowalskiego.
Człowiek o tym samym nazwisku został w jednym z rosyjskich więzień zwerbowany na wojnę z Ukrainą i przeszedł do niewoli ukraińskiej. Udzielił wywiadu mediom ukraińskim i mówił w nim, że ma zamiar walczyć po stronie Kijowa. Fragmenty tego nagrania wmontowano w scenę okrutnej egzekucji.
W nagraniu padają słowa o uprowadzeniu, Meduza wyraża zaś przypuszczenie, że mężczyzna trafił w ręce rosyjskie w wyniku wymiany jeńców przeprowadzonej 11 listopada. Meduza powołuje się na anonimowy kanał na serwisie Telegram o nazwie WCzK-OGPU (są to skróty od historycznych nazw radzieckich organów bezpieczeństwa). - 13:00
Politycznie i psychologicznie Rosja nie jest jeszcze gotowa do prawdziwych negocjacji z Ukrainą i wycofania wojsk, stanie się to po wyzwoleniu miast Donbasu - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Podolak wyraził jednocześnie przekonanie, że "poparcie dla wojny w Rosji szybko spada". Jak ocenił, "myśl 'pora kończyć'" pojawia się u wszystkich w Rosji, "od oligarchy do szewca".
- 11:06
Chociaż w Chersoniu nie ma łączności i prądu, na głównym placu miasta wciąż trwała dyskoteka - podał portal Hromadske. Na ulicach wciąż widać wiele flag narodowych i witanych łzami oraz uściskami żołnierzy ukraińskich.
- 10:12
Po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą do Gruzji wjechało 700 tys. obywateli Rosji, wielu pojechało następnie do Armenii, Turcji i innych krajów - powiedziała prezydent Salome Zurabiszwili. Obecnie w Gruzji jest 100 tys. Rosjan.
- 9:40
Rosyjskie ministerstwo edukacji przygotowuje powrót do szkół szkolenia wojskowego, co jest odpowiedzią na niską jakość obecnych poborowych, którzy mają niewielkie umiejętności i niskie morale - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 9 listopada minister edukacji Siergiej Krawcow oświadczył, że od września 2023 roku do rosyjskich szkół wróci szkolenie wojskowe. Zaznaczono, że będzie to powrót do zakończonego w 1993 roku programu z czasów sowieckich, który obejmował przygotowanie na wypadek ataku chemicznego lub nuklearnego, udzielanie pierwszej pomocy oraz obsługę i strzelanie z karabinów Kałasznikowa.
"Rosyjscy urzędnicy próbowali wznowić to szkolenie w 2014 roku po inwazji Rosji na Krym. Liczono, że inicjatywa ta poprawi jakość poborowych. Osiem lat później niewiele się zmieniło, a jakość rosyjskich poborowych pozostaje niska, z niskim morale i ograniczonym przeszkoleniem" - napisano.
Obecnie opracowywany jest program szkoleniowy, który zostanie ukończony do końca 2022 roku, następnie przejdzie proces zatwierdzania. Rosyjski MON wspiera ten proces i mówi, że na to szkolenie powinno być przeznaczone nie mniej niż 140 godzin w roku szkolnym.
"Szkolenie to prawdopodobnie ma na celu przygotowanie uczniów z umiejętnościami wojskowymi w momencie, gdy zbliżają się do wieku poborowego oraz zwiększenie ich udziału w mobilizacji i poborze. Inicjatywa ta jest też prawdopodobnie częścią szerszego projektu zaszczepienia w społeczeństwie rosyjskim ideologii patriotyzmu i zaufania do instytucji publicznych" - ocenił brytyjski resort obrony.
- 9:21
Potępiamy łamiącą prawo międzynarodowe rosyjską inwazję i zwiększymy pomoc humanitarną dla Ukrainy - zapowiedział prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej.
Według oficjalnego stanowiska rządu południowokoreańskiego państwo nie wspiera Ukrainy dostawami śmiercionośnej broni.
- 8:01
Wycofanie się wojsk rosyjskich z Chersonia tworzy tarcia ideologiczne pomiędzy Władimirem Putinem i twardogłowymi zwolennikami inwazji na Ukrainę. Prokremlowski ideolog Aleksandr Dugin otwarcie skrytykował Putina - podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- 7:37
Staramy się pomagać zwłaszcza tym, którzy pozostali w Ukrainie, ponieważ są to przeważnie osoby najbiedniejsze - powiedział PAP dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło. Zaznaczył, że według danych ONZ w Ukrainie jest 6,6 mln uchodźców wewnętrznych.
- 6:54
W obwodzie brzeskim na Białorusi narastają napięcia w miejscach, gdzie stacjonują wojskowi rosyjscy, lokalne szpitale są przeciążone z powodu konieczności ich leczenia - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Obwód brzeski sąsiaduje z Polską.
- 2:18
Były dowódca sił lądowych USA w Europie, emerytowany generał broni Ben Hodges ocenił, że siły zbrojne Ukrainy mogą wyzwolić Mariupol i Melitopol do stycznia 2023 roku, po czym rozpocznie się wyzwalanie Krymu. "HIMARS-y wkrótce będą wystrzeliwane z Chersonia. Podejścia na Krym są w zasięgu ręki. To osłabi rosyjską obronę, podczas gdy 'lewe skrzydło' kontrofensywy zajmie Mariupol i Melitopol do stycznia. Następnie rozpocznie się decydująca faza kampanii – wyzwolenie Krymu" - napisał Hodges na Twitterze. Generał opublikował także mapę zasięgu różnych rodzajów broni z Chersonia.
- 1:37
Szef koła parlamentarnego ukraińskiej partii Sługa Ludu Dawyd Arachamia napisał w sobotę na Telegramie, że szansa na wznowienie negocjacji z Rosją może pojawić się w drugiej połowie 2023 roku. "Szczerze mówiąc, wierzę, że nastąpi to wtedy, gdy cykle wyborcze zaczną działać zarówno w Rosji, jak i w Stanach Zjednoczonych, czyli gdzieś w drugiej w połowie przyszłego roku. Wtedy rozpocznie się wyścig prezydencki w USA, a poza tym w 2024 roku odbędą się wybory prezydenckie w Rosji. I każdy będzie musiał coś wykazać politycznie" - stwierdził ukraiński deputowany. Jednocześnie przypomniał, że prezydent Wołodymyr Zełenski jasno zapowiedział warunki, na jakich mogą być prowadzone negocjacje z Rosją.
- 1:37
Rosyjskie siły zrabowały około 15 tysięcy obrazów z obwodu chersońskiego - poinformował portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej. Rosyjska armia miała wywieźć m.in. majątek Chersońskiego Muzeum Sztuki im. Ołeksija Szowkunenki.
- 1:36
Ponad 60 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju wyzwoliła armia ukraińska spod rosyjskiej okupacji - poinformował w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwa rozminowywanie odzyskanego terytorium. Zełenski zapewnił, że tak samo jak Chersoń, spod rosyjskiej okupacji wyzwolone będą wszystkie miejscowości, w tym na Krymie.
Autorka/Autor:mb, pp
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/telegram
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu