Szef ukraińskiego MSW: w Buczy Rosjanie zostawiali pułapki w mieszkaniach z symboliką ukraińską

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Trwa 41. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. W podkijowskiej Buczy Rosjanie zostawiali wybuchowe pułapki i granaty w mieszkaniach cywilów, w których znajdowali ukraińską symbolikę narodową albo wojskowe dokumenty - przekazał szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denysowa poinformowała, że ukraińskie żołnierki, które trafiły do rosyjskiej niewoli, były poddawane torturom i brutalnemu traktowaniu. Kobiety musiały rozbierać się do naga, obcinano im włosy, niektóre zmuszano do udziału w propagandowych materiałach. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nie udało się zająć stolicy. Rosyjskie oddziały wycofały się z obwodu kijowskiego. 

> Po tym, jak z miasta wycofały się rosyjskie wojska, w Buczy w obwodzie kijowskim odnaleziono masowy grób cywilów. Burmistrz miasta Anatolij Fedoruk powiedział, że rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 mieszkańców miasta.

> Zdjęcia satelitarne przeczą lansowanej przez Rosję teorii, że do zabójstw cywilów w Buczy doszło już po opuszczeniu miejscowości przez jej wojska - podaje "New York Times".

> Zarejestrowano siedem uderzeń bombowych w fabrykę fenolu, podczas których uszkodzeniu uległy: trzy kolumny destylacyjne, trzy kolektory produktów handlowych, antresole zakładu gorzelniczego, rurociągi materiałowe, cysterna i konstrukcje metalowe - informuje Ukrinform.

> Siły rosyjskie opuściły obwody kijowski i czernihowski, rozpoczynają też wycofywanie się z obwodu sumskiego - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 39 dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:31

    - Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy, Irpieniu i w innych miejscach na Ukrainie przeraziły świat. Cywile masakrowani - rozstrzeliwani ze związanymi rękami. Kobiety gwałcone na oczach swoich małych dzieci. Ciała ordynarnie palone, wrzucane do masowych grobów lub po prostu pozostawiane na ulicy. Doniesienia są tak wstrząsające i obrzydliwe, że nic dziwnego, iż rząd stara się je przed wami ukryć - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

    - Wasz prezydent wie, że gdybyście mogli zobaczyć, co się dzieje, nie poparlibyście jego wojny. Wie, że te zbrodnie zdradzają zaufanie każdej rosyjskiej matki, która z dumą macha na pożegnanie swojemu synowi, gdy ten idzie do wojska. I wie, że są one plamą na honorze samej Rosji. Plama, która z każdym dniem trwania wojny będzie coraz większa i bardziej nieusuwalna - mówił dalej brytyjski premier.

    Wezwał mieszkańców Rosji do korzystania z połączeń internetowych VPN w celu uzyskania dostępu do niezależnych informacji z całego świata, a gdy już dowiedzą się prawdy, by się nią dzielili z innymi. - Wasz prezydent jest oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Ale nie mogę uwierzyć, że działa w waszym imieniu - zakończył po rosyjsku Johnson.

  • 4:02

    Jak informuje agencja Reuters, amerykański gigant technologiczny Intel zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym. Firma poinformowała, że wdrożyła środki zapewniające ciągłość biznesową w celu zminimalizowania zakłóceń w działalności globalnej. "Intel przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu na drogę pokoju" - czytamy w oświadczeniu korporacji.

  • 3:47

    Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa - poinformował we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken, podaje agencja Reutera. Pomoc będzie obejmowała również systemy przeciwpancerne - czytamy w oświadczeniu Sekretarza Stanu USA.

    Antony Blinken

  • 3:28

    Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców, oświadczył szef miejscowej administracji wojskowej Taras Dumenko w lokalnej stacji radiowej, poinformował portal internetowy "Ukraińska Prawda".

    Władze obecnie sprawdzają piwnice w mieście. - Wiemy o ludziach, że zostali zabici, mamy potwierdzenia, zdjęcia i nagrania wideo, ale wciąż nie możemy ich znaleźć - oświadczył Dumenko w Gromadzkim Radiu, który podkreślił, że Rosjanie "zacierali ślady swoich okrucieństw".

  • 2:07

    - Przygotowujemy nowy pakiet potężnych sankcji przeciwko Rosji za wszystko, co zrobiła naszym obywatelom - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Teraz jest decydujący moment, zwłaszcza dla przywódców państw zachodnich - dodał.

    Zełenski ostrzegł, że los polityczny niektórych przywódców zmieni się, jeśli nie będzie odpowiedniej reakcji na zbrodnie na Ukrainie. - Moja rada dla wszystkich: poczujcie, że ten moment jest naprawdę kluczowy - stwierdził Zelensky.

  • 1:23

    W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków rakietowych typu cruise, poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na portalu Telegram - podała agencja prasowa Ukrinform.

    Według ukraińskich wojskowych nieprzyjaciel zmienił taktykę walki w powietrzu. Obecnie rosyjskie siły starają się nie wchodzić w obszar oddziaływania ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej i unikać bezpośredniego kontaktu z myśliwcami.

    Aktualnie rosyjscy najeźdźcy przeprowadzają ataki rakietowe z powietrza, zwłaszcza z terytorium Białorusi - czytamy w komunikacie. "Lotnictwo Sił Powietrznych Ukrainy nadal zapewnia wsparcie dla jednostek lądowych Sił Obronnych, dokonując uderzeń lotniczych na okupantów" - zaznacza Dowództwo Sił Powietrznych.

  • 1:13

    W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz "wszelkich nowych inwestycji" w Rosji - oświadczyła rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen Psaki.

    Ponadto zaostrzone zostaną istniejące sankcje przeciwko rosyjskim bankom i spółkom państwowym, a także objęci nimi zostaną kolejni członkowie rosyjskich elit i ich rodziny.

    Sankcje zostaną nałożone w ścisłej koordynacji z partnerami w Europie i pozostałymi członkami grupy G7 podkreśliła rzecznik Bialego Domu. - Te działania,osłabią kluczowe instrumenty rosyjskiej władzy państwowej oraz spowodują natychmiastowe szkody gospodarcze - powiedziała Psaki.

  • 0:09

    Zniszczony blok mieszkalny w jednej z głównych ulic miejscowości Borodzianka pod Kijowem:

    Zniszczony blok mieszkalny w jednej z głównych ulic miejscowości Borodzianka

  • 23:41

    Komisja Europejska i Parlament Europejski pracują nad ułatwieniem procedur wypłat środków finansowych osobom pomagającym uchodźcom. Chcemy, aby ta pomoc była gwarantowana od dnia wybuchu wojny w Ukrainie - powiedziała we wtorek na polsko - ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

    W trakcie wtorkowej wizyty na przejściu granicznym w Korczowej (województwo podkarpackie) komisarz Ferreira wraz z przewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younousem Omarjee spotkali się z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą oraz wojewodą podkarpacką Ewą Leniart. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania funduszy UE na działania związane z pobytem w Polsce obywateli Ukrainy, którzy uciekają z kraju w związku z wojną prowadzoną przez Rosję.

    - Bardzo ważne, z punktu widzenia Komisji Europejskiej, jest to, żeby możliwie jak najszybciej dostarczyć środki finansowe. Tak, jak wcześniej mieliśmy do czynienia z covidem, kiedy pieniądze były przeznaczone na sytuacje wynikające z pandemii, tak teraz musimy zadziałać podobnie i pieniądze, które mamy w swojej puli, przeznaczyć na potrzeby związane z zaistniałą sytuacją - powiedziała Ferreira.

    Podkreśliła, że celem prac jest wsparcie osób, "które przyjmują uchodźców pod swój dach i refundacja kosztów pomocy, jaką ponoszą". - Jako Komisja Europejska i Parlament Europejski pracujemy nad zmianą przepisów, po to, aby ułatwić procedury wypłat i aby pieniądze były jak najszybciej dostarczone do rodzin ukraińskich, osób pomagających i do organizacji pozarządowych - podkreśliła i dodała, że "trwają prace nad tym, aby ta pomoc była gwarantowana od dnia wybuchu wojny w Ukrainie, czyli od 24 lutego i aby te koszty można było refakturować począwszy od tej daty".

  • 22:47

    Słychać eksplozje w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy i w obwodzie dniepropietrowskim na środkowym wschodzie kraju - informują wieczorem władze i świadkowie. Wcześniej był ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Szef lwowskiej administracji obwodowej Maksym Kozycki przekazał na Telegramie, że "pracują siły obrony powietrznej, oni strzegą naszego pokojowego nieba".

  • 22:37

    "Okupanci wchodzili do mieszkań, jeśli znajdowali ukraińską symbolikę albo dokumenty wojskowych, to zostawiali pułapki, granaty. Dlatego trwa bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Zgodnie z międzynarodowymi standardami jeden dzień aktywnych działań zbrojnych to miesiąc rozminowywania" - przekazał Monastyrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  • 22:35

    W podkijowskiej Buczy Rosjanie zostawiali wybuchowe pułapki i granaty w mieszkaniach cywilów, w których znajdowali ukraińską symbolikę narodową albo wojskowe dokumenty - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

  • 21:35

    3846 osób zostało we wtorek ewakuowanych korytarzami humanitarnymi z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast i miejscowości na Ukrainie - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. To nieco więcej niż w poniedziałek, gdy Ukraińcom udało się ewakuować korytarzami humanitarnymi 3376 osób.

  • 21:24

    Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo rosyjskich ataków rakietowych na stolicę Ukrainy – poinformował szef administracji wojskowej Kijowa generał Mykoła Żyrnow. Powiedział również, że w Kijowie i obwodzie kijowskim są wykrywane i likwidowane grupy informatorów rosyjskich służb specjalnych.

  • 21:10

    Z oblężonego Mariupola ludzie mogą się wydostać się tylko samochodem lub piechotą, ponieważ nie udało się przeprowadzić ewakuacji autobusami - powiedziała w telewizji publicznej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Autokary, które zorganizowano, by ewakuować ludność cywilną z Mariupola, nie mogą dotrzeć w pobliże miasta, ludzie muszą więc przedostać się do nich, co oznacza, że blisko 80 km muszą albo przejść, albo znaleźć sposób, by dojechać tam prywatnym samochodem - wyjaśniła Wereszczuk. Wicepremier zapowiadała wcześniej, że na wtorek planowano wywiezienie mieszkańców miasta przez korytarze humanitarne, ale transport ponownie nie dodarł do Mariupola. Wereszczuk wielokrotnie informowała już, że mimo ustaleń i obietnic wojska rosyjskie nie pozwalają nikomu na wjazd do Mariupola. W mieście pozostało około 120 tysięcy mieszkańców, którzy od ponad 30 dni nie mają ogrzewania, wody ani żywności.

  • 21:00

    We wtorek trwały walki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Rosjanie ponoszą straty - poinformował szef władz tego obwodu Ołeh Syniehubow.

    "O zwycięstwach naszej armii z dziś: pod Iziumem nasi bohaterowie Sił Zbrojnych Ukrainy strącili wrogi nowoczesny i drogi śmigłowiec Ka-52" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram.

  • 20:53

    W obwodzie zaporoskim Rosjanie podczas okupacji zabili wielu mieszkańców wiosek - przekazał szef władz obwodu Ołeksandr Staruch.

    "Nie chcę straszyć. Ale mamy nie jedną taką Buczę. Mamy wioski, które wyzwalaliśmy... Bucza to oczywiście duże miasto, ale jeśli we wsi żyło 120 osób, a 17-20 zginęło, to jeśli spojrzymy na to proporcjonalnie, to też są to duże straty" - powiedział, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  • 20:38

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że w celu identyfikacji zwłok i ustalenia okoliczności śmierci mieszkańców Buczy planowana jest ekshumacja z masowego grobu w tym podkijowskim mieście. Prokuratura przygotowuje decyzję – dodała.

  • 20:27

    Siły Gwardii Narodowej Ukrainy przybyły na teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i wzięły obiekt pod ochronę - poinformowała elektrownia.

  • 20:24

    W Rosji prowadzona jest tajna mobilizacja dla uzupełnienia oddziałów po stratach poniesionych na Ukrainie – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Do udziału w działaniach wojennych zachęcani są pracownicy szkół wojskowych.

    Jak podano w komunikacie ukraińskiego dowództwa, taka mobilizacja ma miejsce m.in. w Zachodnim Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej.

  • 20:22

    Czteroosobowy zespół międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic (MSF) znalazł się pod rosyjskim ostrzałem podczas wizyty w szpitalu onkologicznym w Mikołajowie - poinformowała organizacja na swojej stronie.

  • 20:14

    Najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley ocenił, że wojna na Ukrainie może potrwać lata. - To jest bardzo długi konflikt, który rozpoczęła Rosja i myślę że NATO, Stany Zjednoczone i partnerzy, którzy wspierają Ukrainę będą w to zaangażowani przez dość długi czas - powiedział generał.

  • 20:14

    Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że USA przekażą Ukrainie drony kamikadze Switchblade 600, wyposażone w głowice przeciwpancerne. Dodał, że wysłanie tej broni nastąpi jak najszybciej.

  • 19:58

    Ukraińskie żołnierki, które trafiły do rosyjskiej niewoli, były poddawane torturom i brutalnemu traktowaniu - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denysowa. Kobiety musiały rozbierać się do naga, obcinano im włosy, niektóre zmuszano do udziału w propagandowych materiałach.

    Denysowa poinformowała, że znajdowane są "nowe szokujące dowody złamania przez Rosję konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych".

  • 19:57

    Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) poinformował, że Rosyjska Federacja Piłkarska (RFU) wycofała swoją skargę przeciwko światowej federacja (FIFA), która - na skutek ataku zbrojnego na Ukrainę - wykluczyła Rosjan z udziału w rozgrywkach międzynarodowych.

  • 19:53

    Tymoszenko: Chcę powiedzieć, że szantaż prezentowany przez Rosję nie może być przez nas przyjęty. Musimy pamiętać o krajach środkowej, wschodniej Europy, o krajach bałtyckich. Potrzebne jest ultimatum z naszej strony. Jeśli nie uda się zatrzymać tej wojny teraz w Ukrainie, trzeba zjednoczyć cały Zachód. Żadna agresja nie zostanie zaakceptowana.

  • 19:51

    Tymoszenko: Nie możemy przyjąć dla tego agresora żadnego spokojnego wyjścia z tej sytuacji. Trzeba ukarać zło. My sami nie będziemy w stanie tego zrobić, ale razem nam to się uda.

  • 19:50

    Tymoszenko: Po tym, co zobaczyliśmy w Buczy, jako kraj nie możemy przyjąć żadnego ultimatum w negocjacjach.

    Tymoszenko: nie możemy przyjąć żadnego ultimatum w w tak zwanych rozmowach pokojowych

  • 19:49

    Tymoszenko: Dzisiaj mamy mocną armię z bohaterskimi żołnierzami. Ci, którzy bronią Ukrainy, pokazują bezprecedensowy heroizm.

  • 19:47

    Tymoszenko: Bardzo mocno krytykowaliśmy rząd, nie podzielaliśmy ich poglądów. Ale gdy tylko przyszła do nas wojna, wszyscy staliśmy się jedną drużyną. Pracujemy razem, wspieramy prezydenta, naszą armię i wierzymy w pojednanie, jakie w Ukrainie jest obecne.

  • 19:45

    Tymoszenko: Dziękuję, że nazywacie rzeczy po imieniu. Morderców nazywacie mordercami, wojnę - wojną, a zło i cierpienie - złem i cierpieniem.

  • 19:44

    Tymoszenko: Rosja to nie jest żadne wielkie państwo, żadne mocarstwo. To sfora, która przyszła zniszczyć wolny kraj

  • 19:44

    Tymoszenko: Rosja to nie jest żadne wielkie państwo, żadne mocarstwo. Nie można o nich tak mówić, to sfora, która przyszła zniszczyć suwerenny kraj. Wystarczy już tych morderstw, trzeba to zatrzymać.

  • 19:43

    Tymoszenko: Nie zrezynujemy z suwerenności naszego państwa.

  • 19:42

    Tymoszenko: Putin niesie ze sobą strach, ale my tego strachu nie mamy. Jego może zatrzymać tylko siła. Teraz mamy do czynienia z chwilą historyczną, żeby zatrzymać całe to zło właśnie na terytorium Ukrainy.

  • 19:41

    Tymoszenko: Kiedy byłam premierem, miałam relację z Putinem. Widać było, jakie działania będzie podejmowała Rosja

  • 19:40

    Tymoszenko: Kiedy byłam premierem, miałam relację z Putinem. Widać było, jakie działania będzie podejmowała Rosja w miarę upływu czasu. Nigdy nie ufaliśmy Putinowi.

  • 19:39

    Tymoszenko: To nie jest przypadkowa aktywność pojedynczych osób, to decyzja Kremla i za to musi przyjść kara.

  • 19:38

    Tymoszenko: Dzisiaj w Mariupolu Rosjanie strzelali do konwoju humanitarnego, który wywoził dzieci.

  • 19:37

    Tymoszenko: Dziękuję narodowi i przywódcom Polski, że jak prawdziwa rodzina stajecie przy Ukrainie. Wy nie realizujcie podwójnych standardów, wy realizujecie prawdziwe wartości wsparcia i solidarności.

  • 19:36

    Tymoszenko: teraz mamy do czynienia z testem dla całego wolnego świata, co trzeba zatrzymać, czemu trzeba stawić czoła

  • 19:36

    Tymoszenko: Myślę, że teraz mamy do czynienia z testem dla całego wolnego świata, co trzeba zatrzymać, czemu trzeba stawić czoła.

  • 19:35

    Tymoszenko: Cały obwód kijowski, okolice Kijowa, Mariupol to miejsca, gdzie nie widzimy jeszcze rozmiarów tego ataku. To nasza ukraińska Srebrenica. To zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję.

  • 19:34

    Tymoszenko: Dzięki dziennikarzom i różnym organizacjom międzynarodowym można było pokazać światu, jaka tragedia wydarzyła się w Buczy. Cały świat jest teraz w szoku. Dzisiaj mamy bardzo wyraźne znaki, że trzeba walczyć przeciwko temu, co się wydarzyło.

  • 19:33

    Tymoszenko: Ludobójstwo nie może istnieć w XXI wieku. Ludobójstwo niszczy humanizm i inne wartości

  • 19:33

    Tymoszenko: Ludobójstwo nie może istnieć w XXI wieku. Ludobójstwo niszczy humanizm i inne wartości.

  • 19:33

    Tymoszenko: Oni wielokrotnie mówili, że dla nich Ukraina jako kraj nie istnieje.

  • 19:33

    Tymoszenko: Myślę, że dzisiaj wszyscy zrozumieli, że Bucza jest tragicznym dowodem, że Federacja Rosyjska to kraj złoczyńców.

  • 19:31

    Gościem "Faktów po Faktach" jest była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Oglądaj teraz w TVN24 i TVN24 GO.

  • 19:22

    MSZ Portugalii: Wydalamy 10 rosyjskich dyplomatów.

  • 19:18

    USA ogłoszą dodatkowe sankcje na Rosję w środę - podała agencja Reutera, powołując się na źródła.

  • 18:40

    Jak czytamy w komunikacie grupy Rating, poziom poparcia wśród Ukraińców dla wstąpienia ich kraju do NATO "nadal się zmniejsza". W pierwszych dniach wojny wzrosło ono z 62 do 76 proc, po tygodniu zmniejszyło się do 72 proc., natomiast pod koniec marca akcesję popierało 68 proc. badanych.

    Poparcie dla wejścia do UE rośnie natomiast od początku wojny i osiągnęło najwyższy w historii poziom 91 proc.

  • 18:40

    95 proc. Ukraińców (sondaż przeprowadzono na terenach kontrolowanych przez Kijów) uważa, że Ukraina jest w stanie odeprzeć rosyjską agresję – podaje w komunikacie grupa Rating. Z 47 do 35 proc. zmniejszył się odsetek przekonanych, że dojdzie do tego "w ciągu kilku tygodni".

  • 18:27

    W Buczy Rosjanie próbowali spalić ciała sześciu zabitych cywilów, by ukryć zbrodnię - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy, zaznaczając, że w sprawie wszczęto śledztwo.

  • 18:26

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka: w masowym grobie przy cerkwi w Buczy może być pochowanych od 150 do 300 osób.

  • 18:22

    Unia Europejska ogłosiła, że 19 rosyjskich dyplomatów zostało uznanych za personae non gratae za "angażowanie się w działania sprzeczne z ich statusem dyplomatycznym" i nakazała im opuszczenie Brukseli.

  • 18:11

    Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid: Obrazy i świadectwa z Ukrainy są przerażające. Siły rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych przeciwko bezbronnej ludności cywilnej. Zdecydowanie potępiam te zbrodnie wojenne.

  • 17:58

    Francuska Prokuratura Antyterrorystyczna prowadzi trzy nowe śledztwa w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie związanych z działaniami przeciw obywatelom Francji w Mariupolu, Hostomlu i Czernihowie od 24 lutego do 16 marca – poinformowano w oświadczeniu dla mediów.

  • 17:55

    Grupa deputowanych Bundestagu z chadeckiego bloku CDU/CSU zaapelowała o znaczne zwiększenie dostaw niemieckiej broni na Ukrainę. Szef grupy parlamentarnej Thorsten Frei określił w Berlinie rolę Niemiec w tej sprawie jako haniebną – informuje dpa.

  • 17:48

    Szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus zaapelował do mieszkańców Czernihowa i okolicznych miejscowości, by na razie nie wracali do domów, ponieważ miasto jest bardzo zniszczone i nie działa w nim infrastruktura komunalna.

  • 17:38

    Wysiedleni mieszkańcy podkijowskiej Buczy nie powinni jeszcze wracać do swoich domów, ponieważ po wycofaniu się wojsk rosyjskich na tym obszarze nadal znajdują się miny - ostrzegł mer tego miasta Anatolij Fedoruk.

    Przemawiając w państwowej telewizji Fedoruk powiedział, że około 3700 cywilów przebywało w Buczy podczas okupacji tego miasta przez rosyjskie wojska. Według wstępnych ocen Rosjanie zamordowali kilkuset mieszkańców.

    Według statystyk państwowych Bucza przed wojną liczyła około 37 tysięcy mieszkańców.

  • 17:38

    Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy wzrosła do 12 - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

  • 17:36

    Słowenia podjęła decyzję o wydaleniu 33 rosyjskich dyplomatów. Gest ten ma wyrazić silny protest i oburzenie Słowenii po odkryciu dowodów na zbrodnie wojenne w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej mieście Bucza na Ukrainie - poinformowało MSZ w Lublanie.

  • 17:33

    Zełenski: Wszyscy musimy zrobić więcej, żeby Rosja zaczęła szanować międzynarodowe prawa.

  • 17:31

    Zełenski apeluje do hiszpańskich firm, które nadal pozostają w Rosji: przestańcie współpracować z Rosją, wyjdźcie z niej.

  • 17:29

    Zełenski: Ludzie są grzebani na ulicach.

  • 17:27

    Zełenski: Rosja chce, by w naszym regionie dominował tylko jeden porządek, żeby różnorodność została zniszczona.

  • 17:27

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabiera głos przed hiszpańskim parlamentem.

  • 17:13

    Unia Europejska nigdy nie będzie sojuszem militarnym, ale może się bronić - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim w trakcie sesji pytań i odpowiedzi.

    NATO to najsilniejszy sojusz militarny na świecie, a Unia Europejska nigdy nie będzie sojuszem militarnym. Dostrzegam pola, na których działanie NATO jest potrzebne, ale widzę też inne, na których Unia Europejska może być w stanie działać i bronić się.

  • 17:07

    Słoweńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Rosji Timura Ejwazowa i zażądało zredukowania liczby rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Lublanie - poinformowała agencja STA.

  • 17:06

    Mariupol "przekroczył stadium katastrofy humanitarnej". Około 120 tysięcy mieszkańców, którzy pozostali w mieście, znalazło się w sytuacji, w której nie można przetrwać - powiedział w wywiadzie dla AFP mer Wadym Bojczenko.

  • 16:58

    Przemówienie prezydenta Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostało nagrodzone oklaskami.

  • 16:57

    Zełenski: potrzebny jest trybunał na wzór Norymbergi

  • 16:57

    Zełenski: Potrzebny jest trybunał na wzór Norymbergi. Musimy stworzyć nowy międzynarodowy system bezpieczeństwa.

  • 16:55

    Zełenski: Rosja zmieniła swoje weto w Radzie Bezpieczeństwa w prawo do zabijania.

  • 16:54

    Zełenski: Siła pokoju musi stać się dominująca.

  • 16:53

    Zełenski: Wszyscy wiemy, jak odpowie Rosja na oskarżenia. Obwini wszystkich innych, tak jak robiła to w sprawie MH17 i w sprawie Syrii.

  • 16:51

    Zełenski: Świat patrzył, ale nie chciał widzieć aneksji Krymu czy wojny w Gruzji.

  • 16:50

    Zełenski: agresor musi ponieść odpowiedzialność

  • 16:50

    Zełenski: ONZ może się zamknąć. Ale czy naprawdę uważacie, że czas ONZ minął? Karta ONZ musi zostać natychmiast przywrócona, trzeba zacząć działać, bo agresor musi ponieść odpowiedzialność.

  • 16:49

    Zełenski: Liderzy Rosji czują się jak kolonizatorzy, potrzebują naszej ziemi, uprowadzili ponad dwa tysiące dzieci. Rosja chce zamienić Ukrainę w swego milczącego niewolnika. Oni kradną wszystko, poczynając od żywności, kończąc na złotych kolczykach, które wyrywają z uszu kobiet.

  • 16:48

    Zełenski: W Ukrainie mamy teraz do czynienia z najgorszymi zbrodniami po II wojnie światowej.

  • 16:47

    ​​​

    Zełenski: Co jest celem istnienia ONZ? Gwarantowanie, że pokój będzie przestrzegany

    ​​​

  • 16:47

    Zełenski: Co jest celem istnienia ONZ? Gwarantowanie, że pokój będzie postrzegany. Teraz gwałcona jest Karta ONZ od pierwszego artykułu, więc jaki jest sens wszystkich innych?

  • 16:46

    Zełenski: Gdzie są te gwarancje bezpieczeństwa, które ma dawać ONZ? Cały świat widzi to, co Rosja zrobiła w Buczy, ale dopiero musi zobaczyć to, co Rosjanie zrobili w innych miastach Ukrainy.

  • 16:45

    Zełenski: Widzicie, że w tej chwili Rosjanie próbują rozlać tę wojnę na inne kraje poprzez swój system propagandy i korupcji politycznej. Prowokują globalny kryzys żywnościowy, który może doprowadzić do głodu w Afryce, Azji i doprowadzić do chaosu w wielu innych krajach.

  • 16:42

    Zełenski: Wojsko rosyjskie zamordowało celowo każdego, kogo napotkało. Zabijali całe rodziny, dzieci

  • 16:42

    Zełenski: Cywile byli miażdżeni czołgami dla przyjemności najeźdźców. Kobiety były gwałcone i mordowane na oczach swoich dzieci.

  • 16:42

    Zełenski: Rosyjskie wojsko zamordowało celowo każdego, kogo napotkało. Zabijali całe rodziny, dzieci.

  • 16:41

    Głos w ONZ zabiera prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 16:40

    Griffiths: Rozmawiałem z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem o konwojach humanitarnych.

  • 16:38

    Agencja Ukrinform podała, że w obwodach: dniepropietrowskim, charkowskim, połtawskim i zaporoskim ogłoszono alarmy lotnicze.

  • 16:36

    Podsekretarz ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths: Pomoc dostarczana jest do miast otoczonych przez Rosję.

  • 16:34

    Od początku agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, do północy z poniedziałku na wtorek w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1480 cywilów, a 2195 zostało rannych - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

  • 16:33

    Rosja celowo przeprowadziła w podkijowskiej Buczy kampanię okrucieństw - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

    - Stany Zjednoczone wspierają starania władz Ukrainy mające na celu zbadanie tych zbrodni - dodał Blinken podczas konferencji prasowej poprzedzającej jego wylot na spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli. - To, co widzieliśmy w Buczy, nie było przypadkowym działaniem zbuntowanego oddziału wojskowego. To były celowe działania by zabić, torturować, zgwałcić i popełnić inne okrucieństwa - ocenił amerykański sekretarz stanu.

  • 16:31

    Zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo: Cieszymy się z solidarności krajów przyjmujących uchodźców.

  • 16:30

    Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres: Wojna doprowadziła do ogromnych strat wśród cywilów i uderzyła w gospodarkę.

  • 16:22

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: Wzywam do niezależnego dochodzenia ws. zbrodni w Buczy.

  • 16:21

    W Nowym Jorku rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone zbrodniom wojennym na Ukrainie, m.in. w mieście Bucza. Podczas spotkania planowane jest wirtualne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Swoje stanowisko zaprezentuje też Polska w formie pisemnej.

  • 16:20

    Truss: podjęliście ważne działania przeciwko Putinowi

Autorka/Autor:mjz, pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: